The ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ Thread
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851

    The ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ Thread

    by popular demand κι αφου με μαλωσαν δυο χρηστριες-μανουλες του φορουμ, ειπα να ανοιξω ενα ΣΟΒΑΡΟ τοπικ γιατι πιστευω ολοι οσοι εχουμε προβληματα -ψυχολογικα και μη- αντιμετωπιζουμε καποιο θεμα με το περιθωριο (εξαιρουνται οι φιγουρατζιδες που το παιζουν ψυχολογοι και ειπαμε ζουν την ονειρικη τελεια ζωη τους στη Νεα Υορκη). μονο που δε ξερω τι ακριβως πρεπει να γραψω εδω και τι θελετε να διαβασετε, γιαυτο ρωτηστε οτι γουσταρετε (για σενα carrie που θες να μαθεις τα προσωπικα μου) ή γραψτε το στορυ σας. τονιζω οτι το τοπικ αυτο ΔΕΝ το κανω μονο για τον εαυτο μου, αλλα γενικοτερα για ολους οσους νιωθουν οτι ανηκουν εκει και θελουν συμβουλες/βοηθεια πως να ξεφυγουν (σιγουρα εχει ξαναγινει και στο παρελθον παρομοιο)...

    για μενα το θεμα περιθωριο λοιπον ειναι συνωνυμο της μοναξιας
    , ξεκινησε σαν επιλογη κι εγινε συνηθεια την οποια δυσκολευομαι να ξεφορτωθω. και γραφω επιλογη, γιατι μικροτερος οπως εχω ξαναπει ημουν Διαολος, το ακριβως αντιθετο απ'αυτο που ειμαι τα τελευταια χρονια. ειχα πολλους γνωστους, κατεβαινα στο περιπτερο να παρω τσιγαρα και δε μπορουσα να διανοηθω οτι δε θα δω καποιον να χαιρετησω. ολοι αυτοι οι γνωστοι εγιναν φυσικα μεσω του σχολειου της γειτονιας (απ'οπου ολα τα παιδακια περασαμε) κι απ'τη πλατεια ή το γηπεδο που αραζα τα απογευματα. τοτε αθλουμουν, ειχα πολυ ενεργεια, και ενα σωρο ενδιαφεροντα, ακομα και τα πολυ μοναχικα τυπου playstation παλι γινονταν με παρεα και ποτε μονος. στη πορεια ομως και εχωντας οπως ειναι φυσικο και διαφορα μπλεξιματα γιατι ειμαι ενα κωλοπαιδι του κερατα, κι αφου δεχτηκα και βια απο τσακωμους την οποια επεστρεψα σε μεγαλο βαθμο (και συνηθισα κι εμαθα σ'αυτη, γιαυτο ισως μου βγαινει η οποια κακια), κι αφου μεγαλωνοντας αλλαξα σχολειο... αρχισα να απομακρυνομαι και να κλεινομαι. οι παλιοι συμμαθητες χαθηκαν, προχωρησαν με τις ζωες τους, εκαναν νεους γνωστους, βρηκαν και δουλειες, παντρευτηκαν και λοιπα. οποιος τους ρωτησει για μενα θα πουν οτι εξαφανιστηκα/μετακομισα ή ξεφυγα τοσο που τρελαθηκα!

    πραγματι αλλαξα απο τοτε, και πλεον δε βρισκω τους φιλους χρησιμους. δλδ ειναι οκ για να λες δυο μαλακιες και να κυκλοφορεις μαζι τους, πας εναν σινεμα, για φαγητο... και στο μπουρδελο ακομα, αλλα μεχρι εκει. οι φιλοι δε προκειται να σε καταλαβουν και να σου σταθουν οπως η κοπελα σου. ουτε θα προχωρησουν μαζι σου παρακατω ακολουθωντας σε παντου! γιαυτο και δε ψαχνω τοσο για φιλους, εκτος αν εχουμε πολλα κοινα ενδιαφεροντα και μου ειναι οντως χρησιμοι καπου αλλου. δυστυχως αυτος ειναι κι ο λογος που δυσκολευομαι να ξεφυγω απ'το περιθωριο. ειναι και το οτι δε με εκφραζει το περιβαλλον, και σαν αντιδραση ας πουμε με οσα συμβαινουν εδω, δε θελω να ζησω την ελληνικη σκατοζωη με το αγχος της καθημερινοτητας, την πιεση απ'το αφεντικο, το να χρωστας παντου κλπ. ετσι παραμενω μονος κι ανεργος. και επειδη οι γνωριμιες με τις κοπελες γινονται πλεον μεσω γνωστων (αφου οταν σε βλεπουν σε μια παρεα θεωρουν οτι εισαι οκ - αν σε δουν μονο καταλαβαινουν πως κατι εχεις), εγω που δεν εχω κανεναν δεν ξεκιναω κατι ευκολα. κι ενω απ'τη μια ειμαι περηφανος που ξεχωριζω και ειμαι στο περιθωριο, απ'την αλλη συνηθισα τοσο μονος που μου βγαινει σε απαθεια (εκτος αν βρισκω οτι υπαρχει λογος να κανω κατι ή τσακωνομαι, οποτε τοτε μπαινουν τα κερατα μπροστα), και δε γουσταρω κανενα ατομο διπλα μου που δε μπορω να εμπιστευτω. ειμαι των λιγων και καλων, κι οταν βλεπω οτι ακομα κι αυτοι δε μπορουν να ειναι οπως θελω, τοτε προτιμω τη μοναξια και το περιθωριο. better to be alone than in bad company.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Ειλικρινα, το τελευταιο πραγμα που με απασχολει αυτη τη στιγμη ειναι τα προσωπικα σου. Με απασχολει παντα αν μπορω να βοηθησω καποιον, ειτε ειναι μακρια μου ειτε κοντα μου, και για να το κανω αυτο πρεπει να μαθω 5 πραγματα, για την οικογενεια, την ζωη, διαφορα περιστατικα κτλ.. βεβαια αν ο αλλος δε θελει, δε μπορω να το κανω, και βρισκω αλλους τροπους, οπως να γινομαι ο καθρεφτης και να δινω φιντμπακ για την εικονα και τις αντιδρασεις και το πως φαινεται το ατομο. Γιατι ακομα και ατομα που ζητανε βοηθεια και μιλανε και για πιο προσωπικα θεματα, πολλες φορες ουτε αυτοι ειναι ετοιμοι να ακουσουν καποια πραγματα, οποτε αυτο που τους βοηθαει ειναι να τους καθρεφτιζεις. Ετσι εχω μαθει αν λειτουργω. Εχω μαθει να ειμαι θεραπευτικη που λεει κι η ψυχοθεραπευτρια μου, και σκεφτομαι πολυ σοβαρα να προσπαθησω να το κοψω αυτο. Ηδη σε συγγενεις και φιλους δεν κανω πια τον ψυχολογο, αλλα την φιλη. Δικαια πραγματα. Αλλα εδω ειμαστε φορουμ υποστηριξης, οποτε μου βγαινει ο θεραπευτικος μου ρολος, αν και τον πολεμαω και εδω και προσπαθω να ειμαι απλα ενα μελος που και θα τα χωσει, και θα μιλησει ατσαλα, και θα κρινει, και θα εκφρασει τα συναισθηματα του, κτλ κτλ. Αυτα για να καταλαβεις κι εσυ κι οποιος ενδιαφερεται τι ρολο βαραω εδω μεσα. Αυτο ειναι το "στορυ" μου, και ευχαριστω και για το πατημα να το πω.

    Για σενα το μονο που εχω να πω ειναι οτι ο,τι και να πω πανω στην περιθωριοποιηση σου δε θα βγαλουμε ακρη, γιατι θα ναι πραγματα που τα χεις ξαναακουσει ειτε απο μενα ειτε απο αλλους. Οποτε κανε reflect ως προς το τι θες να παρεις εσυ απο εδω.

    Ειμαι πολυ κουρασμενη αυτες τις μερες, really tired. Kαλη συνεχεια.
    Last edited by carrie; 21-05-2011 at 15:58.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    αν εσυ που εχεις καποιο στηριγμα και φιλους εισαι κουρασμενη, τοτε εγω που δεν εχω ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑΝ να δεις ποσο κουρασμενος ειμαι, στο ειπα κι εχτες που μου κανες την επιθεσουλα σου χωρις λογο με οτι σου φανει παντα, οτι δε μπορω αλλο να τσακωνομαι και να διαβαζω τη καθε μαλακια επιθεση του καθενος! και εκει που ημουν σιγουρος για το καλοκαιρι και επιτελους συναισθηματικα καλυμμενος νιωθωντας λιγο καλυτερα ψυχολογικα, ξαναχαλασαν ολα και βρισκομαι παλι στο 0 να ψαχνω για διακοπες και παρεα να φυγω.

    δε με απασχολει ομως το να κανω reflect, ουτε ειμαι εδω για να τσακωθω. γραψτε οτι θελετε πραγματικα αρκει να βοηθησει (μονο σε ψυχολογο/ψυχιατρο μη με στειλετε παλι γιατι δε βοηθα αμεσα). και για να μην ενοχλω, δε θα ξαναπαντησω κι ολας σ'αυτο το thread, θα διαβαζω μονο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Σε ευχαριστω ρε κενο! Σε αλλο θεμα παρακαλαγα να μου πουνε κατι αρνητικο και τπτ! Σε ευχαριστω για την "επιθεσουλα μου χωρις λογο" και τη "μαλακια επιθεση". Μη σταματας να γραφεις, πες κι αλλα! Που ολο στη λεω και θελω να τσακωθω!! ΤHanks wholeheartedly!

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    δεν ειπα οτι ολο μου τη λες, τωρα με αδικεις. χτες παραδεχτηκα οτι εισαι καλη και με εχεις βοηθησει (πχ προσφατα στα της διατροφης), αλλα η επιθεση που μου εκανες με την δηθεν μαντεψια σου, κρινωντας με σαν ψευτη με οτι σου φανει παντα χωρις να γνωριζομαστε ή να με εχεις ρωτησει καν σε μηνυμα, ηταν μαλακια και το ξερεις. τεσπα μη το γαμησουμε κι αυτο το θεμα, ontopic παρακαλω!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Οντοπικ ειμαστε. ΤΟ περιθωριο του φορουμ εδω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    γεια σου κενο, τι θα ηθελες για να θεωρεις οτι νιωθεις ευχαριστημενος απο τη ζωη σου?
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    λες οτι για τα συναισθηματικα σου προβληματα ευθυνεται η μοναξια, κ οτι δεν βρισκεις ανθρωπους να σου ταιριαζουν. αν θες ριξε μια ματια σε αυτο το κειμενο, ενος μπλογκ.


    http://plibyos.blogspot.com/2011/05/....html?spref=fb
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    εγω ειμαι απο τους αισιοδοξους στο θεμα των κοινωνικων σχεσεων πλεον. εχω περασει κ εγω απο διαφορα σταδια, ακομα κ ακραια, κ μονοχνωτιας, κ σταδιο να νιωθω οτι με κανουν ο,τι θελουν καποιοι, κ ντροπαλοτητας, αλλα τωρα πια νομιζω οτι δεν εχει σημασια αν η κοινωνια ειναι σαπια η δεν ειναι. σημασια εχει Ο ΤΡΟΠΟΣ που επιλεγει να σχετιστει καποιος με τους αλλους ανθρωπους. αν ο τροπος ειναι πολυ λαθος, θα εχει κ λαθος αποτελεσματα. η θα μενει μονος, δε θα γνωριζει κοσμο, θα γνωριζει αλλα θα τους απορριπτει γιατι θα του ξυνιζουν, θα τους διωχνει με τη συμπεριφορα του κ διαφορα αλλα σεναρια.

    να ενα θεμα που θα μπορουσες να δουλεψεις στα πλαισια ψυχοθεραπευτικης δουλειας με τον εαυτο σου, το πώς σχετιζεσαι με τους αλλους.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    γεια σου κενο, τι θα ηθελες για να θεωρεις οτι νιωθεις ευχαριστημενος απο τη ζωη σου?
    το εγραψα και στο αλλο θεμα, το εχω γραψει τοσες φορες. απλα αγαπη! να τη νιωθω και να τη προσφερω κι ολας.

    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    λες οτι για τα συναισθηματικα σου προβληματα ευθυνεται η μοναξια, κ οτι δεν βρισκεις ανθρωπους να σου ταιριαζουν. αν θες ριξε μια ματια σε αυτο το κειμενο, ενος μπλογκ.


    http://plibyos.blogspot.com/2011/05/....html?spref=fb

    εγω ειμαι απο τους αισιοδοξους στο θεμα των κοινωνικων σχεσεων πλεον. εχω περασει κ εγω απο διαφορα σταδια, ακομα κ ακραια, κ μονοχνωτιας, κ σταδιο να νιωθω οτι με κανουν ο,τι θελουν καποιοι, κ ντροπαλοτητας, αλλα τωρα πια νομιζω οτι δεν εχει σημασια αν η κοινωνια ειναι σαπια η δεν ειναι. σημασια εχει Ο ΤΡΟΠΟΣ που επιλεγει να σχετιστει καποιος με τους αλλους ανθρωπους. αν ο τροπος ειναι πολυ λαθος, θα εχει κ λαθος αποτελεσματα. η θα μενει μονος, δε θα γνωριζει κοσμο, θα γνωριζει αλλα θα τους απορριπτει γιατι θα του ξυνιζουν, θα τους διωχνει με τη συμπεριφορα του κ διαφορα αλλα σεναρια.
    αν εξαιρεσεις τα του Χριστου που πεταξε στο τελος και δε με συγκινουν ουτε στο ελαχιστο, συμφωνω οτι εδιωξα κι ολας απο κοντα μου ανθρωπους. μα τους εδιωξα γιατι εκρινα οτι δε ταιριαζουμε και μου ειναι αχρηστοι. οπως και φευγουν συνηθως γιατι τρομαζουν απ'το μεγεθος της καφριλας μου, που μιλαω αυθορμιτα, βριζω, κανω οτι μου ρθει, δε με νοιαζει ουτε σεβομαι τπτ, γενικα ισως φαινομαι καπως των ακρων και πολυ αδιαφορος, γιαυτο και με χαρακτηριζουν και ανωριμο. και γιαυτο λεω οτι δε φταιω εγω αλλα η κοινωνια που ειναι κλειστομυαλη και καμποσα χρονια πισω. ξερεις ποσες φορες εχω αγανακτησει να νιωθω οτι ημουν μπροστα κι επρεπε να υποκριθω τον βλακα που δε ξερει, τον φυσιολογικο, τον καθως πρεπει κλπ ?

    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    να ενα θεμα που θα μπορουσες να δουλεψεις στα πλαισια ψυχοθεραπευτικης δουλειας με τον εαυτο σου, το πώς σχετιζεσαι με τους αλλους.
    πως να σχετιζομαι δλδ αν οχι ειλικρινα ? να υποκρινομαι ? well το δοκιμασα και δε κραταει για πολυ. ειδικα οταν εισαι σε σχεση, δε μπορεις να υποκρινεσαι για μια ζωη. και γιαυτο ψαχνω κοπελες που μου ταιριαζουν. δε προκειται να μου δινε σημασια μια φυσιολογικη anyway...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    συμφωνω οτι εδιωξα κι ολας απο κοντα μου ανθρωπους. μα τους εδιωξα γιατι εκρινα οτι δε ταιριαζουμε και μου ειναι αχρηστοι. οπως και φευγουν συνηθως γιατι τρομαζουν απ'το μεγεθος της καφριλας μου, που μιλαω αυθορμιτα, βριζω, κανω οτι μου ρθει, δε με νοιαζει ουτε σεβομαι τπτ, γενικα ισως φαινομαι καπως των ακρων και πολυ αδιαφορος, γιαυτο και με χαρακτηριζουν και ανωριμο. και γιαυτο λεω οτι δε φταιω εγω αλλα η κοινωνια που ειναι κλειστομυαλη και καμποσα χρονια πισω. ξερεις ποσες φορες εχω αγανακτησει να νιωθω οτι ημουν μπροστα κι επρεπε να υποκριθω τον βλακα που δε ξερει, τον φυσιολογικο, τον καθως πρεπει κλπ ?
    σαν να διαβαζω τον εαυτο μου πριν 10 χρονια!!

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    ναι ειμαι το αλλο σου μισο, καθυστερημενο 10 χρονια πριν επειδη δε σε βρηκε να εξελιχθει...

    τι θες να πεις carrie μ'αυτο ? δεν εχουν οι ανθρωποι τον ανθρωποδιωχτη ? δε μπορουν να ειναι επιλεκτικοι ? το εγραψα και στο τελος του πρωτου ποστ εδω, οτι προτιμω τη μοναξια απο ατομα τα οποια δε ταιριαζω, δε με βοηθανε, δε μου προσφερουν τπτ. κι επειδη ο χαρακτηρας μου ειναι καπως παραξενος και ιδιοτροπος, και ανωριμος οπως μου εχεις γραψει κι εσυ, με αποτελεσμα να λεω και να κανω οτι μου ρθει αυθορμητα, γιαυτο ορισμενοι τρομαζουν, αφου και η κοινωνια σε θελει να μεγαλωνεις μαλακας miyagi-χτος, σκυβωντας κεφαλι και υπακουωντας στους νομους.

    να πιασουμε και τα της μαυριλας αμα θελεις που ξερω οτι αποφευγεις, δε θελω πραγματικα να βρισκομαι εκει και να σκεφτομαι αρνητικα. αλλα κι αυτο απ'τη μοναξια προερχεται, αφου δεν εχω κανενα στηριγμα, δεν υπαρχει καν εστω ενας ανθρωπος να μιλησω οταν το εχω αναγκη (οι γονεις εξαιρουνται, δε καταλαβαινουν). κι ενω οταν ειμαι στα καλα μου νιωθω οτι μπορω να προσφερω θετικα (και νομιζω το ειδες να γινεται κι εδω στο φορουμ πριν κατι μερες), συνηθως δεν αισθανομαι συναισθηματικα καλυμμενος γιαυτο θελω να πανε ολα στο διαολο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    κι εγω λεω οτι ετσι ημουνα, ανθρωποδιωχτης, μοναχικη, παραξενη, αυθορμητη, ανωριμη. Τωρα δεν ξερω ποσο απο αυτα ειμαι.. Εχω ενα καρο προβληματα στο κεφαλι μου ρε συ κενο, πιστεψε με.. Και πολλες φορες οταν προσπαθεις να μην υποκυπτεις στους αλλους γυρω σου που θεωρουν οτι τους δειχνεις κατανοηση μονο οταν γινεσαι και εσυ χαλια οπως αυτοι, δεν ξερεις ποσο αφανταστα δυσκολο ειναι αυτο.. Να με λενε αναισθητη και οτι δεν νοιαζομαι, που ακριβως επειδη νοιαζομαι προσπαθω να ειμαι θετικη, αισιοδοξη, τοσο που μαλλον φαινομαι απομακρη και εκτος τοπου και χρονου, γιατι επειδη ειμαι και τοσο υπερευαισθητη προσπαθω και να προστατευω τον εαυτο μου.. Και για αλλη μια γορα αισθανομαι ανεπαρκης και οτι κανω λαθη στο πως πρεπει να ειμαι και να υποστηριζω τους αλλους....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Kαι μαλιστα τωρα που το σκεφτομαι αν δεν ειχα φιλους, γκομενο, και ημουν αδιαφορη για τους συγγενεις μου, δε θα ειχα κανενα προβλημα στο κεφαλι μου, αλλα θα ειχα αυτα που εχεις εσυ. Καθε τι εχει ενα κοστος λοιπον.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Αν το περιθώριο "ξεκίνησε σαν επιλογή και έγινε συνήθεια", τότε σταμάτα τη συνήθεια. Μήπως όμως εξακολουθεί να είναι και επιλογή?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Διόρθωση ενός thread
    By akisp in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 2
    Last Post: 04-04-2011, 16:53
  2. Που είναι το music thread?
    By alexandros3 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 16-06-2010, 18:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •