self injurious skin picking
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1

    self injurious skin picking



    Καλησπερα
    Χωρις να εχω εξαρτηση απο ουσιες, ειμαι δεσμια της συνηθειας να αυτοτραυματιζομαι.
    Δεν εχω μιλησει ποτε σε κανεναν για το προβλημα μου αυτο.
    Το κρυβω ακομη και απο την οικογενεια μου.
    Τελευταια ομως το προβλημα εχει σοβαρεψει τοσο, που το αποτελεσμα ειναι οι πληγες να με εμποδιζουν ακομη και να περπατω ομαλα.
    Λυνω τα θεματα μου ετσι : γεμιζω το ποδι μου πληγες που ματωνουν. Κι οσο ματωνουν, τοσο ποναω, Κι οσο ποναω τοσο πιο βαθια πηγαίνω.
    Φοβαμαι μηπως μου συμβει ατυχημα άσχετο, και χρειαστει να δει γιατρος το ποδι μου.
    Ειναι κιμας στην κυριολεξια.
    Οσες φορες κι αν παρω αποφαση να σταματησω, δεν θα την σεβαστω παρα ενα δυο μερες.
    Δεν μιλαω ποτε και δεν ξερω αν υπαρχει αλλος ανθρωπος στον οποιο να συμβαινει το ιδιο.
    Σε αναζητησεις στο διαδικτυο, οι αναφορες μιλουν κυριως γαι περιπτωσεις εφηβων η νεων ανθρωπων.
    Εγω εχω ξεπερασει απο καιρο τα σαραντα, και το προβλημα μου δεν μπορω να το αντιμετωπισω.
    Κραταει χρονια τωρα.
    Το θαβω μεσα μου και κατω απο τα ρουχα.
    Δεν βρισκω την δυναμη να το ξεπερασω.
    Ευχαριστω εκ των προτερων για οποιαδηποτε αποψη.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    καλησπερα..σε εναν ειδικο εχεις μιλησει για το προβλημα σου,να βοηθηθεις?επισης απο που σου πηγαζει η αναγκη να αυτοτραυματιζεσαι?τι καλυπτεις με τον σωματικο πονο?τα εχεις αναρωτηθει αυτα?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    397
    Καλησπέρα και καλη χρονιά! :-)
    Μου φαίνεται ότι πρέπει να ασχοληθείς επειγόντως με το θέμα αυτό απευθυνόμενη σε κάποιον ψυχοθεραπευτή που να έχει καλές συστάσεις και σχετική εμπειρία. Το θέμα είναι να κάνεις την αρχή και να μιλήσεις γι'αυτό-θέλει πολύ θάρρος αλλά είναι απαραίτητο... Μην νιώθεις ενοχές γι'αυτό, αλλά πρέπει να λάβεις βοήθεια οπωσδήποτε. Μην το καθυστερείς άλλο, ο εαυτός σου χρειάζεται φροντίδα και μόνο εσύ μπορείς να κάνεις την κίνηση να τον βοηθήσεις.
    Από κει και πέρα, μη σκέφτεσαι ότι πρόκειται για αδυναμία χαρακτήρος, ή για ελάττωμα, ή για κάτι τέτοιο, απλά δες ότι ήρθε η στιγμή να κάνεις κάτι γι'αυτό και κάν'το! Επίσης, να ξέρεις ότι θα χρειαστεί χρόνο και προσπάθεια εκ μέρους σου, χρειάζεται καιρός για να βγει κανείς από μια κατάσταση που κρατάει χρόνια. Να είσαι προετοιμασμένη γι'αυτό, δεν είναι λόγος απογοήτευσης, αλλά ''αφύπνισης'': τόσος πολύς καιρός κακομεταχείρισης στο ίδιο σου το σώμα... ώρα να σε φροντίσεις και να μάθεις να σε αγαπάς.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    12
    αχ!Το ρημαδι ειναι δυσκολο να κοπει!Σαν συνηθεια ενοω....ειμαι 19 και εχω περασει μια περιοδο οπου χαρακωνομουν και εγω...οχι στα πλαισια της emo μοδας....δυο χρονια πριν και δεν το λεω για να δειξω "πρωτοπορια" η οτι "διαφερω",θα ηταν γελοιο.
    Θα ηθελα πολυ να ξερω πως το εχεις συνδεσει μεσα στο μυαλο σου....τι σκεφτεσαι τι στιγμη που το κανεις,τι εικονες εχεις και πως νιωθεις πριν και μετα....Πχ προσωπικα αρχισα να κοβομαι για να πειθαρχησω οπως πιστευα,τον εαυτο μου...ουσιαστικα απλα αποτυπωνα πανω μου την γονεικη πιεση που δεχομουν....μετεπειτα αρχιζα να ξεσπαω ετσι...γινοταν κατι ασχημο η κατι που με πονουσε και ειχα τη λυση,το εβγαζα πανω στο πετσι μου,ο πονος εμοιαζε να με ξυπναει και να με αναγεννα και η πιεση απο το προβλημα ειχε φυγει.Προσπαθουσα για παραπανω απο 6 μηνες να σταματησω και συνολικα αντε να χαρακωνομουν κανενα χρονο.Τη "μαγεια" και μυστικοτητα του πραγματος την σπαει το να το μοιραστεις στο περιβαλλον σου....πχ οταν το ειπα στη κολλητη μου και εμαθα οτι και εκεινη χαρακωνοταν,καπου στηριξε η μια την αλλη ως προς τι θεωρουσαμε σωστοτερο η μια για την αλλη και σταματησαμε.Καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολο να το κανεις για τους λογους που ειπες...το προχωρημενο των πληγων και το ταμπου της ηλικιας.....αλλα παντα,ΠΑΝΤΑ,μπορεις να αποτανθεις σε καποιον ειδικο....σιγουρα εχουν δει πολλα και ειναι εκει για να βοηθησουν και οχι για να σε κατακρινουν.Πιθανα αιτια που σε ωθησαν σε αυτο εχεις σκεφτει?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Αθηνα
    Posts
    238
    Μηπως αυτοτραυματιζεσαι γιατι μ αυτο τον τροπο θεωρεις οτι αυτοτιμωρησαι για κατι που πιθανοτατα σου αξιζει ή που σε αγχωνει? Μηπως προσπαθεις να καταφερεις κατι, δεν το καταφερνεις κ τελικα ξεσπας τον εαυτο σου? Οτι κ αν υποθετουμε εμεις δεν νομιζω πως ειναι αρκετο! Το βασικοτερο πραγμα για να λυσεις το προβλημα σου ειναι να αγαπησεις τον εαυτο σου κ μου φαινεται οτι σε αυτη τη φαση δεν τον αγαπας...........
    Πρεπει να αναφερθεις αμεσα σε ειδικο. Θε σε βοηθησει σιγουρα περισσοτερο απ οσο νομιζεις. Μην το αφησεις ετσι!
    ...να βαλω τα μεταξωτα κ να φυσαει, στα εργοστασια μπροστα κ στα σκουπιδια πλαι..............

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •