Γενικευμένη Αγχώδη Διαταράχη....είναι πολύ ύπουλη η ρουφιάνα!!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    33

    Γενικευμένη Αγχώδη Διαταράχη....είναι πολύ ύπουλη η ρουφιάνα!!!!!

    Καλησπέρα σε όλους και όλες!Το πρόβλημα μου σας το έκανα ήδη γνωστό...Γ.Α.Δ.!!!!!Τι να πρωτοπώ Χριστέ μου!Όλα μου ξεκίνησαν πριν 3 μήνες με μια κρίση πανικού,λόγω ότι θα έκανα μια γαστροσκόπηση,σημειωτέον,έ χω πάθει αρκετές κρίσεις πανικού που τις αντιμετώπιζα με βαλεριάνα...αυτή την φορά όμως μου συναίβει κάτι διαφορετικό,στην ζωή μου έγινε μία και αρκετά μεγάλη αλλάγη καθώς οι γονείς μου δεν μιλάνε αν και ζούνε στο ίδιο σπίτι εδώ και 2 χρόνια και από μικρή είχα κάποια θέματα με τον πατέρα μου αλλά μην σας κουράζω,ας προχωρήσω στην ουσία!Στις 3 μέρες που έπαθα την κρίση αποφάσισα να κάνω θεραπεία με αντικαταθλιπτικά,τα cellius συγκεκριμένα αλλά από την αρχή δεν ήμουν θετική με τέτοιου είδους χάπια και έκανα μια ταινία επιστημονικής φαντασίας στο μυαλό μου...δλδ,ότι θα με κλείσουν στο ψυχιατρείο,ότι είμαι τρελή και στα καλά καθούμενα φανταζόμουν ότι πέφτω από το μπαλκόνι,ότι σκοτώνω κόσμο κτλ κτλ!!!!Παρεπιπτόντως να σας πώ ότι είμαι παντρεμένη και έχω μια κορούλα 21 μηνών και δεν έχω κανέναν κοντά μου,διότι μένω σε νησί.Έτσι λοιπόν,ξεκίνησε η ΓΑΔ.Άλλαξα σε διάστημα 2 βδομάδων 3 αντικαταθλιπτικά αλλά ο πανικός που μου προκαλούσαν ήταν απίστευτος και έτσι αποφάσισα να κάνω ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ.Μέσα σε μία βδομάδα είχα βελτιωθεί αρκετά και τώρα μετά από περίπου 3 μήνες κατάλαβα ότι τις σκέψεις αυτές όλοι οι άνθρωποι τις έχουν στο μυαλό τους απλά έτυχε εμείς να τις φέρουμε στο προσκήνιο,όλα αυτά όπως μου εξήγησε και ο ψυχολόγος μου είναι καταναγκαστικές σκέψεις για αποσυμφόριση του άγχους,κάτι σαν παρενέργεια του άγχους.Και άμα το καλοσκεφτείς είχα πολλές ευκαιρίες να κάνω κακό στον εαυτό μου αλλά δεν το έκανα και ούτε πρόκειται καθώς δεν είμαι τέτοιος άνθρωπος.Τώρα λοιπόν κάνω τα εξής Ψυχοθεραπέια,Αρωματοθεραπ� �ία και ακούω κλασσική μουσική όποτε έχω χρόνο,η οποία σε ηρεμεί.Μέσα από την εμπειρία μου θέλω να πώ να μην καταφεύγουμε πάντα στην εύκολη λύση του φαρμάκου,ξέρω ότι οι σκέψεις αυτές είναι βασανιστικές αλλά δεν πρόκειται να γίνει τίποτα διότι η αυτοκτονία είναι μια πολύ δύσκολη απόφαση και συμβαίνει σε περιστατικά βαριάς κατάθλιψης,οπότε ηρεμία.Υπάρχουν ένα σωρό ενναλακτικές μέθοδοι,όπως η ομοιοπαθητική!Η φύση έχει προνοήσει για κάθε είδους ασθένεια,ακόμα και για την κατάθλιψη υπάρχει το βαλσαμόχορτο ή Αγκάθι του Αγ.Ιωάννη.Πριν πάρουμε όλα αυτά τα χημικά ας προσπαθήσουμε φυσικά ή και δύσκολα με ψυχοθεραπεία.Φυσικά δεν κατακρίνω κανέναν για τις επιλογές του αλλά η ΓΑΔ αυτόματα σε οδηγεί στην κατάθλιψη,στην οποία θα έφτανα αν δεν ζητούσα άμεσα βοήθεια!!!!!!!!!
    Last edited by Joan1983; 21-05-2011 at 02:38.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    9
    Μην σκεφτείς να σταματήσεις την ψυχοθεραπεία...

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    33
    Δεν το έχω σκεφτεί αλλά γιατί το λές έτσι;;;Διαφωνείς σε κάτι;;;

  4. #4
    Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    33
    Άποψή μου είναι ότι τα φάρμακα δεν αποτελούν λύση αλλά προσωρινή ανακούφιση από τα συμπτώματα, όπως ακριβώς το panadol δεν γιατρέυει την ίωση αλλά ανακουφίζει από τα φυσιολογικά συμπτώματά της (π.χ. ανεβασμένος πυρετός). Παρ'όλα αυτά μπορούν να αποτελέσουν την ηλιαχτίδα σε μια χρόνεια γκρίζα και δυσφορική κατάσταση (που το άτομο έχει "κουραστεί" από το άγχος) και να οδηγήσει το άτομο σε μια ποιο αποφασιστική η/και αποτελεσματική ψυχοθεραπεία (π.χ. ΓΣΘ). Κατά την γνώμη μου αν η ΓΑΔ δεν είναι εκτός ελέγχου, η ΓΣΘ μπορεί από μόνη της πιθανότατα να οδηγήσει σε πλήρη αποκατάσταση, αρκεί το άτομο το ίδιο να το θέλει και να κάνει προσπάθεια, αφού η ΓΣΘ δεν είναι μια "παθητική" θεραπεία όπως η φαρμακευτική. Κατά την γνώμη μου είναι λάθος το άτομο να αισθάνεται ότι έχει "μια ασθένεια" και δεν μπορεί να κάνει τίποτα γι'αυτή, αφού τέτοιες σκέψεις μπορούν να οδηγήσουν σε χειρότερες "αυτόματες αρνητικές σκέψεις" όπου το άτομο αισθάνεται "έρμαιο" της κατάστασης του. Αυτό είναι κρίμα αφού οι καταστάσεις όπως η ΓΑΔ πιθανότατα να μην αποτελούν ξεχωριστές ποιοτικές ασθένειες αλλά τις φυσικές αντιδράσεις του σώματος και της σκέψης σε ερεθίσματα που το ίδιο το άτομο για κάποιο (άγνωστο?) λόγο αισθάνεται να είναι παραπάνω απειλητικά. Άλλωστε το καινούργειο DSM-V που θα εμφανιστεί τα επόμενα χρόνια (το βιβλίο που χρησιμοποιούν οι κλινικοί ψυχολόγοι και ψυχίατροι για να κάνουν τις διαγνώσεις όπως της ΓΑΔς) θα παρουσιάζει τις ψυχικές διαταραχές σαν "συνεχείς διαστάσεις" κανονικών καταστάσεων και όχι σαν διαφορετικές ποιοτικά κατηγοριοποιήσεις. Υπο αυτήν την άποψη, άτομα με ΓΑΔ, κρίσεις πανικού, κατάθλιψη, ΙΨΔ η ακόμα και μανιοκατάθλιψη και παρανοική ψύχωση, βιώνουν ψυχολογικές καταστάσεις κοινές σε όλους τους ανθρώπους, αλλά σε (ίσως πολύ) μεγαλύτερο βαθμό και διάστημα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by Joan1983 View Post
    Αυτό είναι κρίμα αφού οι καταστάσεις όπως η ΓΑΔ πιθανότατα να μην αποτελούν ξεχωριστές ποιοτικές ασθένειες αλλά τις φυσικές αντιδράσεις του σώματος και της σκέψης σε ερεθίσματα που το ίδιο το άτομο για κάποιο (άγνωστο?) λόγο αισθάνεται να είναι παραπάνω απειλητικά.
    Ιωάννα, και για μένα έτσι είναι. Και αφού συμφωνήσαμε στο πρώτο ας πάμε και στο επόμενο: πολύ σωστά βάζεις το ερωτηματικό στο άγνωστο. Το άγνωστο που λες, θα μπορούσε να είναι άγνωστο τώρα αλλά να γίνει κατανοητό σε μια επόμενη φάση. Σε λίγα λεπτά, σε ένα μήνα ή σε δύο χρόνια. Ή άγνωστο σε εμένα αλλά γνωστό σε άλλους. Σωστά;
    Και αν το άγωνστο μας γίνει γνωστό, δεν άλλάζουν (εντελώς?) τα αποτελέσματα, αλλά τουλάχιστον με σιγουριά αλλάζει ο τρόπος χειρισμού μας. Η αντίληψή σου γι' αυτό το θέμα είναι πολύ χρήσιμη, κρίμα που δεν έχουν την ίδια αντίληψη και οι γύρω μου.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    9
    Γι αυτό σου έγραψα να μην σταματήσεις. Μπας και βρεις τόσο αυτό που σε τρώει όσο και τον τρόπο να το αντιμετωπίσεις. Μόνη σου προφανώς δεν μπορείς, τουλάχιστον όχι ακόμα, μείνει λοιπόν στον ειδικό.

    Ελπίζω μόνο να είναι καλός γιατί μερικοί ψυχολόγοι είναι επικίνδυνοι...

  7. #7
    Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    33
    Στο τέλος του κειμένου,το οποίο για κάποιο λόγο δεν φαίνεται αλλά anyway,γράφω ότι δεν κατακρίνω κανέναν για τις επιλογές του,αυτό για να μην παρεξηγηθώ.Από κει και πέρα πιστεύω ότι μπορούμε με πολλά πράγματα να αλλάξουμε την διάθεση μας,που είναι φυσικά και όχι χημικά.Πρώτα από όλα την διατροφή μας,πολλές μπανάνες,ελιές,ο εγκέφαλός μας κάτα ένα μεγάλο ποσοστό αποτελείται από λιπαρά οξέα,οπότε γερές δόσεις από ω-3,αυγό,ζαμπόν,νιφάδες βρώμης κτλ,είναι κάποια τρόφιμα τα οποία λειτουργούν σαν ''φυσικά αντικαταθλιπτικά'',αυτό βέβαια δεν λύνει το πρόβλημα,απλά λειτουργεί βοηθητικά.Υπήρχαν μέρες που νόμιζα ότι τα χάνω και δεν μπορούσα να κάνω τίποτα,ένιωθα εγκλωβισμένη,για αυτό το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να μιλήσω για τις σκέψεις μου στον άντρα μου πρώτα από όλα και μετά στο άμεσα συγγενικό περιβάλλον μου,χωρίς ντροπή είπα ακριβώς ότι αισθανόμουν.Νομίζω ότι είναι αυτό το κομμάτι είναι πολύ σημαντικό!!!!ΜΙΛΗΣΤΕ ΜΗΝ ΚΡΑΤΑΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕΣΑ ΣΑΣ.Τα πράγματα γίνονται χειρότερα όσο τα αμελούμε.Εγώ την κατάθλιψη την γλύτωσα στο τσάφ κυριολεκτικά!!!!Γιάννη,ο ψυχολόγος μου είναι πολύ καλός και τον εμπιστεύομαι απόλυτα,με ηρεμεί!Ο δρόμος της ψυχοθεραπείας για όσους ενδιαφέρονται,δεν είναι ευθύς,είναι δύσκολος και απαιτεί προσπάθεια,τα αποτελέσματα δεν είναι βραχυπρόθεσμα όπως στα φάρμακα,αλλά μακροπρόθεσμα και σε βάθος χρόνου θα καταλάβει κάποιος πόσο καλό του έκανα στην αντιμετώπιση των προβλημάτων του.Για ότι χρειαστεί κάποιος μπορεί να μου μιλήσει.Χωρίς να είμαι ειδικός βέβαια.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    μια παρατηρηση μονο, η κλασικη μουσικη μπορει να ειναι ηρεμιστικη, αλλα περισσοτερο ειναι καταθλιπτικη. Εκτος κι αν ακους τπτ αλλεγκρα.

  9. #9
    Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    33
    Αποδεδειγμένα μέτα από έρευνες στην αμερική η κλασσική μουσική χρησιμοποιείται για καταστάσεις όπως οι κρίσεις πανικού,άγχος και άλλα δύσκολα προβλήματα και αυτό γιατί ανέλυσαν τους τόνους και την συχνότητα από κομμάτια του βιβάλντι,του μότσαρτ και του μπετόβεν και ανακάλυψαν ότι η συχνότητα τους είναι στα στα Hz του εγκεφάλου,δεν θυμάμαι να σου πώ ακριβώς τώρα τα Ηz.Αλλά αν κάποιος δεν μπορεί να ακούσει κλασσικά κομμάτια υπάρχουν και άλλες επιλογές όπως,pink floyd '' wish you are here'',louis armostrong '' what a wonderful world'' κτλ.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Eγω κοβω φλεβα κοπελια με pink floyd, και με κατι σονατες του σεληνοφωτος, ειμαι ενα βημα πριν την καταθλιψη. Η κλασικη μουσικη ειναι καταθλιπτικη, για αυτο τη βαζουμε τη μεγαλη βδομαδα στο ραδιο και στην τηλεοραση, αλλιως θα τη βαζαμε τα χριστουγεννα αντι για το τζινγκλ μπελς. Επισης οσοι ακουνε μπουζουκια και ριανα και φιφτυ σεντ σπανια θα ακουσουν κλασικη. Οι ροκαδες και οι μεταλαδες και οι ντεθαδες θα ακουσουνε. Οποτε μπορει να ειναι ηρεμιστικη, αλλα ειναι και καταθλιπτικη.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Joan1983 χαιρομαι για την προοδο σου στο θεμα της γαδ... Πραγματι βοηθαει σημαντικα η ψυχοθεραπεια αλλα θελει πολυ προσπαθεια κ υπομονη απο το ατομο μιας κ δεν βλεπεις αποτελεσματα αμεσως αλλα σε βαθος χρονου, γι αυτο πολλοι που βιαζονται αγανακτουνε κ τα παρατανε.... Επισης ερχεσαι αντιμετωπη με πολλες δυσαρεστες αληθειες που ισως σε πονανε κ δεν θελεις να τις δεις, αλλα πρεπει να πας κοντρα στις αμφιβολιες κ στους φοβους σου κ να το παλεψεις...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by carrie View Post
    Eγω κοβω φλεβα κοπελια με pink floyd, και με κατι σονατες του σεληνοφωτος, ειμαι ενα βημα πριν την καταθλιψη. Η κλασικη μουσικη ειναι καταθλιπτικη, για αυτο τη βαζουμε τη μεγαλη βδομαδα στο ραδιο και στην τηλεοραση, αλλιως θα τη βαζαμε τα χριστουγεννα αντι για το τζινγκλ μπελς. Επισης οσοι ακουνε μπουζουκια και ριανα και φιφτυ σεντ σπανια θα ακουσουν κλασικη. Οι ροκαδες και οι μεταλαδες και οι ντεθαδες θα ακουσουνε. Οποτε μπορει να ειναι ηρεμιστικη, αλλα ειναι και καταθλιπτικη.
    Η κλασικη μουσικη ειναι πραγματι αρκετα χαλαρωτικη, καταθλιπτικη δεν θα το λεγα, αλλα ειναι πως το βρισκει ο καθενας...
    Επισης δεν συμφωνω οτι οι ροκαδες, μεταλαδες κτλ θα ακουσουνε πιο ευκολα...
    Εγω πχ ειμαι του ροκ, μεταλ κ alternative κ για να εκτονωθω θελω να ακουσω κατι εντονο κ να ξεσπασω αναλογως τα συναισθηματα μου, δεν μπορω με κατι ηρεμο.. ειδικα οταν εχω νευρα...
    Αλλα ειναι αναλογως πως τον βοηθαει τον καθενα καλυτερα...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  13. #13
    Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    33
    Βρε carrie πρώτη φορά ακούω κάτι που είναι χαλαρωτικό να είναι και καταθλιπτικό ταυτόχρονα.Θα συμφωνούσα ότι αυτά που λές είναι προσωπική σου άποψη αλλά εδώ μιλάνε οι μελέτες.Πως τις καταρρίπτεις εσύ;;;;Lacrymosa σε ευχαριστώ πολύ.Εγώ έχω σκόπο να συνεχίσω από το να πάρω τα φάρμακα που μου πλασσάρουν ασυζητητί.Βέβαια μιλάω μόνο για μένα και για τις επιλογές μου.Και ναι όντως ήρθα αντιμέτωπη με σκληρές αλήθειες.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Joan, καλώς ήρθες και να είσαι καλά για το αισιόδοξο μήνυμα που αφήνεις

    Συμφωνώ στα περισσότερα από όσα προτείνεις, όμως ας έχουμε παράλληλα υπόψη μας ότι η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή και ότι μια συγκεκριμένη θεραπεία που βοήθησε κάποιον δεν αποτελεί εγγύηση θεραπείας κάποιου άλλου.
    Όλοι προσπαθούμε, δοκιμάζουμε, ακολουθούμε ένα δρόμο και προτείνουμε κυρίως με βάση την εμπειρία μας.

    Σχετικά με τη μουσική.. Είναι σωτήρια. Για μένα είναι οξυγόνο, ανάσα και το μόνο που δεν κατάφερε να μου ''πάρει'' ολοκληρωτικά η κατάθλιψη τη στιγμή που μου είχε στερήσει τόσα άλλα.
    ΟΜΩΣ, θα συμφωνήσω ότι είναι αρκετά υποκειμενικό το θέμα, πέρα από μελέτες. Ναι, οι μελέτες μπορούν να καταρριφθούν κάποιες φορές. Αυτό άλλωστε σημαίνει και εξέλιξη της γνώσης.

    Γιατί, λοιπόν, να είναι απίθανο η κλασσική να είναι ''καταθλιπτική'' για κάποια άτομα;
    Η μουσική μας φέρνει σε επαφή με το συναίσθημά μας, με τα βιώματα και τις μνήμες μας. Ναι, μας χαλαρώνει, αλλά αν καθώς χαλαρώνουμε και έχουμε καλύτερη επαφή με τα μέσα μας μας βγει ένα τέτοιο συναίσθημα, δεν το βρίσκω καθόλου περίεργο, απλά και μόνο επειδή πάει κόντρα στις έρευνες!

    Το θέμα, για μένα, είναι να αφουγκραζόμαστε πραγματικά τον εαυτό μας. Ακόμα και αν η μουσική μας βοηθήσει να ''ακούσουμε'' μια πιο down πλευρά μας, είναι καλό να στήσουμε αυτί και να προσπαθήσουμε να καταλάβουμε τι συμβαίνει.
    Ή αν απλά αναζητούμε χαλάρωση να επιλέγουμε αυτό που πραγματικά μας ταιριάζει ακόμα και αν διαφωνεί με κάποια έρευνα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    lacrymosa για να εκτονωθω κατι εντονο ακουω κι εγω, κατα προτιμηση Slayer και Angel of Death live, αλλα γι ανα μελαγχολησω ή οταν ειμαι ηδη μελαγχολικη οι ροκ μπαλλαντες οπως αυτες που προτεινε η τζοαν, και κομματια κλασικης μουσικης οπως η σονατα του σεληνοφωτος κανουν καταπληκτικα τη δουλεια τους. Μπαλλαντα η μια, μπαλλαντα η αλλη. Οποτε μαλλον αυτες τις ερευνες θα τις πεταγα νοκ αουτ, γιατι εμενα η χαλαρωση που μπορει να προκαλεσει η κλασικη μουσικη παει αγκαλια με τη μελαγχολια. Και ειπαμε, αν δεν ειναι καταθλιπτικη, γιατι την ακουμε ολη τη μεγαλη βδομαδα;

    Κρειζι οσο αναφορα τη σωτηρια πλευρα της μουσικης, και εγω ετσι το εβλεπα, οταν ημουν χαλια, ακουγα τραγουδια κοψοφλεβια και αισθανομουν καλυτερα, αλλα αυτο δεν ειναι λογικο. Ομοιπαθητικη ηταν; Η απλα οταν εχεις μια συγκεκριμενη διαθεση, ακους και τα αναλογα τραγουδια, καψουρικη διαθεση: καψουροτραγουδα, μελαγχολικη διαθεση: κοψοφλεβια κ.ο.κ. Οποτε μαλλον το καλυτερο ειναι να ακουμε φιφτυ σεντ και ριανα να ειμαστε χαρουμενοι ολοι.

Similar Threads

  1. Αγχώδη διαταραχή...μια ζωή
    By Deep purple in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 53
    Last Post: 24-09-2012, 04:50
  2. Καταθλιψη και γενική αγχώδη διαταραχή
    By Axileas in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 12-02-2010, 04:37
  3. Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή (Γ.Α.Δ)
    By PETRAN in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 28-09-2009, 03:19
  4. Υπαρχουν ψυχωτικα συμπτωματα σε αγχωδη διαταραχη;
    By apegnosmenos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 31
    Last Post: 13-11-2008, 15:31
  5. αγχωδη διαταραχη
    By tinalost73 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 01-04-2008, 09:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •