HELP είμαι απελπισμένη...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    11

    Unhappy HELP είμαι απελπισμένη...

    Είμαι με τον K εδώ και 2 χρόνια είναι η πρώτη μου ολοκληρωμένη σχέση και τον αγαπάω. Σπουδάζουμε σε διαφορετικές πόλεις και βλεπόμαστε όταν εγω κατεβαίνω για γιορτες κλπ η οταν έρχεται αυτός..
    Στην αρχή της σχέσης μας έκανε τα πάντα για να με κάνει να ζηλεύω... Μετά τους 3 μήνες άρχισα να τον ζηλεύω πάρα πολύ.. όχι όμως αδικα... μετά από καυγάδες, χωρισμούς κλπ κατάλαβε ότι ήταν λάθος του και προσπάθησε να ξανακερδίσει την εμπιστοσύνη μου. Μάταια... δεν του είχα καμία εμπιστοσυνη πλεον και τον τελευταιο εναμισι χρόνο όλο χωρίζουμε κ τα ξαναφτιάχνουμε.. Δηλ εγώ τον χωρίζω γιατί δεν αντέχω άλλο να ανακαλύπτω ότι μιλάει με άλλες σε site κοινωνικής δικτύωσης τύπου facebook... Κάθε φορά πείθω τον εαυτό μου οτι έκανα το σωστό και κάθε φορά αυτός
    με τον τρόπο του και τα όμορφα λόγια του με κάνει να γυρίζω πίσω.... Όλα φτιάχνουν για ένα διάστημα και μετά πάλι τα ίδια... δηλ ένας φαύλος κύκλος..Όλη του η ζωή είναι μπροστά σε έναν υπολογιστή παίζει online games και γνωρίζει γκόμενες στο fb... Δεν αντέχω άλλο έχω φτάσει σε σημείο που ποτέ δεν φανταζόμουν ότι θα έφτανα... Έχω φτιάξει ψεύτικο account 2 φορές και τις 2 φορές τον έπιασα να την πέφτει σαυτην την υποτιθέμενη... και τις 2 φορες τον χώρισα,μονο την πρώτη φορά του αποκάλυψα τι είχα κάνει ( 1 χρόνο πριν συνέβει) μονο και μόνο για να μην εχει τπτ να δικαιολογηθεί... Με κέρδισε όμως πίσω και τότε.. και πάντα.. Λέει ότι με αγαπάει όσο δεν έχει αγαπήσει ποτέ του γυναίκα, ότι είμαι όλη του η ζωη κλπ κλπ... Όταν είμαστε μαζί είναι όλα τόσο τέλεια ξεχνάω και το παραμικρό π μου έχει κάνει.. δεν κρύβω ότι κάποιες φορές έχω μπει στον λογαριασμό του και κάθε φορά βλέπω μηνυματάκια κλπ με άλλες κοπέλες... Τον ρωτάω γιατι τα κάνει όλα αυτα κ μου λεει επειδη βαριέται και οτι δεν κάνει κάτι κακό! Εμένα όμως με ενοχλεί... πληγώνομαι... Δεν το καταλαβαίνει... Ανταλλάζει κινητά με αυτες και δεν μπορώ να ξέρω αν τις συναντάει κ όλας... Τον αγαπάω.. Την τελευταία φορά που χωρίσαμε κράτησε για 3 μήνες χωρίς καμία επικοινωνία... Ενώ κανονικά θα έπρεπε να χαιρομαι γιατι ουσιαστικά εγώ το επέλεξα, γιατί δεν μπορω κάθε φορά να καταρρακώνομαι και να κάνω κακό στον ευατό μου... να με συγκρίνω με το κάθε τσόλι.. Κ όμως δεν μπορούσα με τπτ να το δεχτώ ένιωθα ότι η ζωή μου δεν έχει κανένα νόημα... Τα ξαναβρήκαμε πάλι... Αλλά ο άνθρωπος δεν αλλάζει... τι κ αν υποσχεται δεν αλλάζει... Τι να κάνω??? Να τον χωρίσω και αυτή τη φορά χωρίς πισωγυρίσματα.. να ανέχομαι όλα αυτά και να κάνω τα στραβά μάτια??? να του κάνω και εγώ τα ίδια???? Είμαι σε απελπισία...:(:(:(

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Aφου βλεπεις οτι ολη αυτη η κατασταση σε κανει χαλια.Γιατι την συνεχίζεις?
    Όσο κολλημενη και να σαι τωρα θα το ξεπερασεις και θα προστατευσεις τον εαυτο σου,μεχρι να βρεις εναν ανθρωπο που θα ταιριαζει πολυ περισσοτερο σ οσα ζητας και θα νιωθεις ασφαλης κι ευτυχισμένη.
    Όσον αφορα το να του κανεις τα ιδια,αφου κι η ιδια δεν ξερεις τι ακριβως κανει και μεχρι που φτανει.
    Αν εννοεις να τον κανεις να ζηλεψει,ναι κανε το.Για να καταλαβει πως νιωθεις.Αλλα μεχρι εκει.
    Δεν θα αλλαξουμε τον εαυτο μας,κανοντας τον κατι που σιχαινόμαστε,επειδη ο αλλος συμπεριφερεται ετσι.
    Απ οτι φαινεται αυτος ο ανθρωπος δεν σου ταιριαζει,και κακως αφηνεσαι στο να νιωθεις ετσι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Αμάν ρε παιδιά με όλα αυτά τα τερτίπια δλδ. Ο ένας παίζει με άλλες "για να σε κάνει να ζηλέψεις", εσύ ζηλεύεις αλλά δε θες να ζηλεύεις, εκείνος μετανιώνει που σε έκανε να ζηλέψεις αλλά σε ξανακάνει, εσύ τον παρακολουθείς στενά, να δεις τι ακριβώς λέει με τις τάδες και δείνα.
    Σχέση είναι αυτή ή μαραθώνιος?

    Πρώτον, τι σημαίνει ο άλλος με "κάνει" να ζηλεύω? Εσύ δεν αναλαμβάνεις την ευθύνη των δικών σου συναισθημάτων? Όταν ζηλεύεις, πες ζηλεύω, όχι με κάνει να ζηλεύω. Ό,τι παιχνιδάκια κι αν παίζει κάποια/ος, δε μπορεί να σε "κάνει" τίποτε, αν δεν του το παραχωρήσεις ΕΣΥ.
    Γιατί δεν κάνεις κάτι ανατρεπτικό, κάτι που δεν έκανες ως τώρα, δεν το έχεις δοκιμάσει?

    Σβήσε τον από τους φίλους σου στο φέισλιφτ. Μην παρακολουθείς τίποτε, εφόσον όλο αυτό σε βλάπτει και υποφέρεις.
    Δώσε του το μήνυμα πως δεν κρέμεσαι από τις κινήσεις του, για να μη σε χειρίζεται με τη ζήλια.
    Τη δική σου ζήλια τη χρησιμοποιεί για παρτακικούς λόγους, για να νιώθει περισσότερο επιθυμητός και να ανεβαίνει, ενώ εσύ υποβιβάζεσαι σε συμπεριφορές κυράτσας. Τα δάκρυα του παντοκράτορα.
    Αφαιρείς τα όπλα που ο κάθε πάσας ένας σε χειρίζεται, δε του τα επιβραβεύεις όταν δε θέλεις να συνεχίσει να οπλίζει και να ρίχνει.

    #ο δικός σου πολύ ανασφαλής κοπελιά, με το συμπάθειο. Αλλά κι εσύ το ίδιο.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  4. #4
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    #ο δικός σου πολύ ανασφαλής κοπελιά, με το συμπάθειο. Αλλά κι εσύ το ίδιο.
    θα ξεκινήσω από δω που συμφωνώ με τη ρειν...και συνεχίζω...

    Εγώ θα σου έλεγα πως εκτος των άλλων, τον βολεύεις και από πάνω. Τον έχεις πιάσει τόσες φορές να σου λέει ψέματα, να ψάχνεται, να φλερτάρει και ποιος ξέρει τι άλλο, και με δυο κουβέντες του τύπου, "Είσαι η γυναίκα της ζωής μου", σε γυρίζει πίσω αμέσως.
    Όμως, να ξέρεις πως οι λέξεις δεν πληρώνονται, είναι τσάμπα.
    Μπορεί να σου πει ο καθένας ότι θέλει, δεν του κοστίζει κάτι, τις πράξεις των ανθρώπων πρέπει να κοιτάμε και πάνω απ' όλα πόσο μας σέβονται.
    Τη βρίσκω ακραία ψυχοφθόρα την κατάσταση και απορώ που βρίσκεις το κουράγιο να κάθεσαι και να τα υπομένεις όλα αυτά..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    11
    niah μου σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!! Ούτε εγώ ξέρω γιατί συνεχίζω αυτήν την κατάσταση... Ίσως επειδή τα συναισθήματά μου γ αυτόν δεν με αφήνουν να προχωρήσω και εθελοτυφλώ... Πρέπει να το ξεπεράσω πάσει θυσία γιατί βλέπω ότι χάνω τον ευατό μου και αναλώνομαι για κάτι που δεν αξίζει :( !!!!!!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    269
    ΚΟΠΕΛΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙΣ ΤΟΣΗ ΧΑΜΥΛΗ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ?
    ΑΥΤΟ ΑΞΙΖΕΙΣ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ?
    ΕΝΑΝ ΑΝΩΡΙΜΟ Μ......Α?
    ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΩΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΦΤΕΙ ΣΤΟ ΚΑΘΕ ΓΚΟΜΕΝΑΚΙ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ?
    ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟΥ ΕΧΕΙΣ ΔΩΣΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΞΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ?
    ΓΥΡΙΣΕ ΣΕΛΙΔΑ ΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΙ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΣΕ ΠΟΝΕΣΕΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ,ΜΗΝ ΛΥΓΙΣΕΙΣ ΑΝΟΙΞΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑΞΕ ΓΥΡΩ ΣΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΑΞΙΟΛΟΓΟΙ ΝΕΟΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΣΩΣΤΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΜΙΒΑΙΟ ΣΕΒΑΣΜΟ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    11
    Rain μου έχεις απόλυτο δίκιο... Τον τελευταίο καιρό προσπαθώ να μην παρακολουθώ τις κινήσεις του... Φυσικά δεν είμαστε φίλοι στο facebook... και δεν του δείχνω ότι ζηλεύω!! Τα πράγματα όμως δεν είναι καλύτερα, δυστυχώς... Ναι το παραδέχομαι ότι είμαι ανασφαλής... απλά όλο αυτό με φτάνει στα πατώματα... Θέλω να απαλλαγώ μια για πάντα και ελπίζω να τα καταφέρω...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    11
    Ευχαριστώ Θεοφανία μου. Το μηνυμά σου περιγράφει ακριβώς την κατάστασή μου... ναι με κοροϊδεύει, ναι μου λέει ψέματα.. αλλά όταν τον συναντάω (1-2 φορές το μήνα κ εαν) και συζητάμε για τη σχέση μας και για το που θα μας οδηγήσει όλο αυτό, με κάνει να ξεχνάω τα πάντα είναι τόσο γλυκός και τρυφερός και εγώ πάντα υποκύπτω μέχρι να συμβούν πάλι τα ιδια... :(

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    11
    Μαρία μου πολύ σωστά τα λες.. Έτσι πρέπει να κάνω... Απλά μετά από όλα αυτά έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου στους άνδρες... Όλοι μου φαίνονται ίδιοι... Από το καρναβάλι και μετά δείχνει ενδιαφέρον για μένα κάποιο παιδί που μου είναι πολύ συμπαθής, δεν μπορώ όμως να αφήσω τον Κ... ΘΕΕ μου είμαι τραγικη...:(

  10. #10
    Quote Originally Posted by chloe View Post
    Ευχαριστώ model. Το μηνυμά σου περιγράφει ακριβώς την κατάστασή μου... ναι με κοροϊδεύει, ναι μου λέει ψέματα.. αλλά όταν τον συναντάω (1-2 φορές το μήνα κ εαν) και συζητάμε για τη σχέση μας και για το που θα μας οδηγήσει όλο αυτό, με κάνει να ξεχνάω τα πάντα είναι τόσο γλυκός και τρυφερός και εγώ πάντα υποκύπτω μέχρι να συμβούν πάλι τα ιδια... :(
    τζούνιορ....κάτσε μπροστά από ένα καθρέφτη και ρώτα τον: τι είναι αυτό που με κάνει να ανέχομαι αυτή την κατάσταση?
    Είμαι μήπως μια απελπισμένη που δεν μπορεί να βρει άλλον που θα της δώσει αυτά που της αξίζουν και κάθομαι με κάποιον που δεν με σέβεται, έχει καταλάβει την ανάγκη μου για τρυφερότητα και σχέση και την εκμεταλεύεται στο έπακρο?

    πι ες: σχέση δεν υπάρχει, εσύ έχεις βάλει αυτή την ταμπέλα σε αυτό που ζείτε.

    πι ες 2: έρχεται καλοκαίρι, η καλύτερη εποχή για νέους έρωτες. Βγες από το σπίτι και πέρνα καλά...:)

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    11
    Θεοφανία μου το διώρθωσα... hehe... Ευχάριστώ πολυ για τις συμβουλές σου...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    269
    ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΤΡΑΓΙΚΗ!ΠΗΡΕΣ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΧΕΣΗ!ΗΤΑΝ Η ΠΡΩΤΗ ΣΟΥ,ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ΝΑ ΔΙΑΛΕΓΕΙΣ,ΠΗΡΕΣ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΧΕΣΕ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟΝ.
    ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΧΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΟΥΣ ΑΝΤΡΕΣ,Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΑΘΗ.ΔΕΝ ΓΕΝΗΘΗΚΑΜΕ ΝΑΞΕΡΟΥΜΕ.
    ΑΛΛΑΞΕ ΤΗΛ.ΚΛΕΙΣΕ ΤΟ FB ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΣΕΣ ,ΚΑΝΕ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ,ΣΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ,ΣΤΟ ΛΕΩ ΕΓΩ ΠΟΥ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΕΡΩΤΑ ΣΤΑ 17!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    να κατι που πρειε να υιοθετησεις, και θα στο μαθουν τετοιες σχεσεις και η αποκτηση του καταλληλου αυτοσεβασμου:

    Νιωθω ασφαλης; Μενω. Νιωθω στο π α ρ α μ ι κ ρ ο ανασφαλης/υπονοια οτι ο αλλος μπορει να ξενοκοιταει/αμφιβολιες για την ειλικρινεια του/υποψιες οτι δεν ειναι "εδω" μαζι μου 100%; BYE BYEEEE!!! Δε μπορω να διανοηθω να ζηλευω, να ψαχνω κινητα, να υποφερω, να ειμαι με τον αλλον και να θελει κι αλλες και να το ξερω κιολας!! Πορτα στα μουτρα χωρις δευτερη σκεψη, γιατι αυτο ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ/ΚΑΛΥΤΕΡΕΥΕΙ ΠΟΤΕ και ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΞΙΖΕΙ!!!!!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    11
    totally right carrie μου αλλά τι να κάνω που δεν μπορώ λεπτό μακριά του... Πως γίνεται να τον διαγράψω και να μη με νοιάζει αν ζει η εαν πέθανε από τη μια στιγμή στην άλλη??? Το ξέρω ότι δεν μου αξίζει όλο αυτο...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Βρες αλλα πραγματα να σε γεμιζουν, χομπυ, ασχολιες, περνα καλα με τον εαυτο σου και τις φιλες σου.. Κοιτα λιγο τον εαυτο σου..

    Δεν ξενερωνεις που φλερταρει με αλλες; Που μπορει να παει να φιλαει ή ακομα και να το κανει με αλλες και μετα να ερχεται να σε ακουμπαει; Δε σιχαινεσαι; Καλα να μην ηξερες τπτ, αλλα τωρα;

    Κατι καλυτερο σε περιμενει στην γωνια.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. απελπισμενη μαμα-εξελιξεις
    By elpi68 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 36
    Last Post: 01-05-2011, 17:53
  2. ειμαι δυστυχισμενη και απελπισμενη
    By amelie74 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 30-12-2010, 18:51
  3. ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΗ......
    By matsoulinako in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 20-05-2010, 18:31
  4. ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΗ ΜΑΜΑ
    By elpi68 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 19
    Last Post: 30-12-2009, 11:52
  5. ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΗ ΜΑΜΑ!!!
    By chrysa in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 16
    Last Post: 30-12-2009, 11:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •