Ομοφυλόφιλες σκέψεις και όχι μόνο. Υπάρχουν και άλλοι;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 131
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    39

    Ομοφυλόφιλες σκέψεις και όχι μόνο. Υπάρχουν και άλλοι;

    Σήμερα επισκέφθηκα ψυχολόγο και μου συνέστησε να γράφω στο φόρουμ, για να δω ότι δεν είμαι ο μόνος που βρίσκομαι σε αυτήν την θέση. Λοιπόν είμαι 37 ετών, ονειρεύομαι την οικογένεια, όμως νιώθω να έλκομαι από το ίδιο φύλο από μικρός και κάποιες φορές έκανα ομοφυλόφιλες ερωτικές πράξεις όχι όμως ολοκληρωμένο έρωτα. Το όλο θέμα με βασανίζει τρομερά, στεναχωριέμαι που μου συμβαίνει, δεν με κάνει άνετο στις γυναίκες και στους φίλους καθώς αισθάνομαι διαφορετικός.Παρόλο που προσπαθώ εδώ και πολλά χρόνια με ψυχοθεραπεία να το καταπολεμήσω δεν το κατάφερα. Το σκέφτομαι πολύ, μια και όλα τα άλλα θέματά μου (επαγγελματικά είμαι πολύ πετυχημένος) είναι λυμένα. Και πόσο άσχημα νιώθω να είμαι με μια κοπέλα και να νιώθω να έλκομαι από κάποιον άλλο......Αφήστε που την πρώτη φορά απέτυχα να κάνω έρωτα με κοινή γυναίκα και τώρα έχω πάντα τον φόβο της πρώτης φοράς. Υπάρχει κανείς στην ίδια θέση να μου πει πώς το αντιμετωπίζει

  2. #2
    καλησπέραα...κορυφή (λολ)
    Για να καταλάβουμε. Λες μαλλον πως δεν έχεις κάνει τίποτα με γυναίκα, ενώ κάποια με άντρα, (χωρίς ολοκλήρωση) και παλεύεις να καταπολεμήσεις τι? Εσένα?
    Και τι είδους οικογένεια ονειρεύεσαι?
    Να βρεις κάποια που θα αναγκαστείς να κάνεις σεξ μαζί της για να τη φτιάξετε, (την οικογένεια)?
    Και όταν καταφέρεις κάτι τόσο σπουδαίο (:ρ) θα γίνετε τρεις ή τέσσερις ή πέντε άνθρωποι δυστυχισμένοι?
    Και όλα αυτά επειδή δεν αποδέχεσαι τον εαυτό σου?
    Last edited by Θεοφανία; 17-05-2011 at 01:26.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    100
    Βρίσκομαι σε μια παρόμοια κατάσταση...
    Είμαι 16 και έλκομαι σεξουαλικά από το ίδιο φύλο.
    Στο φόρουμ γράφτηκα για να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση να αλλάξω τις σεξουαλικές μου προτιμήσεις...ξεκάθαρη απάντηση δεν πήρα.
    Το να είσαι με κάποια γυναίκα ενώ σε έλκουν οι άντρες το θεωρείς ωφέλιμο;
    Το να παίζεις θέατρο με την κοπέλα και να εξαπατάς τα αισθήματα πρώτα από όλα δεν θα είσαι εντάξει απεναντί της (από κάτι τέτοια μας έχουν κολλήσει την ρετσινιά οτί gay=*******=ανέντιμος)
    και εκτός από αυτό θα πρέπει συνεχώς να καταπιέζεσαι οπότε κάποια στιγμή θα σπάσεις με αποτέλεσμα ή να μάθει την αλήθεια ή να χωρίσετε όπως πολλά ζευγάρια...
    Πραγματικά θεωρείς πως πρέπει να μπεις σε μια τέτοια ψυχοφθόρα διαδικασία;
    Το κάνεις για τον κοινωνικό περίγυρο;
    Το απαιτεί η εργασία σου;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Ισως στα λεει λιγο "στεγνα" η Θεοφανια αλλα ναι φιλε μου.
    Γιατι δεν συγκεντρωνεις ολη αυτη την προσπαθεια σου στο να αποδεχτεις τον εαυτο σου?
    Ισως ειναι ακομα πισω η κοινωνια κλπ,αλλα οπωσδηποτε δεν ειναι στην ιδια κατασταση που ηταν πριν 20χρονια πχ.
    Αν μη τι αλλο μπορει να ζοριστεις στην αρχη αλλα μετα θα νιωθεις πολυ πιο ελευθερος και ενταξει απεναντι στον εαυτο σου.
    Προτιμάς να ζοριστεις στην αρχη ή να ζησεις μια ζωη δυστυχισμένος?
    εκτος κι αν ειναι αλλο το προβλημα

  5. #5
    Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    39
    Δεν νιώθω όπως έχεις θεωρήσει. Και με γυναίκες έχω κάνει έρωτα και μου αρέσουν. Πλην όμως υπάρχει το συγκεκριμένο ζήτημα που εξέθεσα και απλά το μοιράζομαι για να δω αν συμβαίνει μόνο σε εμένα.

  6. #6
    Quote Originally Posted by stin korifi View Post
    Δεν νιώθω όπως έχεις θεωρήσει. Και με γυναίκες έχω κάνει έρωτα και μου αρέσουν. Πλην όμως υπάρχει το συγκεκριμένο ζήτημα που εξέθεσα και απλά το μοιράζομαι για να δω αν συμβαίνει μόνο σε εμένα.

    Συγνώμη, τι ακριβώς εννοούσες με αυτό?

    Quote Originally Posted by stin korifi View Post
    Αφήστε που την πρώτη φορά απέτυχα να κάνω έρωτα με κοινή γυναίκα και τώρα έχω πάντα τον φόβο της πρώτης φοράς.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by stin korifi View Post
    Σήμερα επισκέφθηκα ψυχολόγο και μου συνέστησε να γράφω στο φόρουμ, για να δω ότι δεν είμαι ο μόνος που βρίσκομαι σε αυτήν την θέση. Λοιπόν είμαι 37 ετών, ονειρεύομαι την οικογένεια, όμως νιώθω να έλκομαι από το ίδιο φύλο από μικρός και κάποιες φορές έκανα ομοφυλόφιλες ερωτικές πράξεις όχι όμως ολοκληρωμένο έρωτα. Το όλο θέμα με βασανίζει τρομερά, στεναχωριέμαι που μου συμβαίνει, δεν με κάνει άνετο στις γυναίκες και στους φίλους καθώς αισθάνομαι διαφορετικός.Παρόλο που προσπαθώ εδώ και πολλά χρόνια με ψυχοθεραπεία να το καταπολεμήσω δεν το κατάφερα. Το σκέφτομαι πολύ, μια και όλα τα άλλα θέματά μου (επαγγελματικά είμαι πολύ πετυχημένος) είναι λυμένα. Και πόσο άσχημα νιώθω να είμαι με μια κοπέλα και να νιώθω να έλκομαι από κάποιον άλλο......Αφήστε που την πρώτη φορά απέτυχα να κάνω έρωτα με κοινή γυναίκα και τώρα έχω πάντα τον φόβο της πρώτης φοράς. Υπάρχει κανείς στην ίδια θέση να μου πει πώς το αντιμετωπίζει
    το οτι απετυχες να πας με επαγγελματια, ειναι ασχετο με το θεμα, καθως παρα πολλοι στρειτ ανδρες δεν μπορουν να λειτουργησουν με επαγγελματιες, χωρις να σημαινει τπτ για τον σεξ. προσανατολισμο τους αυτο...

    αναφερεις οτι θελεις να κανεις οικογενεια.
    η δημιουργια οικογενειας ομως, ειναι κοινωνικη επιλογη, δεν ειναι σεξουαλικος προσανατολισμος....
    θα ηθελες εξισου να κανεις οικογενεια αν ηταν να την κανεις με τον βαγγελη και οχι με την αννα?
    αν ναι, αυτο που εχεις ειναι να αγωνιστεις για τα δικαιωματα των ομοφυλοφιλων στην δημιουργια οικογενειας, και να διεκδικησεις και το δικο σου δικαιωμα να κανεις παιδι (αν βρεις και μητερα που συμφωνει φυσικα) και οχι να αλλαξεις προτιμησεις...διαφορετικα πως αλλιως θα ηθελες να κανεις οικογενεια?
    θα ησουν ικανοποιημενος να κανεις οικογενεια με μια γυναικα που θα της λες ψεματα για τις επιθυμιες σου? που θα την θελεις μονο σαν μανα των παιδιων σου αλλα οχι σαν ερωτικη συντροφο?που δεν θα μπορουσες να της εισαι πιστος γιατι δεν θα σε ικανοποιουσε σεξουαλικα?

    μου εκανε εντυπωση που μας λες οτι προσπαθεις με τον ψυχολογο σου, να το καταπολεμησεις....
    αυτο ειναι μια δικη σου επιδιωξη η σου χει πει ο θεραπευτης σου οτι η ομοφυλοφιλια "καταπολεμαται" με ψυχοθεραπεια?
    αν σου ειπε κατι τετοιο, σε δουλευει...
    δεν ειναι γριπη η σεξουαλικη προτιμηση για να την καταπολεμησεις...
    μπορεις να ισορροπησεις με αυτην, ναι. να την αποδεχτεις η και να την θαψεις, και να ζεις υποκριτικα. να την "καταπολεμησεις" δεν μπορεις..
    οσο πιο νωρις το καταλαβεις και αποδεχτεις τον εαυτο σου, τοσο πιο καλα θα ζησεις πιστευω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Συμφωνώ με τα κορίτσια σε όσα σου έγραψαν. Άκου στον ψυχολόγο να το "γιατρέψω". Κάτι τέτοιες διδαχές είναι ευθύνη ενός μέρους του ψυχιατρικού κλάδου, που άσχετοι όντες και πιστοί σε πατροπαράδοτες κλειστόμυαλες απόψεις, έσερναν άτομα σε "θεραπείες" και προσπάθειες αλλαγής, άνευ λόγου και αιτίας. Εκμετάλλευση στυγνή ήταν. Αλλά στην εποχή μας πια τέτοιες απόψεις έχουν όχι μόνο απορριφθεί, αλλά και στηλιτεύονται από τον επιστημονικό κλάδο. Υπάρχουν μάλιστα ψυχολόγοι ειδικά εκπαιδευμένοι και στοχευμένα καλλιεργημένοι στο σεξουαλικό προσανατολισμό, που μπορούν μέσω της επαφής με το άτομο που έχει φορτωθεί τις επιπτώσεις των συγκρούσεων θέλω με πρέπει της κοινωνίας, να βοηθάνε στην αποδοχή, την ωρίμανση, την απελευθέρωση και τελικά να μπορέσει το ανθρώπινο μυαλό να πάει στα σημαντικά. Το γουστάρω, το μπορώ, το να πάνε να κουρευτούνε, λολ
    Και μόνο που αναφέρεις πως σε βασανίζει, σε στενοχωρεί και υποφέρεις, αυτό δείχνει πόσο έχεις καταπιεστεί μέσα σε διδαχές και πίστεις πως πρέπει να είσαι κάτι διαφορετικό από τη φύση σου, από τις επιθυμίες σου, από την αλήθεια σου. Βρες έναν ενήμερο, ευαίσθητο και καλλιεργημένο ψυχολόγο και δούλεψέ το και όλα θα σου πάνε σένια.
    Όσο για οικογένεια, σκέψου αν το να κάνεις οικογένεια είναι επιθυμία όντως δική σου, καθαρή, αμόλυντη από περιβαλλοντικές καθοδηγήσεις επιθυμιών που ορίζονται ως θεμιτές και κατάλληλες για να μένεις στην εικόνα του "σωστού" άντρα, που επιτελεί κάποιο χρέος επιβαλλόμενο, και όχι γιατί πραγματικά γουστάρεις. Σκέψη κάνω. Έλεος, πόσα χρόνια από τη ζωούλα σου θα χαρίσεις στις οπισθοδρομικές κομπανίες? Δε θα χορέψεις ποτέ ένα χορό που εσύ θέλεις και σε καλύπτει και σε κάνει να περνάς καλά, πρέπει δλδ να θυσιάζεσαι για να έχεις τη βούλα του καλού παιδιού?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Eμενα μαρεσει που στο τελος θα το συνταγογραφουνε κιολας το φορουμ μας :p

    Kορυφη δεν εχω κατι να σου πω, μπορεις να καταπολεμησεις εναν γενετικο παραγοντα;

  10. #10
    Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    39
    Παιδιά, ίσως δεν καταλάβατε ή εγώ δεν παρέθεσα την σκέψη μου με τρόπο που θα μπορούσατε να καταλάβετε. Ξέρω γιατί μου συμβαίνει αυτό. Έλλειψη αυτοεκτίμησης και αυτοπεποίθησης σε σχέση με τις γυναίκες και επιβεβαίωσή μου λόγω ανασφαλειών μέσα στην ομοφυλοφιλία. Έτσι νιώθω εγώ. Όταν νιώθω ότι δεν είμαι τόσο ωραίος πχ (έστω εσφαλμένα) νιώθω ότι το κατακτώ με το να σκέπτομαι πχ κάποιον που για εμένα έχει εξωτερική εμφάνιση. Τα έχω δουλέψει αρκετά και ξέρω γιατί έφτασα εδώ: δεν εισέπραξα έπαινο από το σπίτι και πολλά άλλα που δεν μπορώ να τα εκθέσω. μερικές φορές ο φόβος μας για κάτι είναι χειρότερος από αυτό που πραγματικά φοβόμαστε. Δεν φλέρταρα στο παρελθόν όχι γιατί δεν μπορούσα, αλλά η αυτοπεποίθησή μου με τις γυναίκες ήταν τέτοια που θεωρούσα ότι δεν θα τα κατάφερνα. τώρα έχω νιώσει για κάποιαν ότι την θέλω πολύ, πλην όμως δεν μου ξεκαθαρίζει το τοπίο. Και από την ανασφάλειά μου δεν δένομαι με την οποιαδήποτε και μέχρι τώρα δεν ανταποκρίθηκα σε τριάντα πέντε γυναίκες που μου έδειξαν το ενδιαφέρον τους. Βέβαια είχα σχέση. Μόλις νιώσω ότι μια την έχω κατακτήσει, πάω σε άλλην κυνηγώντας την επιβεβαίωση. Αυτά προσπαθώ να φτιάξω. Έχει κανείς να μου συστήσει κάποιον σωστό ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή κτλ. Από το επόμενο μήνυμα σκέφτομαι ότι θα ήταν καλό για όλους εσάς που ενδιαφέρεστε για εμένα να ξεδιπλώσω την ιστορία μου. Σε δόσεις όμως γιατί έχω και επαγγελματικές υποχρεώσεις...

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Κοίταξε, σίγουρα δεν είσαι ο μόνος που αισθάνεται έτσι. Προσωπικά έχω γνωρίσει πάρα πολλούς ανθρώπους που έλκονται και από άντρες και από γυναίκες, σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό και με πολλούς διαφορετικούς τρόπους. Ομολογώ όμως πως δεν κατάλαβα τι ακριβώς προσπαθείς να καταπολεμήσεις: την επιθυμία σου ή την στενοχώρια σου? Εννοείται πως το να καταπολεμήσεις μια αυθεντική έλξη, μια προτίμηση, μια επιθυμία, δεν είναι εφικτό ούτε με εκατό χιλιάδες ώρες ψυχοθεραπείας. Το να μη στενοχωριέσαι όμως, να μη νιώθεις άσχημα ή ενοχικά και να βρεις τρόπους να υπάρχεις και να συνυπάρχεις, είναι πέρα για πέρα εφικτό κι ελπίζω προς τα εκεί να είναι προσανατολισμένη η θεραπευτική σου προσπάθεια.

    Επίσης η ψυχοθεραπεία βοηθά να δούμε πιο ξεκάθαρα τον ίδιο μας τον εαυτό. Οπότε καταρχήν, εσύ νιώθεις τη βεβαιότητα πως ξέρεις ποιος είσαι και τι θέλεις, χωρίς βασανιστικές αμφιβολίες? Από όσα θέλεις, υπάρχουν κάποια που σε κάνουν να νιώθεις ντροπή, ενοχή, στενοχώρια, όχι απέναντι στους άλλους, αλλά απέναντι στον εαυτό σου? Όπως τα περιγράφεις, μοιάζει να μην έχεις αποδεχτεί τις επιθυμίες σου, πέρα από το ότι δεν έχεις βρει τον τρόπο να διαχειριστείς το θέμα 'σχέση-οικογένεια'. Πάντως 'διαφορετικός' όχι δεν είσαι, ζεις ανάμεσα σε πολλούς με παρόμοιες σκέψεις ή και διλήμματα, τα οποία επειδή ανήκουν στη σφαίρα του ιδιωτικού και του μη κοινωνικά αποδεκτού, σπάνια εκφράζονται ανοιχτά.

    Από εκεί και πέρα, τρόποι αντιμετώπισης στην καθημερινότητα υπάρχουν πολλοί. Ο καθένας έχει ένα κόστος κι ένα όφελος. Εσύ μέχρι τώρα πώς έχεις προχωρήσει στο θέμα 'σχέσεις' και τι θα ήθελες ιδανικά?

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Α, έγραψα το προηγούμενο μήνυμα προτού διαβάσω αυτό που μόλις έγραψες...θα επανέλθω λοιπόν με νέες σκέψεις. Και βεβαίως αν θες να σχολιάσεις κάτι από όσα ήδη έγραψα, αν νομίζεις ότι θα βοηθήσει.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Λοιπόοον...καταρχήν επέτρεψέ μου να σου πω, πως στα 37 σου χρόνια (σε κάθε ηλικία, αλλά πολύ περισσότερο τώρα), το 'γιατί' έχεις ομοφυλοφιλικές σχέσεις-επιθυμίες, είναι πρώτον σαν να ψάχνεις αν προηγήθηκε το αυγό ή η κότα και δεύτερον δεν αλλάζει το γεγονός πως τις έχεις. Με τον τρόπο που τις έχεις και τις εκφράζεις ως τώρα.

    Τώρα, η χαμηλή αυτοεκτίμηση-αυτοπεποίθηση, η ανάγκη για επιβεβαίωση και η απώλεια ενδιαφέροντος μόλις νιώσεις ότι κατέκτησες μια γυναίκα, μπορεί να σχετίζονται με τον έπαινο που δεν εισέπραξες ή με οτιδήποτε άλλο από την οικογενειακή σου ιστορία, μπορεί και όχι. Βάζοντάς στο στα πόδια, κυνηγάς την επιβεβαίωση γενικώς, ή την επιβεβαίωση του ανδρισμού σου? Δεν φλέρταρες λόγω χαμηλής αυτοπεποίθησης, ή λόγω αλληλοσυγκρουόμενων ερωτικών επιθυμιών? Εντέλει, το ζητούμενο σου είναι να κάνεις μια σταθερή σχέση με γυναίκα, βάζοντας ΚΑΙ τις ομοφυλοφιλικές τάσεις στο καλάθι των όσων χρειάζεται να αλλάξεις?

  14. #14
    Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    39
    Ακριβώς. Μακάρι να έμπαιναν στο καλάθι των αχρήστων οι ομοφυλοφιλικές σκέψεις. Δεν το θεωρώ ανέφικτο αν πράγματι αγαπήσω μια γυναίκα πραγματικά. Ας ξεκινήσουμε όμως την ιστορία: μεγάλωσα σε μικρή επαρχιακή πόλη. Η μητέρα μου με ήθελε να γεννηθώ κορίτσι, επειδή ήδη είχε αποκτήσει αγόρι. Και με δεδομένο ότι το παιδί νιώθει το κάθε συναίσθημα της μάνας, αντιλαμβάνομαι ότι και αυτή η επιθυμία της μητέρας μου είναι ένας παράγοντας στα σημερινά. Σημειωτέον ότι ως ζευγάρι οι γονείς μου πριν από την σύλληψή μου είχαν πολλά προβλήματα και το έτος που γεννήθηκα ο πατέρας μου αρρώστησε ψυχικά και νοσηλεύτηκε σε κλινική. Εμένα με άφησαν μωρό και έφυγαν για την νοσηλεία του πατέρα μου. Θα συνεχίσει η ιστορία μου..... Και για να γίνεται και διάλογος: πώς τα καταφέρνω όσες πραγματικά νιώθω να θέλω να μην της κατακτώ και τις άλλες να τις έχω σίγουρες. Ένα λάθος που έκανα: έπεφτα με τα μούτρα.... Υπάρχει καμιά συνταγή να κατακτήσω αυτήν που τώρα θέλω και να νιώθω πολύ ωραία που είμαστε ζευγάρι. Την ονειρεύομαι αλλά δεν την έχω

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Χμ.. δεν ειναι μονο το συναισθημα που περναγε σε εσενα.. Οταν η γυναικα κανει σκεψεις οτι θελει κοριτσι εκκρινει περισσοτερες θηλυκες ορμονες στο εμβρυο, και αυτο οταν ειναι αγορι δεν ειναι καλο, και το αναποδο..

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Τι εναλλακτικές υπάρχουν
    By fevgatos67 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 14-05-2010, 01:18
  2. ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ
    By ΜΠΟΥΦΟΣ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 58
    Last Post: 07-01-2010, 18:53
  3. απλα υπαρχουν
    By areti23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 13-07-2008, 16:04
  4. Παράδεισος ή κόλαση οι άλλοι;
    By Black Rose in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 24-09-2006, 23:59
  5. Γιατί δε μας καταλαβαίνουν οι άλλοι..
    By erwtokritos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 09-05-2006, 17:48

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •