διακοπή φαρμάκων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 131
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188

    διακοπή φαρμάκων

    καλησπέρα στην κοινότητα...
    είμαι διπολική παίρνω φάρμακα εδώ και καιρό και δεν έχω υποτροπιάσει, δηλαδή δεν έχω πάθει επεισόδιο εδώ και 6 χρόνια.
    θα ήθελα να απεξαρτηθώ από τα φάρμακα..παίρνω αντιψυχωτικό (σολιάν ) και σταθεροποιητή (τριλεπτάλ).
    υπάρχει κάποιος από σας που τα κατάφερε χωρίς φάρμακα;
    θα ήθελα πολύ να τον γνωρίσω...............
    \"Thinking is a headache thats why we avoid it.\"

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Γεια σου coma !! Eιναι πολυ ευχαριστο το οτι 6 χρονια εισαι σταθεροποιημενη κ δεν εχεις υποτροπιασει !!
    Κοιτα επειδη η διπολικη διαταραχη ειναι δυσκολη ασθενεια κ δεν ξερεις καποια στιγμη απο που μπορει να σου προκυψει κανα επεισοδιο κ να χεις πισωγυρισματα, καλο θα ηταν να το συζητησεις με το γιατρο σου κ αν ειναι να ελαττωσεις τη δοση που παιρνεις...
    θελεις τελειως να τα κοψεις?? αυτο πιστευω πρεπει να γινει πολυ προσεκτικα κ σε συννενοηση με το γιατρο...
    κι εγω θα ηθελα να ξερω αν υπαρχει καποιος διπολικος χωρις φαρμακα !!
    υπαρχει κανεις αραγε που την παλευει χωρις ?? :P
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    Quote Originally Posted by coma View Post
    δηλαδή δεν έχω πάθει επεισόδιο εδώ και 6 χρόνια.
    επιμένεις?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    269
    ΑΦΟΥ ΕΙΣΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ?
    ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΟΦΑΣΗ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ ΦΑΡΜΑΚΑ!
    ΤΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΕΙΣ ΠΟΥ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΠΕΡΣΥ Η ΔΙΠΟΛΙΚΗ.
    ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ!ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΤΟ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ ΦΑΡΜΑΚΑ,ΑΥΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΑΣΕΤΑΙ ΠΟΤΕ,ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ!ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΡΙΣΚΑΡΩ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ!
    Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΚΑΝΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΠΟ ΤΑ 19 ΤΗΣ!ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ¨ΝΑ ΑΡΡΩΣΤΑΙΝΕΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΑΝΕΡΧΕΤΑΙ ΠΟΤΕ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΠΡΙΝ!
    ΓΙΆΥΤΟ ΚΑΛΙΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟ ΞΕΧΑΣΕΙΣ!
    Η ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΝΙΑΤΗ ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟΠΕΙΗΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΕΛΕΝΓΧΟ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    coma,

    ειμαι και γω διπολικη και παιρνω φαρμακα εδω και πολλα χρονια.
    δεν σου κρυβω οτι με στενοχωρει και μενα αφανταστα το γεγονος οτι παιρνω φαρμακα,οχι απο ρατσιστικης πλευρας αλλα λογω των παρενεργειων που αυτα προκαλουν.
    απο την αλλη παλι,δεν θα ηθελα με τιποτα να ξαναπερασω τον γολγοθα μιας βαρβατης υποτροπης.
    γι' αυτο και εχω συμβιβαστει με την ιδεα οτι θα τα παιρνω μια ζωη.


    εσυ για ποιο λογο θελεις να απεξαρτηθεις?
    λογω παρενεργειων?
    ο γιατρος σου τι λεει σχετικα με αυτον τον προβληματισμο σου?
    το εχεις συζητησει μαζι του?

    οσο για το ερωτημα σου σχετικα με το αν καποιος διπολικος τα καταφερε χωρις φαρμακα δεν θελω να σε τρομαξω αλλα παλιοτερα γνωριζα προσωπικα εναν διπολικο που δεν επαιρνε τα φαρμακα του αλλα το τιμημα που πληρωνε για αυτη την επιλογη του, ηταν πιστεψε με πολυ βαρυ.
    παρα πολυ...

    ειλικρινα δεν βλεπω τον λογο να θελεις να παρεις τετοιο μεγαλο ρισκο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    269
    AMELIE,ΤΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ?
    ΕΓΩ ΠΑΙΡΝΩ,ΤΟΠΑΜΑΚ 400ΜΓ.ΣΕΡΟΚΟΥΕΛ400ΜΓ,ΕΦΕΞΟΡ 300ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ(ΤΩΡΑ ΣΤΑ 75),ΡΕΜΕΡΟΝ 45.ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ!
    ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΠΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    269
    Quote Originally Posted by amelie74 View Post
    coma,



    οσο για το ερωτημα σου σχετικα με το αν καποιος διπολικος τα καταφερε χωρις φαρμακα δεν θελω να σε τρομαξω αλλα παλιοτερα γνωριζα προσωπικα εναν διπολικο που δεν επαιρνε τα φαρμακα του αλλα το τιμημα που πληρωνε για αυτη την επιλογη του, ηταν πιστεψε με πολυ βαρυ.
    παρα πολυ...
    ΟΠΩΣ ΠΡΟΕΙΠΑ Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΑ 19 ΤΗΣ,ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ 54,ΤΗΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΕ ΤΟΣΕΣ ΤΡΑΓΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ,ΝΑ ΤΗΝ ΣΕΡΝΟΥΝ ΔΕΜΕΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΝΕ ΜΕΣΑ 10 ΜΠΑΤΣΟΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΑ.ΕΧΕΙ ΒΡΕΘΕΙ ΣΤΙΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ ΠΤΕΡΙΓΕΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΑ ΨΥΧΙΑΤΡΕΙΑ,ΤΗΝ ΕΧΩ ΛΥΠΗΘΕΙ ΠΩΣ ΤΗΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΥΠΕΘΥΝΗ ΜΟΥ.ΤΙ ΝΑ ΠΡΩΤΟΘΥΜΗΘΩ?ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ ΚΛΙΝΙΚΕΣ,ΣΤΗΝ ΤΡΙΠΟΛΗ,ΣΤΟ ΔΑΦΝΗ,ΣΤΗΝ ΚΑΣΤΑΛΙΑ,ΣΤΗΝ ΓΑΛΗΝΗ ΣΤΗΝ ΚΗΦΗΣΙΑ,ΣΤΗΝ ΚΟΖΑΝΗ.
    ΑΠΟ ΜΙΚΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝΑ ΜΥΑΛΟ ΔΕΝ ΕΒΑΖΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΖΩΗ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ!
    ΕΧΩ ΤΕΤΟΙΟ ΦΟΒΟ ΠΟΥ ΟΧΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΩ,ΑΛΛΑ ΤΟΣΟ ΧΑΠΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΠΑΡΩ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188
    καλησπέρα και ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.......το ξέρω και εγώ φοβάμαι πάρα πολύ μην πάθω επεισόδιο...έχω αυτήν την αρρώστια από τα 25, σήμερα είμαι 36 και έχω περάσει όλα κι όλα 2 μεγάλα επεισόδια.....τώρα δόξα τω θεώ είμαι μια χαρά με τα φάρμακα που παίρνω απλά με το σολιάν δεν έχω περίοδο εδώ και πολύ καιρό. άλλες παρενέργειες δεν έχω..εντάξει λίγο παραπάνω όρεξη και λίγα παραπάνω κιλάκια γιατι ο μεταβολισμός χωρίς περίοδο είναι στον πάτο..τον τελευταίο καιρό έπεσε στα χέρια μου ένα βιβλίο που λέγεται "βγαίνοντας από τα ψυχοφάρμακα" και μιλάει για ασθενείς που διέκοψαν επιτυχώς τη λήψη ψυχοφαρμάκων και έτσι μου μπήκαν ιδέες...τι να πω ρε παιδιά..αυτοί πως τα κατάφεραν σε Γερμανία, Αμερική και αλλού;;εμείς γιατί όχι...;;;;;;;;

    ξέρω γω ρωτάω, ρητορικό ερώτημα.
    τώρα αν το πω στο γιατρό μου ξέρω τι θα μου πει..αυτός είναι σίγουρα αντίθετος ..εδώ το λίθιο που μου έκανε χίλιες παρενέργειες έκανε αμάν και πως να το κόψουμε..
    θα το συζητήσω πάντως αύριο που έχω συνεδρία και θα σας πω τα νεότερα......
    πάντως μην το βάζετε κάτω παιδιά
    φιλιά πολλά σε όλους τους διπολικούληδες που είναι αδέρφια μου
    \"Thinking is a headache thats why we avoid it.\"

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Ολοι αδέλφια είμαστε.. λολ.
    Νομίζω πως ο γιατρός θα είναι κατά της διακοπής των φαρμάκων. Είναι κατανοητό ωστόσο ότι οι παρενέργιες δεν είναι και ότι καλύτερο. Θα βρείς και διάφορα άρθρα στο δύκτιο περί διακοπής φαρμάκων. Το πρόβλημα κατ΄εμέ είναι το πόσο ευχαριστημένος είναι κάποιος από τον εαυτό του και τη ζωή που ζει.. σε σχέση με αυτό που επιθυμεί και αυτό που συγκρίνει (οικονομική, κοινωνική κατάσταση για παράδειγμα, υγεία γενικά, ερωτική ζωή, οικογενιακά) ...αν νιώθεις ότι είσαι καλά κτλ. Κάποιοι τα καταφέρνουν καλύτερα και άλλοι χειρότερα (όπως στο να ξεπεράσουν ένα ψυχωσικό επεισόδιο). Αν πιστεύεις ότι έχεις μάθει τον εαυτό σου και ότι μπορείς να βασίζεσαι επάνω του τότε γιατί όχι? Θέλει πολύ προσοχή. Στις ψυχώσεις πάντως έχω διαβάσει για ανθρώπους που τα έκοψαν και μετά από λίγα χρόνια ξανά το ίδιο πρόβλημα.... Επομένως με προσοχή...
    Last edited by carrot; 19-05-2011 at 02:54.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    Quote Originally Posted by ΜΑΡΙΑ.Α View Post
    AMELIE,ΤΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ?
    ΕΓΩ ΠΑΙΡΝΩ,ΤΟΠΑΜΑΚ 400ΜΓ.ΣΕΡΟΚΟΥΕΛ400ΜΓ,ΕΦΕΞΟΡ 300ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ(ΤΩΡΑ ΣΤΑ 75),ΡΕΜΕΡΟΝ 45.ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ!
    ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΠΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!
    Μαρια,
    παιρνω zyprexa (για σταθεροποιητη διαθεσης) ,remeron (για την καταθλιψη) και αγχολυτικα.
    η βασικοτερη παρενεργεια τοσο του zyprexa , οσο και του remeron ειναι οτι ανοιγουν τρομερα την ορεξη για φαι , με αποτελεσμα να εχω παχυνει πολυ,ενω ειχα υπαρξει πολυ αδυνατη στο παρελθον.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    Quote Originally Posted by coma View Post
    φιλιά πολλά σε όλους τους διπολικούληδες που είναι αδέρφια μου
    πολυ ομορφο αυτο που εγραψες coma!
    και γω ετσι τους αισθανομαι ολους τους διπολικους.
    σαν αδερφια μου.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    269
    KAI ΕΓΩ ΠΗΡΑ 10 ΚΙΛΑ ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ Η ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΜΕ ΠΑΧΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ!
    ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΟΤΑΝ ΕΠΑΙΦΤΑ ΣΕ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ,ΕΙΧΑ ΦΤΑΣΗ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ,ΣΕ 9 ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΠΑΡΩ 30 ΚΙΛΑ!
    ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΕΤΡΩΓΑ ΣΟΚΟΛΑΤΕΣ ΚΑΙ ΗΜΟΥΝ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ!
    ΑΛΛΟΙ ΑΔΥΝΑΤΙΖΟΥΝ ΕΓΩ ΕΦΤΑΣΑ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΤΑΘΛΙΨΕΙΣ ΑΠΟ 60 ΚΙΛΑ ΝΑ ΦΤΑΣΩ 127!
    ΕΒΑΛΑ ΔΑΚΤΥΛΙΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΑ ΑΛΛΟ!
    ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΠΕΣΩ ΣΤΑ 73 ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΗΡΑ 10 ΠΑΛΙ!
    ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΚΑΛΑ,ΠΑΙΡΝΩ ΣΟΚΟΛΑΤΕΣ,ΧΟΝΟΜΑΙ ΣΤΑ ΣΚΕΠΑΣΜΑΤΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΡΩΩ ΜΕ ΑΠΟΛΑΥΣΗ!
    ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    269
    Quote Originally Posted by coma View Post
    καλησπέρα και ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.......το ξέρω και εγώ φοβάμαι πάρα πολύ μην πάθω επεισόδιο...έχω αυτήν την αρρώστια από τα 25, σήμερα είμαι 36 και έχω περάσει όλα κι όλα 2 μεγάλα επεισόδια.....τώρα δόξα τω θεώ είμαι μια χαρά με τα φάρμακα που παίρνω απλά με το σολιάν δεν έχω περίοδο εδώ και πολύ καιρό. άλλες παρενέργειες δεν έχω..εντάξει λίγο παραπάνω όρεξη και λίγα παραπάνω κιλάκια γιατι ο μεταβολισμός χωρίς περίοδο είναι στον πάτο..τον τελευταίο καιρό έπεσε στα χέρια μου ένα βιβλίο που λέγεται "βγαίνοντας από τα ψυχοφάρμακα" και μιλάει για ασθενείς που διέκοψαν επιτυχώς τη λήψη ψυχοφαρμάκων και έτσι μου μπήκαν ιδέες...τι να πω ρε παιδιά..αυτοί πως τα κατάφεραν σε Γερμανία, Αμερική και αλλού;;εμείς γιατί όχι...;;;;;;;;

    ξέρω γω ρωτάω, ρητορικό ερώτημα.
    τώρα αν το πω στο γιατρό μου ξέρω τι θα μου πει..αυτός είναι σίγουρα αντίθετος ..εδώ το λίθιο που μου έκανε χίλιες παρενέργειες έκανε αμάν και πως να το κόψουμε..
    θα το συζητήσω πάντως αύριο που έχω συνεδρία και θα σας πω τα νεότερα......
    πάντως μην το βάζετε κάτω παιδιά
    φιλιά πολλά σε όλους τους διπολικούληδες που είναι αδέρφια μου
    ΦΙΛΑΚΙΑ,ΑΔΕΡΦΟΥΛΑ!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by amelie74 View Post
    πολυ ομορφο αυτο που εγραψες coma!
    και γω ετσι τους αισθανομαι ολους τους διπολικους.
    σαν αδερφια μου.
    κι εμενα μου αρεσε πολυ αυτο που εγραψε!!!
    κι εγω ετσι αισθανομαι για οσους πασχουν απο διπολικη διαταραχη, ομοιοπαθης κι εγω....
    φιλακια κ σε σενα coma !!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by amelie74 View Post
    Μαρια,
    παιρνω zyprexa (για σταθεροποιητη διαθεσης) ,remeron (για την καταθλιψη) και αγχολυτικα.
    η βασικοτερη παρενεργεια τοσο του zyprexa , οσο και του remeron ειναι οτι ανοιγουν τρομερα την ορεξη για φαι , με αποτελεσμα να εχω παχυνει πολυ,ενω ειχα υπαρξει πολυ αδυνατη στο παρελθον.
    Κι εμενα μου τη σπαν πολυ οι παρενεργειες των φαρμακων.... σε σημειο που ορισμενες φορες μπορει να κανουν δυσλειτουργικη τη ζωη σου η να σε επηρεαζουν κ σε αλλα πραγματα, οπως πχ στην κριση, στην αντιληψη, στο διαβασμα, στις σχεσεις με τους αλλους κτλ...

    Ρε συ αμελι δεν θελω να σε τρομαξω αλλα ειναι πολυ βαρια ρε συ αυτα που παιρνεις κ εχουν περισσοτερες παρενεργειες σε σχεση με αλλα!! Το ξυπρεξα μου το δινανε με το ζορι οταν ειχα νευρικη ανορεξια κ ειναι το χειροτερο κωλοφαρμακο που υπαρχει, φερνει τρομερη υπνηλια κ αυξηση βαρους σε σημειο ειχα βαλει 17 κιλα σε 2 μηνες!! αλλα οκ πες ημουν ανορεξικη επρεπε με καποιο τροπο να βαλω κιλα... αλλα ρε συ κριμα ειναι να εχεις τοσες παρενεργειες γιατι δεν τον λες να σου αλλαξει τα φαρμακα η να σου μειωσει τη δοση??

    Εγω αυτα που παιρνω (τοπαμακ κ αμπιλιφαι) δεν προκαλουν αυξηση ορεξης κ βαρους γιατι δεν θα το αντεχα με τιποτα κατι τετοιο... εχω ομως αλλες παρενεργειες που μου τη σπαν αφορητα οπως πχ οτι τρεμουν τα χερια μου οταν παω να κανω κατι που πρεπει να ειμαι σταθερη κ ηρεμη (πχ το παθαινω οταν βαφω νυχια η ισιωνω τα μαλλια μου) επισης μουδιαζουν τα ποδια μου, εχω πονοκεφαλο, εξαψεις κα...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. αποτομη διακοπη φαρμακων
    By kosmein in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 10-01-2010, 02:20
  2. κοψημο φαρμακων
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 89
    Last Post: 22-09-2009, 12:25
  3. περί φαρμάκων
    By coma in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 44
    Last Post: 13-06-2009, 21:46
  4. Διακοπη φαρμακων
    By Silmarien in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 18-01-2009, 18:35
  5. παρενέργειες φαρμάκων
    By Martina in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 152
    Last Post: 18-05-2007, 03:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •