Που είναι η ΕΛΠΙΔΑ , οεο; - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 21 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 46 to 60 of 313
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    462
    Άρχισα να αναζητώ το Θεό. Στα δύσκολα πάντα τον ψάχνω αλλά δεν είναι εκεί. Οικονομικά προβλήματα- 1700 ευρώ αέριο που δε μπορώ να πληρώσω. Δουλειά δεν υπάρχει..
    Και να σου πάλι οι αναμνήσεις από τα χρόνια της αθωότητας.... Μάλλον το παιδι που έχω μέσα μ ψάχνω και νομίζω πως πέθανε.
    Μπέρδεματα
    Επιπλέον δεν έχω πια όρεξη για τίποτα
    δεν έχω όρεξη να πολαμαω για τη ζωή
    άρνηση
    Τα εύκολα δεν σου μαθαίνουν τίποτα , μάλλον....

  2. #47
    Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    50
    Καλησπέρα,
    Ετσι είναι... στα δύσκολα αναζητούμε το Θεό!! και αυτός είναι ο λόγος που μας συμβαίνουν τα δύσκολα... για να Τον αναζητήσουμε! Στα εύκολα όλα είναι καλά και ξεχνάμε τις ρίζες μας... έτσι η ζωή τα φέρνει τα πράγματα με τέτοιο τρόπο ώστε να αναζητήσουμε μια λύση στα προβλήματά μας, καθώς δεν είμαστε μόνοι σε αυτό τον κόσμο, δεν προήλθαμε από παρθενογένεση, αλλά υπάρχει ο Δημιουργός μας και όλα τα οφείλουμε σε Αυτόν.
    Λες ότι τον ψάχνεις τον Θεό στα δύσκολα αλλά δεν είναι εκεί... δεν αρκεί μόνο να προσεύχεσαι αλλά και να πιστεύεις ότι είναι εκεί και ακούει τα προβλήματά σου, αλλιώς αν δεν πιστεύεις ότι σε ακούει τότε από μόνη σου σαμποτάρεις την προσευχή σου σε Αυτόν...
    Παρακάλεσαι την Παναγιά να σε βοηθήσει... Αυτή τρέχει να βοηθήσει όλους τους κατατρεγμένους ανά τη γη, αυτό είναι το Εργο της... να φέρει σε επαφή τους ανθρώπους με τη Θεική τους υπόσταση.
    Ζήτησε τη βοήθειά Της και κάνε μια προσπάθεια να ορθοποδήσεις...
    Καλή συνέχεια

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    462
    To be or not to be....?

    Σκέψεις: Πως να μη νιώθω χάλια ως άνεργη και όταν μοιάζει όνειρο άπιαστο μια δουλειά; Θα μουν σίγουρα αλλιώς αν δεν αγωνιούσα για το φαγητό μου. Δε μιλάμε για πολυτέλειες αλλά για τα αυτονόητα...
    Καμιά ευχαρίστηση... Μόνο κενό και άλλοτε θλίψη.
    Καμία ευκαιρία στη ζωή- για ζωή.
    Αν είχα τα κότσια να αυτοκτονήσω θα ησύχαζα.
    Σε τι να ελπίζω; Δεν έχω..........
    Τα εύκολα δεν σου μαθαίνουν τίποτα , μάλλον....

  4. #49
    Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    50
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα που είσαι άνεργη και που αγωνιάς για τα αυτονόητα… είναι δύσκολες οι εποχές για όλους μας… όμως ένας καλός λόγος για τους συνανθρώπους μας ίσως μας δώσει μια μικρή ελπίδα και ξεκινήσουμε να προσπαθούμε για την επιβίωσή μας…
    Η ζωή είναι δύσκολη, μα είναι και ωραία, και δεν ήρθαμε σε αυτό τον κόσμο για να αυτοκτονήσουμε, πίστεψέ με….
    Καταλαβαίνω ότι σου είναι δύσκολο να δεις τη ζωή με μια ποιο αισιόδοξη ματιά αυτή τη στιγμή…. Όμως κάνε μια προσπάθεια γιατί όλοι αξίζουμε σε αυτή τη ζωή να είμαστε ευτυχισμένοι…
    Παρόλο που η αγορά εργασίας είναι δύσκολη σήμερα… υπάρχουν ευκαιρίες και μιας και έχεις νετ, ψάξε στις αγγελίες…. στείλε βιογραφικά...προσευχήσου και δεν ξέρεις τι μπορεί να προκύψει…
    Ηδη ένας άνθρωπος που δεν σε γνωρίζει, προσπαθεί να σου ανυψώσει το ηθικό και το κάνει από αγάπη για τον συνάνθρωπό του, γιατί να μην υπάρχει κάπου ένας άλλος άνθρωπος που να σου προσφέρει μια εργασία για να μπορέσεις να έχεις τα αυτονόητα… και η ζωή να σου χαμογελάσει πάλι…
    Μπορείς να ελπίζεις στη Δύναμη του Θεού να προστατεύει τα παιδιά Του… κάνε όμως και εσύ την προσπάθειά σου… Συν Αθηνά και χείρα κίνει…
    Σου εύχομαι πραγματικά να γίνει ότι καλύτερο για σένα….

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    462
    Μακάρι να βρεθεί άκρη... Δεν τη παλευω καθόλου........
    Τα εύκολα δεν σου μαθαίνουν τίποτα , μάλλον....

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    462
    Μεταιχμιακή διαταραχή είναι η διάγνωση της ψυχολόγου. Απλώς μέιζων κατάθλιψη του ψυχιάτρου που μου γράφει τα φάρμακα στο ΙΚΑ.
    Ρε μπας και με δουλεύετε όλοι μαζί;

    Εγώ τι άποψη έχω;
    Καταρχάς θα κόψω τα φάρμακα- όχι μονη μου αλλά με οδηγίες γιατρού μη φοβάστε. Είμαι αποφασισμένη πάντως πως δε θέλω δηλητήρια στη ζωή μου. Έχω κονομίσει πολλές από τις επιπτώσεις τους και τις παρενέργειες τους.
    Θα πάρω τη ζωή στα χέρια μου. Έχω τη δύναμη. Βασικά τους βαρέθηκα τους θεραπευτές. Με κούρασαν .

    *** Ξέρατε πως περίπου 40.000 άνθρωποι πεθαίνουν κάθε χρόνο από τα φάρμακα;
    ** Το abilify γράφει στις πιθανές ανεπιθύμητες ενέργειες - ΑΙΦΝΙΔΙΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ χωρίς αιτιολογία...
    * + όλα γραφουν για ζημιές στο συκώτι και σ αλλά όργανα έπειτα από μακροχρόνια λήψη.

    Και δείτε: http://www.youtubetranslations.gr/ps...eos_pop_up.htm
    http://gr.cchr.org/quick-facts/real-...-disorder.html

    Όσοι είμαστε σκεπτόμενα άτομα, τι κάνουμε για όλα αυτά;
    Μήπως οι φαρμακευτικές και τα κυκλώματα παίζουν μαζί μας ;;;
    Τα εύκολα δεν σου μαθαίνουν τίποτα , μάλλον....

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by donald_girl View Post
    ** Το abilify γράφει στις πιθανές ανεπιθύμητες ενέργειες - ΑΙΦΝΙΔΙΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ χωρίς αιτιολογία...
    ΕΛΑ ΜΟΥ ????????? Εχω φαει φρικες τωρα, αληθεια το λεει αυτο μεσα ??
    Λοιπον ειδα το φυλλο οδηγιων κ οντως το λεει !!!! Ρε δεν το πιστευω κ δεν το ειχα προσεξει !!!
    Λοιπον την επομενη φορα που θα παω γιατρο θα του το τριψω μες στα μουτρα !!!!
    Ρε σοβαρα τωρα εχω φοβηθει αμα στα καλα καθουμενα τα τιναξω??? FUCK ABILIFY !!!!!

    Οσο για το τι κανουμε εμεις ως "σκεπτομενα ατομα" ειναι να χαφτουμε κυριολεκτικα κ μεταφορικα ο,τι μας πλασαρουν στο ονομα μιας κωλοταμπελας κ οι κινδυνοι να ειναι αυξημενοι !!!!
    Φανατσου εγω ειμαι 20 αμα ζησω ως τα 40 πολυ θα ειναι !!
    Οι φαρμακοβιομηχανιες εχουν θησαυρισει πατωντας πανω στον πονο των ψυχικα ασθενων!! Ειναι τεραστια τα συμφεροντα που κρυβονται απο πισω κ τα παιχνιδια που παιζονται εις βαρος μας, δεν ειναι τυχαιο οτι τα φαρμακα αυτα ειναι κ πανακριβα !!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    462
    Είμαστε όμως ασθενείς όντως; Ιδού το ερώτημα....
    Χημικές ανισορροπίες λένε... Αλήθεια σας έκαναν κάποια εξέταση να το αποδείξουν αυτό; Μπα.... Ούτε και σε μένα.
    Η ψυχιατρική είναι αυθαίρετη ψευδοεπιστήμη. Ναι με τον πόνο μας παίζουν.
    Δείτε το ντοκιμαντερ "Το μαρκετινγκ της τρέλας"
    Τι κάνουμε όμως όντας εθισμένοι σε φάρμακα που είναι ναρκωτικά;
    Τα εύκολα δεν σου μαθαίνουν τίποτα , μάλλον....

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ασε εγω που ειμαι με αγχολυτικα απο τα 16 κ ειμαι εξαρτημενη απο αυτα ??? Ποσο ακομα θα παει ?? τωρα μου τα κοψανε, αλλα αμα αρχισουν παλι κρισεις πανικου εκει θα καταληξω παλι...
    Το ντοκιμαντερ αυτο το χω ξαναδει, βασικα ειναι ντεμι κ αμφιλεγομενο αυτο το ζητημα, πολλοι αμφισβητουν την αντιψυχιατρικη, αλλοι ειναι υπερ κ ταυτιζονται, τι να πω δεν ξερω, εγω ειμαι καπου στη μεση...
    Σιγουρα συμφερει τους γιατρους να εχεις κατι πχ διπολικη διαταραχη η ψυχωση το οποιο συνηθως ειναι ισοβιο, τριβουν τα χερια τους, χεστηκανε αμα εσυ εχεις 1002 side effects, πονας κ υποφερεις...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    462
    Δε μπορεί θα υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις. Απλά δε μας τις λένε.
    Δε μπορεί τα φαρμακά - ναρκωτικά τους να είναι λύση. Η λύση είναι μέσα μας. Μήπως έχουμε τόσο ταυτιστεί με την "ασθένεια" που δρούμε σαν ασθενείς; Λέω εγώ τώρα...
    Τα εύκολα δεν σου μαθαίνουν τίποτα , μάλλον....

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ισως εχεις δικιο σε αυτο που λες !! Δεν πρεπει να ταυτιζομαστε με την ασθενεια ουτε αυτη να καθοριζει το ποιοι ειμαστε, να μπαινει δλδ πριν απο εμας, αλλα απλα να επεται !!
    Εχει κ εναλλακτικες αρκετες, ολιστικες θεραπειες, γιογκα, ρεικι, ομοιοπαθητικη, μαγνητικα κυματα, ορθομοριακη ιατρικη κτλ αλλα δεν ξερω ποσοι τα δοκιμαζουν κ τι αποτελεσματα εχουν..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Πάντως Ευάκι, διακρίνω πολύ χαμηλή αυτοεκτίμηση...... και δεν είσαι η μόνη δυστυχώς... κι εγώ μία από τα ίδια είμαι....

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    462
    Quote Originally Posted by IRENEMARINA View Post
    Πάντως Ευάκι, διακρίνω πολύ χαμηλή αυτοεκτίμηση...... και δεν είσαι η μόνη δυστυχώς... κι εγώ μία από τα ίδια είμαι....
    Και να φαντάστεις κάποτε ήμουν χειρότερα. Τώρα πάω καλά.
    Τα εύκολα δεν σου μαθαίνουν τίποτα , μάλλον....

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    462
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Ισως εχεις δικιο σε αυτο που λες !! Δεν πρεπει να ταυτιζομαστε με την ασθενεια ουτε αυτη να καθοριζει το ποιοι ειμαστε, να μπαινει δλδ πριν απο εμας, αλλα απλα να επεται !!
    Εχει κ εναλλακτικες αρκετες, ολιστικες θεραπειες, γιογκα, ρεικι, ομοιοπαθητικη, μαγνητικα κυματα, ορθομοριακη ιατρικη κτλ αλλα δεν ξερω ποσοι τα δοκιμαζουν κ τι αποτελεσματα εχουν..
    Εμείς είμαστε εμείς και όχι η διάγνωση μας...
    Εγώ παιδιά θα γυρίσω σελίδα. Τώρα το πως θα πάει θα το δούμε
    Η απόφαση είναι ο μισός δρόμος
    Τα εύκολα δεν σου μαθαίνουν τίποτα , μάλλον....

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    462
    Πάντως τρέμω τις επιπτώσεις των φαρμάκων που ήδη τις βλέπω πάνω μου. Φοβάμαι και μήπως έχω πρόβλημα κόβοντας τα
    Το έχετε αντιμετωπίσει ποτέ;
    Τα εύκολα δεν σου μαθαίνουν τίποτα , μάλλον....

Page 4 of 21 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ??
    By FUGITIVE77 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 16-10-2010, 22:29
  2. ΕΛΠΙΔΑ:ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ Η' ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΥΠΟΥΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΤΕΛΙΚΑ???
    By Asterix in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 28-03-2010, 17:57
  3. η ελπίδα είναι το παν. Σταδιο επαναπροσαρμογης
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 24
    Last Post: 06-01-2010, 14:03
  4. ελπίδα
    By κάλλια in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 26
    Last Post: 27-06-2007, 09:48
  5. ζητειται ελπιδα..
    By geo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 26-10-2005, 18:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •