Μοναξιά μου όλα..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    8

    Μοναξιά μου όλα..

    καλησπέρα είμαι 32 χρόνων και τον τελευταίο καιρό αισθάνομαι απίστευτα μόνη..δεν έχω πολλούς φίλους ούτε σύντροφο και νιώθω ότι τίποτα δε με γεμίζει. Ποτέ δεν είχα ιδιαίτερα πολλούς φίλους βέβαια, ενώ είμαι πολύ ανοιχτο και κοινωνικό άτομο και αυτό είναι κάτι που με μπερδεύει. Ποτέ δε δημιούργησα φιλίες στη δουλειά (τώρα δεν εργάζομαι), όχι γιατί δεν το ήθελα αλλά γιατί δεν συνάντησα ανθρώπους που να μου ταιριάζουν. Αφήστε που από τα 30 και μετά οι περισσότεροι έχουν κατασταλάξει σε κάποια άτομα και δεν ενδιαφέρονται να κάνουν νέες φιλίες.
    Οι φίλοι που έχω είναι 5-6 από το σχολείο και τα φοιτητικά μου χρόνια. Όμως, δεν τους βλέπω συχνά καθώς έχουν σοβαρές σχέσεις( αρραβώνες και γάμους) και βγαίνουν μόνο με ζευγάρια ή με την παρέα του συντρόφου τους. Εγώ λοιπόν σπάνια ακολουθώ διότι όσες φορές το έχω κάνει νιώθω "παράταιρη"..
    Όταν είπα πιο πανω ότι παραδόξως είμαι ανοιχτή και κοινωνική εννοώ ότι δεν είμαι καθόλου ντροπαλή στις παρέες, μιλάω, γελάω και κανονικά θα έπρεπε να έχω περισσότερους φίλους ή έστω γνωστούς.
    Όσον αφορά στα προσωπικά μου έχω χωρίσει εδώ και λίγους μήνες από μια σχέση η οποία δε με κάλυπτε. Και ο λόγος που παρ'όλα αυτά την κράτησα 2 χρόνια ήταν για να μην είμαι μόνη μου. Ήταν όμως λάθος αυτό από μέρους μου τόσο για μενα όσο και για τον άλλο άνθρωπο και τη σταμάτησα. Το θέμα είναι ότι εφοσον δεν έχω παρέες να βγω και να συναναστραφώ δεν μπορώ εύκολα να γνωρίσω ένα σύντροφο και αυτό με κάνει να νιώθω ακόμα χειρότερα. Αντικειμενικά σας αναφέρω ότι είμαι πολύ εμφανίσιμη αλλά ποτέ δεν είχα τις επιτυχίες που θεωρώ ότι θα έπρεπε να έχω στο αντίθετο φύλο. Ίσως βγάζω έναν αρνητισμό, ένα θυμό, δεν ξέρω.. Και αυτό που με ενοχλεί στον εαυτό μου πολύ τον τελευταίο καιρό είναι ότι διαρκώς με συγκρίνω με άλλες κοπέλες και λέω "γιατί αυτες και όχι και εγώ". Νιώθω αδικημένη, οργισμένη, πικραμένη.. Αν μπορεί κάποιος να μου φτιάξει λίγο το κέφι, να επανακτήσω τη χαμένη μου αισιοδοξία, να μου πει τι κανω λαθος..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Η ζωή των άλλων έτσι μας φαίνεται τόσο καλή όταν δεν μας γεμίζει η δικιά μας η ζωή.
    Δεν νομίζω ότι κάνεις κάτι λάθος. Ο χαρακτήρας σου είναι έτσι.
    Υπάρχουν πολλές κοπέλες που φτάνουν σε προχωρημένη ηλικία και δεν έχουν παντρευτεί, δεν είσαι η μοναδική.
    Και γω μόνος είμαι Ελίζα. Ούτε έχω παντρευτεί. Ξέχασα να μεγαλώσω.
    (άσχετο αλλά μια φορά τα είχα με μια Ελίζα)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ελιζα γεια σου!!
    Μια χαρα κοπελα εισαι, αυτο που σου λειπει μαλλον ειναι καποιος συντροφος διπλα σου η καποια κολλητη φιλη, γι αυτο κ ενδεχομενως νιωθεις ετσι, επειδη δεν τα χεις κ σου λειπουνε, αλλα πιστεψε με ειναι περισσοτερο πως τα εχεις οριοθετησει εσυ στο μυαλο σου κ πως αξιολογεις τις διαφορες καταστασεις..
    Δεν χρειαζεται να απογοητευεσαι επειδη νιωθεις μονη.. ακομη κ να εισαι, ολη στη ζωη μας περναμε φασεις που ειτε οντως ειμαστε μονοι κ ξεκομμενοι απο ατομα που αποτελουσαν τον περιγυρο μας ειτε εχουμε την αισθηση οτι ειμαστε μονοι, λογω χαμηλης αυτοεκτιμησης κ κακης σχεσης με τον εαυτο μας...
    Δεν μπορω να σου πω εγω τι συμαβαινει, το θεμα ειναι να ψαξεις μεσα σου, να κανεις μια εσωτερικη ενδοσκοπηση, να ξεχωρισεις τα θετικα σου στοιχεια( που εχεις πολλα με βαση οσα αναφερεις) κ να προσπαθησεις να τα αξιοποιησεις κατα το καλυτερο δυνατον...
    Επισης ισως θα επρεπε να αναθεωρησεις κ να αναδιαπραγματευτεις το πως αντιμετωπιζεις διαφορες καταστασεις στη ζωη σου κ τι αντικτυπο μπορει να εχουν αυτες πανω σου... Στο χερι σου ειναι αν θες να το διαχειριστεις...
    Επισης τεραστιο λαθος να συγκρινεις τον εαυτο σου με αλλες κοπελες, το κανω κι εγω βεβαια συχνα κ πολλοι ανθρωποι, αλλα πιστεψε με δεν ωφελει σε τιποτα, κ τα αποτελεσματα της συγκρισης αυτης ειναι πλασματικα κ συνηθως δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα..
    Καθε ανθρωπος ειναι μοναδικος, διαφορετικος, ξεχωριστος για τους δικους του λογους, με τη δικη του προσωπικοτητα κτα δικα του θετικα στοιχεια.. εκει εστιασε λοιπον κ προσπθησε να απομυθοποησεις τις ζωες αλλων, τα φαινομενα πολλες φορες απατουν...
    Μπορει πχ να βλεπεις καποιον να εχει συντροφο, φιλους/φιλες, δουλεια, να ειναι εμφανισιμος, επιτυχημενος κτλ αλλα δεν φανταζεσαι ποσο δυστυχισμενος μπορει να ειναι..
    Μη μπαινεις επομενως στο τρυπακι της συγκρισης, εστιασου στον εαυτο σου!!

    Αυτααα!!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    8
    εμένα δε με ενδιαφέρει καθόλου ο γάμος. Αυτό που νοιάζει είναι να δημιουργήσω μια όμορφη και υγιή σχέση και επίσης να έχω καλούς φίλους που να μοιράζομαι μαζί τους τα όμορφα και τα άσχημα.
    Η ζωή των άλλων μου φαίνεται καλύτερη - και όχι όλων βέβαια, αλλά μιλάω για συγκεκριμένα παραδείγματα που γνωρίζω- επείδη όντως είναι. Έχουν κάποια πράγματα που εγώ δεν έχω και πιστεύω πως όλοι μας τα επιζητούμε: έναν σωστό σύντροφο και καλούς φίλους. Δε ζητώ κάτι εξωπραγματικό.
    Να σε ρωτήσω κάτι, όταν λες ότι ο χαρακτήρας μου είναι "έτσι", τι εννοείς; Ανέφερα προηγουμένως ότι ο χαρακτήρας μου δε συνάδει με το ότι είμαι μόνη. Και εσύ έγραψες ότι δεν πιστεύεις πως κάνω κάτι λάθος. Άρα; Μου το εξηγείς λίγο αν θέλεις;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    8
    γεια σου Lacrymosa. Έχεις δίκιο αναφορικά με την εσωτερική ενδοσκόπηση. Αυτό είναι που ψάχνω.. να δω τι φταίει. Με λίγα λόγια η εικόνα που έχω εγώ για τον εαυτό μου είναι πολύ καλή και βάσει αυτού θεωρώ ότι θα έπρεπε να έχω μια καλύτερη ζωή από αυτήν που έχω..δεν ξέρω είμαι μπερδεμένη και αισθάνομαι άτυχη, ότι δε γνωρίζω τους σωστούς ανθρώπους

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Συνήθως αυτοί που έχουν τους πολλούς γνωστούς και πιάνουν εύκολα φιλίες είναι όσοι δεν το κοιτάνε τόσο συγκεκριμένα (όπως εσύ δηλαδή που λες ότι δεν βρήκα φίλους από την δουλειά επειδή δεν μου ταίριαζαν).
    Στο θέμα σχέσεων..
    Μήπως παρεξηγιέσαι εύκολα?
    Μήπως ψάχνεις για κάτι που δεν υπάρχει?
    Νομίζω πως οι εποχές είναι τέτοιες που δεν κυνηγάει και πολύ το αρσενικό.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by Ελίζα View Post
    γεια σου Lacrymosa. Έχεις δίκιο αναφορικά με την εσωτερική ενδοσκόπηση. Αυτό είναι που ψάχνω.. να δω τι φταίει. Με λίγα λόγια η εικόνα που έχω εγώ για τον εαυτό μου είναι πολύ καλή και βάσει αυτού θεωρώ ότι θα έπρεπε να έχω μια καλύτερη ζωή από αυτήν που έχω..δεν ξέρω είμαι μπερδεμένη και αισθάνομαι άτυχη, ότι δε γνωρίζω τους σωστούς ανθρώπους
    Ατυχη δεν εισαι σε καμια περιπτωση, μπερδεμενη ειναι απολυτως λογικο να αισθανεσαι μιας κ δεν μπορεις να καταλαβεις τι στραβωσε, αλλα παντα στη ζωη ερχονατι κ στιγμες που νιωθουμε οτι δεν αξιζουμε κ δεν θα επιτυχουμε κατι η θεωρουμε οτι οι αλλοι ειναι καλυτεροι κ πιο πετυχημενοι απο μας κ αναπτυσσουμε συμπλεγματα ανεπαρκειας κ κατωτεροτητας... Το θεμα ειναι να εστιασεις στα θετικα σου κ να προσπαθησεις να τα αξιοποιησεις κ να μην εχεις την εντυπωση οτι οι αλλοι ειναι καλυτεροι... τα φαινομενα πολλες φορες απατουν κ ειναι ψυχοφθορο για σενα να μπαινεις στο τρυπακι αυτο τηε συγκρισης , μιας κ σε αποπροσανατολιζει απο τους δικους σου στοχους...
    Δεν νομιζω πως παντα κατι πρεπει να φταιει, ισως περνας μια φαση που νιωθεις πιο μονη κ επειδη δεν ετυχε να γνωρισεις τους καταλληλους ανθρωπους που θες να εχεις διπλα σου... αυτο συμβαινει σε ολους τους ανθρωπους σε καποια φαση της ζωης τους, οποτε μη σε παιρνε απο κατω.... με το χρονο κ τη δικη σου προσπαθεια θα φτιαξουν τα πραγματα κ παλι....
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    θεωρουμε οτι οι αλλοι ειναι καλυτεροι κ πιο πετυχημενοι απο μας κ αναπτυσσουμε συμπλεγματα ανεπαρκειας κ κατωτεροτητας... Το θεμα ειναι να εστιασεις στα θετικα σου κ να προσπαθησεις να τα αξιοποιησεις κ να μην εχεις την εντυπωση οτι οι αλλοι ειναι καλυτεροι...
    το θέμα μου είναι το ακριβώς αντίθετο: θεωρώ ότι οι άλλοι ενώ δεν είναι καλύτεροι από μένα απολαμβάνουν πράγματα που θα έπρεπε και εγώ και άλλοι άνθρωποι να τα έχουμε αλλά δυστυχώς - για ανεξήγητους προς το παρόν λόγους για μένα- δεν τα έχουμε. Δηλαδή, δεν έχω χαμηλή αυτοπεποίθηση ούτε αυτοεκτίμηση, ίσα ίσα που πιστεύω ότι αξίζω πολύ περισσότερα από τα όσα έχω.

    insect, έχεις δίκιο ότι το ψάχνω πολύ το θέμα της φιλίας αλλά έτσι δε θα έπρεπε; Για μένα είναι πολύ σημαντικό καθώς δεν έχω αδέρφια. Για παρέες γενικά και γνωστούς δεν είμαι δα και τόσο επιλεκτική, εννοώ όσο στο θέμα της φιλίας.
    Στο θέμα των σχέσεων τώρα, όλοι έχουμε κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μας. Και μια φορά που παρέκκλινα από τα κριτήριά μου απέτυχε παταγωδώς οπότε συνεχίζω να θέλω τα ίδια συγκεκριμένα πράγματα. Δεν παρεξηγούμαι καθόλου εύκολα ούτε είμαι γκρινιάρα κατά γενική ομολογία, αλλά θέλω ο άλλος να έχει κάτι να μου πει, να είναι ψαγμένος, να μην είναι επιφανειακός. Προφανώς αν ζητούσα κάτι κενόδοξο να ήταν πιο εύκολο να το βρω..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ελιζα συμφωνω με οσα γραφεις για το θεμα των σχεσεων... καλα κανεις κ εχεις ορισμενα κριτηρια κ στανταρ... δεν πρεπει να κανουμε εκπτωσεις στα "θελω" μας...

    οσο για το αλλο που λες, σου ξαναλεω μην μπαινεις στο τρυπακι της συγκρισης.. μπορει οντως τα πραγματα να εχουν οπως τα λες, κ να νιωθεις οτι you 've received less than you deserve, αλλα οι συγκρισεις γενικα δεν ωφελουν σε τιποτα, απεναντιας σε κανουν να νιωθεις χειροτερα κ να ανακυκλωνεις στο μυαλο σου σκεψεις προσπαθωντας να βρεις απαντησεις κ λυσεις... δεν υπαρχουν οπως στανταρ κ ετοιμες απαντησεις για ολα οσα συμβαινουν στους ανθρωπους...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    8
    ναι Lacrymosa έχεις πολύ δίκιο. Ειδικά τις μέρες που με πιάνει το παράπονο οι συγκρίσεις "δίνουν και παίρνουν"! Θα προσπαθήσω να αποστασιοποιηθώ και να σκέφτομαι μόνο θετικά. Στη θεωρία βέβαια είναι εύκολο, στην πράξη είναι το θέμα..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Αν το εχεις ηδη συνειδητοποιησει στη θεωρια κ εχεις αποφασισει πως θα διαπραγματευτεις ορισμενες καταστασεις κ θα διαχειριστεις ορισμενα θεματα με τον εαυτο σου κ αποψεις, θα δεις οτι κ στην πραξη τελικα δεν ειναι κ τοσο δυσκολο... αλλα φυσικα θελει προσπαθεια, υπομονη, καλη συνεργασια με τον εαυτο σου κ πανω απ ολα αισιοδοξια κ θετικη σκεψη !!
    Καλη συνεχεια !!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Ελίζα, καλησπέρα και καλώς ήρθες


    Μου έκανε εντύπωση αυτό που έγραψες.. κράτησες την ερωτική σου σχέση για 2 χρόνια, παρότι δε σε κάλυπτε, για να μη μείνεις μόνη σου (όχι ότι μου φαίνεται παράξενο ή ανοίκειο κάτι τέτοιο!).
    Η απόφαση να χωρίσεις ήταν, για μένα σωστή, αφού δεν ήσουν ικανοποιημένη.
    Με αυτό το σκεπτικό η ''μοναξιά'' είναι μια σωστή επιλογή κάποιες φορές. Όταν μάλιστα δε θέλουμε να κάνουμε παζάρια και εκπτώσεις σε αυτά που νιώθουμε ότι μας καλύπτουν, μας γεμίζουν, μας αξίζουν.
    Κάποιοι συμβιβασμοί έχουν πολύ μεγαλύτερο κόστος απ' ότι η μοναξιά.

    Επίσης, διάβασα πολλές φορές ''οι επιτυχίες / σχέσεις που θα έπρεπε να είχα'', ''πράγματα που θα έπρεπε να απολαμβάνω κι εγώ''.. Τι θα πει ''θα έπρεπε''; Σύμφωνα με ποιον; Σύμφωνα με αυτά που βλέπεις να ζουνε άλλοι; Σύμφωνα με τις επιλογές άλλων; Αναφέρεσαι σε αυτά που επιθυμείς;

    Σκέφτομαι πως έχεις συγκεκριμένες προσδοκίες κι ένα στάνταρ πλάνο για το πώς ''θα έπρεπε'' να είναι η ζωή σου. Και όταν οι προσδοκίες δεν επαληθεύονται είναι αναμενόμενη και η πίκρα και η απογοήτευση.

    Ίσως αν αφηνόσουν λίγο να έβλεπες τα πράγματα να αλλάζουν. Αν ήσουν πιο ανοιχτή στις μικρές εκπλήξεις και τα απρόβλεπτα της ζωής να ''έβλεπες'' ότι έχεις κι άλλες ευκαιρίες να κάνεις επιλογές που θα σε ευχαριστούν και θα σε καλύπτουν, είτε είναι φιλικές είτε ερωτικές σχέσεις. Κι αφού είσαι κοινωνική, βγες έξω, αναζήτησε νέες γνωριμίες, προκάλεσε την ανανέωση που χρειάζεσαι, μπες σε κίνηση. Μην είσαι τόσο πιστή σε καλούπια και ''κριτήρια''.
    Ναι, να μην κάνεις εκπτώσεις σε αυτά που ζητάς, αλλά να είσαι και πιο ''ανοιχτή''..

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    8
    Lacrymosa σ'ευχαριστώ

    crazy_diamond καλώς σας βρήκα
    Αναφορικά με τη σχέση που είχα, τον 1ο χρόνο ήμουν τόσο ερωτευμένη που δεν ασχολήθηκα με το αν πληρούνται ή όχι τα κριτήρια. Όταν όμως ξεθύμανε το πράγμα και άρχισα να βλέπω ότι δεν ταιριάζω μ'αυτόν τον άνθρωπο, κατάλαβα πως έπρεπε να φύγω. Δηλαδή, θα έπρεπε να έχω φύγει 10 μήνες περίπου πριν.
    Τώρα, σε αυτό που αναφέρεσαι για το "θα έπρεπε", θεωρώντας ότι αξίζω κάτι καλό, και σε προσωπικό και σε ερωτικό επίπεδο, δεν έτυχε να γνωρίσω τους κατάλληλους ανθρώπους σύμφωνα με εμένα πάντα. Η σύγκριση με τη ζωή των άλλων μπαίνει από τη στιγμή που βλέπω ότι άλλοι στέκονται πιο τυχεροί και η ζωή φέρνει στο δρόμο τους ανθρώπους αξιόλογους. Δεν ξέρω αν πιστεύεις στην τύχη ή αν θεωρείς ότι-όπως πολλοί λένε- "τη φτιάχνουμε μόνοι μας". Επειδή πιστεύω στην τύχη και στο "timing", μάλλον δε με έχουν ευνοήσει..ακόμα..
    Τέλος, αυτό που λες ότι δεν είμαι "ανοιχτή", ακριβώς αυτό θέλω να παλέψω. Αλλά για να βγω χρειάζεται παρέα, δε μπορώ να το κάνω μόνη μου. Και όπως προανέφερα οι υπάρχοντες φίλοι μου ζουν με τους συντρόφους τους και βγαίνουν μόνο με αυτούς

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Ελίζα,

    είναι σημαντικό που καταλαβαίνεις τώρα ότι θα έπρεπε να είχες χωρίσει νωρίτερα. Όχι με την έννοια ότι θα κατηγορήσεις τον εαυτό σου που τότε δεν το έκανες όταν ''έπρεπε'' αλλά σα γνώση για τον εαυτό σου που θα σε βοηθήσει σε μελλοντικά βήματα.
    Αυτό είναι κάτι που το έχω παρατηρήσει κι εγώ σε μένα και το έχω κρατήσει.

    Θεωρώ κι εγώ ότι το timing είναι σημαντικό, όμως δεν μπορούμε να περιμένουμε στο σπίτι μέσα πότε θα θυμηθεί η τύχη να μας φέρει ως την πόρτα μας αυτά που θέλουμε! Το timing για μένα έχει να κάνει περισσότερο με μια συμβατότητα ανάμεσα στις φάσεις τις δικές μας και των άλλων.
    Δηλαδή, μπορεί να κάνουμε μια γνωριμία και εμείς να θέλουμε να εξελιχτεί αλλά για λόγους που έχουν να κάνουν με τις υπάρχουσες συνθήκες στη ζωή μας ή στη ζωή του άλλου προσώπου να μη γίνεται το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.

    Ήθελα να σε ρωτήσω.. Οι φίλοι σου που είναι ''ζευγαρωμένοι'' σε έχουν αποκλείσει από την παρέα τους επειδή δεν έχεις σχέση ή εσύ επιλέγεις να μη βγαίνεις μαζί τους για τον ίδιο λόγο;

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    8
    όχι οι φίλοι μου δε με έχουν αποκλείσει καθόλου. Απλώς εγώ αισθάνομαι άσχημα να πηγαίνω μόνη μου. Και οι φίλες μου τώρα πια βγαίνουν κυρίως με την παρέα του δικού τους, η οποία απαρτίζεται από ζευγάρια. Κάποιες φορές έφεραν και κάποιους να μου "προξενέψουν", αλλά μου φάνηκε τόσο στημένο και ένιωσα άβολα. Αυτό που με ενοχλεί γενικά έιναι πως όταν κάποιος κάνει σχέση κρεμιέται από τον άλλο. Μου λείπει να βγούμε γυναικοπαρέα. Αλλά οι τύποι ζηλεύουν οπότε γιοκ..Εγώ ακόμα και όταν είμαι σε σχέση δεν ξεχνάω τους φίλους μου. Σε περιπτώσεις δηλαδή που ήμουν με κάποιον και εκείνες ήταν μόνες, κανόνιζα και έβγαινα και μόνη μαζί τους.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Μοναξια..
    By MrsCasablancas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 22-04-2011, 09:47
  2. μοναξια
    By Users_Club in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 12-10-2010, 11:13
  3. μοναξια
    By lenaki__ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 02-08-2010, 15:19
  4. Μοναξια
    By Oneiroplasmenos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 26-03-2010, 00:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •