ΝΕΥΡΩΣΗ ΣΤΟΜΑΧΟΥ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 39
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    να πας σε γαστρεντερολογο! το στομαχι ειναι απο τα ευαισθητα οργανα στο αγχος. μπορει να εχεις σωματοποιημενο αχος κ να εκφραζεται με καποιο στομαχικο προβλημα.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    θα παω τι να κανω..απλα αγχωνομαι παρα πολυ μην μου πουνε για κανα ελκος η κανα καρκινο! :/ ειμαι πολυ φοβιτσιρα!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    ο καρκινος ειναι πολυ σπανιος σε νεαρη ηλικια. επισης νομζιω οτι κανει αιμοπτυσεις ο καρκινος, ετσι ειχα διαβασει. ειχα παει κ εγω περισι σε γαστρεντερολογο γιατι επαθα οισοφαγιτιδα. ειχα καουρες κ μου ανεβαινε το φαγητο στον οισοφαγο κ το εκανα εμετο. ο γιατρος ηταν πολυ φιλικος, δεν ειναι τιποτα αξιο φοβου.

    τωρα, αν εισαι πολυ φοβιτσιαρα, αυτο ειναι ενα αλλο θεμα. αν σε ενοχλουν πολυ οι φοβιες σου γιατι δεν πας σε ψυχολογο να τις δουλεψεις? πιθανον το αγχος σου να φταιει μαλιστα κ για το στομαχι σου. θα λυσεις ετσι 2 προβληματα, κ το αγχος κ τα σωματικα συμπτωματα του αγχους!
    Last edited by Lou!; 17-08-2011 at 14:14.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    ναι μωρε εχεις δικιο..απο τα 17 μου νομιζα πως ειχα καρκινο οπου πονουσα ...!! Κατι αλλο θα ειναι...απλα το σκεφτομαι και αγχωνομαι ολο και πιο πολυ και χειροτευρευει το πραγμα...Σημερα στις 6 θα παω σε γιατρο να μου πει τι εχω γτ δεν αντεχω αλλο...Νιωθω πως ειμαι 100 χρονων κλεισμενη ενα μηνα μεσα στο σπιτι και δεν μπορω να κανω τπτ...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    καλη δυναμη καρολ κ ολα καλα θα πανε! καλα εκανες κ αποφασισες να πας στο γιατρο, πιστευω οτι θα εχει κατανοηση κ με τους πιο φοβικους. κ εγω περισι που πηγα φοβομουν για καρκινο, αλλα τελικα καμια σχεση.

    εκει που εγραψα πιο πανω "μου ανεβαινε το φαγητο στο στομαχι", εννοουσα μου ανεβαινε στο στομα κ το εκανα εμετο, εγραφα αφηρημενη, φαινεται!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    καλη δυναμη καρολ κ ολα καλα θα πανε! καλα εκανες κ αποφασισες να πας στο γιατρο, πιστευω οτι θα εχει κατανοηση κ με τους πιο φοβικους. κ εγω περισι που πηγα φοβομουν για καρκινο, αλλα τελικα καμια σχεση.

    εκει που εγραψα πιο πανω "μου ανεβαινε το φαγητο στο στομαχι", εννοουσα μου ανεβαινε στο στομα κ το εκανα εμετο, εγραφα αφηρημενη, φαινεται!
    kai telika esu ti eixes kai gia poso kairo??? :/ ante na paei 6 h wra na paw! den antexw...gt den trww kai eimai 40 kila pleon...eleos!!! αχ παντως αν ειναι απο το αγχος...πολλα ψυχολογικα...αχχ!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    εγω ειχα διαφραγματοκηλη η οποια με τη σειρα της δημιουργει ΓΟΠ, γαστροοισοφαγικη παλλινδρομηση κ οισοφαγιτιδα. περιληπτικα, η βαλβιδα που συγκρατει τα οξεα του στομαχου για να μην αναβαινουν πισω στον οισοφαγο (παλλινδρομουν) εχει χαλαρωσει με αποτελεσμα να επιστρεφουν προς τον οισοφαγο τα οξεα κ να δημιουργουν εγκαυματα. τα εγκαυματα ειναι η οισοφαιτιδα, δηλ η φλεγμονη του οισοφαγου. εκανα θεραπεια με καποια χαπια που εξουδετερωνουν τα οξεα, nexium λεγονται. η οισοφαγιτιδα περασε, αλλα η ευαισθησια κ η χαλαρη βαλβιδα παραμενουν οποτε κανω συντηρηση με χαμηλη δοση nexium. βασικα η ιδανικη μονιμη λυση θα ηταν να χασω βαρος (γιατι εχω παχυνει τα τελευταια χρονια) κ να κανω χειρουργειο να φτιαξουν τη βαλβιδα κ να ξενοιασω μια κ καλη. σε εμενα παντως δεν ηταν απο αγχος (απο κρεπαλες μαλλον).
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  8. #23
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    76
    γειά σας και από μένα σε όλους, ψάχνοντας στο google έπεσα στην σελίδα σας και με μεγάλο ενδιαφέρον και προσοχή διάβασα αυτά που έχεται περάσει...θα ήθελα να σας αναφέρω και εγω το πρόβλημά μου μπας και βγάλω άκρη....πρίν ξεκινήσω να σας πω ότι εχω κάνει κολονοσκόπηση και δύο γαστροσκοπήσεις με την τελευταία να είναι πριν ένα μήνα...δεν εχουν βρεθεί κάτι . την περασμένη τριτη σηκώθηκα το πρωί και ένιωσα μια μικρή ξινίλα από την μέρα εκείνη μέχρι και σήμερα εχω φουσκώματα, ρεψίματα , και λίγες καούρες και τις δύο τελευταίες μέρες εχω και ταση για εμετό....εχω πανικοβληθεί εδω και μέρες και πιστεύω ότι κατι κακό έχω...μίλησα με τον γαστρεντερολόγο και μου είπε ότι είναι ψυχονευρωτικά τα συμπτώματα..βέβαια εχω χασει και κιλά γιατι δεν μπορώ να φάω κανονικά.....και χώρια ότι ποναω γενικά στην κοιλιακή χώρα.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Αν θελεις πες λιγα παραπανω πραγματα για σενα.
    Πχ ηλικια,αν ειχες ποτε στο παρελθον προβληματα αγχους.

    Παντως πολλοι που εχουν αγχωτικες διαταραχες εμφανιζουν προβληματα και στο γαστρεντερολογικο τους συστημα.
    Μην τρομαζεις,αν τα συμπτωματα σου οφειλονται στο αγχος μπορουν να ξεπεραστουν ευκολα

  10. #25
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    76
    καλημέρα και πάλι είμαι 43 ετών και όλα άρχισαν μετα το θάνατο του πατέρα μου απο καρκίνο στον πνεύμονα, μετά άπο 6μηνες που έτρεχα να βγάλω την σύνταξη τις Μητριάς μου και έκοψα μαχαίρι το κάπνισμα μου μπήκε έμμονη ιδέα ότι κάτι εχω και εγώ και θα πεθάνω....τον ιούλιο το 10 εκανα κολονοσκόπηση γιατί είχα διάχυτους πόνους στην κοιλιακή χώρα μετα έκανα γαστροσόπηση και ξανα φέτος τον Νοέμβριο γαστροσκόπηση και με αποκορύφωμα την περασμένη εβδομάδα μεχρι και σήμερα με τα συμπτώματα φούσκωμα,ρεψίματα,δεν μπορώ να φαω να πιώ νερό και εχω χασει και κιλά και πόνους γενικά στην κοιλιακή χώρα μέχρι και σαν σφάχτη ώρες ώρες αριστερά πάνω...γενικά εχω πόνους στο σώμα....τι να λέμε.. ξέχασα να πω ότι βλέπω ψυχολόγο ο οποίος μου είπε ότι ετσι όπως πάω θα χρειαστώ ψυχίατρο...αλλά ρε παιδιά οι πόνοι είναι αληθινοί...τι να πω.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Οι πονοι παντα ειναι αληθινοι.
    Η ψυχολογος δεν εννοουσε οτι δεν ειναι αληθινοι.Μαλλον σου προτεινε να πας στον ψυχιατρο ωστε να σου δωσει καποιο αγχολυτικο.
    Απο οτι καταλαβαινω εγω το πενθος σου ηταν αφορμη για να ξεκινησουν οι πονοι.
    Δωσε λιγο παραπανω χρονο στον εαυτο σου,κανε καποια δραστηριοτητα που σε ευχαριστει.
    Σε πολλους ανθρωπους που εχουν βιωσει προσφατα μια απωλεια βοηθαει το να κανουν ενα ταξιδι ή να αλλάξουν για λιγο περιβαλλον.
    Μην φανταστεις τιποτα σπουδαιο,ακομα και ενα διημερο μακρια απο την καθημερινοτητα μπορει να βοηθησει.

  12. #27
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    76
    έχουν περάσει 2 χρόνια ακριβώς...το κακό είναι ότι και αυτή την στιγμή που γραφω εχω πόνους γενικά και το μυαλό μου πάει στο κακό χώρια ότι σκέφτομαι γιατι έχω πόνους....πάντως σε ευχαριστώ πολύ παλικάρι...

  13. #28
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    76
    πήγα στον γαστρεντερολόγο και μου είπε ότι δεν είναι τίποτα και όλα έιναι από το άγχος μου...είναι δυνατόν βρε παιδιά να βλέπω φαγητό και να αναγουλιάζω να μυρίζω και να αναγουλιάζω να μην μπορώ να φάω να έχω πόνους στο στομάχι να εχω φούσκωμα και ρέψιμο και να εχω χάσει 3.5 κιλά απο της 6/12....γίνεται βρε παιδιά αυτο...αν είναι δυνατόν

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    11
    Διαβάζοντας τα μηνύματα σας νιώθω μια ανακούφιση. Είμαι 19 χρόνων πάντα ήμουν υγιείς και φέτος με την πρώτη καραντίνα (covid 19) άρχισαν να μου συμβαίνουν διαφορά. Τον Ιούλιο το άγχος μου είχε πολύ έντονα παθολογικά συμπτώματα. Είχα έντονους καρδιακους παλμούς, πόνους σε διάφορα σημεία του σώματος μου, κάποιες φορές κυριολεκτικά έτρεμα, οι μύες μου έκαναν σπασμούς στα πόδια μου, τρελό θέμα με το στομάχι μου (αναγούλες, ναυτία, δυσπεψία, κυριολεκτικά δεν μπορούσα να φάω τίποτα γιατί θα με έπιανε ναυτία ακόμα και με το νερό είχα θέμα.) μέχρι και ζαλάδες ειχα, ενώ έκανα και δέκατα κάποια απογεύματα. Εν τέλει μετά από πολλές επισκέψεις σε διάφορους γιατρούς και μετά από πολλές εξετάσεις (triplex καρδιάς, γενικές αίματος και ουρων, υπέρηχος άνω και κάτω κοιλιας, υπέρηχος και εξετάσεις αίματος για τον θυρεοειδή, καρδιογραφημα, ακτινογραφία θωρακος) Δεν βρέθηκε τίποτα σοβαρό κάτι που για να πω την αλήθεια δε με καθησυχάσε καθώς τα συμπτώματα ήταν ακόμα εκεί και κανένας δεν ήξερε τι μου συμβαίνει. Ο παθολόγος μου και εγώ καταλήξαμε στο ότι έφταιγε η 3 μηνη καραντίνα και το άγχος που μου είχα. Ναι είχα άγχος ότι θα πεθάνω, ότι κάτι σοβαρό μου συμβαίνει, σε υπερβολικό βαθμό όμως, για να φανταστείτε πέρναγα με έξω από κάποιο νοσοκομείο τυχαία με το αυτοκίνητο και σκεφτόμουν αν ο προορισμός μας είναι μακριά από το νοσοκομείο, ώστε να φτάσουμε γρήγορα αν μου συμβεί κάτι. Είχα ψάξει ποια νοσοκομεία έχουν εφημερία κάθε μέρα ώστε να είμαι προετοιμασμενη. Μια πολύ ψυχοφθορα κατάσταση όπως μπορείτε να αντιληφθείτε. Εν τέλει τα συμπτώματα μου τότε μέτριαστηκαν όταν άρχισα να παίρνω το Gastrodep, δεν είναι αντιβιοτικό, είναι σαν συμπληρώμα διατροφής που βοηθάει πολύ με τη δυσπεψία και γενικότερα με ενοχλήσεις του στομάχου, δεν χρειάζεται συνταγογραφηση επίσης. Τώρα εδώ και 2 μήνες περίπου έχω πάλι θέματα με το στομάχι μου. Λίγο διαφορετικά από τότε, χωρίς τις ζαλάδες, κάποιες φορές υποβοσκει και πόνος, όχι απαραίτητα στο στομάχι, μπορεί να εντοπίζεται σε σημεία όπου βρίσκεται το συκώτι, το έντερο κα αλλά κυρίως στο στομάχι. Έχω πάλι ναυτίες, ανακατοσουρες κτλ μόνο που αυτή τη φορά το Gastrodep δε με βοήθησε, το πήρα 2-3 ημέρες και μετά το σταμάτησα καθώς δεν είδα διαφορά και την πρώτη φορά με είχε βοηθήσει από την πρώτη κιόλας ημέρα, με μεγάλη επιτυχία. Αυτή τη φορά δεν έχω άλλα συμπτώματα του άγχους εκτός από αυτές τις ενοχλήσεις και βρουξυσμο, δηλαδή ασυναίσθητα σφίγγω τα δόντια μου (για 2 περίπου εβδομάδες με πόναγε τόσο η γναθος μου που δεν μπορούσα να ανοίξω καλά το στόμα μου να φανταστείτε). Πήγα σε γαστρεντερολογο, έκανα το τεστ για το ελικοβακτηρίδιο, έκανα υπέρηχο άνω κάτω κοιλιας ξανά και δεν βρέθηκε τίποτα. Τώρα έχω κανονίσει να κάνω γαστροσκοπηση για να μου φύγει η ιδέα ότι εχω κάτι πιο σοβαρό και να μπορέσω να επικεντρωθώ στο ότι όλα αυτά προκαλούνται από το άγχος μου και μόνο.

  15. #30
    Quote Originally Posted by Μαρίααα View Post
    Διαβάζοντας τα μηνύματα σας νιώθω μια ανακούφιση. Είμαι 19 χρόνων πάντα ήμουν υγιείς και φέτος με την πρώτη καραντίνα (covid 19) άρχισαν να μου συμβαίνουν διαφορά. Τον Ιούλιο το άγχος μου είχε πολύ έντονα παθολογικά συμπτώματα. Είχα έντονους καρδιακους παλμούς, πόνους σε διάφορα σημεία του σώματος μου, κάποιες φορές κυριολεκτικά έτρεμα, οι μύες μου έκαναν σπασμούς στα πόδια μου, τρελό θέμα με το στομάχι μου (αναγούλες, ναυτία, δυσπεψία, κυριολεκτικά δεν μπορούσα να φάω τίποτα γιατί θα με έπιανε ναυτία ακόμα και με το νερό είχα θέμα.) μέχρι και ζαλάδες ειχα, ενώ έκανα και δέκατα κάποια απογεύματα. Εν τέλει μετά από πολλές επισκέψεις σε διάφορους γιατρούς και μετά από πολλές εξετάσεις (triplex καρδιάς, γενικές αίματος και ουρων, υπέρηχος άνω και κάτω κοιλιας, υπέρηχος και εξετάσεις αίματος για τον θυρεοειδή, καρδιογραφημα, ακτινογραφία θωρακος) Δεν βρέθηκε τίποτα σοβαρό κάτι που για να πω την αλήθεια δε με καθησυχάσε καθώς τα συμπτώματα ήταν ακόμα εκεί και κανένας δεν ήξερε τι μου συμβαίνει. Ο παθολόγος μου και εγώ καταλήξαμε στο ότι έφταιγε η 3 μηνη καραντίνα και το άγχος που μου είχα. Ναι είχα άγχος ότι θα πεθάνω, ότι κάτι σοβαρό μου συμβαίνει, σε υπερβολικό βαθμό όμως, για να φανταστείτε πέρναγα με έξω από κάποιο νοσοκομείο τυχαία με το αυτοκίνητο και σκεφτόμουν αν ο προορισμός μας είναι μακριά από το νοσοκομείο, ώστε να φτάσουμε γρήγορα αν μου συμβεί κάτι. Είχα ψάξει ποια νοσοκομεία έχουν εφημερία κάθε μέρα ώστε να είμαι προετοιμασμενη. Μια πολύ ψυχοφθορα κατάσταση όπως μπορείτε να αντιληφθείτε. Εν τέλει τα συμπτώματα μου τότε μέτριαστηκαν όταν άρχισα να παίρνω το Gastrodep, δεν είναι αντιβιοτικό, είναι σαν συμπληρώμα διατροφής που βοηθάει πολύ με τη δυσπεψία και γενικότερα με ενοχλήσεις του στομάχου, δεν χρειάζεται συνταγογραφηση επίσης. Τώρα εδώ και 2 μήνες περίπου έχω πάλι θέματα με το στομάχι μου. Λίγο διαφορετικά από τότε, χωρίς τις ζαλάδες, κάποιες φορές υποβοσκει και πόνος, όχι απαραίτητα στο στομάχι, μπορεί να εντοπίζεται σε σημεία όπου βρίσκεται το συκώτι, το έντερο κα αλλά κυρίως στο στομάχι. Έχω πάλι ναυτίες, ανακατοσουρες κτλ μόνο που αυτή τη φορά το Gastrodep δε με βοήθησε, το πήρα 2-3 ημέρες και μετά το σταμάτησα καθώς δεν είδα διαφορά και την πρώτη φορά με είχε βοηθήσει από την πρώτη κιόλας ημέρα, με μεγάλη επιτυχία. Αυτή τη φορά δεν έχω άλλα συμπτώματα του άγχους εκτός από αυτές τις ενοχλήσεις και βρουξυσμο, δηλαδή ασυναίσθητα σφίγγω τα δόντια μου (για 2 περίπου εβδομάδες με πόναγε τόσο η γναθος μου που δεν μπορούσα να ανοίξω καλά το στόμα μου να φανταστείτε). Πήγα σε γαστρεντερολογο, έκανα το τεστ για το ελικοβακτηρίδιο, έκανα υπέρηχο άνω κάτω κοιλιας ξανά και δεν βρέθηκε τίποτα. Τώρα έχω κανονίσει να κάνω γαστροσκοπηση για να μου φύγει η ιδέα ότι εχω κάτι πιο σοβαρό και να μπορέσω να επικεντρωθώ στο ότι όλα αυτά προκαλούνται από το άγχος μου και μόνο.
    Ακριβώς τα ίδια και εγώ μου θυμίζεις τον εαυτό το θέμα σου είναι ψυχολογικό όσες κσι εξετάσεις και να κάνεις δεν θα βρεις κάτι όπως και εγώ να πας σε ένα ψυχολόγο η ψυχίατρο και θα σου πει τι να κάνεις εγώ κατέληξα σε ψυχίατρο γιατί έφτασα να μην μπορώ να φάω να έχω ναυτιες κάθε μέρα απο άγχος πήγα ξεκίνησα αντικαταθλιπτηκα με βοήθησαν πάρα πολύ στο άγχος τώρα ευτυχώς είμαι καλύτερα αλλά κάποιες στιγμές έχω τα ίδια προβλήματα ναυτιες εμετούς όλα απο το άγχος μουυ

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •