Tαχυκαρδίες-τρέμουλο ως συμπτώματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    46

    Tαχυκαρδίες-τρέμουλο ως συμπτώματα

    Καλησπέρα σας.

    Πού αλλού θα μπορούσα να ρωτήσω κάτι τόσο ιδιαίτερο, εκτός από σας, που συμπάσχουμε?...

    Τις τελευταίες βδομάδες, ΧΩΡΙΣ να έχει αλλάξει δραστικά κάτι στη φαρμακευτική αγωγή μου (παίρνω ημερησίως 2 ladose των 20mg έκαστο και 2 geodon των 40mg έκαστο), εμφανίζω σχεδόν καθημερινά ταχυκαρδίες και τρέμουλο εσωτερικό, θαρρείς και θα φύγει η ψυχή απ'τα στήθη μου!

    Είναι πολύ δυσάρεστη αίσθηση, νιώθω ότι αν δεν αναπνεύσω πιο βαθιά θα σωριαστώ απ'το σπάσιμο της καρδιάς μου.

    Αυτά τα 2 συμπτώματα νόμιζα ότι συνδέονται με τις κρίσεις πανικού που παθαίνω όταν πρόκειται να βγω εκτός σπιτιού, αλλά παρατηρώ ότι εμφανίζονται συχνά-πυκνά και σε άλλες ώρες, ανεξάρτητες.

    Ο γιατρός μίλησε για πιθανά "υπογλυκαιμικά" συμπτώματα, χωρίς να μου εξηγήσει τίποτα για το τι σημαίνει αυτό.
    Σχετίζεται με τη νευρική ανορεξία/βουλιμία και τη στέρηση ή όχι?
    Τι εξέλιξη θα εμφανίσει, αν συνεχιστεί?

    Περιμένω εναγωνίως τις απόψεις σας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    Αγαπητή φίλη...άν υποφέρεις απο κάποια μορφή διατροφικής διαταραχής...και ειδικότερα ανορεξικού τύπου ....τότε λογικό είναι να δημιουργούνται μεταβολικές απορυθμίσεις που να οδηγούν και στην υπογλυκαιμία.Ουσιαστικά η γλυκόζη (όπως θα ξέρεις) είναι η βασική πηγή ενέργειας για τα κύτταρα μας....όταν λοιπόν με εξαντλητικές δίαιτες πέφτει η στάθμη της γλυκόζης στο αίμα (υπογλυκαιμία) ....τότε ο οργανισμός καταβάλει προσπάθειες ώστε με τα υλικά που διαθέτει να παράγει γλυκόζη (στο βαθμό που μπορεί).Έτσι καταναλώνει αρχικά λίπος (που συνήθως στην ανορεξία είναι επίσης ελατωμένο) και αργότερα μύες (πρωτείνες-αμινοξέα) και άλλους ιστούς απ τους οποίους προσπαθεί να παράγει την βασική τροφή των κυττάρων...την γλυκόζη.Όλη αυτή η κινητοποίηση ...μπορεί να φέρει φαινόμενα σαν κι αυτά που περιγράφεις...αλλά να οδηγήσει και σε ακόμα πιο ακραία πχ λυποθυμία με μόνο σκοπό την ελάττωση των ενεργειακών δαπανών του οργανισμού ώστε τα ελατωμένα αποθέματα γλυκόζης να μπορέσουν να τον στηρίξουν.

    Ο γιατρός σου...σίγουρα γνωρίζει καλύτερα το ιστορικό σου...και εφόσον σου μίλησε για υπογλυκαιμικές κρίσεις...έτσι και θα είναι.Είμαι σίγουρος ότι θα σου έδωσε και κάποιες κατευθύνσεις για το πως να τις αντιμετωπίζεις...πχ...η πιο γνωστή είναι να παίρνεις ζάχαρη απ το στόμα και να την πιπιλάς ώστε να απορροφηθεί απ τα υπογλώσσια αγγεία και να μπεί γρηγορότερα στην κυκλοφορία του αίματος.Όταν η γλυκόζη επανέρχεται στα φυσιολογικά επίπεδα....τότε και τα υπογλυκαιμικά συμπτώματα φεύγουν.Ωστόσο....αυτό σημαίνει απο πλεύρας σου ότι θα πρέπει να καταβάλεις προσπάθειες και προς την ικανοποίηση των μεταβολικών αναγκών του οργανισμού σου (κοινώς ...να ακολουθείς μια ισορροπημένη διατροφή).Μια φίλη μου ...έπασχε απο νευρική ανορεξία...άφηνε τον οργανισμό της να φτάνει στα όρια του με εξαντλητικές δίαιτες...αλλά όταν έπεφτε η γλυκόζη του αίματος της σε δραματικά επίπεδα....τότε σχεδόν ενστικτωδώς έψαχνε να βρεί γλυκά (συνήθως βάζα με γλυκά του κουταλιού) για να αντιμετωπίσει τη \"βασανιστική\" εμπειρία της υπογλυκαιμίας.Βέβαια...το γλυκό που απορροφάται απ τον πεπτικό σωλήνα ...μέχρι να διασπασθεί σε γλυκόζη ..παίρνει αρκετή ωρίτσα ...και έτσι μπορούσε να καταναλώσει και ένα βάζο ολόκληρο.Συνήθως το πιπίλισμα ζάχαρης (ένα-δυο κουταλάκια) μπορεί να είναι πιο αποτελεσματικό.

    Είμαι σίγουρος ότι οι γιατροί σου και ο διαιτολόγος....θα μπορέσουν να σου προσφέρουν τη βοήθεια που χρειάζεσαι όχι μόνο για την πρόσκαιρη αντιμετώπιση κάποιων υπογλυκαιμικών κρίσεων...αλλά πολύ περισσότερο και για μια μονίμοτερη ικανοποίηση των θερμιδικών αναγκών ώστε ο οργανισμός σου να λάμπει απο υγεία και ευεξία...και να θαμπώνει τον κόσμο με την έκφραση και την αποδοτικότητα του.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    126
    ελσα καλησπερα εγω εχω μονιμα αυτη την αισθηση οτι τρεμω και κουνιεμαι μεσα μου.εδω και χρονια...και δεν εχω υπογλυκαιμια.τι αλλο μπορει να φταιει?κι εγω εκανα θεραπεια με λαντος αλλα στην εσωτερικη τρεμουλα δεν ειδα καμια βελτιωση...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •