ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΖΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΨΕΜΑ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    6

    ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΖΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΨΕΜΑ?

    Καλησπερα και καλως σας βρηκα. Ειμαι η Κατερινα , μια γυναικα 33 ετων , παντρεμενη που δυστυχως στη ζωη μου τα πραγματα δεν ηρθαν οπως τα περιμενα....Ας ξεκινησω να σας διηγουμαι την ιστορια μου λοιπον.
    Ολα ξεκινησαν πριν απο 4 περιπου χρονια, οταν γνωρισα τον αντρα μου. Στα ματια ολων ηταν ο Mr. Perfect , το καλο παιδι, απο καλη οικογενεια, με μια συντηρητικη δουλεια, η ψυχη της παρεας κτλ κτλ.... Γνωριστηκαμε και μετα απο 6 μηνες αρραβωνιαστηκαμε . Ολα γιναν πολυ γρηγορα και χωρις καλα καλα να το καταλαβω φτασαμε πολυ συντομα στο γαμο. Ολα καλα μεχρι εδω, μιας και σαν ατομα ταιριαζαμε παρα πολυ και η ζωη μας ηταν πραγματικα παραμυθενια....
    Η ζωη μας κυλουσε ηρεμα, ομως το παζλ δεν ολοκληρωνονταν στο ερωτικο κομματι. Υπηρχε μεγαλο προβλημα αποχης , που δεν δικαιολογουνταν ποτε. Αν και απο μερια μου ειχα προσπαθησει και με τον τροπο μου , αλλα και μεσω συζητησεων να λυθει αυτο το θεμα, οι απαντησεις του ηταν παντα κοφτες! Ηταν ικανοποιημενος απο την ερωτικη του ζωη κ αυτο του εφτανε. Παντα ειχα την απορια πως γινεται ενας αντρας , και μαλιστα νιοπαντρος , να μη θελει να με πλησιασει , να μην θελει να εχει ερωτικη ζωη. Το μυαλο μου πηγαινε σε πολλα....Τριτα ατομα μπαιναν στις υποψιες μου, ημουν σχεδον σιγουρη πως κατι υπηρχε απο πισω απο την πλατη μου .
    Μεχρι που μετα απο 1 χρονο περιπου, ανακαλυπτω εντελως τυχαια την υπαρξη ενος λογαριασμου mail (θα μου πεις πολλοι εχουν και δευτερα mail, τι το κακο) , αλλα και ταυτοχρονα διαφορα μηνυματα απο sites γνωριμιων και αγγελιων. Επιβεβαιωθηκα πως κατι αλλο ετρεχε, μονο που το "αθωο" μυαλο μου δεν πηγαινε σε κατι τοσο διεστραμενο.
    Ναι , ο αντρας μου ειχε περιεργες θα ελεγα αναζητησεις. Ζητουσε αντρες και ζευγαρια , για να εχει τον παθητικο ρολο εκεινος . Ειδα τα mail του και τις προηγουμενες του εμπειριες οπως εκεινος τις περιεγραφε. Σοκαριστηκα! Αρχισε να ξετυλιγεται το κουβαρι μπροστα μου...Ολα πλεον εξηγουνταν! Απο την αλλη δεν ειχα χειροπιαστες αποδειξεις για το αν οντως τα εκανε ολα αυτα, η απλα επαιζε μεσα στο internet και ηταν λογια της πλακας (γιατι ο καθενας μπορει να δηλωσει και να λεει οτι θελει μεσα απο την απροσωπη κουβεντα). Ετσι το κρατησα πισω στο μυαλο μου ολο αυτο , και προσπαθουσα εδω και αρκετο καιρο, να μπορεσω να αποκαλυψω αυτο το ενοχο μυστικο του.
    Δεν αργησε και πολυ να ερθει εκεινη η ωρα... Επρεπε να λειψει για ενα διαστημα μακρια απο το σπιτι μας , και ετσι ημουν σιγουρη πως αν θα εκανε κατι , θα το εκανε τωρα!
    Ηθελα να ειμαι σιγουρη πως ολα αυτα δεν ειναι λογια του αερα, αλλα οντως αυτες ειναι οι προτιμησεις του. Στο μεταξυ ολο αυτο το διαστημα του το εφερνα με τροπο , για να εμπαινε ενα τριτο ατομο (αντρας) στο κρεβατι μας , και αν του αρεσει η ιδεα, και ηταν παντα αρνητικος! Δεν του αρεσουν οι αντρες ελεγε.
    Πριν 1 εβδομαδα περιπου θα γυρνουσε στο σπιτι του για λιγες ημερες. Εγω ειχα φαγωθει να εντοπισω τα ιχνη του μεσω των αγγελιων που εβαζε, ετσι εφτιαξα ενα προφιλ και περιμενα τη στιγμη που θα "τσιμπησει" το δολωμα. Οντως απο μονος του με πλησιασε (υποτιθεται ημουν αντρας και εψαχνα αντρα) και αρχισε να μου μιλαει, να μου λεει τι θελει να κανουμε, και ολα οσα μπορειτε να φανταστειτε , με λεπτομερειες ανατριχιαστικες!! Δεν το πιστευα στα αυτια μου αυτο που διαβαζα. Και ομως το συνεχισα.... Ετσι δωσαμε ραντεβου για σαβατο βραδυ που εκεινος θα επεστρεφε εδω στο σπιτι του . Δεν ηρθε στο σπιτι μας , προφασιζομενος πως κατι συνεβει και επρεπε να μεινει τελικα εκει. Προτιμησε να βρεθει με τον υποτιθεμενο αντρα με αλλα λογια....Οντως πηγε στο ραντεβου του το Σαβατο , πραγμα που εξακριβωσα , ομως δεν τον περιμενε καποιος εκει.
    Ετσι επιβεβαιωθηκα , και πλεον ειμαι σιγουρη 100000% για τις προτιμησεις του. Εχουν λυθει ολα μεσα μου. Νιωθω η σιγουρη καλυψη για εκεινον , που δεν μπορει να ελεγξει τα παθη του. Δεν γνωριζει κατι ακομη , μιας και επιστρεφει τελικα αυτο το σ/κ . Ξερω καλα ομως τι θελω να κανω απο εδω και περα! Να τραβηξω μια κοκκινη γραμμη σε ολα οσα με συνδεουν με αυτον , και να προχωρησω τη ζωη μου χωρις ψεμματα, κρυφες ζωες, διχασμενες προσωπικοτητες! Δεν μου αξιζει να περναω κατι τετοιο, και δεν αξιζει σε κανεναν μας. Η ευτυχια αμεσως στα ματια μου εγινε λυπη. Η ζωη μου αλλαξε τροπη 180 μοιρες. Δεν ξερω δυστυχως ομως πως να του το πω ολο αυτο...Δεν μπορω να ξερω τις αντιδρασεις που θα εχει μολις μαθευτει το πιο ενοχο μυστικο του. Ειναι λεπτη αυτη η κατασταση ....Φοβαμαι για το χειροτερο . Δε θελω να μαθευτει κατι στην κοινωνια μας , αλλα θελω να λυθουν ολα ομορφα και πολιτισμενα. Ηδη συμβουλευτηκα καποιον δικηγορο για να ξεκινησουν οι διαδικασιες του διαζυγιου, ομως εκεινος ακομη δεν ξερει τιποτα! Πως ειναι καλυτερο να το μαθει?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    ρε πας καλα;;;;;;; Τον σκεφτεσαι κιολας;;; Στα μουτρα πες του το δε θα παθει τπτ! Εδω σε δουλευε ψιλογαζι τοσα χρονια και εχει φτασει το κερατο στο χωριο του Αη Βασιλη! Δεν παμε καλα!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    201
    τι να πω ρε συ... φανταζομαι θα δοξαζεις το Θεο που δεν κανατε και κανενα παιδι..
    η αποψη μουείναι να ζητησεις τη συμβουλη καποιου ψυχολογου.. θα σου πει πανω κατω πως να το συζητησεις μαζι του..
    φανταζομαι όμως και αυτος ομορφα και πολιτισμενα θα θελει α χωρισεται, δε νομιζω να θελει να γινει βουκινο το γιατι χωρισατε..οπότε δεν πιστευω να σου δημιουργησει καποιο προβλημα στο χωρισμο... τι αλλο να πω..δεν ξερω..τα ακους και λες αυτα δεν συμβαινουν.. απιστευτο να ζεις με καποιον τοσα χρονια και τελικα να ανακαλυπτεις οτι ουσιαστικα ηταν ενας ξενος... dynamiki ακουγεσε δυναμικη οποτε ειμαι σιγουρη οτι θα τελειωσουν όλα όπως θες..μετα απο αυτο κανε κανα καλο μακριινο ταξιδι..εαν εχεις την οικονομικη ανεση βεβαια.. :)
    [B][SIZE=6][COLOR="#000080"]Έχουμε 2 επιλογές: Να οργανώσουμε νέο έδαφος ή να αφήσουμε τα αγριόχορτα να μεγαλώσουν[/COLOR][/SIZE][/B][SIZE=5][/SIZE]

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    6
    Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα, ποτε δεν ξερεις πως θα αντιδρασει ο αλλος οταν το μυστικο που κρυβεις τοσα χρονια επιμελως αποκαλυπτεται! Θελει λεπτους χειρισμους. Νιωθω αηδιασμενη πραγματικα. Λες και σε μια στιγμη ολα σβηστηκαν! Απλα το θεμα πρεπει να παρει την πορεια του ομαλα για ολους μας. Υπαρχουν πισω και γονεις που δε θελω σε καμια περιπτωση να τους πικρανω και να το εχω τυψεις.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    6
    Ναι τον δοξαζω σε αυτο το θεμα ΜΕ&Ι . Και παλι σκεφτομαι θετικα μετα απο αυτη τη "συμφορα" και λεω πως ευτυχως δεν ειναι και τοσο αργα για διορθωσεις. Το αστειο ειναι πως κατα καιρους ακουγα τετοιες ιστοριες και ελεγα "μακρια απο μας " , ε αυτα που κοροιδευεις τα λουζεσαι τελικα! Δεν ξερεις απο που θα σου ρθει...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Δε χρειαζεται να το μαθουν το σοι κι ολο το χωριο, σε αυτον δεν καταλαβαινω που κωλυεσαι να του το πεις στα μουτρα. γραψτοου γραμμα και φυγε

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    6
    Το κακο ξερεις ποιο ειναι? Πως ειναι αρκετα περηφανος και τα εχει ολα στρωμενα στο μυαλο του μια χαρα ωστε να διαλυθουν απο εναν τετοιο λογο! Δεν μπορει να φανταστει καν πως μπορω να το μαθω απο καπου. Θα γινει το κακο...αν νιωσει οτι ολα αυτα χαθηκαν σε μια νυχτα! Μαλλον πρεπει να συμβουλευτω καποιον ψυχολογο για την ομαλοτερη ρυθμιση...Ξερεις, ειναι παθος αυτο! Σαν τα ναρκωτικα. Μπορεις να προβλεψεις πως θα λειτουργησει ο αλλος υπο την επηρρεια των ναρκωτικων?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Όχι βρε δυναμική, δεν είναι πάθος σαν τα ναρκωτικά, είναι σεξουαλική προτίμηση που τον κάνει να ντρέπεται. Έχει φάει πολλή καταπίεση από τον εαυτό του για να καταλήξει να παντρευτεί ώστε να το καλύψει...

    Απαράδεκτη είναι η κοροιδία τόσα χρόνια, δεν καταλαβαίνω ειλικρινά γιατί δεν του το λες στα ίσια και σήκω να φύγεις μετά. Δεν χρειάζεται να το αποκαλύψεις σε κανέναν άλλο, οι τρίτοι και το σόι θα μάθουν "δεν ταιριάζαμε εδώ και καιρό, προσπαθήσαμε αλλά μάταια". Και πού ξέρεις? Ίσως είναι και για τον ίδιο λυτρωτικό αν βγεί στην επιφάνεια!
    Last edited by imagine; 20-05-2011 at 11:56.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Πάτρα - Αντικύθηρα
    Posts
    4
    Δε μπορείς να προβλέψεις την αντίδρασή του όταν του αναφέρεις όσα γνωρίζεις, μπορεί ακόμα και να εκδηλωθεί βίαια εναντίον σου. Το μόνο που μπορώ να προτείνω είναι η συζήτηση να γίνει σε χώρο που να μην είστε μόνοι σας, για παράδειγμα σε κάποια καφετέρεια.... Όμως θα πρέπει να συμβουλευτείς κάποιον ψυχολόγο όπως είπε και άλλο μέλος να σε κατατοπίσει καλύτερα...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Σκέψου και λιγάκι τα δικά σου λόγια. Που θα σε οδηγήσουν στο γιατί κάποιοι άνθρωποι αισθάνονται να μη μπορούν να αντιμετωπίσουν την αλήθεια τους. Γιατί η δική τους αλήθεια σε αρκετούς από τους γύρω τους, από την κοινωνία στην οποία ζουν, φαίνεται "διεστραμμένη", ενώ η αλήθεια των άλλων είναι πάντα "αθώα". Οι δικές τους επιθυμίες είναι "ανατριχιαστικές" για σένα/μένα/τον παραδίπλα. Γιατί άραγε? Το ένοχο μυστικό όπως το περιέγραψες, δεν είναι και τόσο ένοχο αν το δεις από την ανθρώπινη πλευρά του. Με όσα είπα δεν προσπαθώ να δικαιολογήσω, ούτε να περάσω ως σωστή την απόκρυψη της αλήθειας, της πραγματικότητας, ως στοιχειοθετημένη και που τον απενοχοποιεί στο 100%, αλλά μονάχα να μπορέσεις να μπεις στη θέση του, ενός ανθρώπου που δεν έφτασε να μπορέσει για κάποιους λόγους να αποδεχτεί όλα του τα κομμάτια, να τα χαρεί ανοιχτά, να τα εκφράζει δίχως το φόβο κατηγορίας, δίκης, όπως τη δίκη στην οποία κι εσύ χωρίς να καταλαβαίνεις στήνεις, γιατί αυτό που είσαι έχει το οκ των περισσότερων. Κι εσύ είσαι γελασμένη, ναι, αλλά τα θύματα είναι περισσότερα από ένα και στη δική σας περίπτωση.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by dynamiki View Post
    ... Γνωριστηκαμε και μετα απο 6 μηνες αρραβωνιαστηκαμε . Ολα γιναν πολυ γρηγορα και χωρις καλα καλα να το καταλαβω φτασαμε πολυ συντομα στο γαμο. Ολα καλα μεχρι εδω, μιας και σαν ατομα ταιριαζαμε παρα πολυ και η ζωη μας ηταν πραγματικα παραμυθενια....
    Η ζωη μας κυλουσε ηρεμα, ομως το παζλ δεν ολοκληρωνονταν στο ερωτικο κομματι. Υπηρχε μεγαλο προβλημα αποχης , που δεν δικαιολογουνταν ποτε. Αν και απο μερια μου ειχα προσπαθησει και με τον τροπο μου , αλλα και μεσω συζητησεων να λυθει αυτο το θεμα, οι απαντησεις του ηταν παντα κοφτες! Ηταν ικανοποιημενος απο την ερωτικη του ζωη κ αυτο του εφτανε. Παντα ειχα την απορια πως γινεται ενας αντρας , και μαλιστα νιοπαντρος , να μη θελει να με πλησιασει , να μην θελει να εχει ερωτικη ζωη. Το μυαλο μου πηγαινε σε πολλα................


    Πως ειναι καλυτερο να το μαθει?
    φυσικα σε εξαπατησε.
    σκεφτηκες ποτε τις δικες σου ευθυνες σε αυτο ομως? γιατι βλεπω εχεις μεγαλο παραπονο.

    γνωριζεις εναν τυπο και κατω απο.....τι? ερωτα? ενθουσιασμο? αποφασιζεις να τον παντρευτεις τοσο γρηγορα!
    υποθετω οτι δεν ηταν ερωτας ομως, γιατι οποιος παντρευεται απο θυελλωδη ερωτα, εχει αν μη τι αλλο μια φανταστικη σεξουαλικη ζωη με τον αλλο.
    εσυ προφανως δεν την ειχες κι οχι μονο βιαστηκες να παντρευτεις χωρις ερωτα απ οτι αποδειχτηκε, αλλα περιμενες ΜΕΤΑ τον γαμο να διαπιστωσεις εαν ο αντρας σου ελκεται απο σενα...
    μα ειμαστε σοβαροι?
    2011 εχουμε καλη μου , οχι 1800...

    πως ειναι δυνατον να προχωρας σε εναν γαμο με εναν ανδρα που δεν τον ελκυεις σεξουαλικα και σε αποφευγει?
    ποτε περιμενες να "ολοκληρωθει το παζλ στο ερωτικο κομματι"? μετα το παιδι????
    το ερωτικο κομματι προηγειται σε ενα ζευγαρι και οχι ο γαμος...
    απλα πληρωνεις τωρα το τιμημα ενος βιαστικου γαμου...
    για ποιο λογο τελικα αν κατσεις και το καλοσκεφτεις? για να μην χασεις το κελεπουρι?

    τωρα, στην ερωτηση πως να το πεις....
    η γνωμη μου ειναι να το πεις κανονικα κανοντας πρωτα ομως την αυτοκριτικη σου:
    να πεις δλδ οτι απο ΛΑΘΟΣ ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ προχωρησες σε εναν γαμο χωρις καν να ξερεις αν ταιριαζετε ερωτικα (απιστευτο).
    στην συνεχεια διαπιστωσες οτι δεν μπορεις να ζησεις ετσι με σεξουαλικη απομακρυνση, νιοπαντρη γυναικα και δεν σου κολλουσε η δικη του ερωτικη αποχη, μιας και ειναι εναν νεος και υγιης ανδρας.
    σκεφτηκες οτι εχει αλλη ζωη εκτος σπιτιου και μπηκες στην διαδικασια να ερευνησεις τις υποψιες σου.
    βρηκες οτι δραστηριοποιειται στα συγκεκριμενα σαιτς ψαχνοντας αυτα που ψαχνει και πρωτιστως ανδρες (πραγμα για το οποιο τον ειχες ρωτησει και το ειχε αρνηθει)
    μετα τις αποκαλυψεις αυτες, δεν επιθυμεις αλλο να συνεχισει ο υποκριτικος και λευκος γαμος σας, χωριστε επιπλα του σαλονιου και να εχετε μια καλυτερη ζωη στην συνεχεια.
    απλα πραγματα....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    .....
    Γιατί άραγε? Το ένοχο μυστικό όπως το περιέγραψες, δεν είναι και τόσο ένοχο αν το δεις από την ανθρώπινη πλευρά του. Με όσα είπα δεν προσπαθώ να δικαιολογήσω, ούτε να περάσω ως σωστή την απόκρυψη της αλήθειας, της πραγματικότητας, ως στοιχειοθετημένη και που τον απενοχοποιεί στο 100%, αλλά μονάχα να μπορέσεις να μπεις στη θέση του, ενός ανθρώπου που δεν έφτασε να μπορέσει για κάποιους λόγους να αποδεχτεί όλα του τα κομμάτια, να τα χαρεί ανοιχτά, να τα εκφράζει δίχως το φόβο κατηγορίας, δίκης, όπως τη δίκη στην οποία κι εσύ χωρίς να καταλαβαίνεις στήνεις, γιατί αυτό που είσαι έχει το οκ των περισσότερων. Κι εσύ είσαι γελασμένη, ναι, αλλά τα θύματα είναι περισσότερα από ένα και στη δική σας περίπτωση.
    ρειν μας
    πολυ ωραια αυτα που μας λες για το κοινωνικο φαινομενο "ανδρας με περιθωριακες προτιμησεις" αλλα οταν εισαι η αμεσα εμπλεκομενη και ξεκαθαρα εξαπατημενη, δεν εχεις καμια ορεξη αλλα και καμια δουλεια να το δεις απο την 'ανθιρωπινη" πλευρα του...

    απο την ανθρωπινη πλευρα του να το δουν οι φιλοι και γνωστοι του και ο θεραπευτης του αν υπαρχει... που δεν τους πεφτει λογος με ποιον κοιμαται ο τυπος!

    στην γυναικα αυτη ελεγε του κοσμου τις παπαριες για να την πεισει να παραστησει τον φερετζε του!
    για ποιον λογο λοιπον να τον δικαιολογησει, δεν καταλαβα?

    εκτος αυτου, εχει καθε δικαιωμα να θεωρει τις προτιμησεις του διεστραμενες η απεχθεις προς αυτην, δεν φανταζομαι να υπαρχει και ατζεντα προτιμησεων που πρεπει να λουζομαστε με ευχαριστηση, οταν αφορουν ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ προσωπικη ζωη και επιλογες που δεν καναμε εμεις αλλα μας φορεθηκαν με ψεματα και εξαπατηση!

    οσο για τα θυματα, ΔΙΑΦΩΝΩ μαζι σου.
    θυμα ΤΟΥ ΓΑΜΟΥ ΤΟΥΣ ηταν μονο η κοπελα.. ξεκαθαρα! γιατι αυτη εξαπατηθηκε.
    ο αλλος μπορει να ειναι θυμα της κοινωνιας, αλλα δεν μπορει να ζηταει τα ρεστα του κοινωνικου αποκλεισμου του απο μια συγκεκριμενη γυναικα που μονος του αποφασισε οτι θα του προσφερει κοινωνικη καλυψη, παραλειποντας να την ενημερωσει οτι σκοπευει να την αφησει ανεραστη...

    ελεος καποια στιγμη με τις πολιτκλι κορεκ αιτιολογησεις που δεν λαμβανουν υποψη απλα ανθρωπινα δικαιωματα...

  13. #13
    είναι η κλασική περίπτωση ομοφυλόφιλου που δεν αποδέχεται την ταυτότητα του λόγω κοινωνικούβ στιγματισμού και παντρεύεται για να συνεχίσει απτόητος και καλυμμένος τη σεξουαλική του δράση.
    Είμαι σίγουρη πως μέσα του έγινε ανταλλαγή με σένα. Είδε πως ήθελες διακαώς ένα γάμο, στον έδωσε και από κει και πέρα νιώθει πως είστε μια χαρά ο ένας απέναντι στον άλλο.
    Δε χρειάζεται να πω, πως συμφωνώ 100% με τη ρεμ.
    Δεν προχωράμε ούτε σε σχέση αν στο σεξ δεν είναι καρατσεκαρισμένο πως ταιριάζουμε με το σύντροφο, πόσω μάλλον σε γάμο...:ρ

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Πάτρα - Αντικύθηρα
    Posts
    4
    Δεν πιστεύω ότι το θέμα εδώ είναι να επιρριφθούν ευθύνες, να βρεθεί ο θύτης και το θύμα, ή να βγει ετυμηγορία για το ποιός φταίει για το γρήγορο γάμο, για τις ερωτικές προτιμήσεις του συζύγου κλπ... Αν μπορέσουμε, να επικεντρωθούμε στο να βοηθήσουμε την κοπέλα να λύσει το πρόβλημά που μας ανέφερε, πως θα μπορέσει να μιλήσει στον άντρα της...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Συμφωνώ με την rioener. Το θέμα μας δεν είναι να επιρριφθούν ευθύνες γιατί όλοι μας έχουμε το δικαίωμα της επιλογής ακόμα και αν αυτή ήταν λάθος.Οπότε θεωρώ ΛΑΘΟΣ να φτάνουμε στη κρίση ή την κατάκριση. Το θέμα μας είναι άλλο πώς αυτή η κοπέλα θα πρέπει να αντιμετωπίσει ένα τέτοιο λεπτό θέμα. Εγώ θα έλεγα όπως και η rioener να του μιλήσεις σε χώρο με κόσμο και να δείξεις ήρεμη. Να μην δείξεις ούτε στιγμή οτί τον κατακρίνεις ως προς τις προτιμήσεις του απλά με ηρεμία θα του πεις τι συμβαίνει και τι σε έχει πληγώσει και σε έχει πειράξει αλλά χωρίς επίθεση..καλό είναι να μην τον προκαλέσεις!

Similar Threads

  1. Οταν το περιβαλλον που ζεις σου μοιαζει εχθρικο...
    By deleted-member30-03 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 50
    Last Post: 29-10-2011, 19:44
  2. ΖΩ ΣΕ ΕΝΑ ΨΕΜΑ
    By Hrw in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 34
    Last Post: 13-03-2011, 00:17
  3. Πώς μαθαίνεις να ζεις με αυτό?
    By chr1986 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 25
    Last Post: 01-03-2011, 02:41
  4. ζουσα σε ενα ψεμα
    By ersi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 15-11-2009, 19:49
  5. Το ψέμα του έρωτα
    By Νικήτας in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 24-05-2009, 11:20

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •