Δίδει ο Θεός τις αρρώστειες ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    4

    Δίδει ο Θεός τις αρρώστειες ?

    Για το λόγω οτι ορισμένα άτομα στο Φόρουμ έχουν την άποψη οτι ο Θεός δίδει τις ασθένειες στους ανθρώπους- άποψη κατα την ταπεινή μου γνώμη παντελώς λανθασμένη- θέτω αυτό το θέμα προς διάλογο.
    Είναι ο Θεός μια μηχανή που κατασκευάζει ασθένειες ?
    Ποιοι οι λόγοι εμφάνισεις μιας ασθένειας και ποια η σχέση τους με τον Θεό ?
    Πως ο Θεός δίδει νόημα στις ασθένειες μας ? Πως ο Σταυρός γίνεται χαρά ?

    Πάντα μέσα στον πόνο υπάρχει μια νέα αρχή.(Ντοστογιέφσκυ)

    13 ΜΗΔΕΙΣ ΠΕΙΡΑΖΟΜΕΝΟΣ ΑΣ ΛΕΓΗ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΠΕΙΡΑΖΟΜΑΙ ΔΙΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΙΡΑΣΤΟΣ ΚΑΚΩΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΟΥΔΕΝΑ ΠΕΙΡΑΖΕΙ

    14 ΠΕΙΡΑΖΕΤΑΙ ΔΕ ΕΚΑΣΤΟΣ ΥΠΟ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΑΥΤΟΥ ΕΠΙΘΥΜΙΑΣ ΠΑΡΑΣΥΡΟΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΔΕΛΕΑΖΟΜΕΝΟΣ

    15 ΕΠΕΙΤΑ Η ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΑΦΟΥ ΣΥΛΛΑΒΗ ΓΕΝΝΑ ΤΗΝ ΑΜΑΡΤΙΑΝ Η ΔΕ ΑΜΑΡΤΙΑ ΕΚΤΕΛΕΣΘΕΙΣΑ ΓΕΝΝΑ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟΝ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    160
    Ποιος θεος? Ποιος απ\' ολους δηλαδη? Των χριστιανο-εβραιων, των μουσουλμανων, των βουδιστων? Πρεπει να το διευκρινισεις αυτο. Ειναι πολλοι οι θεοι και μπερδευομαι. Καλυτερα απ\' ολους βεβαια τα ειπε ο Δαρβινος...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188
    Originally posted by real
    13 ΜΗΔΕΙΣ ΠΕΙΡΑΖΟΜΕΝΟΣ ΑΣ ΛΕΓΗ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΠΕΙΡΑΖΟΜΑΙ ΔΙΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΙΡΑΣΤΟΣ ΚΑΚΩΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΟΥΔΕΝΑ ΠΕΙΡΑΖΕΙ

    14 ΠΕΙΡΑΖΕΤΑΙ ΔΕ ΕΚΑΣΤΟΣ ΥΠΟ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΑΥΤΟΥ ΕΠΙΘΥΜΙΑΣ ΠΑΡΑΣΥΡΟΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΔΕΛΕΑΖΟΜΕΝΟΣ

    15 ΕΠΕΙΤΑ Η ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΑΦΟΥ ΣΥΛΛΑΒΗ ΓΕΝΝΑ ΤΗΝ ΑΜΑΡΤΙΑΝ Η ΔΕ ΑΜΑΡΤΙΑ ΕΚΤΕΛΕΣΘΕΙΣΑ ΓΕΝΝΑ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟΝ

    Γεια σου Real!!!
    επειδή έχω σκεφτεί πολύ πάνω στο θέμα


    η δε αμαρτία εκτελεσθείσα γεννά τον θάνατον

    άρα η αμαρτία γεννά τις αρρώστιες
    δηλαδή αν κάποιος δρα αντίθετα από το θέλημα του Θεού αρρωσταίνει
    και ποιο είναι το θέλημα του Θεού;;;
    πώς ορίζεται ο όρος αμαρτία;;;;
    όλοι οι αμαρτωλοί τιμωρούνται στην παρούσα ζωή;;;;
    και πως γίνεται κάποιος που έχει σκοτώσει, είναι κακός και τα λοιπά να μην τιμωρείται;;;
    ενώ κάποιος που θέλει να πεθάνει γιατί απλά γεννήθηκε έτσι αυτός να είναι αμαρτωλός;;
    δηλ. άτομα που έχουν βαριές και ανίατες αρρώστιες όπως η διπολική διαταραχή ή η σχιζοφρένεια , είναι αμαρτωλοί;;;;
    τελικά οι αρρώστιες είναι αποτέλεσμα κληρονομικότητας ή αμαρτιών;;;;

    μπορεί και να είναι και αποτέλεσμα κληρονομημένων αμαρτιών !!!!!

    πως μπορεί κάποιος να είναι αναμάρτητος και άρα υγιής ;;;;
    τί δρόμο πρέπει ν ακολουθήσει;;;και τί πρέπει να αποφύγει;;;;;

    δεν θέλω να αρρωστήσω ξανά δηλαδή πρέπει να μην αμαρτήσω;;;;;;

    some thoughts

    φιλάκια


    everything I ever had-everything i ever do it\'s a sin
    Pet Shop Boys

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    ʼς μην εμπλακούμε σε δογματικές διαφοροποιήσεις για το ποιός είναι ο ΘΕΟΣ κτλ...Ο Θεός ακόμα κι αν δεχτούμε οτι δίνει ασθένειες...δεν μπορούμε να παραβλέψουμε οτι έχει δώσει και ένα άριστο μηχάνημα ,εξαιρετικής πολυπλοκότητας και \"τεχνολογίας\" που ακόμα και όταν ασθενεί αποδεικνύει την τελειότητα του.Η ασθένεια δεν είναι θάνατος οπωσδήποτε...κι αυτός που καταφέρνει τα επιβιώνει και να εκφράζεται όντας ασθενής ( άρα φαινομενικά με κάποια έλλειψη σε σχέση με τους \"υγιείς\") τελικά αποδεικνύει την ανωτερότητα της φύσης του....αν θέλετε την δύναμη του σε άλλα επίπεδα.Υπο αυτήν την έννοια...πιστεύω κι εγώ οτι η ασθένεια είναι μια πρόκληση σε αυτήν την ανωτερότητα...μια αφορμή για ξύπνημα...και χαίρομαι όταν ακούω παραδείγματα ανθρώπων που παρά κάποια φυσική ή ψυχική τους υστέρηση...κατορθώνουν μέσα απ τις προσπάθειες τους και την δράση τους να αναδειχθούν σε γίγαντες.Δεν θα ήταν υπερβολή άν έλεγα οτι ο ασθενής έχει περισσότερα κίνητρα για να ζήσει (αφού μπορεί να εκτιμήσει λόγο της κατάστασης του την αξία της υγείας) σε σχέση με πολλούς \"υγειείς\" που θεωρούνε δεδομένη την υγεία και κάνουν ότι μπορούν για να την καταστρέψουν.Δεν ξέρω αν ο Θεός δίνει τις ασθένειες....όμως τα πιο συγκλονιστικά μαθήματα τα πήρα απο ανθρώπους που η κλασσική ιατρική τους θεωρεί ασθενείς....Για μένα αυτοί...ήταν οι ισχυροί...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    4
    Γειά σου coma, tasos kai logopsyxos !!!

    Καταρχάς πρέπει να πούμε εξαρχής ότι η αμαρτία δεν είναι πράβαση ποινικού κώδικά, έστω και Θεϊκού. Ο Θεός δεν τιμωρεί, διότι απλούστατα δεν μεταβάλεται κατά ανθρώπινα δεδομένα.
    . Και επειδή τα ερωτήματα σου είναι πολλά και ουσιαστικά, θα πάρω θέση γενικά περί αυτών. Η εμφάνιση τώρα της ασθένειας έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες και όχι μόνο μ΄ένα. Πρώτον πρέπει να κατανοήσουμε ότι δεν είμαστε κλειστές πραγματικότητες, αλλά υπάρξεις ενός ολιστικού σύμπαντος. Εάν κατά την χαοτική θεωρία το πέταγμα μιας πεταλούδα στην άκρης της γής μπορεί να προκαλέσει τυφώνα σε μια άλλη περιοχή της γης, φανταστείτε πόσο περίπλοκο είναι το θέμα της ασθένειας.
    Η κληρονομικότητα, το περιβάλλον ανάπτυξης, η ελευθερία μου, η ελευθερία των άλλων (π.χ ένας μεθάει ως άτομο αλλά οδηγώντας βλάπτει το σύνολο. Κάποιος μολύνει ως άτομο την θάλασσα αλλά η ρύπανση έχει να κάνει και με το σύνολο κ.ο.κ) ο Σατανάς είναι μόνο μερικοί παράγοντες .
    Επίσης άγνωστες για μας αιτίες που μπορεί να αναγνωστούν από την επιστήμη σε μερικά χρόνια ίσως όμως και ποτέ.
    Ετσι η αμαρτία έχει την έννοια της υπαρξιακής αστοχίας. Την αποτυχία να ολοκληρώνομαι ως πρόσωπο και οντότητα ψυχοσωματική.
    Η αμαρτία επίσης έχει καθολικές διαστάσεις. Το εγώ επηρεάζει το εμείς και το εμείς το εγώ. Ο Αγιος Σιλουανός του Αθω έλεγε ΄΄ ότι μια αμαρτία που κ,ανει ένας μοναχός στο κελί του επηρεάζει την συμπαντική σταθερότητα΄΄, Γι αυτό και ο Ντοστογέφσκυ παρουσιάζει έναν ήρωά του που ψάχνει ένα σταυροδρόμι για να ομολογήσει της αμαρτίες του, ώστε να ακούγονται και στα τέσσερα σημεία του ορίζοντα……….

    ʼντε αρκετά σας ζάλισα, τα λέμε !

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Μια και μιλάμε για Σατανά. Στα 19 μου όντας υγιής επικαλέστηκα για αστείο τον Σατανά. Του ζήτησα να με βοηθήσει σε μερικά πράγματα. Όχι τίποτα σατανιστικές τελετές, απλώς στο δωμάτιό μου.
    Λίγα χρόνια μετά ο Σατανάς με εκδικήθηκε γιατί κορόϊδεψα προφανώς την ύπαρξή του. Πραγματικά η κατάσταση είναι πίσω μου σε έχω Σατανά. Δεν θέλω να επεκταθώ σε λεπτομέρειες αλλά διαστρεβλώθηκαν τα πάντα στην ζωή μου. Αυτά που θεωρούσα ηλίθια συνέβησαν με σατανικό τρόπο, συμπεριλαμβανομένης και της ψυχικής διαταραχής. Δεν πιστεύω ότι είναι αυτοεκπληρούμενη προφητεία. Ούτε πιστεύω φυσικά στον Σατανά. Αυτό έγινε για πλάκα σε μια άσχημη στιγμή.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    310
    poλύ καίριο το θέμα
    μα δύσκολο. έχετε δει παιδάκι να πονάει;
    για μένα η ιστορία \'ο θεός τιμωρεί με αρρώστειες\' μου φαίνεται τόσο ανεδαφική, όσο και το \'ο θεός τιμωρεί\'.

    έχετε σκεφτεί κάτι; ότι ο θεός είναι αγάπη, και γι\'αυτό είναι σπλαγνικός. ας ζητάμε την ευσπλαγνία του.
    την καλησπέρα μου σε όλους τους φίλους, παλιούς-καινούριους...:)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Ναι, ο θεός δίδει τις ασθένειες αν φυσικά πιστεύεις σε αυτόν. Αν πιστεύεις πως κάπου εκεί έξω [ή μάλλον παντού] είναι κάποιος μεγάλος [παντοδύναμος] θεατής που μπορεί να σε καταστρέψει τότε ποιος άλλος θα μπορούσε να δίδει τις ασθένειες;
    Σοβαρά τώρα θα ήθελα πολύ να μάθω από κάποιον που πιστεύει πως ο θεός δίδει τις ασθένειες με ποιον τρόπο πιστεύει πως το επιτυγχάνει αυτό;

    ΥΓ:Ο θεός είναι αγάπη ή η αγάπη είναι θεός;

  9. #9
    Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    68
    κατα τη γνωμη μου,δε στεκει αυτο. πως μπορει ενας πατερας να ποναει τα παιδια του? και ειδικα αυτος, που μια φορα το εκανε με το Χριστο για να μην το ξανακανει ποτε αλλοτε?

    η δικη μου εκδοχη για την ασθενεια ειναι οτι ειναι απορροια του δικου μας τροπου ζωης. ο,τι εχω καταλαβει, απο οσα εχω μελετησει για το Θεο, ειναι πως απο την αρχη ξερεις οτι οι πραξεις σου εχουν αναμενομενα αποτελεσματα. ολα γινονται αναλογα με το πως χρησιμοποιεις τη λογικη σου και την ελευθερια σου.
    αν δεν προσεξεις,αρρωσταινεις. κι αν δεν αρρωστησεις εσυ, τοτε ισως με την απροσεξια σου βλαψεις καποιον αλλο. και στις δυο περιπτωσεις προκαλεις την ασθενεια.

    αλλα αυτο δε σημαινει πως ειναι τιμωρια.
    αν βαλεις το χερι σου στη φωτια, θα καεις. θεωρειται αυτο τιμωρια απο το Θεο??? οχι βεβαια!
    αυτο ειναι λανθασμενη χρηση της λογικης και της ελευθεριας σου να κανεις ο,τι θελεις.

    κανεις δεν τιμωρει, για μενα.
    ολα ειναι αναλογα με τη δικη μας ζωη.
    βεβαια ο διαχωρισμος \"σωστου\" και \"λαθους\", \"καλου\" και \"κακου\" θα ειναι παντα σαν να ψαχουλευεις ψειρες σε καμια διακοσαρια τρισεκατομμυρια (εις το τετραγωνον!) μπουκλες.

    ΥΓ:ο Θεος ειναι αγαπη και αγαπη ειναι ο Θεος.
    η αγαπη δεν ειναι Θεος. αλλιως ο Θεος θα ηταν Η αγαπη.
    (εεεμμμ..για τυχον αποριες ανατρεξτε στο νεο λεξικο ελληνικης εκδοσεις \"κουλουβαχατα\")

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    27
    Μάλλον πριν πούμε οποιαδήποτε γνώμη θα έπρεπε να αναρωτηθούμε αυτό που είπε ο Τάσος...ποιος από όλους?
    Μετά ίσως είναι πολύ ποιο εύκολο να καταλάβουμε ότι όποιος και να είναι (αν είναι) έχει ποιο σοβαρά πράγματα να ασχοληθεί από το να τιμωρεί τον έναν και τον άλλο.
    Τα ίδια έχει να κάνει και ο \"Σατανάς\"
    Ίσως τελικά να καταλήξουμε σε κάτι τελείως διαφορετικό να αναρωτιόμαστε για το ποιος είναι ο αληθινός ο Ένας (αν είναι), για το αν ασχολείται ήγ για το αν είναι κάπου που δεν το φανταζόμαστε και όχι στους ναούς και στις \"καλές πράξεις\" ή \"παντού\"....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    εχουμε πολλους \'\'εσωτερικους\'\' θεους &σαταναδες....για .....\'\'εξωτερικους\'\'δεν γνωριζω!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •