φοβαμαι πολυ... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Σε καταλαβαίνω, ο κάθε άνθρωπος όμως, έχει τον δικό του τρόπο να δίνει αγάπη και ίσως να μην το καταλαβαίνεις εσύ και όταν είμαστε σε κατάθλιψη ότι και να κάνουν οι άλλοι δεν μας αγγίζει. (χωρίς να θέλω να τον δικαιολογήσω). Μήπως θα έπρεπε να το συζητήσετε ή αλλιώς να την κάνεις με ελαφρά;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by Sublime View Post
    no...
    αυτοτραυματισμος...
    Πως καταλαβαινεις αν σε αγαπαει αν δεν νιωθεις οτι σε αγαπαει?
    Βαζεις κατω την λογικη κ λες ααα σημερα εκανε αυτο...το αλλο κλπ κλπ?
    Υποτιθεται πρεπει να νιωθεις την αγαπη...εγω νιωθω στεριση...νιωθω οτι ειναι διπλα μου και μου λειπει
    Μπορεί να μη σ'αγαπάει, μπορεί όμως να μη μπορείς να νιώσεις εσύ ότι σ' αγαπάει.
    Και είναι άλλο να μας αγαπάνε και άλλο να μας λυπούνται. Νομίζω ότι προσπαθείς να τον κάνεις να σου δείξει την αγάπη του, προκαλώντας του οίκτο (με τους αυτοτραυματισμούς). Αυτό μπορεί να κουράζει τον άλλο.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Μπορεί να μη σ'αγαπάει, μπορεί όμως να μη μπορείς να νιώσεις εσύ ότι σ' αγαπάει.
    Και είναι άλλο να μας αγαπάνε και άλλο να μας λυπούνται. Νομίζω ότι προσπαθείς να τον κάνεις να σου δείξει την αγάπη του, προκαλώντας του οίκτο (με τους αυτοτραυματισμούς). Αυτό μπορεί να κουράζει τον άλλο.
    sublime καλησπέρα..ειλικρινά λυπάμαι που αισθάνεσαι τέτοια μαυρίλα.Είναι ελεεινό συναίσθημα, ειδικά όταν χρονίζει.Θα συμφωνήσω όμως με τη Μάριαν, όσο σκληρό κι αν ακουστεί..αυτοτραυματίζεσα ι για να σου δείξει την αγάπη του...δλδ έχεις τη ανάγκη να φτάσεις τον εαυτό σου στα άκρα για να πάρεις κάτι που έπρεπε να το θεωρείς αυτονόητο εφόσον είσαι με κάποιον.Εσύ θα μπορούσες να χειριστείς έναν καταθλιπτικό άνθρωπο?ειδικό χρειάζεσαι στην παρούσα φάση και όχι σχέση..ακόμα κι αν σε αγαπάει ο φίλος σου δεν μπορεί να σε βοηθήσει, ειλικρινά τώρα.Σου μιλάω εκ πείρας...μπορεί να μην σου ταιριάζει αυτή η σχέση, αυτή η ζωή, μπορεί να έχεις κατάθλιψη..μπορεί και όλα μαζί να συμβαίνουν και σε έχουν π...ει, αλλά κάνε κάτι!!!!!μίλα σε κάποιον, αυτά λύνονται με τη βοήθεια ειδικού,δε θες να είσαι ευτυχισμένη?
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Βασικά επικεντρώσου στον εαυτό σου και αν η σχέση είναι να κρατήσει, θα κρατήσει.Μόνο κοίτα να γίνεις καλά και να πατήσεις στα πόδια σου.Αν συνεχίσεις αυτό που κάνεις δε θα σου μείνει τίποτα παρά μια κουρελιασμένη αξιοπρέπεια και θα γίνουν ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by void View Post
    sublime καλησπέρα..ειλικρινά λυπάμαι που αισθάνεσαι τέτοια μαυρίλα.Είναι ελεεινό συναίσθημα, ειδικά όταν χρονίζει.Θα συμφωνήσω όμως με τη Μάριαν, όσο σκληρό κι αν ακουστεί..αυτοτραυματίζεσα ι για να σου δείξει την αγάπη του...δλδ έχεις τη ανάγκη να φτάσεις τον εαυτό σου στα άκρα για να πάρεις κάτι που έπρεπε να το θεωρείς αυτονόητο εφόσον είσαι με κάποιον.Εσύ θα μπορούσες να χειριστείς έναν καταθλιπτικό άνθρωπο?ειδικό χρειάζεσαι στην παρούσα φάση και όχι σχέση..ακόμα κι αν σε αγαπάει ο φίλος σου δεν μπορεί να σε βοηθήσει, ειλικρινά τώρα.Σου μιλάω εκ πείρας...μπορεί να μην σου ταιριάζει αυτή η σχέση, αυτή η ζωή, μπορεί να έχεις κατάθλιψη..μπορεί και όλα μαζί να συμβαίνουν και σε έχουν π...ει, αλλά κάνε κάτι!!!!!μίλα σε κάποιον, αυτά λύνονται με τη βοήθεια ειδικού,δε θες να είσαι ευτυχισμένη?
    φυσικα και θελω να ειμαι ευτιχισμενη....
    Ναι ειναι αγαπη απο οικτο αυτο που παω να προκαλεσω αλλα δεν νομιζω οτι ειμαι ικανη για κατι αλλο
    Μιλαγα σε καποιον ελλαδα αλλα μετα εφυγα...
    αυτη η σχεση ειναι ολος μου ο κοσμος...δεν ηθελα τιποτα αλλο απο την ζωη μου παρα να βρω καποιον να με αγαπαει επειδη δεν πιστευω οτι οι γονεις μου με αγαπανε..(ειμαι παιδι χωρισμενων γωνειων).

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    krhth
    Posts
    161
    συγνωμη αλλα κ εγω ειμαι παιδι χωρισμενων αλλα αυτο δε παει να πει οτι δε μ'αγαπανε ειμαι πολυ τυχερη που εχω τη μαμα μου διπλα μου οταν τη χρειαστω κ τις γιαγιαδες μου κ καμια φορα τα παιδια απο χωρισμενους γονεις εχουν περισσοτερη αγαπη απο αλλους που εχουν κ τους 2 γονεις οποτε να αισθανεσαι οτι δεν σε αγαπανε επειδι ειναι χωρισμενοι συγνωμη αλλα εγω πρωσοπικα θεωρω οτι ειναι λιγο χαζο...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Sublime σε καταλαβαίνω γιατί και εγώ προέρχομαι από δυσλειτουργική οικογένεια και δεν έχω φίλους. Αυτό που σου λείπει όπως προανέφερα είναι η έλλειψη επικοινωνίας. Αφού βλέπεις ότι η σχέση σου δεν σε ικανοποιεί, αντιθέτως σε κάνει χειρότερα, σώσε την αξιοπρέπεια σου και γύρισε πίσω. Μίλησε σ' έναν ειδικό κι αν θέλεις να μιλήσεις σε κάποιον, εμείς είμαστε εδώ.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    2
    Καλή μου Sublime
    πες μας περισσότερα για σένα: εργάζεσαι κάπου?Τί άλλα πράγματα κάνεις? Σίγουρα χρειάζεσαι τη βοήθεια ενός ειδικού. Μια συστηματική στήριξη θα σε βοηθήσει και στο θέμα με το φίλο σου, γιατί και αυτός θα αρχίσει να νιώθει, έστω και ασυνείδητα ότι αρχίζεις να αναλαμβάνεις τον εαυτό σου, τις δυσκολίες σου. Οικονομικά πώς είσαι? Συχνά, συνηθίζουμε να προβάλλουμε πάνω στις σχέσεις, ιδιαίτερα εμείς οι γυναίκες, τις δυσκολίες που έχουμε σε άλλους τομείς. Πάρε αποφάσεις. Και μείνε σταθερή σε αυτές. Μη ζητάς τίποτα από το φίλο σου. Γίνε εσύ η αγάπη, η τρυφερότητα, η φροντίδα. Δώσε εσύ αυτό που εσύ του ζητάς να σου δώσει. Στη σχέση η γυναίκα είναι πάντα το πιο δυνατό κομμάτι εκ φύσεως. Ο άντρας στηρίζει, δίνει στοιχεία, θετικά ή αρνητικά, αλλά δεν έχει τη μετασχηματιστική δύναμη της γυναίκας. χωρίς απαιτήσεις, με απλότητα.

    Ξεκίνα να γράφεις όσα νιώθεις κάθε μέρα. Αυτό θα σε βοηθήσεις αποδεδειγμένα. Δίνε πράγματα στον εαυτό σου. Κάνε πράγματα για το σπίτι σας, για κείνον. Μην περιμένεις τίποτα. Δε χρειάζεσαι αγάπη. Είσαι η αγάπη. Τη γεννάς εσύ. Παρατήρησε τον εαυτό σου σε καθημερινή βάση. Τί του ζητάς? τί του δίνεις χωρίς να περιμένεις? Συνήθως δίνουμε απλόχερα και περιμένουμε ακόμα πιο πολλά χωρίς να το συνειδητοποιούμε. Βγες απ' τον εαυτό σου. Κάνε εθελοντική εργασία. Ασχολήσου με την κάλυψη αναγκών. Δικών σου, άλλων, του χώρου σου. Και δες έναν ειδικό. Αυτό θα βοηθήσει τη σχέση σου, το επαναλαμβάνω. Τί έχεις να χάσεις άλλωστε. Επέτρεψέ μου ότι η στάση σου ( που κι εγώ την είχα παλιότερα, που όλοι μας την έχουμε κατα καιρούς) δείχνει μια παιδικότητα. Ο άντρας θέλει μια γυναίκα να τον αγκαλιάσει, να τον δεχτεί όπως είναι πρώτα. Dε μπορεί να κάνει διαρκώς τον μπαμπά σε ένα κοριτσάκι αδύναμο. Θα απομακρυνθεί εξωτερικά ή εσωτερικά με μαθηματική ακρίβεια. Βοήθησε τον εαυτό σου ΕΣΥ. Έτσι θα αναλαβεις πραγματικά και τη σχέση σου. Δοκίμασε το και θα με θυμηθείς.

    Να είσαι καλά, και ότι θελήσεις εδώ είμαστε.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Replies: 7
    Last Post: 27-05-2011, 21:49
  2. Φοβάμαι πολύ..
    By Antouan89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 42
    Last Post: 17-04-2011, 12:13
  3. Μπορει να με βοηθησει καποιος;Δε ξερω τι να κανω και φοβαμαι πολυ.
    By Agia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 08-04-2011, 12:04
  4. φοβαμαι πολυ......
    By mr.blond in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 53
    Last Post: 15-01-2011, 07:12
  5. Φοβάμαι πολύ.....
    By Sehrazat in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-10-2010, 14:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •