Μοναξιά μου όλα.. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 31
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Οπότε έχεις απομακρυνθεί εσύ από τις φίλες σου..

    Συμφωνώ μαζί σου σχετικά με το ''γάντζωμα'' που αναφέρεις. Δεν πρέπει όλη μας η ζωή να είναι η σχέση μας ή ο σύντροφός μας.
    Έχεις μιλήσει στις φίλες σου γι' αυτό; Ότι θέλεις να βρίσκεστε και μόνες σας; Ότι σε ''παραμελούν'' λόγω της ζήλειας του συντρόφου τους; Τι θα πείραζε δηλαδή να βγείτε γυναικοπαρέα για ένα καφέ, μια μπύρα, ένα κρασί; Αυτές είναι οκ με αυτόν τον περιορισμό;

    Και από την άλλη γιατί να σου προξενεύουν κάποιον χωρίς εσύ να έχεις εκφράσει τέτοια επιθυμία;
    Ρώτησες γιατί αισθάνονται την ανάγκη να πάρουν μια τέτοια πρωτοβουλία;

    Σκεφτόμουν ότι αν έχει για σένα σημασία η φιλία με αυτούς τους ανθρώπους ίσως ένας ειλικρινής διάλογος μεταξύ σας να βοηθούσε να επαναπροσδιορίσετε τη σχέση σας..

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    8
    οι φίλες μου μάλλον φοβούνται μην τους χάσουν και καταπιέζονται. Τους έχω μιλήσει ανοιχτά αλλά μου λένε πως όσο μπορούν θα βγαίνουμε και μόνες μας. Αυτό που με εκνευρίζει περισσότερο είναι ότι πάνε βάσει του προγράμματος εκείνου και παραμελούν τα δικά τους θέλω. Και ακόμα και όταν κανονίζουμε γυναικοπαρέα, βγαίνουμε όποτε τις βολεύει, γιατί εγώ "δεν έχω δεσμέυσεις".Από την άλλη επειδή συζούν οι περισσότερες, εκείνοι θα τους γκρινιάζουν ότι τους αφήνουν μόνους καθώς και οι ίδιοι έχουν αποκοπεί από τους "εργένηδες" φίλους τους, απ'όσο έχω καταλάβει. Είναι όμως πολύ καλές φίλες, τις αγαπάω πολύ και προσπαθώ να δείχνω κατανόηση. Αλλά μερικές φορές η υπομονή μου με εγκαταλείπει..

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Και είναι εντελώς νορμαλ και αναμενόμενο να σε εγκαταλείπει η υπομονή σου..
    Δεν είναι και πολύ ισότιμη αυτή η σχέση όταν πρέπει να είσαι εσύ βολική με το δικό τους πρόγραμμα.
    Επειδή ''δεν έχεις δεσμεύσεις'' δε σημαίνει ότι μπορείς να είσαι διαθέσιμη οποτεδήποτε.

    Είπες δεν εργάζεσαι τον τελευταίο καιρό.. Έχεις καποια άλλη ασχολία;
    Σκέφτεσαι να αρχίσεις κάποια δραστηριότητα όπου θα μπορείς να γνωρίσεις νέα πρόσωπα;

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Ελίζα γεια σου, έχω ταυτιστεί με πολλά από τα όσα γράφεις εδώ. Γι αυτό θέλησα να σου γράψω και 'γω κάποια πράγματα. Είναι γεγονός ότι και 'γω δυσκολεύομαι να βρω ανθρώπους που να μου ταιριάζουν για να κάνω παρέα αν και είμαι αρκετά ομιλιτική και αυτό με βάζει στην διαδικασία να αναρωτιέμαι για το τι φταίει τελικά. Και 'γω ψάχνω έναν σύντροφο ψαγμένο (αν δεν κάνω λάθος αναφέρεσαι σε πνευματικά ενδιαφέροντα) και δεν μπορώ να συμβιβαστώ εύκολα, να μην σε ντραπώ είμαι 25,5 και δεν έχω κάνει σχέση ακόμα.΄Από τις λίγες γνωριμίες που έχω κάνει μέχρι τώρα σε πλάισιο γνωστών και φίλων δεν μου άρεσε κανείς και στη σχολή και το φροντιστήριο γνώρισα χαζά αγοράκια με κακή αίσθηση του χιούμορ. Θα συμφωνήσω με το πολύ εύστοχο σχόλιο ότι δεν θα πρέπει να μπαίνεις στην διαδικασία της σύγκρισης γιατί αυτό είναι επώδυνο και σε κλέινει σ' έναν φαύλο κύκλο αρνητικών σκέψεων. Πρόσεξε γιατί η κατάθλιψη καραδοκεί.. Εντύπωση μου κάνεις το ότι αναφέρεις πως εσύ δεν παρατάς τις φίλες σου όταν έχεις σχέση και είναι αξιοθαύμαστο. Δείχνει έναν άνθρωπο με αξίες που ξέρει να τοποθετεί την φιλία εκεί που της αξίζει. Ίσως ν' ανήκεις σε μια άλλη κατηγορία ανθρώπων με αληθινή ποιότητα γι' αυτό δυσκολεύεσαι να βρεις αυτό που θέλεις και λέω ίσως γιατί δεν σε γνωρίζω προσωπικά για να είμαι σίγουρη. Αυτό που έχω να σε συμβουλέυσω είναι να ξανοιχτείς, ν' αναπτύξεις τα ενδιαφέροντα σου και να γνωρίσεις νέους ανθρώπους, ίσως να υπάρχουν και άλλοι που ψάχνονται όπως εσύ και 'γω. Κατόπιν θα τους περάεσεις από φίλτρο και θα δεις ποιοι σου ταιριάζουν περισσότερο (είτε ως φίλοι είτε ως ερωτικοί σύντροφοι) και όσο για τους ήδη υπάρχοντες μην διστάσεις να αναθερμάνεις την σχέση σου μαζί τους αν θεωρείς ότι πραγματικά αξίζουν. Όσον αφορά το θέμα του "προξενιού" μην ντρέπεσαι, στο κάτω κάτω αν οι φίλοι μας δεν πάρουν την πρωτοβουλία να μας γνωρίσουν κάποιον ποιος θα το κάνει; ΥΓ μου άρεσε πολύ που στην ηλικία των 32 δεν θέλεις σώνει και καλά γάμο, άλλες στην ηλικία σου τους κυνηγάνε με το λάσο! Αυτά! ΔΡΑΣΕ ΚΑΙ ΜΗΝ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by Ελίζα View Post
    όχι οι φίλοι μου δε με έχουν αποκλείσει καθόλου. Απλώς εγώ αισθάνομαι άσχημα να πηγαίνω μόνη μου. Και οι φίλες μου τώρα πια βγαίνουν κυρίως με την παρέα του δικού τους, η οποία απαρτίζεται από ζευγάρια. Κάποιες φορές έφεραν και κάποιους να μου "προξενέψουν", αλλά μου φάνηκε τόσο στημένο και ένιωσα άβολα. Αυτό που με ενοχλεί γενικά έιναι πως όταν κάποιος κάνει σχέση κρεμιέται από τον άλλο. Μου λείπει να βγούμε γυναικοπαρέα. Αλλά οι τύποι ζηλεύουν οπότε γιοκ..Εγώ ακόμα και όταν είμαι σε σχέση δεν ξεχνάω τους φίλους μου. Σε περιπτώσεις δηλαδή που ήμουν με κάποιον και εκείνες ήταν μόνες, κανόνιζα και έβγαινα και μόνη μαζί τους.
    τα περι ζευγαριων και προξενιων τα καταλαβαινω και ειναι συνηθως, ακριβως οπως τα περιγραφεις, αλλα το περι γυναικοπαρεας μου φαινεται πολυ υπερβολικο βρε ελιζα.... ειναι δυναντον να μην μπορειτε να βγειτε φιλες μονες σας για να τα πειτε? που ζειτε? αν τα "ζευγαρια" εχουν παντα κοινο προγραμμα για τα βραδια τους, βγειτε απογευμα για καφε. γιατι πρεπει να ειναι βραδυ η εξοδος? να τα πειτε, δεν ειναι αυτο που θελεις?
    αν αρνουνται και τον καφε, μαλλον κατι αλλο τρεχει και οχι η ζηλεια των συντροφων....
    μας λες οτι δεν εργαζεσαι τωρα, αλλα ουτε και σπουδαζεις.
    πως περναει η μερα σου? με τι ασχολεισαι?
    νομιζω οτι ειναι λογικο να μην κανεις νεες γνωριμιες αν δεν πηγαινεις πουθενα.
    βρες τροπους να δραστηριοποιηθεις λιγο κοινωνικα, με καποιες δραστηριοτητες. γυμναστηρια, εθελοντισμος, κατι...δεν ξερω τι θα ειναι. αλλιως, που νομιζεις οτι θα μπορουσες να βρεις φιλους?

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Οι φίλοι που έχω είναι 5-6 από το σχολείο και τα φοιτητικά μου χρόνια. Όμως, δεν τους βλέπω συχνά καθώς έχουν σοβαρές σχέσεις( αρραβώνες και γάμους) και βγαίνουν μόνο με ζευγάρια ή με την παρέα του συντρόφου τους. Εγώ λοιπόν σπάνια ακολουθώ διότι όσες φορές το έχω κάνει νιώθω "παράταιρη"..


    Οποτεδηποτε μπορεις να κανεις νεες φιλιες και συμπαγης.Αλλα πρεπει να θυσιασεις και να ειναι και αυτοι διατεθειμενοι να θυσιασουν,πραγμα σπανιο 1% το πολυ.αν βλεπεις τα πραγματα συνεχεια επιφυλακτικα,ετσι σε βλεπουν και οι αλλοι.


    Όταν είπα πιο πανω ότι παραδόξως είμαι ανοιχτή και κοινωνική εννοώ ότι δεν είμαι καθόλου ντροπαλή στις παρέες, μιλάω, γελάω και κανονικά θα έπρεπε να έχω περισσότερους φίλους ή έστω γνωστούς.

    τι εικονα περνας στους εξω για τον εαυτο σου;και κυριως με ποια ατομα κανεις παρεα,τι εικονα περναν αυτα τα ατομα.ειναι καλωσυνατα;γκλαμουρους;απλ οικα;συμφεροντολογοι;

    Όσον αφορά στα προσωπικά μου έχω χωρίσει εδώ και λίγους μήνες από μια σχέση η οποία δε με κάλυπτε. Και ο λόγος που παρ'όλα αυτά την κράτησα 2 χρόνια ήταν για να μην είμαι μόνη μου. Ήταν όμως λάθος αυτό από μέρους μου τόσο για μενα όσο και για τον άλλο άνθρωπο και τη σταμάτησα. Το θέμα είναι ότι εφοσον δεν έχω παρέες να βγω και να συναναστραφώ δεν μπορώ εύκολα να γνωρίσω ένα σύντροφο και αυτό με κάνει να νιώθω ακόμα χειρότερα. Αντικειμενικά σας αναφέρω ότι είμαι πολύ εμφανίσιμη αλλά ποτέ δεν είχα τις επιτυχίες που θεωρώ ότι θα έπρεπε να έχω στο αντίθετο φύλο.



    Οταν λες επιτυχιες τι εννοεις;ποσοτικα;ατομα με ομορφη εξωτερικη εμφανιση;ατομα που σαν συνολο μετραν πολυ;κοινωνικη θεση κλπ;



    Ίσως βγάζω έναν αρνητισμό, ένα θυμό, δεν ξέρω.. Και αυτό που με ενοχλεί στον εαυτό μου πολύ τον τελευταίο καιρό είναι ότι διαρκώς με συγκρίνω με άλλες κοπέλες και λέω "γιατί αυτες και όχι και εγώ". Νιώθω αδικημένη, οργισμένη, πικραμένη.. Αν μπορεί κάποιος να μου φτιάξει λίγο το κέφι, να επανακτήσω τη χαμένη μου αισιοδοξία, να μου πει τι κανω λαθος..


    Εισαι σιγουρη πως οι αλλες ειναι ευχαριστημενες με αυτο που εχουν;Λες πως νοιωθεις αδικημενη,στις συναναστροφες σου με τους αντρες βγαζεις αυτον τον θυμο;Σε κολλαν αντρες;εχεις προτασεις;ποσες απο αυτες απορριπτεις.γιατι τις απορριπτεις.δινεις ευκαιρια σε καποιον να σε κολλησει;εχεις ξεκαθαρισεις τι ακριβως ψαχνεις απο εναν αντρα.Θεωρεις πως ζητας πολλα απο μια σχεση;

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    421
    Κοπελιά sorry κιόλας αλλά από τη μια λες ότι είσαι πολύ εμφανίσιμη,ανοιχτή και κοινωνική και από την άλλη ότι δεν μπορείς να βρεις σύντροφο και δεν έχεις πολλούς φιλούς.Δε κολλάνε αυτά τα δυο ρε γμτ.Κανονικά έπρεπε να είχες μια στρατιά από άντρες να σε κυνηγάνε και ταυτόχρονα να έβγαινες κάθε μέρα με διαφορετικές παρέες σύμφωνα μ'αυτά που λες για σένα.Γιατί δε συμβαίνει αυτό;Μήπως εσύ νομίζεις ότι είσαι ανοιχτή αλλά οι άλλοι έχουν αντίθετη άποψη;

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    462
    Έχεις σκεφτεί για ποιο λόγο δεν ταίριαζες με τους ανθρωπους γύρω σου; Το πρώτο πράγμα που πρέπει να σκεφτείς είναι τι ψάχνεις και τι θέλεις.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    αν επιτρεπεται , γιατι δεν εργαζεσαι ?
    και γιατι χωρισες απ την προηγουμενη σχεση σου (οχι απ την τελευταια ) ?
    (επειδη καποιοι παρατηρησαν καποια αντιφατικοτητα ,, να μας δωσεις λιγα στοιχεια ακομη

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Γενικα η αποψη μου για την μοναξια , ειναι πως αυτη δεν 'συχναζει' στον μεσο ανθρωπο ,,, Αλλα προς τα ...ακρα.
    Δηλαδη η καποιος/α , εχει καποια προβληματα και απομονωνεται απ το 'ταργκετ γκρουπ' των υποψηφιων για σχεση .
    Η λογω ιδιαιτεροτητας , επειδη εχει καποια σπανια χαρακτηριστικα , υψηλο αικιου , ειναι μοντελο ομορφιας κλπ κλπ ,,,παλι βρισκεται σε μειονεκτικη θεση , στην αναγκη να συναντησει παρ- ομοιους τυπους ανθρωπων ,,, πραγμα πως δεν ευνοειται απ την τυχη ιδιαιτερα, (λογω κοινης αριθμητικης).

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    421
    Quote Originally Posted by path View Post
    Γενικα η αποψη μου για την μοναξια , ειναι πως αυτη δεν 'συχναζει' στον μεσο ανθρωπο ,,, Αλλα προς τα ...ακρα.
    Δηλαδη η καποιος/α , εχει καποια προβληματα και απομονωνεται απ το 'ταργκετ γκρουπ' των υποψηφιων για σχεση .
    Η λογω ιδιαιτεροτητας , επειδη εχει καποια σπανια χαρακτηριστικα , υψηλο αικιου , ειναι μοντελο ομορφιας κλπ κλπ ,,,παλι βρισκεται σε μειονεκτικη θεση , στην αναγκη να συναντησει παρ- ομοιους τυπους ανθρωπων ,,, πραγμα πως δεν ευνοειται απ την τυχη ιδιαιτερα, (λογω κοινης αριθμητικης).
    Σ'αυτό έχεις δίκιο,αλλά και πάλι νομίζω ότι στον άντρα είναι πιο δύσκολα τα πράγματα για σχέση αν βρίσκεται προς τα άκρα,παρα στη γυναίκα που εντάξει,σε...ότι θέση και να παίζει αν είναι εμφανίσιμη δεν έχει πρόβλημα.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    {Σ'αυτό έχεις δίκιο,αλλά και πάλι νομίζω ότι στον άντρα είναι πιο δύσκολα τα πράγματα για σχέση αν βρίσκεται προς τα άκρα,παρα στη γυναίκα που εντάξει,σε...ότι θέση και να παίζει αν είναι εμφανίσιμη δεν έχει πρόβλημα. }<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<Δεν εχεις ακουσει για τις γυναικες που επειδη ειναι πολυ ομορφες , δεν τις πλησιαζει κανενας, φοβουμενοι ολοι τη χυλοπιτα , με αποτελεσμα να μενουν μονες τους ... ?!

  13. #28
    Ελίζα, να σου δώσω την δική μου οπτική, οι άνθρωποι χωρίζονται σε δυο μεγάλες κατηγορίες, από την μια οι οι πιο συμβιβαστικοί ή απλοί σαν προσωπικότητες που μπορούν εύκολα και κάνουν παρέες-κολλάνε με άλλους, από την άλλη οι πιο "αδιάλακτοι" ή πιο πολύπλοκοι ως προσωπικότητες οι οποίοι δημιουργούν πιο δύσκολα κολλητιλίκια με άλλους, εσύ ανήκεις στην δεύτερη ομάδα. Λοιπόν για να μπορεί κάποιος που ανήκει στην δεύτερη ομάδα να ζει μια ομαλή ζωή, είναι απαραίτητο να προσαρμοστεί στα δεδομένα του.
    Πρέπει κατ αρχήν να τα βρει σε απόλυτο βαθμό με τον εαυτόν του και να μάθει να μπορεί να ζει ανεξάρτητος, να μην έχει άμεση ανάγκη τους άλλους, αυτό είναι απαραίτητο για να βρει την ισορροπία του και την σταθερότητά του, από κει και πέρα επειδή οι περισσότεροι θέλουμε να μοιραζόμαστε σε κάποιο βαθμό και στο μέτρο του εφικτού την ζωή μας με άλλους, είναι απαραίτητο να εμπλουτίζουμε το πρόγραμμά μας με δραστηριότητες που μας φέρνουν σε επαφή με άλλους προκειμένου να υπάρξει η δυνατότητα να συναντήσει αυτούς τους άλλους.
    Από κει και πέρα απαραίτητο είναι η συμπεριφορά μας να μην είναι απόμακρη και ελιτίστικη για να είναι εφικτές οι νέες γνωριμίες.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    421
    Quote Originally Posted by path View Post
    }<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<Δεν εχεις ακουσει για τις γυναικες που επειδη ειναι πολυ ομορφες , δεν τις πλησιαζει κανενας, φοβουμενοι ολοι τη χυλοπιτα , με αποτελεσμα να μενουν μονες τους ... ?!
    Ε τώρα δε θέλω να γίνομαι πάλι κακός,αλλά όταν μένει μόνη μια εμφανίσιμη γυναίκα είναι καθαρά επιλογή της.Δε δέχομαι με τίποτα ότι δεν μπορεί να βρει άντρα.Κι όπως έγραψα σε άλλο φορουμ,άλλο το 'δεν βρίσκω άντρα' και άλλο το 'δεν βρίσκω τον άντρα που θέλω'.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    γιατι; εγραψε καπου πως ψαχνει ΕΝΑΝ ΑΝΔΡΑ απλως ;;;

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Μοναξια..
    By MrsCasablancas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 22-04-2011, 08:47
  2. μοναξια
    By Users_Club in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 12-10-2010, 10:13
  3. μοναξια
    By lenaki__ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 02-08-2010, 14:19
  4. Μοναξια
    By Oneiroplasmenos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 25-03-2010, 23:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •