ΠΑΙΔΙΑ γίναμε πάρα πολλοί με καρδιοφοβία!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323

    ΠΑΙΔΙΑ γίναμε πάρα πολλοί με καρδιοφοβία!!!

    Γιεά σας παιδιά!!
    Εκπληκτος διαβάζω διαρκώς νέα πρόσωπα να προστίθονται στη λίστα με τις "έκτακτες", τις "ταχυκαρδίες", και τις "αρρυθμίες" γενικότερα.
    Και γω υποφέρω δυστυχώς απο εκτακτες, αρρυθμίες, και ψυχοσωματικά.. Αλλιώς δε θα μπαινα εδώ.
    Πήγα σε καρδιολόγους και γιατρούς και χάλασα τα λεφτουδάκια μου σε καρδιογραφήματα, υπερηχους, αιματολογικές, ουρων, θυρεοειδή και και λοιπά..
    Σε χολτερ βρηκαμε υπερκοιλιακές και είπαν απο άγχος..

    Σαν συμπέρασμα έβγαλα το εξής-ΜΑΣ ΤΥΡΑΝΝΑΝΕ ΠΑΙΔΙΑ!!
    Μας έκαναν την καθημερινότητα δύσκολη και μας γέμισαν αγχος, έχει πλυμμυρίσει το αίμα μας "νευροορμόνες" απ την ανασφάλεια που μας δημιουργησαν.
    Μας αφαίρεσαν το σκοπό απ τη ζωή μας και αντί να δούμε το πρόβλημα αιτιολογικά τρέχουμε και κάνουμε πλούσιους τους γιατρούς..
    Ενας πολύ καλος παθολογος μου είπε το εξής- ΤΟ 60-80% που τρέχουν στον καρδιολόγο έχουν άγχος!!!
    Απ αυτούς ζουν οι καρδιολόγοι και είναι δίπλα δίπλα τα ιατρεία πλέον.

    Οι κύριοι με τα κλεμμένα αφαιρεσαν το κάθε δικαίωμα να ονειρεύομαστε και να δημιουργούμε στην Βοριοαφρικανική Δημοκρατία του Ελλαδέξ, μας έκαναν χαχόλους, φοβισμένους, ζητιάνους, και ο φόβος του αγνώστου που έχουν δημιουργήσει(για ανεργία, συνεχόμενα αρνητικά συναισθήματα που υπερισχύουν των θετικών, μοναξιά και απομονωση)..Κάποιος απ αυτους τους βρωμιάρηδες κυκλοφορούσε με θωρακισμένο αυτοκίνητο 750.000ε κοστολογημένο και χρεωμένο στο κράτος.. Αυτός γιατί να μην έχει έκτακτες , αρρυθμίες και ταχυκαρδίες?? Μήπως γιατί ζεί απ το αίμα μας και έχει κάτι εκατομμυριάκια σε λογαριασμούς??

    Μας έκαναν να φοβόμαστε διαρκώς παιδιά, και απλά ο φόβος εστιάζεται κάπου που λογω εμπειριων μας είναι πιο γνωριμη η φοβία νομίζω..Σε μας η καρδιά..
    Επιτρέπεται τόσο αγχος στον άνθρωπο? Να σηκώνεται και να μην προλαβαίνει να βάλει σε μία σειρά τη ζωή του??
    Πόσα ευχάριστα συναισθήματα εχουμε την ημέρα?!?!Απλά αναρρωτιέμαι..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Δεν ευθυνεται το αγχος , αλλα η αντιληψη του αγχους...
    αν εγω δω μια κριση ως ακινδυνη και δεν της δωσω σημασια και δεν την μεγαλοποιησω θα περασει γρηγορα κι ολα καλα....στην προκειμενη περιπτωση αγχος θα υπαρχει(για να εχω κριση), αλλα δεν θα το μεγαλοποιω στην αντιληψη μου (οποτε δεν θα εμποδιζει την καθημερινοτητα μου)..

    ολα ειναι θεμα διαχειρησης!!
    δεν φταει το αγχος! εμεις που τεινουμε να τα μεγαλοποιουμε ολα φταιμε
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Το ξέρω psy αλλά και πάλι ,αυτοί οι μηχανισμοί όταν ενεργοποιούνται αντι μεγάλων κινδύνων σε καταστάσεις καθημερινές, και τα ερεθίσματα είναι σε γενικές γραμμές "αρνητικά" δεν είναι ο άνθρωπος ρομπότ για να μάθει να καταπίνει το αγχος του νομίζω..
    Είναι σα να λέμε ας πονάει το δόντι σου ,μη δίνεις σημασία!
    Θεωρώ πως εχουν δημιουργήσει μεγάλο ανθρώπινο πόνο, και όταν αυτό το απάνθρωπο σύστημα καταλάβει οτι δε μπορείς άλλο να ζεις με τόσο πόνο σου παρέχει τον "ψυχίατρο"

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by manos32 View Post
    Γιεά σας παιδιά!!
    Εκπληκτος διαβάζω διαρκώς νέα πρόσωπα να προστίθονται στη λίστα με τις "έκτακτες", τις "ταχυκαρδίες", και τις "αρρυθμίες" γενικότερα.
    Και γω υποφέρω δυστυχώς απο εκτακτες, αρρυθμίες, και ψυχοσωματικά.. Αλλιώς δε θα μπαινα εδώ.
    Πήγα σε καρδιολόγους και γιατρούς και χάλασα τα λεφτουδάκια μου σε καρδιογραφήματα, υπερηχους, αιματολογικές, ουρων, θυρεοειδή και και λοιπά..
    Σε χολτερ βρηκαμε υπερκοιλιακές και είπαν απο άγχος..

    Σαν συμπέρασμα έβγαλα το εξής-ΜΑΣ ΤΥΡΑΝΝΑΝΕ ΠΑΙΔΙΑ!!
    Μας έκαναν την καθημερινότητα δύσκολη και μας γέμισαν αγχος, έχει πλυμμυρίσει το αίμα μας "νευροορμόνες" απ την ανασφάλεια που μας δημιουργησαν.
    Μας αφαίρεσαν το σκοπό απ τη ζωή μας και αντί να δούμε το πρόβλημα αιτιολογικά τρέχουμε και κάνουμε πλούσιους τους γιατρούς..
    Ενας πολύ καλος παθολογος μου είπε το εξής- ΤΟ 60-80% που τρέχουν στον καρδιολόγο έχουν άγχος!!!
    Απ αυτούς ζουν οι καρδιολόγοι και είναι δίπλα δίπλα τα ιατρεία πλέον.

    Οι κύριοι με τα κλεμμένα αφαιρεσαν το κάθε δικαίωμα να ονειρεύομαστε και να δημιουργούμε στην Βοριοαφρικανική Δημοκρατία του Ελλαδέξ, μας έκαναν χαχόλους, φοβισμένους, ζητιάνους, και ο φόβος του αγνώστου που έχουν δημιουργήσει(για ανεργία, συνεχόμενα αρνητικά συναισθήματα που υπερισχύουν των θετικών, μοναξιά και απομονωση)..Κάποιος απ αυτους τους βρωμιάρηδες κυκλοφορούσε με θωρακισμένο αυτοκίνητο 750.000ε κοστολογημένο και χρεωμένο στο κράτος.. Αυτός γιατί να μην έχει έκτακτες , αρρυθμίες και ταχυκαρδίες?? Μήπως γιατί ζεί απ το αίμα μας και έχει κάτι εκατομμυριάκια σε λογαριασμούς??

    Μας έκαναν να φοβόμαστε διαρκώς παιδιά, και απλά ο φόβος εστιάζεται κάπου που λογω εμπειριων μας είναι πιο γνωριμη η φοβία νομίζω..Σε μας η καρδιά..
    Επιτρέπεται τόσο αγχος στον άνθρωπο? Να σηκώνεται και να μην προλαβαίνει να βάλει σε μία σειρά τη ζωή του??
    Πόσα ευχάριστα συναισθήματα εχουμε την ημέρα?!?!Απλά αναρρωτιέμαι..
    Η αληθεια ειναι οτι μας εχουν τρελανει..Και ειδικα την τελευταια 5ετια οι κρισεις πανικου και τα ψυχολογικα ειναι σε τρομερα υψηλα επιπεδα..
    Μια ευκολη και ανωδυνη λυση ειναι να μην ασχολεισαι με πολιτικους..Ναι την μαμησαν την Ελλαδα και το ξερουμε..Οτι οπλα μας εχουν μεινει με αυτα θα παλεψουμε , συγκεντρωσου στον εαυτο σου και απλουστευσε την ζωη σου..Να παει στο διαολο η υλη εμεις να ειμαστε καλα φιλε Μανο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Μνημόνιο εννοείται!! Δε με νοιάζει το θέμα της υλης και του κέρδους, αλλά οτι μου αφησαν ενα κράτος διαλυμένο, διεστραμμένο, και διεφθαρμένο και κινδυνευουν άνθρωποι να μείνουν χωρις δουλειά, άλλοι χωρις ρεύμα, φαρμακα κ.α.
    Με λίγα λόγια κατεβάζουν τοσο το επίπεδο που παίζουν με την επιβίωση κάποιων...

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by manos32 View Post
    Μνημόνιο εννοείται!! Δε με νοιάζει το θέμα της υλης και του κέρδους, αλλά οτι μου αφησαν ενα κράτος διαλυμένο, διεστραμμένο, και διεφθαρμένο και κινδυνευουν άνθρωποι να μείνουν χωρις δουλειά, άλλοι χωρις ρεύμα, φαρμακα κ.α.
    Με λίγα λόγια κατεβάζουν τοσο το επίπεδο που παίζουν με την επιβίωση κάποιων...
    Ναι ετσι ειναι τα πραγματα , ομως ας μην χανουμε την ελπιδα μας..Οπου και να κοιταξεις συντριμια υπαρχουν , οποτε κλεινε λιγο τα ματια σου και ονειρεψου . Αυτο δεν μπορει κανεις να στο απαγορευσει..Στο λεω εγω που ειμαι 3 χρονια ανεργη , αλλα τον ζουρλομανδυα δεν θα τους κανω την χαρη να τον φορεσω. Καλυτερα να τους τρελανω εγω :P
    Κατι θα αλλαξει..
    (Δεν θελω να πολιτικοποιησω την συζητηση , αλλα το Τσιπριδι ξεκινησε πολυ δυναμικα..Ιδωμεν!)

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Παντως θα μπορουσαμε να δημιουργησουμε μια ομαδα "καρδιοπαθων" για ομαδικα εμφραγματα.. :cool:

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Είναι σα να λέμε ας πονάει το δόντι σου ,μη δίνεις σημασία!

    δεν ειπα οτι αν δεν το σκεφτεσαι θα φυγει..
    ειπα οτι αν δεν το σκεφτεσαι δεν θα φαινεται τοσο φοβερο..

    ουκω λιγες φορες εχε τυχει να μη δινω σημασια στον πονο (π.χ πονος κοιλιας ) και αυτος να μην με ενοχλει τοσο, αλλα δεν ειπα οτι εξαφανιζεται κιολας..

    οολα θεμα μυαλου ειναι..
    ακομη κι ο πονος ειναι θεμα μυαλου εδω που τα λεμα

    σημασια δεν εχει αν υπαρχει κατι.. σημασια εχει το κατα ποσο το μεγαλοποιουμε..

    οσο για αυτο με το συστημα συμφωνω!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Quote Originally Posted by 66psy View Post
    Είναι σα να λέμε ας πονάει το δόντι σου ,μη δίνεις σημασία!

    δεν ειπα οτι αν δεν το σκεφτεσαι θα φυγει..
    ειπα οτι αν δεν το σκεφτεσαι δεν θα φαινεται τοσο φοβερο..

    ουκω λιγες φορες εχε τυχει να μη δινω σημασια στον πονο (π.χ πονος κοιλιας ) και αυτος να μην με ενοχλει τοσο, αλλα δεν ειπα οτι εξαφανιζεται κιολας..

    οολα θεμα μυαλου ειναι..
    ακομη κι ο πονος ειναι θεμα μυαλου εδω που τα λεμα

    σημασια δεν εχει αν υπαρχει κατι.. σημασια εχει το κατα ποσο το μεγαλοποιουμε..

    οσο για αυτο με το συστημα συμφωνω!
    και γω συμφωνό μαζί σου, και να ξέρεις δεν εχω ύφος! :)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by manos32 View Post
    και γω συμφωνό μαζί σου, και να ξέρεις δεν εχω ύφος! :)
    Aντε καλεεε! δεν το περασα καθολου για υφος ετσι κι αλλιως! :cool:
    εξαλλου οι διαφορετικες αποψεις δεν ειναι υφος. ειναι απλως αυτο που ονομζουμε συζητηση :P
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    :rolleyes:

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by manos32 View Post
    Γιεά σας παιδιά!!
    Εκπληκτος διαβάζω διαρκώς νέα πρόσωπα να προστίθονται στη λίστα με τις "έκτακτες", τις "ταχυκαρδίες", και τις "αρρυθμίες" γενικότερα.
    Και γω υποφέρω δυστυχώς απο εκτακτες, αρρυθμίες, και ψυχοσωματικά.. Αλλιώς δε θα μπαινα εδώ.
    Πήγα σε καρδιολόγους και γιατρούς και χάλασα τα λεφτουδάκια μου σε καρδιογραφήματα, υπερηχους, αιματολογικές, ουρων, θυρεοειδή και και λοιπά..
    Σε χολτερ βρηκαμε υπερκοιλιακές και είπαν απο άγχος..

    Σαν συμπέρασμα έβγαλα το εξής-ΜΑΣ ΤΥΡΑΝΝΑΝΕ ΠΑΙΔΙΑ!!
    Μας έκαναν την καθημερινότητα δύσκολη και μας γέμισαν αγχος, έχει πλυμμυρίσει το αίμα μας "νευροορμόνες" απ την ανασφάλεια που μας δημιουργησαν.
    Μας αφαίρεσαν το σκοπό απ τη ζωή μας και αντί να δούμε το πρόβλημα αιτιολογικά τρέχουμε και κάνουμε πλούσιους τους γιατρούς..
    Ενας πολύ καλος παθολογος μου είπε το εξής- ΤΟ 60-80% που τρέχουν στον καρδιολόγο έχουν άγχος!!!
    Απ αυτούς ζουν οι καρδιολόγοι και είναι δίπλα δίπλα τα ιατρεία πλέον.

    Οι κύριοι με τα κλεμμένα αφαιρεσαν το κάθε δικαίωμα να ονειρεύομαστε και να δημιουργούμε στην Βοριοαφρικανική Δημοκρατία του Ελλαδέξ, μας έκαναν χαχόλους, φοβισμένους, ζητιάνους, και ο φόβος του αγνώστου που έχουν δημιουργήσει(για ανεργία, συνεχόμενα αρνητικά συναισθήματα που υπερισχύουν των θετικών, μοναξιά και απομονωση)..Κάποιος απ αυτους τους βρωμιάρηδες κυκλοφορούσε με θωρακισμένο αυτοκίνητο 750.000ε κοστολογημένο και χρεωμένο στο κράτος.. Αυτός γιατί να μην έχει έκτακτες , αρρυθμίες και ταχυκαρδίες?? Μήπως γιατί ζεί απ το αίμα μας και έχει κάτι εκατομμυριάκια σε λογαριασμούς??

    Μας έκαναν να φοβόμαστε διαρκώς παιδιά, και απλά ο φόβος εστιάζεται κάπου που λογω εμπειριων μας είναι πιο γνωριμη η φοβία νομίζω..Σε μας η καρδιά..
    Επιτρέπεται τόσο αγχος στον άνθρωπο? Να σηκώνεται και να μην προλαβαίνει να βάλει σε μία σειρά τη ζωή του??
    Πόσα ευχάριστα συναισθήματα εχουμε την ημέρα?!?!Απλά αναρρωτιέμαι..
    Καλησπερα σου μελος,ναι ειστε πολλοι εδωμεσα που απανταω με το ιδιο προβλημα κ στις περισσοτερες περιπτωσεις οφειλεται στο στρες που σωματοποιειται,ναι οι ρυθμοι ζωης ειναι εντονοι κ αυτο ειναι μια αιτια του προβληματος ειναι σημαντικο οσο μπορουμε να απλοποιουμε την ζωη μας κ να μην ασχολουμαστε με περιττα πραγματα περαν απο τις καθημερινες εκκρεμοτητες

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Γεια σου manos32, νομίζω ότι είναι καλύτερο να μη σκέφτεσαι έντονα τα όσα κάνανε κάποιοι για να φέρουν σε κατάντια τον κόσμο, συνέβη σίγουρα αλλά μην το ανακυκλώνεις στο μυαλό σου πολύ... Επίσης συμφωνώ με τα παιδιά που λένε να απλουστεύουμε τη ζωή μας όσο μπορούμε. Να διώχνουμε τα περιττά και ανούσια. Να εστιάζουμε στα ουσιαστικά και σε ότι μπορεί να περνάει από το χέρι μας για τη βελτίωση της δικής μας ζωής και του συνόλου.
    Θα σου γράψω και μια φράση που έχει και ένα παιδί νομίζω στο φόρουμ σαν υπογραφή "Η ευτυχία μας θα είναι η εκδίκησή μας". Μην αφήσεις λοιπόν τους φόβους και την πίκρα να σε κυριεύσουν. Υπάρχουν πράγματα που καμία κυβέρνηση δεν μπορεί να τα πάρει από εσένα. Γιατί δεν είναι χειροπιαστά. Το να έχεις καλλιέργεια σαν άνθρωπος, το να κάνεις κάτι καλό στους άλλους, να είσαι δημιουργικός και τόσα άλλα, κανείς δεν μπορεί να σε σταματήσει να τα κάνεις! Σκέψου το.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Quote Originally Posted by 66psy View Post
    Δεν ευθυνεται το αγχος , αλλα η αντιληψη του αγχους...
    αν εγω δω μια κριση ως ακινδυνη και δεν της δωσω σημασια και δεν την μεγαλοποιησω θα περασει γρηγορα κι ολα καλα....στην προκειμενη περιπτωση αγχος θα υπαρχει(για να εχω κριση), αλλα δεν θα το μεγαλοποιω στην αντιληψη μου (οποτε δεν θα εμποδιζει την καθημερινοτητα μου)..

    ολα ειναι θεμα διαχειρησης!!
    δεν φταει το αγχος! εμεις που τεινουμε να τα μεγαλοποιουμε ολα φταιμε
    Αυτο ειναι πολυ βασικο,το θεμα διαχειρησης!Μαλλον το βασικοτερο!!Ναι,θα εμφανιστει το ψυχοσωματικο,αν το φοβηθεις θα το κανεις χειροτερο,δεν θα το βγαλεις απ το μυαλο σου, ετσι αυτο σιγα σιγα θα μεγαλωσει και θα γινει χειροτερο κι ολο αυτο θα γινει απο τον ΦΟΒΟ!Αν ομως δεν του δωσεις σημασια,δηλαδη δεν το αφησεις να σε φοβησει,σιγουρα θα μαλακωσει και σιγα σιγα θα σε αφησει.....ετσι παει παιδια,ο φοβος δυστυχως ειναι θεμα επιλογης,αν σε νικησει(αν το αφησεις να σε νικησει!)τελος,θα σου εξουσιαζει την ζωη,θα σου τη μαραζωσει,θα σε καταπινει σταγονα σταγονα......οπως καταλαβαινετε,ολο αυτο ειναι αυτοκαταστροφικο!

Similar Threads

  1. Φιλίες: πολλοί ή λίγοι και καλοί;
    By somebody89 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 16-10-2013, 09:37
  2. Πολλοι αριθμητικοι περιορισμοι...
    By oboro in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 9
    Last Post: 29-01-2011, 12:06
  3. Τελικά ειμαστε πολλοί...
    By ste12 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 23-03-2010, 23:59
  4. Είμαστε πολλοί
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 57
    Last Post: 31-10-2009, 20:57
  5. δυσμορφοβια?το χουμε πολλοι?εγω γιατι τόσο?
    By afrula in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 41
    Last Post: 13-11-2007, 16:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •