Πως θα νιώθατε με κάποιον/α που σας την πέφτει ενώ δεν θέλετε???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281

    Exclamation Πως θα νιώθατε με κάποιον/α που σας την πέφτει ενώ δεν θέλετε???

    Καλησπέρα σε όλους,

    Θα ήθελα να ανοίξω μια συζήτηση καθώς θέλω να δω και τις δικές σας απόψεις. Πριν 2 χρόνια τα είχα για 2 μήνες με κάποιον από την δουλειά τον οποίο βλέπω ακόμα. Μετά από 1 χρόνο πάλι προσπάθησε να με ξανακερδίσει. Να πω οτί εγώ όταν πέρνω την απόφαση να χωρίσω δεν ξαναγυρνάω. Τον Σεπτέμβρη που προσπάθησε να μου μιλήσει είχε πει ότι έχει βάλει στόχο να με κερδίσει γιατί γι αυτόν είμαι ξεχωριστός άνθρωπος, όπως λέει ο ίδιος. Όμως εγώ του είπα οτι δεν έχει νόημα όλο αυτό και να μην προσπαθήσει γιατί δεν τον θέλω οπότε είναι ασκοπο και κρίμα να αφωσιόνεται σε κάτι που δεν θα έχει ανταπόκριση. Το θέμα είναι οτί συνέχεια μου κάνει δώρα, συνέχεια μου δείχνει ένα περίεργο ενδιαφέρον σαν να είμαστε μαζι όπως πχ έβρεχε και με ρώτησε αν θέλω να μου φέρει ένα ζακετάκι του που έχει στο αμάξι του για να μην κρυώνω κλπ Όλα αυτά τα θεωρώ υπερβολικά και φυσικά του το είπα οτί δλδ δείχνει παραπάνω ενδιαφέρον απ'όσο θα έπρεπε....Κάθε φόρα τα ίδια.Όταν του την λέω σταματάει για λίγο και μετά πάλι τα ίδια.Έσεις τι λέτε? Πώς θα νιώθατε αν συνεβαινε αυτό σε εσάς?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Christina,

    όταν λες ότι τον βλέπεις ακόμα, τι εννοείς; Βρίσκεστε στον κοινό χώρο εργασίας ή έχετε επαφή κι εκτός δουλειάς;
    Θέλω επίσης να σε ρωτήσω.. τα δώρα που σου κάνει τα δέχεσαι;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Δουλεύουμε στον ίδιο χώρο αλλά σε άλλο τμήμα.Εκτός δουλειάς εννοείται οτί δεν συναντιόμαστε. Τα δώρα που μου κάνει αναγκαστικά τα "δέχομαι" όπως όταν μου έχει στείλει δώρα στο σπίτι μου και ποτέ προσωπικά. Του την έχω πει και μου είπε οτι τα δώρα θέλει να τα κάνει και απο εκεί και πέρα τα κάνω ότι θέλω ακόμα και να τα πετάξω. Του έχω πει οτί θέλω να το σταματήσει και φυσικά δεν δέχομαι τα δώρα του. για παράδειγμα ήθελε να μου κάνει δώρο ένα ταξίδι και δεν το δέχτηκα κλπ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Νομίζω ότι θα ήσουν πιο σαφής αν του επέστρεφες και τα δώρα που πήρε μόνος του την πρωτοβουλία να σου στείλει σπίτι,
    γιατί παρότι του έχεις ξεκαθαρίσει ότι δεν υπάρχει ανταπόκριση ο ίδιος εξακολουθεί να έχει προσδοκίες επανασύνδεσης.

    Πέρα από αυτό μήπως θα πρέπει να του μιλήσεις και για το πώς νιώθεις που αγνοεί την άρνησή σου,
    να του εκφράσεις την πίεση που αισθάνεσαι και ότι όλη αυτή η συμπεριφορά του σε φέρνει σε δύσκολη θέση;

    Αν δεν καταλάβει, νομίζω ότι καλό θα ήταν να κόψεις κάθε επαφή, ακόμα και στη δουλειά να περιορίζεστε στα εντελώς τυπικά..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Σκέφτομαι πως ίσως να του δίνεις διφορούμενα ή αντιφατικά μηνύματα. Αλλιώς μάλλον δε θα συνέχιζε. Πχ μπορεί μεν να του λες να σταματήσει, αλλά ο τόνος της
    φωνής σου να είναι τέτοιος που να του δίνει το σύνθημα πως μπορεί να συνεχίσει ή ακόμη και με τη στάση του σώματος, το βλέμμα, υπάρχουν πολλοί τρόποι να επικοινωνούμε κάτι δίχως λόγια.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    crazy diamond είσαι πολύ σωστή! αυτό θα έπρεπε να κάνω...Όσο για αυτά που λες rainandwid σωστά τα λες αλλά προσπαθώ να προσέχω τον τρόπο μου απεναντί του.Δλδ να του μιλάω με τόνο σκληρό και η στάση μου απέναντί του είναι αρνητική-τον αποφεύγω,δεν μιλάω μαζί του εύκολα και γενικώς τα τυπικά.Ούτε χαμογελάκια ούτα πλάκες κλπ για να μην παίρνει θάρρος αλλά εκείνος συνέχιζει.Σταματάει όταν του την λέω και μετά από 2 βδομάδες ξανά τα ίδια. Απ'ότι φαίνεται η επόμενη κίνησή μου θα είναι να του στέλνω τα δώρα πίσω...Επίσης αυτά που είπες με τα διφορούμενα-σε καμία περίπτωση.Είμαι ξεκάθαρη με τα πάντα μου...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Hi Christina! εγώ πιστέυω για να του μιλάς ψυχρά και εκείνος να επιμένει, σημαίνει πως ανήκει σ' εκεινη την κατηγορία αντρών στους οποίους έχει μπλοκάρει ο εγκέφαλος και δεν παίρνει από λόγια..Πολύ φοβάμαι ότι τέτοιοι τύποι γίνονται και ψιλοεπικίνδυνοι στο τέλος. Γι' αυτό απομακρύνσου ακόμα περισσότερο.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Χαχαχαχααααα! Αυτό πιστεύω και εγώ gypsy cello οτί είναι από τους άντρες που έχει μπλοκάρει ο εγκέφαλός τους. Αυτός όταν είχαμε χωρίσει πήγε σε ψυχολόγο και πιστεύω οτί έχει παρερμηνεύσει κάτι που του είχε πει "να εκφράζεις αυτά που νιώθεις και να μην φοβάσαι" και αυτό επειδή ήταν πάρα πολύ κλειστός. Το κακό είναι οτί πήρε την συμβουλή και την χρησιμοποιεί με υπερβολικό τρόπο....άλλο να αρχίζεις σιγα σιγά να εκφράζεσαι και να μην φοβάσαι και άλλο να εκφράζεσαι ενώ στο απαγορεύουν γιατί δεν το θέλουν. Μου είχε πει: "εγώ θέλω και σου κάνω δώρα γιατί έτσι νιώθω και θα το κάνω ακόμα και αν εσύ δεν θες,από εκεί και πέρα εσύ τι θα τα κάνεις δεν ξέρω άμα θες πέταξέ τα". Αααααχ,δεν μπορώ,κάνει σαν μικρό παιδι και είναι 33 χρονών!

Similar Threads

  1. ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙ ΤΟ ΞΥΛΟ ΠΟΥ ΕΠΕΦΤΕ ΠΑΛΙΑ!!!
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 113
    Last Post: 12-05-2011, 20:20
  2. Τι θελετε απο τη ζωη?
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 82
    Last Post: 20-07-2010, 13:01
  3. ΕΧΩ ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΣΗΜΕΡΑ!ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΥΧΟΥΛΕΣ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ....
    By afrula in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 27
    Last Post: 19-01-2010, 01:30
  4. Η ΑΥΛΑΙΑ ΠΕΦΤΕΙ.
    By odyseas in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 110
    Last Post: 22-12-2009, 11:02
  5. τα ladose αυξάνονται, η διάθεση πέφτει
    By arktos in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 07-09-2007, 06:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •