Ναρκωτικα (LSD) ή Ψυχοφαρμακα (xanax) ? - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 61 to 75 of 84
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    374
    Quote Originally Posted by KENO View Post

    δε θελω αντικαταθληπτικα, ειδικα για ενα ολοκληρο μηνα! δε προκειται να παρω κατι για τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα, γιατι μετα θα εξαρτηθω. εκτος αν αλλαζουν την απαθεια και την αντικοινωνικοτητα, και σου εμφανιζουν κατευθειαν φιλους και νεα συντροφο.
    Ο σκοπος των αντικαταθλιπτικων ειναι να τα παιρνει κανεις για μεγαλα διαστηματα, μηνες ή χρονια γι'αυτο και δεν προκαλουν εξαρτηση. Γι'αυτο δινονται και χωρις ιατρικη συνταγη. Καποιοι λογοι για τους οποιους πρεπει να εχει συμβουλευτει κανεις γιατρο ομως ειναι οτι πρωτον πρεπει να δει αν οντως του ταιριαζει η κατηγορια των αντικαταθλιπτικων σαν βοηθεια για το προβλημα του και δευτερον το να ενημερωθει για τις παρενεργειες που μπορει να εχει στις αρχες ωστε να μην ανησυχησει αν του προκυψουν.

    Σε καμια περιπτωση να μη νομιζει καποιος οτι αν παρει χαπια ξαφνικα η ζωη του θα γινει παραδεισος, οτι δε θα εχει πλεον αρνητικα συναισθηματα κτλ. Κυκλοφορουν διαφοροι τετοιοι μυθοι, που ειναι τουλαχιστον αστειοι, δεν υπαρχει μαγικο χαπι. Τα χαπια ειναι για να σε επαναφερουν οταν εχεις φτασει στο απροχωρητο.
    Last edited by rock; 22-05-2011 at 12:35.

  2. #62
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    132
    πολλα φάρμακα προέρχονται απο ναρκωτικά όπως το όπιο αλλα τα ναρκωτικά είναι καταστρεπτικά για τον εκγέφαλο ειδικά σε μακροχρόνια χρηση. Ωστόσο εχουν βρεί πως η κεταμίνη, που χρησιμοποιείτε για γενική αναισθησια σε εγχηρησεις αλλα και ως ναρκωτικο, επιφέρει σε πολυ μικρες ποσοτητες αμεση και πλήρη ανάκαμψη απο τα συμπτώατα της κατάθλιψης και προσπαθουν απο αυτη να βγάλουν κάποιο φάρμακο το οποίο δεν θα είναι εθιστικό, ενα βασικο πρόβλημα πολλών φαρμακων που προερχονται απο ναρκωτικές ουσίες (η κετάμίνη όντως ναρκώνει σε μεγάλες συγκεντρώσεις).
    http://www.medicalnewstoday.com/articles/198483.php

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    In another world.
    Posts
    269
    Για LSD δεν ξέρω. Εγω οταν ειχα παει διακοπές στο Αμστερνταμ ειχα δοκιμάσει μανιτάρια που ειναι η φυτική εκδοχή του LSD και εκει κυκλοφορούν σε διαφορες διαβαθμίσεις, απο το πιο ήπιο μέχρι το πιο δυνατό. Εγω ειχα παρει το πιο πιο δυνατό. Εκεινη την περιοδο ομως δεν ημουν και στα καλύτερα μου και ειχα αυτο που λεμε bad trip αλλα ως εμπειρία ειναι πραγματικά το κατι άλλο, εβλεπα πχ μπροστα μου κατι σαν ιστο να με περιβάλει και οι τοιχοι ηταν σαν να ανεπνεαν..Anyway ειναι πραγματικα τρομερη και εξωπραγματικη εμπειρια και σιγουρα θα ξαναδοκίμαζα αλλα εφοσον ειμαι και στην καταλληλη ψυχολογικη κατάσταση. Το LCD ειναι χημικο και σιγουρα πιο δυνατο απο τα μανιταρια γι'αυτο προσοχη!

    (Αμα βρεις θελω και εγω! :P)
    One of these things is not like the others, one of these things must die alone.

  4. #64
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by PostMortem View Post
    Για LSD δεν ξέρω. Εγω οταν ειχα παει διακοπές στο Αμστερνταμ ειχα δοκιμάσει μανιτάρια που ειναι η φυτική εκδοχή του LSD και εκει κυκλοφορούν σε διαφορες διαβαθμίσεις, απο το πιο ήπιο μέχρι το πιο δυνατό. Εγω ειχα παρει το πιο πιο δυνατό. Εκεινη την περιοδο ομως δεν ημουν και στα καλύτερα μου και ειχα αυτο που λεμε bad trip αλλα ως εμπειρία ειναι πραγματικά το κατι άλλο, εβλεπα πχ μπροστα μου κατι σαν ιστο να με περιβάλει και οι τοιχοι ηταν σαν να ανεπνεαν..Anyway ειναι πραγματικα τρομερη και εξωπραγματικη εμπειρια και σιγουρα θα ξαναδοκίμαζα αλλα εφοσον ειμαι και στην καταλληλη ψυχολογικη κατάσταση. Το LCD ειναι χημικο και σιγουρα πιο δυνατο απο τα μανιταρια γι'αυτο προσοχη!

    (Αμα βρεις θελω και εγω! :P)
    Το LSD αφήνει μόνιμες βλαβες στον εγκέφαλο.

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by PostMortem View Post
    Για LSD δεν ξέρω. Εγω οταν ειχα παει διακοπές στο Αμστερνταμ ειχα δοκιμάσει μανιτάρια που ειναι η φυτική εκδοχή του LSD και εκει κυκλοφορούν σε διαφορες διαβαθμίσεις, απο το πιο ήπιο μέχρι το πιο δυνατό. Εγω ειχα παρει το πιο πιο δυνατό. Εκεινη την περιοδο ομως δεν ημουν και στα καλύτερα μου και ειχα αυτο που λεμε bad trip αλλα ως εμπειρία ειναι πραγματικά το κατι άλλο, εβλεπα πχ μπροστα μου κατι σαν ιστο να με περιβάλει και οι τοιχοι ηταν σαν να ανεπνεαν..Anyway ειναι πραγματικα τρομερη και εξωπραγματικη εμπειρια και σιγουρα θα ξαναδοκίμαζα αλλα εφοσον ειμαι και στην καταλληλη ψυχολογικη κατάσταση. Το LCD ειναι χημικο και σιγουρα πιο δυνατο απο τα μανιταρια γι'αυτο προσοχη!

    (Αμα βρεις θελω και εγω! :P)
    τοσο πολυ σου αρεσουν?
    http://www.mazi.org.gr/

  6. #66
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by arktos View Post
    τοσο πολυ σου αρεσουν?
    Ξέρεις καποιο ναρκωτικό που να έχει δυσάρεστο αποτέτλεσμα?!
    Ημαρτον τι συζητάτε αν μπλεξεις στα ναρκωτικά αντε να ξεμπλέξεις...

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by Dimitriou View Post
    Ξέρεις καποιο ναρκωτικό που να έχει δυσάρεστο αποτέτλεσμα?!
    Ημαρτον τι συζητάτε αν μπλεξεις στα ναρκωτικά αντε να ξεμπλέξεις...

    συζηταμε.
    ναι υπαρχει περιπτωση να μν εισαι ψυχολογικα καλα κ να σε χαλασει.
    το ειπε κ ο ανθρωπος απο πανω.
    http://www.mazi.org.gr/

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by Dimitriou View Post
    Ξέρεις καποιο ναρκωτικό που να έχει δυσάρεστο αποτέτλεσμα?!
    Ημαρτον τι συζητάτε αν μπλεξεις στα ναρκωτικά αντε να ξεμπλέξεις...

    συζηταμε.
    ναι υπαρχει περιπτωση να μν εισαι ψυχολογικα καλα κ να σε χαλασει.
    το ειπε κ ο ανθρωπος απο πανω.

    κ αν το θελεις, ξεμπλέκεις.
    http://www.mazi.org.gr/

  9. #69
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by arktos View Post
    συζηταμε.
    ναι υπαρχει περιπτωση να μν εισαι ψυχολογικα καλα κ να σε χαλασει.
    το ειπε κ ο ανθρωπος απο πανω.

    κ αν το θελεις, ξεμπλέκεις.
    Ναι αλλα δεν υπάρχει λόγος να πειραματίζεται κανείς.

  10. #70
    thanasisGR
    Guest
    όχι μην κανεις βλακεία και πάρεις... εδώ δεν αντέχουμε μερικοί τις παρενέργειες που έχουνε τα ψυχοφάρμακα.. φαντάσου τώρα με το lsd ....

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by Dimitriou View Post
    Ναι αλλα δεν υπάρχει λόγος να πειραματίζεται κανείς.

    ο καθενας κανει τις επιλογες του.
    http://www.mazi.org.gr/

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    In another world.
    Posts
    269
    Quote Originally Posted by arktos View Post
    τοσο πολυ σου αρεσουν?
    Παιδιά αλλο η ηρωινη ας πουμε και αλλο το LSD! Μην τα βάζουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι. Δεν ειπε κανενας οτι θα γινει πρεζάκι επειδη θέλει να δοκιμάσει κατι! Και το LSD ΔΕΝ ειναι εθιστικό όπως αλλα ναρκωτικά (τουλαχιστον σωματικά) αλλα και ψυχικά να είναι οκ, και οταν τρως συναισθηματικά εθίζεσαι στο φαγητό πχ. Αμα θελει να κανει κανενας ναρκωτικά θα κάνει. Νομίζω οτι εστω και ο νοητικά μέσος άνθρωπος μπορεί να καταλάβει οτι ναι, μακροχρόνια, τα ναρκωτικά εχουν αρνητικές παρενέργειες, και τι δεν έχει όμως?

    Αρκτε γενικως για το LSD και τα μανιτάρια παίρνεις μια αίσθηση οτι γίνεσαι ενα με αυτόν τον κόσμο, δεν μπορώ να εξηγήσω την εμπειρία αλλα εγω ειχα νιώσει εξωπραγματικά ακομα και με το κακο τριπ, φαντάσου πως θα ήταν σε καλύτερη ψυχολογική κατάσταση..

    "The LSD effect is described as a 'trip' because it is a long (8-12 hours) and powerful experience which takes you beyond normal perception and then back again.

    Simply put, it profoundly alters and expands consciousness by loosening or -- at higher doses -- completely erasing the normal filters and screens between your conscious mind and the outside world.

    With these filters down, more information rushes in. You sense more, think more and feel more. You become aware of things normally filtered out by your mind -- visual, auditory, sensory and emotional. The intricate details on surfaces, the richness of sound, the brightness of colors, and the complexity of your own mental processes are all brought to the foreground of your consciousness.

    At higher doses, the rush of information becomes a flood and your senses actually begin to merge and overlap (syntheasia) until you can see sounds or smell colors."

    Το έχω ψάξει αρκετά το θέμα και για το LSD και για τα μανιτάρια και δεν εχω διαβάσει πουθενα να λεει οτι δημιουργεί βλάβες στον εγκέφαλο.

    Αυτο που ξέρω ειναι οτι αν το πάρεις σε συνδυασμό με αλλα φάρμακα μπορεί να δημιουργήσει συμπτώματα παρόμοια με αυτα της ψύχωσης σε κάποιους και αν καποιος πάσχει ΗΔΗ απο καποια ψυχική ασθένεια, όπως η σχιζοφρένεια, εντείνει τα συμπτώματα. Πέρα απο αυτά τα υπόλοιπα που λένε κάποιοι ειναι αναληθή.

    Επίσης οι παρενέργειες -οπως τις λετε- με τον χρόνο εξασθενούν, δεν ειναι κατι μόνιμο.
    One of these things is not like the others, one of these things must die alone.

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    PostMortem, όλες οι ουσίες σε κανουν να νιώθεις καπως...
    το σίγουρο είναι πως αυτοι που πασχουν απο μια διαταραχή αν κανουν χρήση,
    τα αποτελεσματα θα είναι δυσαρεστα.
    ένα προσωρινό φτιάξιμο δν αξιζει μπροστα σε αυτα τα αρνητικα που θα επιφερουν.
    όσο παραδοξο κ αν ακουγεται μερικες φορες θα ήθελα να μν πασχω απο διπολικη,
    ώστε να μπορεσω να δοκιμασω ό,τι αλλο δν εχω δοκιμάσει.
    αυτο δυστυχώς στην περίοδο της υπομανιας ή της μανίας μπορεί να είναι κ σύμπτωμα της διπολικης.
    http://www.mazi.org.gr/

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by thanasisGR View Post
    όχι μην κανεις βλακεία και πάρεις... εδώ δεν αντέχουμε μερικοί τις παρενέργειες που έχουνε τα ψυχοφάρμακα.. φαντάσου τώρα με το lsd ....
    εγω πηρα μια φορα αλλα το φαγα ολοκληρο κ με φρικαρε.. δεν ξερω αν ειχα bad trip παντως δεν ξαναδοκιμαζω... εβλεπα κυματα κ χρωματα να ερχονται κατα πανω μου κ ακουγα τις σκεψεις μου σαν καταρρακτης... πρωτογνωρη εμπειρια αλλα δεν νομιζω να το ξανακανα.. κ ασε για τα flashbacks που ετρωγα επι ενα μηνα κ κολλουσε η σκεψη μου κ ενιωθα οτι ειμαι μεσα... μεχρι μπαφο καλα ειναι, παραπερα danger zone......
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    In another world.
    Posts
    269
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    εγω πηρα μια φορα αλλα το φαγα ολοκληρο κ με φρικαρε.. δεν ξερω αν ειχα bad trip παντως δεν ξαναδοκιμαζω... εβλεπα κυματα κ χρωματα να ερχονται κατα πανω μου κ ακουγα τις σκεψεις μου σαν καταρρακτης... πρωτογνωρη εμπειρια αλλα δεν νομιζω να το ξανακανα.. κ ασε για τα flashbacks που ετρωγα επι ενα μηνα κ κολλουσε η σκεψη μου κ ενιωθα οτι ειμαι μεσα... μεχρι μπαφο καλα ειναι, παραπερα danger zone......
    Για να παρεις LSD ειναι πολυ σημαντικό να είσαι ψυχολογικά προετοιμασμένος για το τι πρόκειται να συμβεί..Δεν ειναι οτι εχω πονοκέφαλο και παίρνω ασπιρίνη. Επίσης χρειάζεται να είσαι σε ενα περιβάλλον που να σε ηρεμεί και να αισθάνεσαι άνετα καθως και τουλαχιστον ενα ατομο που εμπιστεύεσαι πρεπει να ειναι εκει. Ισως δεν ησουν κατάλληλα προετοιμασμένη ή ψυχολογικά έτοιμη γι'αυτο φρίκαρες..
    One of these things is not like the others, one of these things must die alone.

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast

Similar Threads

  1. ναρκωτικά. προτεινετε λύσεις για να ξεμπλέξω
    By yiannis in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 87
    Last Post: 15-08-2017, 15:01
  2. Τα πιό επικύνδυνα ναρκωτικά
    By carrot in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 45
    Last Post: 19-09-2011, 21:43
  3. Ναρκωτικά
    By GiorgosPSycho in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 8
    Last Post: 12-03-2011, 01:48
  4. Replies: 2
    Last Post: 24-10-2010, 10:26
  5. Ναρκωτικά...!! SOS
    By h2o_christina in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 19
    Last Post: 14-12-2007, 15:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •