ΝΕΥΡΩΣΗ ΣΤΟΜΑΧΟΥ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    26

    ΝΕΥΡΩΣΗ ΣΤΟΜΑΧΟΥ

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΝΕΥΡΩΣΗ ΣΤΟΜΑΧΟΥ.ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΤΡΕΛΕΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ,ΦΟΥΣΚΩΜΑΤΑ,ΣΦΙΞΙΜΟ ,ΔΕΝ ΤΡΩΩ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ,ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.ΠΗΓΑ ΣΕ ΠΑΘΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΑΣΤΡΙΤΙΔΑ.ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΕΒΑΛΑΝ ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΕΛΚΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΟΛΟΓΟ.ΕΝΤΟΜΕΤΑΞ� � ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΣΠΙΤΙ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑΝ,ΤΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΛΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ .ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΟ 23 ΧΡΟΝΩΝ.ΤΙ ΦΤΑΕΙ?ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    Αγαπητή μας φίλη.....να πάς οπωσδήποτε σε γαστρεντερολόγο...καθώς αυτός είναι ο πιο αρμόδιος στο να προσδιορίσει τι έχεις καλύτερα.Ίσως χρεαστεί να κάνεις κάποια γαστροσκόπηση....Αφού αποφανθεί και ο γαστρεντερολόγος ...τότε θα είσαι πολύ πιο σίγουρη για το τι έχεις....Μπορεί όντως να είναι ένα σωματοποιημένο άγχος αυτό που περνάς με το στομάχι σου...αλλά μπορεί να υπάρχει-συνυπάρχει και κάτι οργανικό....Γι αυτό πήγαινε πρώτα στον γαστρεντερολόγο...ώστε να είσαι 100% σίγουρη για το τι έχεις....Περαστικά μέχρι τότε..και εύχομαι σύντομα να έχουμε νέα σου...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Τo είχα Αθηνά. Η νεύρωση στομάχου όταν είχα πάει σε γαστρεντερολόγο μου είπε αφού πρώτα μου έκανε γαστροσκόποιση προερχόταν από το άγχος και από το χαρακτήρα μου (νευρωσικός). Για να γίνει όμως διάγνωση πρέπει να πας σε γαστρεντερολόγο. Όταν πήγα με έκανε γαστροσκόποιση. Είναι μια διαδικασία μπορώ να πώ λίγο κουραστική αλλά απαραίτητη για τη διάγνωση του έλκους. Δε θέλω να μπω σε λεπτομέρειες για τη γαστροσκόποιση απλώς σε γενικές γραμμές θα σου πω ότι ο γαστρεντερολόγος παίρνει έναν ιστό από το στομάχι και με κάποιο τρόπο αργότερα βλέπει αν το στομάχι έχει έλκος. Την επόμενη μέρα που πήγα και άκουσα τα μαντάτα έμεινα με το στόμα ανοιχτό καθώς φουσκώματα, δυσπεψία, καούρες δεν προέρχονταν από κάτι οργανικό όπως το έλκος που ταιριάζουν τα συμπτώματα αλλά από το άγχος. Τότε δεν ήξερα τις επιπτώσεις του άγχους στον οργανισμό και δε μπορούσα να το δεχτώ. Αργότερα και μετά από 11 χρόνια πλέον κατάλαβα ότι το άγχος στις νεαρές ηλικίες μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στο στομάχι, στα έντερα (σπαστική κολίτιδα), ημικρανίες και σε πιο μεγάλες ηλικίες έμφραγμα ακόμα και εγκεφαλικό. Δε χρειάζεται να φοβάσαι ότι θα πεθάνεις. Κάτι τέτοιο πολλοί το έχουμε και είμαστε ζωντανοί. Κάνε για εμένα τις απαραίτητες εξετάσεις προκειμένου να δεις τι έχεις οργανικά και στη συνέχεια ανάλογα με το τι θα σε πει και ο γιατρός ενεργείς. Αυτή ήταν η προσωπική μου εμπειρία με το στομάχι μου που όπως μου είπε και ο γαστρεντερολόγος ήταν η κορυφή του παγόβουνου εννοώντας όταν αυτό είναι που φαίνεται αλλά πίσω από αυτό υπήρχε το άγχος.
    Φιλικά
    Alex30

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    26
    ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ.ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΦΟΒΙΤΣΙΑΡΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΡΡΩΣΤΗ.ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ.ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΟΣΟΚΟΜΑ ΜΟΥ ΤΑ ΛΕΕΙ.ΦΑΝΤΑΣΟΥ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΞΕΠΕΡΑΣΩ.ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ Η ΦΟΒΙΑ ΜΕ ΧΤΥΠΑΕΙ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ.ΑΛΛΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΦΟΒΟ ΟΜΩΣ.ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΜΑΙ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Γαστροσκοπηση εχεις κανει Αθηνα και αν ναι τι εδειξε τελικα?
    Αντιμετωπιζω και εγω προβλημα με το στομαχι,βασικα την πρωτη φορα που ειχα παει σε γιατρο γι\'αυτο πριν 4 χρονια μου ειχε πει οτι μαλλον προκειται για σπαστικη κολιτιδα απο αγχος.Επαιρνα τοτε καποια φαρμακα που μου εδωσε και για καποιο διαστημα μου ειχε περασει.Συνεχιζα βεβαια να εχω καποιες ενοχλησεις αλλα οχι εντονες,οποτε δεν ξαναασχοληθηκα ιδιαιτερα.Τωρα εδω και κατι μηνες ειχα αρχισει παλι να εχω πονο στο στομαχι,σφιξιμο,φουσκωματα που και που και τετοια οποτε ξαναπηγα σε γιατρο,μου ειπε παλι οτι πιθανον ειναι απο το πολυ αγχος(γιατι εχω την ταση να αγχωνομαι με το παραμικρο),μου εδωσε losec και primperan και μου συνεστησε να κανω γαστροσκοπηση αλλα ακομα δεν εχω παει να κανω..
    Πολλοι ανθρωποι οταν αγχωνονται αντιμετωπιζουν προβλημα με το στομαχι οποτε δε νομιζω οτι ειναι κατι που 8α πρεπει να σε ανησυχει υπερβολικα σε σημειο να νομιζεις οτι θα πεθανεις.Βεβαια το τι πρεπει να κανεις γι\'αυτο αρμοδιος για να σου το πει ειναι καποιος γαστρεντερολογος.
    Οσο γι\'αυτες τις φοβιες που λες οτι εχεις,τις εχεις συζητησει ποτε με καποιον ειδικο?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    26
    ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΕ ΓΑΣΤΕΝΤΕΡΟΛΟΓΟ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΥΤΕ ΓΑΣΤΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΕΚΑΝΑ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΠΑΘΟΛΟΓΟ ΠΟΥ ΠΗΓΑ.ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΕΥΡΙΚΟ,ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΘΩ ΚΑΤΙ.ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΩ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΩΩ ΚΑΛΑ.ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΕΙ ΚΑΙ Η ΜΟΝΑΞΙΑ ΓΙΑΤΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΝΗΘΗΣΕΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    23
    Πολλα ατομα με στενοχωριες και αγχος αντιμετοπιζουν προβληματα στο στομάχι.Τον καθένα τον επηρεάζει αλλου το αγχος όμως,εκει που ειναι πιο ευεσθητος.Εμένα με πειραζε στο κέφαλι.
    Προσπαθηστε να χαλαρώνετε και να μην επιμένετε ασυνειδητα να ειστε σε υπερενταση.Αν ψάξετε θα βρείτε πολλους τροπους και ασκησεις για χαλάρωση...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Nicosia
    Posts
    8
    Φίλη μου η Γασρτίτιδα είναι ένα πρόβλημα το οποίο με βρίσκει γύρω στις πέντε φορές το χρόνο. Χαλάρωσε! Φαντάζεσαι να πάθεις κάτι χειρότερο όπως...Έλκος. Αυτά τα πράγματα δεν μπορούν να συνδυάζονται με το άγχος! Το κάνουν χειρότερο!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3
    καλησπερα σε ολους θα ηθελα να με βοηθησετε αν γινεται σε ενα προβλημα που εχω εδω και δυο χρονια περιπου και με ταλαιπωρει καθημερινα δεν αντεχω να ζω αλλο με αυτο το πραγμα μεσα μου και ηθελα να το μοιραστω μαζι σας... το θεμα ξεκινησε οταν ημουν με την κοπελα μου.. Παραγγειλαμε να φαμε απο εξω και υστερα πηγαμε για υπνο αργοτερα την νυχτα ενιωσα καποιες ενοχλησεις στο στομαχι και αμεσως σηκωθηκα και εκανα εμετο απο τοτε ξεκινησε το προβλημα μου δεν μπορω να φαω μαζι με την κοπελα μου γιατι νομιζω οτι θα κανω εμετο ξανα, δεν μπορουμε να απολαυσουμε καμια κοινωνικη εκδηλωση γιατι νιωθω οτι θα παμε καπου και θα θελω να κανω εμετο δεν μπορω να κανω τιποτα μαζι της εκτος απο το καθομαστε σπιτι γιατι νιωθω ασφαλεια. οταν ειμαι με τους φιλους μου εξαφανιζονται ολα τα προβληματα σαν να μην υπαρχουν. Ακομα και οταν τρωω και με παρει τηλ να βρεθουμε αρχιζω να τρεμω και σταματαω επιτοπου το φαγητο και λιγο πριν φτασω σπιτι της νομιζω παλι οτι θα κανω εμετο...καποιοες φορες αυτο το προβλημα εξαφανιζεται και ξεχνιεμαι αλλα και παλι εξακολουθω να μην τρωω και να μην εχουμε καποια κοινωνικη δραστηριοτητα μαζι... δεν μπορω να το συζητησω μαζι της γιατι νομιζω οτι θα με κοροιδευει... μπορειτε να μου πειτε τι εχω? η που να απευθυνθω για να θεραπευτω απο αυτο το απαισιο συναισθημα?

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    24
    Απο αυτη την φαση που περνας εχω περασει και εγω παρα πολλες φορες και την περναω και τωρα.εχω παει και εγω σε γαστρεντερελογο μου εχει δωσει θεραπεια την οποια ακολουθησα μου περασε αλλα μολις αγχωθηκα για κατι με ξαναπιασε παλι απο την αρχη.και εγω δεν εχω κανει γαστροσκοπηση ακομα και δεν εχω καταληξει αν ειναι ψυχολογικο ή οχι

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    20
    Αθηνά μου κι εγώ τα ίδια έχω. Με πονά το στομάχι και νοιώθω τραβήγματα δεξία και αριστερά που κτυπούν και στα πλευρά και κάποτε και στην πλάτη. Έχω φούσκωμα και συνέχεια ρεψίματα. Δεν έχω και πολύ διάθεση για φαί και κάποτε νοιώθω και μικροαναγούλες.
    Κι εγώ κάποτε φοβάμαι όταν τα σκέφτομαι αλλά είμαι τελευταία τόσο σφιγμένη και αγχωμένη που πως να μην επηρεαστούν όλα;

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    24
    Ανοιγοντας αυτο το φορουμ και διαβαζοντας ολα αυτα τα προβληματα που απασχολουν ολους μας, νιωθεις οτι δεν εισαι μονος και οτι εχεις καποιον διπλα να σε ακουσει και να μην νιωθεις ασχημα.Αλλα το θεμα ειναι οτι αυτο περναει γρηγορα και εσενα αρχιζουν να σε γεμιζουν παλι ολες αυτες οι σκεψεις που σε αγχωνουν και σε βαζουν στην ιδια διαδικασια
    Απο μικρη με θυμαμαι να ειμαι ενα ησυχο παιδι αλλα με αγχος που δεν επρεπε σε εκεινη την ηλικια,Οσο μεγαλωνα το αγχος δεν σταματουσε να υπαρχει απλα αλλες φορες εμφανιζοταν και αλλες οχι.
    Τωρα μετα απο 30 χρονια και εχοντας ζησει μια ηρεμη και οικογενειακη ζωη,εχοντας εναν ανθρωπο που σε αγαπα και βρισκεται διπλα σου ολα αυτα δεν σταματησαν να υπαρχουν απλα με ταλαιπωρουν οταν κανουν την εμφανιση τους .Προσπαθω να τα πολεμησω τοσα χρονια μονη μου αλλα με εχει κουρασει με αποτελεσμα πολλες φορες να με κανουν οτι θελουν βιωνοντας ολα τα σωματικα συμπτωματα και νομιζοντας οτι εχω κατι.Για παραδειγμα εδω και λιγο καιρο εχω καποια νευρωση στομαχου η οποια δεν λεει να περασει.Εχω παει σε γαστρεντερολο εχω παρει θεραπεια αλλα οταν το αγχος κανει την εμφανιση του παλι τα ιδια.Αυτο ομως με εχει κουρασει γιατι ετσι χανω πολλες απολαυσεις και στιγμες απο την ζωη αφου ετσι οπως νιωθω δεν θελω να συμμετεχω.
    Δεν εχω επισκεφθει καποιον ειδικο για να με βοηθησει.Το εχω αναβαλλει πολλες φορες,αλλα τωρα λογω οικονομικων δυσκολιων και λογω οτι ειμαι χωρις εργασια δεν μπορω .
    Δεν ξερω τι πρεπει να κανω γιατι δεν μπορει να συνεχισει αλλο αυτη η κατασταση ,η ζωη ειναι μπροστα μου και θελω να ζω ολες τις στιγμες καλες και ασχημες,να γινω πιο σκληρη (με την καλη εννοια).Η βοηθεια σας και τα λογια σας μου ειναι πολυτιμα.Εστω εδω απο μεσα λες την αληθεια οπως ειναι και δεν κρυβεσαι.Ευχαριστω που με ακουσατε και συγνωμη αν σας κουρασα

  13. #13
    Γειά σου κρυσταλλία και καλώς ήρθες.
    Από ότι φαίνεται το άγχος σου σε έχει κουράσει, οπότε η καλύτερη λύση είναι να δεις κάποιον ειδικό που θα σε βοηθήσει σίγουρα.
    Και εγώ παρόλο που είχα άγχος από πολύ μικρή ηλικία, στα 32 το συνειδητοποίησα και τότε έγινε ακόμα χειρότερο.
    Οπότε καλό είνα να μην το αφήνουμε να μας ταλαιπωρεί.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    24
    Αθηνα μου εχεις δικιο σε αυτο που μου λες αλλα το θεμα ειναι οτι αυτη την στιγμη δεν ειμαι οικονομικα καλα για να μπω σε αυτη την διαδικασια.Διαβαζα στο internet αν μπορω να παω σε καποιο δημοσιο νοσοκομειο πχ το αρεταιειο εχει εξωτερικα ιατρεια για ψυχολογικη υποστηριξη .Το θεμα ειναι θα με βοηθησουν ή θα μου γραψουν φαρμακα και αυτο ειναι ολο.
    Εσυ εχεις ζητησει την βοηθεια καποιου ειδικου και σε εχει βοηθήσει;Αν εχεις περασει απο την ιδια κατασταση με την δικη μου δωσε μου μερικες πληροφοριες απο την θεραπεια σου

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    πωπω Κυριάκο κι εγω το εχω αυτο παναθεμα με σε βαθμο τραγικο ομως, ειμαι ενα βημα πριν κανω εμετο αλλα δεν εχω κανει μεχρι στιγμης! Πάντως εγω εδω και 1 μησι μηνα περιπου εχω ανακατοσουρες ειδικα οταν αγχωνομαι.. Ξεκινησε απο αγχος και τωρα πια οτι και να φαω μου πεφτει βαρυ , σε οτι ποσοτητα ..κανω να χωνεψω ενα 3ωρο ..συνεχεια ανακατσουρα και στο τσακ να κανω εμετο.. ρεψιματα πολλα..Αγχος τραγικο..φοβαμαι τα χειροτερα παντα!! Τα κανονικα μου κιλα ειναι 42 .5 και εφτασα 41..κοντευω να παθω καταθλιψη απο τη στεναχωρια μου..Τουλαχιστον το βραδυ κοιμαμαι καλα..! Πηγα σε παθολογο και δεν μπορεσε να με εξετασει ο ανθρωπος , αγχωθηκα και πηγα στο μπανιο γτ μου ηρθε εμετος, και τωρα που πρεπει να παω σε γαστρεντερολογο δεν μπορω θα κανω εμετο απο το αγχος μου..Τι να κανω? πρεπει να το κοιταξω το στομαχι μου..

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •