ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ Η ΓΝΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΠΡΟΓΡ. ΑΠΕΞΑΡΤΗΣΗΣ ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129

    Question ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ Η ΓΝΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΠΡΟΓΡ. ΑΠΕΞΑΡΤΗΣΗΣ ?

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ
    Στην εποχη που ζουμε η γνωση της ιατρικη εχει κανει πολλα θαυματα .Ετσι και στο θεμα της απεξαρτησης απο ναρκωντικα εχουν γινει πολλα και μεγαλα βηματα .
    Μεσο αυτου εδω του φορουμ λοιπον θα ηθελα να μαθω απο εσας η οσους απο εσας εχετε γνωσει η εμπερια για καποια νεα μεθοδο , κεντρο αποτοξινωσης και απεξαρτησης.
    Προσωπικα εχω προβλημα με τις ουσιες ,αλλα εδω και 3-4 μερες ΚΑΘΑΡΟΣ ψαχνω να βρω την "ουσια" τησ ζωης μου ξανα , παρακολουθω καποιο προγραμμα αλλα επειδη εχω καποια κοληματα θα ηθελα να μαθω εαν γνωριζετε η αν ξερετε εσεις καποια -κατα προτιμηση χωρις οπιουχα υποκαταστατα-στην Αθηνα .
    Ευχαριστω .

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Καλή συνέχεια Γιώργο...
    Πολύ μεγάλη και ωραία κουβέντα ''να βρεις την ουσία της ζωής σου'' !
    Τι κόλημα έχεις με το πρόγραμμα που είσαι? Στο λέω, γιατί χρειάζεσαι στήριξη, μην αποπροσανατολιστείς στο ψάξιμο κ μείνεις μόνος στην προσπάθεια που ξεκίνησες.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Δεν ειμαι σε πολυ καλη ψυχολογικη κατασταση αυτες τις μερες και αυτο μου βγηκε στην συμπεριφορα μου, ειπα πραματα που δεν επρεπε .Ενας αλλος λογος ειναι οτι λογο της δουλειας μου δεν μπορω να ειμαι οσες ωρες θελουν αυτοι ασε που θα εχω και καποιο ταξιδι σε ενα μινα για λιγες μερες και αυτοι μου λενε να μην το κανω.
    Εχεις δικιο οτι δεν πρεπει να το αφησω ιδικα στην φαση την δικια μου που ειναι τοσα χρονια μες στη χρηση , μονος μου ειναι πολυ πιο δυσκολα γιατι μπορει να τα καταφερω με την αποτοξινωση αλλα με την απεξαρτηση θα ειναι προβλημα εκει θελει ψυχοθεραπευτες και μονος μου θα ειναι πιο δυσκολο οσο εγωιστης και πισματαρης να μαι.Ρ'
    Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον και την παροτριση σου ,δεν ξερεις ποσο βοηθαει εστω και αυτα τα λογια απο ενα φορουμ , αφου απο κοντα δεν εχω ανθρωπους που να μου πουν δυο απλα λογια ,πρεπει να κριβομαι γιατι δεν θελω να το μαθουν οι γυρο μου .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Πάντως νομίζω πως δύσκολα θα βρεις ένα πρόγραμμα τόσο ανοιχτό (έτσι νομίζω, μπορεί να κάνω και λάθος)
    Κάτσε και σκέψου τις προτεραιότητές σου. Κ πιστεύω πως η ζωή σου είναι πάνω απ'όλα. Άλλωστε πάντα, μα πάντα θα υπάρχουν διάφορες υποχρεώσεις.

    Όσο για την απεξάρτηση, έχεις δίκιο. Νομίζω πως εκεί βρίσκεται το κουμπί στο να μην ξανακυλήσεις ποτέ. Σε μια καλή απεξάρτηση.
    Και νομίζω πως τα άτομα που ξανακυλάνε είναι επειδή δεν έχουν κάνει ολοκληρωμένη απεξάρτηση. Να γνωρίσουν σε βάθος τον εαυτό τους και τι τους οδήγησε εκεί, κ τι είναι αυτό που πραγματικά σου φτιάχνει τη ζωή, να το βρεις και να αρχίσεις να ζεις.
    Γιατί αν απλά αποτοξινωθείς κ υπάρχει η εσωτερική λειτουργία που στις ''στραβές'' σε σπρώχνει εκεί τι να λέει...

    κ κάτι άλλο... πέρα απ'το θέμα του προγράμματος (που για μένα είναι απαραίτητο και πρέπει να το σκεφτείς σοβαρά και να θέσεις προτεραιότητες) και της απεξάρτησης ,
    αφού έχεις τόση ανάγκη να μιλάς για το πρόβλημά σου και δε μπορείς στο περιβάλλον σου γιατί δεν πας σε έναν ψυχολόγο κατά προτίμηση ειδικευμένο στις εξαρτήσεις?

    Καλή συνέχεια, δύναμη και υπομονή αυτές τις δύσκολες μέρες...

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Exω δοκιμασει και με ψυχολογο ,αλλα δεν ειναι λυση ,οι ψυχολογοι ειναι για να σου πουν τι να κανεις με θεωριτικους τροπους ενω τα προγραμματα στην πραξη , στα προγρ. εχουν εμπειρια στο θεμα υπαρχουν παιδια που εχουν περασει απο την πρεζα και ειναι καθαρα αρα σε βοηθαν πολυ παραπανω ειναι και οτι εισαι με αλλους μαζι που εχουν το ιδιο θεμα με σενα -αυτο βεβαια καμια φορα ειναι κακο- αλλα υπαρχει ενα πιο ζεστο κλιμα οι πιο πολλλοι ψυχολογοι δεν ξερουν οτι ο καθε ενας μας ειναι διαφορετικος στα ναρκωντικα , ασε που καθε επισκεψη ειναι γυρο στα 100ε.
    .
    Ετσι ειναι οπως πολυ σωστα λες πρεπει να βρουμε αλλους τροπους να γενναμε την χαρα μας ,την διασκεδαση μας φυσικους τροπους , οπως και πως να αντιμετωπιζουμε τις λυπες και τα πακετα που συγουρα θα μας βρουν .
    Παντως δεν τα παραταω θα προσπαθω συνεχεως ,απλα εχω ακουσει και αλλα ανοιχτα προγραμματα για εργαζομενους και αυτο με κανε να γραψω εδω, σε ευχαριστω και παλυ ΑΡΣΙ
    Last edited by giorgos panou; 19-05-2011 at 07:02.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    23
    Καλησπέρα.Η εξάρτηση και η χρήση είναι κάτι πολύ δύσκολο να αντιμετωπιστεί απο κάποιον μόνο του.Χρειάζεται άτομα Καθαρά γύρω του που να του βάζουν όρια να τον προσέχουν και να του δείχνουν φροντίδα.Το καλύτερο πρόγραμμα που υπάρχει στην Ελλάδα για μένα είναι το ΚΕΘΕΑ.Απευθύνσου εκεί άμα ενδιαφέρεσαι για τον εαυτό σου.Ότι σου χρειάζεται εκεί θα το έχεις. Στεγνό πρόγραμμα, σωστό πρόγραμμα .Πρέπει να κάνεις κάτι για τον εαυτό σου ΤΩΡΑ. Μην περιμένεις να βρεθείς στο νοσοκομείο η στη φυλακή η στην εξαθλίωση. Το 18 άνω ειναι ελλειπές, τα υποκατάστατα δεν λύνουν το πρόβλημα το κάνουν χειρότερο ,τα ιδιωτικά προγράμματα στεγνα η μη είναι για λίγο και δεν είναι τόσο αξιόπιστα.Το ΚΕΘΕΑ έχει τα μεγαλύτερα ποσοστά απεξάρτησεις καθώς και πολλές ομάδες αναλόγως την ηλικία σου το πρόβλημα την ουσία . Αυτα ελπίζω να το πολεμήσεις και να βγεις απο αυτη την κατάσταση το συντομότερο δυνατο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Γιώργο πως πάει το θέμα? Έχεις μέρες να γράψεις...

Similar Threads

  1. οποιος γνωριζει μεθοδους απεξαρτησης παρακαλω να μου γραψει! ΑΜΕΣΗ ΑΝΑΓΚΗ! ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
    By giorgos panou in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 112
    Last Post: 16-05-2015, 19:13
  2. Οι γνώσεις μου από την Φιλοσοφία της 3ης λυκείου
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 24-12-2010, 13:59
  3. Οι δικές σας εμπειρίες
    By Sehrazat in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 09-10-2010, 22:53
  4. Θα ήθελα τις εμπειρίες και γνώσεις σας
    By Alobar in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 01-10-2009, 02:12
  5. Στρατιωτικές εμπειρίες
    By sakis83 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 05-08-2008, 19:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •