Φαρμακα, ψυχολογοι και ψυχιατροι - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Παράνοια ή πραγματικότητα?
    Απαντάω στα δικά μου post πάλι.
    Από 25 χρονών με έχουν αναγκάσει να ασκητέψω. Όσο περνάνε τα χρόνια με όλο και μεγαλύτερο μένος άτομα του συγγενικού περιβάλλοντος άλλα και άλλοι, εκφράζονται υποτιμητικά και κάνουν με κάθε τρόπο φανερό ότι όχι μόνο δεν έχω δικαίωμα στην δημιουργία δικής μου οικογένειας αλλά και σε ερωτική σχέση.
    Δεν είμαι κανένα μπάζο ούτε καμία υστερική. Στα 18 λόγω του ότι ο πατέρας μου έφυγε, άτομα φιλικά της οικογένειας, έκαναν τεράστιο κόπο προκειμένου να μην εγγραφώ σε ΤΕΙ που πέρασα (προηγουμένως είχαν απογορεύσει στην μητέρα μου να διαθέσει χρήματα για φροντιστήρια για να περάσω σε ΑΕΙ). Τελικά με ανάγκασαν να πάω στον πατέρα μου στη Γερμανία όπου άρχισα σπουδές φυσικής στο πανεπιστήμιο της Χαϊδεμβέργης (εξαίρετο πανεπιστήμιο). Όπως ήταν αναμενόμενο κανείς δεν έδινε χρήματα για την διαβίωση (την ίδια εποχή δύο αδέρφια μου πήγαν στην Ιταλία και απορροφούσαν σεβαστά ποσά, η αδερφή μου μάλιστα παραμένει 13 χρόνια εκεί με το επίδομα) και έτσι αναγκάστηκα να αποχωρήσω αφού στην Γερμανία υπάρχει χρονικό όριο σπουδών. Διορίσθηκα με τον νόμο των πολυτέκνων στην ΔΕΗ. Εκεί άρχισε ο πόλεμος από τα συγγενικά άτομα. \"Τα παιδιά μας διορίζονται με το σπαθί τους\", \"Να παντρευτείς πακιστανό\" κλπ. Εργάστηκα λίγα χρόνια (έμενα με τον αδερφό μου ο οποίος σπούδαζε στο Πολυτεχνείο και εξακολουθεί να σπουδάζει, χρόνια να \'χει το πτυχίο και δέκα χρόνια μετά,όχι ότι εργάστηκε ποτέ), και αναγκαζόμουν να χρησιμοποιώ τον πενιχρό μισθό μου για την σίτηση, αφού τα υπόλοιπα τα έστελνε η μητέρα λόγω φοίτησης (αιώνιας).
    Αυτά τα χρόνια είχε αρχίσει στην δουλειά μου ένα σούσουρο, που μου έβαλε την ιδέα ότι κάτι υπάρχει για το οποίο δεν έχω γνώση (υπονοούμενα). Ενώ θα επιθυμούσα να γνωρίσω άτομο (του αντίθετου φύλου) στην δουλειά μου τέλος πάντων, κρανίου τόπος από άνδρες.
    Το 1995-96 είχα κάποια σχέση με άτομο (αστυνομικό, παντρεμένο, που προώθησε και την αίτησή μου για πρόσληψη). Σε αυτή την περίοδο τοποθετώ και το ότι μπορεί να προέκυψε κάποια παγίδευση με ιδιωτικό ντετέκτιβ ή από την αστυνομία σε βάρος του και χρησιμοποιώντας εμένα, ή από την γυναίκα του (θα είμαι η πρώτη σχιζοφρενής που δεν θα επιτεθεί σε άτομο του συγγενικού περιβάλλοντος).
    Η συμπεριφορά συγγενών αλλά και άλλων, χρόνια και ζαμάνια, κατι τέτοιο φαίνεται να κρύβει (δεν θέλουν ρε παιδί μου να βρώ άντρα πάει και τελείωσε).
    Για το ψυχωτικό επεισόδειο, το σωτήριο έτος 1999 έχω γράψει.
    Επειδή μου αρέσει η φυσική και γενικά η μόρφωση τελείωσα και το ΕΑΠ (φυσικές επιστήμες) αν και προτιμώ το φυσικό. Εδώ να δείτε βρίσιμο και κακό. Εσύ να σπουδάσεις (στο Λύκειο ήμουν άριστη μαθήτρια), να σου αγοράσουμε ένα πτυχίο, παράτα τα (ρήσεις από αδερφή 13 χρόνια στην Φαρμεκευτική, Ιταλία). Τέλος πάντων με λίγη δουλειά στην Γερμανία (τα λεφτά πήγαιναν για το φαγητό της οικογένειας σταθερή αξία, συγκατοίκηση με αδέρφια νοσηλευτές και τον φοιτητή του Πολυτεχνείου, δουλειές σπιτιού εργολαβία δική μου) τα κατάφερα.
    Τώρα μου εύχονται καλά γεράματα (είμαι 35), άνδρας γιόκ φυσικά. Να τους δεις πως κάνουν όταν λέω ότι θα ήθελα και εγώ σύντροφο. Πηδάνε από την καρέκλα. Ρήση από μητέρα \"Ποιός θα θελήσει να είναι με σένα?\" \"Της ... δεν αξίζεις να της φιλήσεις τα πόδια\" (Αυτή είναι ξαδέρφη που παντρεύτηκε). Μπλιαχ αηδίασα.
    Ελπίζω να σας διασκέδασα. Την τρέλλα την αναλαμβάνω εγώ.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Καταλαβαινω τον πονο σου.Σου ευχομαι να βρεις αυτο που επιθυμεις.
    Να ξερεις οτι και να λενε οι αλλοι για σενα ουσιαστικα δεν μπορουν να σε εμποδισουν απο το να επιτυχεις αυτο που θελεις.
    Συγχαρητηρια που παρολα αυτα καταφερες και σπουδασες και μαλιστα το ΕΑΠ που θελει μεγαλη προσπαθεια μιας και ολα γινονται εξ αποστασεως , μακαρι να μπορεσω και εγω να μπω εκει κανω αιτηση καθε χρονο γιατι και μενα μου αρεσει η μορφωση.
    Καλη δυναμη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #18
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    53
    Νομίζω πέρασες δύσκολες καταστάσεις όλα αυτά τα χρόνια, προβλήματα και πέραν της υγείας σου, αλλά τελικά τώρα είσαι σε καλύτερο δρόμο. Προσπάθησε μέσα από όλες αυτές τις άσχημες εμπειρίες να πάρεις \"μαθήματα ζώής\" και πολύτιμη \"πείρα ζωής\". Εγώ νομίζω ότι από εδώ και πέρα θα έχεις καλύτερη μοίρα, αρκεί να μη φοβάσαι τίποτα και φυσικά να συνεχίσεις να αγωνίζεσαι.
    Ένα \"λάθος\", που κάνω κι εγώ κι έτσι δεν μπορώ να βοηθήσω, είναι ότι κοιτάς τι λένε και τι σκέφτονται οι άλλοι για σένα, σαν να ζητάς την \"έγκρισή\" τους.
    Πάντως κι εγώ προβληματίζομαι έντονα για το θέμα των σχέσεων και ειδικά του γάμου, αλλά εγώ το βλέπω από την άποψη της συντροφικότητας περισσότερο παρά του να κάνω παιδιά.
    Στο ερώτημά σου παράνοια ή πραγματικότητα θέλω να πιστεύω ότι κάθε μέρα είσαι και πιο κοντά στην πραγματικότητα και ελάχιστα έως καθόλου στην παράνοια.

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    8
    Ειμαι ενασ ανθρωποσ που εχει την φιλοδοξια και την αγαπη να σπουδασω ψυχολογια,τα συμπτωματα αυτησ τησ επιθυμιασ ηρθαν σε πολυ μικρη ηλικια καθωσ προσπαθουσα να μαντεψω και να ψαξω τουσ ανθρωπουσ.την επομενη χρονια αν ολα πανεκαλα δινω κατατακτηριεσ για κρητη.εχω ομωσ μια απορια?καθωσ διαβαζω σχετικα βιβλια για να μπορεσω να μπω καλυτερα στο κλημα (ορολογιεσ φρασεισ κ.τ.λ )μπαινω στισ σκεψεισ για καποιεσ αρρωστιεσ που διαβαζω αν πραγματικα τισ εχω .υπαρχει περιπτωσει μονο και απο την ιδεα μου και μονο να αποκτησω καποια απο αυτην/

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    Χρηστο το πιθανοτερο ειναι οι γιατροι να διεγνωσαν διπολικη διαταραχη[μ-κ] επιπεδα λιθιου καθε ποτε εκανε;προφανως η ολανζαπινη[zyprexa] δεν θα ηταν αποτελεσματικη εφ οσον την διεκοψαν!ngourgou δεν διακοπτουμε τη φαρμακευτικη αγωγη αποτομα αλλα πολυ σταδιακα&εφ οσον το εκτιμησει ο θεραπων,genesis o daydreamer κανει για συνθεραπευτης!μπραβο!ειμαι παιδοψυχιατρος αλλα ο ιδιος τα αναφερει πολυ σωστα!κοιτα genesis κανε μια γεν.αιματος που να συμπεριλαμβανει εκτος απο φερριτινη,φυλλικο οξυ,σιδηρο ορου[οπωσδηποτε]&τιμες προλακτινης και c.p.k. Δωστα στον ψυχιατρο σου μετα να κανει μια εκτιμηση οκ;

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Έχω καιρό να κάνω εξέταση αίματος αλλά γιατί πρέπει να κάνω? Προληπτικά?

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    διοτι πολλες φορες η καταβολη&η ευκολη κοπωση μπορει να οφειλονται σε χαμηλο αιματοκριτη,φερριτινη ορου κλπ Δες &τις τιμες prl&cpk εφ οσον παιρνεις νευροληπτικα!θυρεοειδης οκ;εχεις κανει ποτε t3,t4,tsh? προληπτικα το λεω αυτο!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •