Ομοφυλόφιλες σκέψεις και όχι μόνο. Υπάρχουν και άλλοι; - Page 9
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 9 of 9 FirstFirst ... 789
Results 121 to 131 of 131
  1. #121
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Stin korifi, στο πρώτο σου ποστ δεν είχες αναφέρει ότι ήδη έχεις κάνει πολλά χρόνια ψυχοθεραπεία? Έτσι νομίζω.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  2. #122
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Επίσης να σου πω ότι πιστεύω πως το νήμα είναι σικέ και στημένο και συ μας δουλεύεις αν μέσα σε τόσα ποστς και την αγωνία σου να βρεις κάτι, το βρήκες όχι στις προηγούμενες σελίδες αλλά στο ποστ ενός που μπήκε ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ. Πότε πρόλαβες και κατάλαβες πως σε εκφράζει οέο?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #123
    Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    39
    Από την ψυχοθεραπεία που έκανα δεν έφτασα εκεί που ήθελα. Κακό; Δικαιούμαι να προσπαθήσω για το καλύτερο; Ό,τι νιώθω ότι με εκφράζει και συμφωνώ το λέω.....

  4. #124
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    κόλαση
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by psychAM View Post
    Διαβάζοντας αυτά τα μηνύματα-διαγνώσεις, μηνύματα επίκρισης, καταδίκης και ξερολίτιδας, το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να ελπίζω πως η πλειοψηφία αυτών δεν είχαν έναν (συνάδελφο) επαγγελματία υγεία για συντάκτη. Τωόντι, είναι οδυνηρό να διαβάζεις τοποθετήσεις πού αντιτίθενται -κατά το μέγιστο βαθμό- σ' αυτό που πρεσβεύει η Ψυχολογία ως επιστήμη. Όταν ένα άτομο εκθέτει τον προβληματισμό του και ζητάει συμπαράσταση διαδικτυακά, δεν υπάρχουν περιθώρια για ακρότητες, για βομβαρδισμό με θεωρητικές προσεγγίσεις, για διαγνώσεις-αστραπή, για καταστροφικές συμβουλές και για αυτόματη επίρριψη ευθυνών στο ίδιο το άτομο. Οφείλουμε να είμαστε προσεκτικοί, επιφυλακτικοί και συγκρατημένοι. Το μόνο που είναι ξεκάθαρο στο όλο νεφελώδες τοπίο είναι ότι η σεξουαλική ταυτότητα του ανθρώπου αυτού είναι ακόμα υπό διαμόρφωση, είναι συγκεχυμένη και η ορθή προσέγγιση δεν είναι η κοινωνιολογική αποδοχή της ομοφυλοφιλίας. Οι ομοφυλοφιλικές σκέψεις δεν επαρκούν αφ' εαυτών, ούτως ώστε να εγκαθιδρυθεί η ομοφυλοφιλία. Η ψυχοθεραπεία λοιπόν ΕΙΝΑΙ η ενδεδειγμένη λύση, για να αναδυθούν τα αίτια της έλξης προς το ίδιο φύλο, για να εξακριβωθεί η υποβόσκουσα αιτία και να πράξουμε αναλόγως. Ουκ ολίγες φορές, η αποδοχή του ίδιου του ατόμου ως ομοφυλόφιλου δεν είναι παρά προϊόν μιας διαδικασίας κατά την οποία το άτομο ενδίδει στις εμμονές του (επειδή μου αρέσουν και λίγο οι άντρες, ;άρα αυτόματα είμαι gay). Η ομοφυλοφιλία θα πρέπει να γίνει αποδεκτή από το άτομο, μόνο αν κατόπιν ομφαλοσκόπησης και εσωτερικής αναζήτησης προκύψει ότι είναι αυθύπαρκτη και ατόφια και δεν είναι "καταφύγιο".
    ΠΕΣΤΑ ΡΕ ΦΙΛΕ +1

  5. #125
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    κόλαση
    Posts
    218
    stinkoryfh

    φιλε καλυτερα να πας σε ενα ειδικο. Δεν εχει νοημα οτι και να σου πουν εδω μεσα. Αν νιωθεις οτι ο ψυχολογος σου δεν σε "καλυπτει" τοτε καλυτερα να πας σε αλλον..θα την βρεις την ακρη ειμαι σιγουρος.Μη ζητας συμβουλες εδω, μονο αγχος και απογοητευση θα σου δωσουν.

  6. #126
    Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    39
    Τον κατάλληλο ειδικό ψάχνω

  7. #127
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    269
    κορυφη σου εστειλα π.μ

  8. #128
    Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    39
    Ας πούμε ότι μπαίνουν όλα σε μια σειρά.... Και τώρα μια ερώτηση έχει τύχει σε εσάς (άνδρες) ή στο σύντροφό σας (γυναίκες) να θέλετε έρωτα αλλά να μην γίνεται λόγω έλλειψης στύσης;

  9. #129
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    γυναικα ειμαι, αλλα απο οσο ξερω, νομιζω οτι μπορει να συμβει στους ανθρωπους! ανθρωποι ειμαστε κ οχι ρομποτ! χαλαρωσε λιγο κ take it easy! κ οι αποτυχιες μεσα στο προγραμμα ειναι!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  10. #130
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    σε εμενα δεν εχει συμβει.
    οταν συμβαινει κατι τετοιο, υπαρχουν δυο περιπτωσεις. η να μην υπαρχει επαρκης επιθυμια, η να ειναι ο λογος υγειας, δλδ κυκλοφορικος, κλπ.
    στην πρωτη περιπτωση δεν μπορει να γινει τπτ, εκτος απο το να αλλαξεις παρτενερ και να πας με καποιον που θα επιθυμεις.
    για την δευτερη περιπτωση υπαρχουν φαρμακα (βιαγκρα πχ) αλλα παντα με εντολη γιατρου .

  11. #131
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Στον σύντροφό μου έχει συμβεί λόγω άγχους (φόβος αποτυχίας-απόρριψη), απ ότι κατάλαβα το πάθαινε πολλές φορές πριν με γνωρίσει, τώρα ελαχιστοποιήθηκε.

Page 9 of 9 FirstFirst ... 789

Similar Threads

  1. Τι εναλλακτικές υπάρχουν
    By fevgatos67 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 14-05-2010, 00:18
  2. ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ
    By ΜΠΟΥΦΟΣ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 58
    Last Post: 07-01-2010, 17:53
  3. απλα υπαρχουν
    By areti23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 13-07-2008, 15:04
  4. Παράδεισος ή κόλαση οι άλλοι;
    By Black Rose in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 24-09-2006, 22:59
  5. Γιατί δε μας καταλαβαίνουν οι άλλοι..
    By erwtokritos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 09-05-2006, 16:48

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •