Που είναι η ΕΛΠΙΔΑ , οεο; - Page 12
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 12 of 21 FirstFirst ... 21011121314 ... LastLast
Results 166 to 180 of 313
  1. #166
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    462
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Αυτό το τελευταίο είναι κάτι, που μου είχε πει ο ψυχόλογός και κυριολεκτικά με γαλήνεψε σχετικά με τα όσα ένιωθα κι εγώ για τους δικούς μου, αλλά και με έκανε όχι μόνο να τους συγχωρέσω, αλλά να ζω και μαζί τους πλέον ειρηνικά βάζοντας όρια.
    Μακάρι να συμβεί και σε μένα...
    Τα εύκολα δεν σου μαθαίνουν τίποτα , μάλλον....

  2. #167
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Quote Originally Posted by donald_girl View Post
    Ελπίζω να μπορέσω... Για να μπορώ να ελπίζω
    Δε σου κρυβω οτι μαλλον με μπερδεψες
    Αν εννοείς το εξωτερικό πάω πάσω
    Αν εννοείς κάπου πιοοοοοο ''ψηλά'' δεν έχεις να πας που-θε-να αγαπητή οπτασία...
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  3. #168
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    462
    Quote Originally Posted by Ναταshα View Post
    Δε σου κρυβω οτι μαλλον με μπερδεψες
    Αν εννοείς το εξωτερικό πάω πάσω
    Αν εννοείς κάπου πιοοοοοο ''ψηλά'' δεν έχεις να πας που-θε-να αγαπητή οπτασία...
    Εννοώ στη Ρόδο
    Τα εύκολα δεν σου μαθαίνουν τίποτα , μάλλον....

  4. #169
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Αφού δε θες να πας στη Ρόδο βρε! Με μπερδεύεις
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  5. #170
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Κοριτσάκι μου, λένε ότι ζούμε σ' ένα κόσμο, που μας κλέβει τα όνειρα. Και νάταν μόνο αυτό! Προσωπικά πιστεύω, ότι η άγνοιά μας, επιτρέπει να μας κάνουν κι ένα σωρό άλλα πολύ πιο χειρότερα. Γιατί αυτός που γνωρίζει ελευθερώνεται, αυτός που γνωρίζει μπορεί να κρίνει και το μεγάλο θέμα είναι αν μας θέλουν ελεύθερους, αν μας θέλουν να τους ελέγχουμε; Δεν είναι τυχαίο λοιπόν, το ότι δεν έχουμε παιδεία.. Κι ας χτυπιέται κι ο πνευματικός κόσμος της χώρας μας, ότι αφού η εκάστοτε κυβέρνηση δεν ακολουθεί τα όσα προτείνει, τί να κάνουν τότε και άνθρωποι των γραμμάτων; Δικαιολογίες για να ξεφεύγουν. Τί να κάνουν; Ας ηγηθούν ενός νέου ξεσηκωμού! Γιατί τελικά μόνον αυτοί μπορούν αν θέλουν να κάνουν κάτι, για το καλό του τόπου. Μωρέ όλοι τους συμβιβασμένοι είναι! Όσα για την Ρόδο, τον τόπο καταγωγής σου, είσαι κατά κάποιον τρόπο τυχερή, που έχεις την δυνατότητα να φύγεις, έστω και προσωρινά, γιατί όλοι αυτοί, που πούλησαν ότι είχαν και δεν είχαν στις επαρχίες, για να μείνουν και καλά στην Αθήνα μέσα σε διαμερίσματα, λυπάμαι αλλά αν έρθουν τα χειρότερα είναι καταδικασμένοι.. Κι όσο για τους φίλους-ες, που δεν υπάρχουν ένα πολύ ωραίο, που άκουσα είναι ότι: "ο καλύτερος φίλος κι ο χειρότερος εχθρός μας είναι ο εαυτός μας" Και μην νομίζεις ότι είναι και το πλέον εύκολο να τα βρούμε με μας! Θέλει πολύ δουλειά..Εγώ ακόμα το παλεύω και πολλές φορές βλέπω, ότι μου κάνω περισσότερο κακό απ' ότι κάνουν οι άλλοι σε μένα.

  6. #171
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    462
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Κι ας χτυπιέται κι ο πνευματικός κόσμος της χώρας μας, ότι αφού η εκάστοτε κυβέρνηση δεν ακολουθεί τα όσα προτείνει, τί να κάνουν τότε και άνθρωποι των γραμμάτων; Δικαιολογίες για να ξεφεύγουν. Τί να κάνουν; Ας ηγηθούν ενός νέου ξεσηκωμού! Γιατί τελικά μόνον αυτοί μπορούν αν θέλουν να κάνουν κάτι, για το καλό του τόπου. Μωρέ όλοι τους συμβιβασμένοι είναι! .
    Δυστυχώς κανείς δεν αφήνει πίσω την άνεση του
    Τα εύκολα δεν σου μαθαίνουν τίποτα , μάλλον....

  7. #172
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    462

    Χριστουγεννιάτικο report

    Χριστούγεννα. Ώρα 9.59 μμ

    Κάθομαι και γράφω καπνίζοντας, ολομόναχη...
    Ο δικός μου πήγε να βρει τους φίλους του, τάχα μου δήθεν για μια δυο ωρίτσες και μετά θα βγαίναμε λέει. Κολοκύθια... Έβαλα πιτζάμες. Δεν έχω να περιμένω τίποτα.

    Νιώθω ένα κόμπο στο στομάχι. Σήμερα γύρω στις 7 έφυγε η μάνα μου για Ρόδο (ήταν εδώ κάποιο καιρό). Εκείνο που μου άφησε πίσω για "δώρο" ήταν και πάλι η απογοήτευση και η αίσθηση πως είμαι εντελώς μόνη μου. Μόνο γκρίνιες, κακίες και μιζέρια.

    Είναι και που τέτοιες μέρες περιμένω πολλές φορές άδικα για κάτι διαφορετικό και πιο ανθρώπινο, και αυτό δεν έρχεται ποτέ.

    Και ο κόμπος παραμένει...
    Το χειρότερο είναι να μην έχεις κανέναν. Το έχω πει πολλές φορές, δεν υπάρχει κανένας και τίποτα... Και φυσικά καμία ελπίδα
    Τα εύκολα δεν σου μαθαίνουν τίποτα , μάλλον....

  8. #173
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    Donald_girl σε καταλαβαινω απολυτα λογου του οτι την εχω περασει αυτην την φαση και συνεχιζω να την παιρνω
    ομως απο επιλογη μου,τωρα θα με ρωτησεις γιατι να ειναι απο επιλογη σου η μοναξια ενω εχεις φιλους
    μπορεις να εχεις οσους φιλους θελεις,αλλα αμα δεν υπαρχει συζητηση με ανταποκριση νιωθεις μονος λογου του οτι περιμενεις μια απανταση που θα σε γεμισει..
    Το χειροτερο μεσα σε ολα αυτα που γραφεις ειναι οτι κρατας για δυναμη μια ελπιδα ( πως ολα θα αλλαξουν ) ομως δεν βλεπεις τις αλλαγες
    donald_girl η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια
    Τις στιγμες ομως που χρειαζομαστε αγκαλιες και τρυφεροτητα και αυτος/η που περιμενουμε να μας δωσει μια αγκαλια δεν ειναι εκει...πρεπει να το αναφερουμε
    και αν δεν γινει αποδεκτο πρεπει να βρεθει και μια λυση
    δινει μεγαλη δυναμη μια ζεστη αγκαλια

  9. #174
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    462

    Στο σημείο 0 ! Μπορείτε να βοηθήσετε με κάποιο τρόπο;

    25 χρονών, ίσως η πιο δημιουργική ηλικία στη ζωή ενός ανθρώπου. Δεν έχω τίποτα όλα γίνονται ολοένα πιο δύσκολα και ευθύνονται οι μεγαλύτεροι μου για αυτό εξαιτίας των επιλογών τους. Δεν θα πλατειάσω σχετικά με αυτό, τα έχω ξαναπεί.

    Θα ήθελα να μπορώ να ζήσω, να μπορώ να επιβιώσω. Θέλω πολύ να έχει η ύπαρξη μου νόημα, μα την έχουν εξευτελίσει. Όλα παύουν να έχουν και την παραμικρή αξία. Είναι μάταια. Θα ήθελα πολύ να μπορώ να ανοίξω τα φτερά μου, να συνεχίσω να ζω σε δική μου φωλιά και να μην χρειαστεί να καταλήξω να μένω με τους γονείς μου. Θα ήθελα να έχω τη δική μου ζωή. Δε ζητάω να γίνω “πλούσια” ή “διάσημη” ή να βάλω ψεύτικα βυζιά, θέλω απλώς να μπορώ να αυτοσυντηρούμαι. Θέλω να μπορώ να πληρώνω το νοίκι και τους λογαριασμούς μου και να μπορώ να μου εξασφαλίσω ένα ζεστό πιάτο φαγητό. Δεν θέλω τίποτα άλλο... Και όμως αυτό δεν μπορεί να γίνει, είναι όνειρο θερινής νυκτός...

    Από 31 Οκτωβρίου δουλεύω σε μια δουλειά τόσο αμφίβολη που κάθε μέρα που περνάει δεν ξέρεις αν θα είσαι εκεί την επόμενη. Ήξερα κιόλας πως θα πληρώνομαι για κάθε μήνα 2 μήνες αργότερα και το δέχτηκα. Ήρθε όμως η στιγμή που θα πληρωνόμουν και χρήματα δεν είδα και δεν ξέρουν πότε θα μας πληρώσουν επειδή “δεν υπάρχουν λεφτά”. Στο μεταξύ όμως συνεχίζουν να σε πιέζουν και να σου ζητάνε περισσότερα για να μην απολυθείς από μία δουλειά που δεν σε πληρώνει...

    Στο μεταξύ με απέρριψαν από μια δουλειά που πραγματικά ήθελα να κάνω... Απογοητεύτηκα πάρα πολύ, και ακόμη περισσότερο όταν είδα πως δεν υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις. Δεν υπάρχει τίποτα εκεί έξω, κανείς δεν προσλαμβάνει, δεν υπάρχουν αγγελίες, δεν υπάρχει τίποτα.... Το ερώτημα είναι ένα και μένει αναπάντητο: Τι θα κάνω; Πως θα ζήσω;

    Επίσης απογοητευτικό είναι το γεγονός πως έχω πραγματικά πολλά να προσφέρω. Μου αξίζει να εργάζομαι. Υπάρχουν πολλά που θα μπορούσε να αξιοποιήσει κανείς από μένα και μονάχα κέρδος θα είχε αν μου έδινε μια ευκαιρία. Είναι φυσικά μεγάλη η ανάγκη της επιβίωσης, είναι και τεράστια η ανάγκη μου να μην πάνε χαμένα όσα έχω να προσφέρω. Καμία ανάγκη μου δεν καλύπτεται ως τώρα όμως, δυστυχώς

    Βρίσκομαι στο σημείο 0.
    Αν με διαβάζετε και νιώθετε τι λέω κάντε μου απλώς τη χάρη αν ακούσετε κάτι για κάποια δουλειά να μου το πείτε ή αν είστε στη θέση του εργοδότη σκεφτείτε να μου δώσετε μια ευκαιρία. Διαφορετικά αν θέλετε κοινοποιήστε αυτό στο facebook και όπου αλλού μπορούν να το δουν ανθρώπινα μάτια
    ΈΚΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ -ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΑΔΩΣΤΕ ΤΟ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΤΕ
    Άνεργη νεαρή, πτυχιούχος ΑΕΙ με προϋπηρεσία στο χώρο των πωλήσεων αναζητά οποιαδήποτε εργασία στην ευρύτερη περιοχή της Θεσσαλονίκης.
    Τα εύκολα δεν σου μαθαίνουν τίποτα , μάλλον....

  10. #175
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Θα ήθελα πολύ να σε βοηθήσω αλλά και γω στην ίδια θέση βρίσκομαι. Επειδή ψάχνω και γω για δουλειά, αν θέλεις πες μου τι έχεις σπουδάσει για να το εχω κατα νου.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  11. #176
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    462
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Θα ήθελα πολύ να σε βοηθήσω αλλά και γω στην ίδια θέση βρίσκομαι. Επειδή ψάχνω και γω για δουλειά, αν θέλεις πες μου τι έχεις σπουδάσει για να το εχω κατα νου.
    Δημοσιογραφία σπουδασα, αλλά δεν έχει σημασία. Κάνω ότιδηποτε
    Τα εύκολα δεν σου μαθαίνουν τίποτα , μάλλον....

  12. #177
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by donald_girl View Post
    Δημοσιογραφία σπουδασα, αλλά δεν έχει σημασία. Κάνω ότιδηποτε
    στο kariera.gr και στον αγγελιοφόρο ψάχνεις; Εγώ εκεί ψάχνω.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  13. #178
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    462
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    στο kariera.gr και στον αγγελιοφόρο ψάχνεις; Εγώ εκεί ψάχνω.
    Μονίμως... Αλλά δυστυχώς....
    Τα εύκολα δεν σου μαθαίνουν τίποτα , μάλλον....

  14. #179
    Θα μπορουσα να σου γραψω τα κοινοτυπα.. κανε κουραγιο..κατι θα βρεθει.. κλπ κλπ κλπ... Δυστυχως ολα πανε προς το χειροτερο... συνεχεια ακουω ,διαβαζω,βλεπω για ανεργους κ για ολα αυτα φταιμε εμεις... ποιοι εμεις...? εμεις οι των 40φευγα κ πανω... σας καταστρεψαμε την ζωη.. ακουγεται βαρυγδουπο..ισως... τι να πω... Αν κ ζω στην Αθηνα αν ακουσω κατι για Θεσσαλονικη θα σου στειλω μηνυμα... Παντως επειδη απο τα λιγα που διαβασα πιστευω οτι εχεις κοτσια.. ψαξε για εξωτερικο...
    "οι πιο μεγάλες νύχτες,είναι αυτές που κλαις και δεν σ'ακούν"

  15. #180
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by donald_girl View Post
    Μονίμως... Αλλά δυστυχώς....
    εγώ βλέπω συχνά αγγελιες για call center αλλά επειδή μου έχουν πει ότι είναι μάπα και δεν σε κρατάνε για πολύ σε τέτοιες δουλειές δεν το ψάχνω περισσότερο. Η πιεσμένη έχει δίκιο, για εξωτερικό το ψάχνεις καθόλου;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

Page 12 of 21 FirstFirst ... 21011121314 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ??
    By FUGITIVE77 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 16-10-2010, 22:29
  2. ΕΛΠΙΔΑ:ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ Η' ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΥΠΟΥΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΤΕΛΙΚΑ???
    By Asterix in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 28-03-2010, 17:57
  3. η ελπίδα είναι το παν. Σταδιο επαναπροσαρμογης
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 24
    Last Post: 06-01-2010, 14:03
  4. ελπίδα
    By κάλλια in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 26
    Last Post: 27-06-2007, 09:48
  5. ζητειται ελπιδα..
    By geo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 26-10-2005, 18:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •