Διαλύοντας οικογένειες στις ΗΠΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619

    Διαλύοντας οικογένειες στις ΗΠΑ

    Ενα λινκ που περιγραφει μια καινουρια μοδα στην Αμερικη, την παρεμβαση και "απαγωγη" παιδιων και την τοποθετηση τους σε ιδρυματα η σε αναδοχες οικογενειες, οπου οι συνθηκες ειναι αμφιβολες. Τι ανθρωποι βγαινουν με αυτον τον τροπο?
    http://voiceofdetroit.net/2011/07/23...ly-25-830-a-m/

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    ελαφι
    προσωπικα δεν διαβαζω ολοκληρα αρθρα που παρατιθενται ετσι, χωρις να υπαρχει καμια συζητηση σε εξελιξη.
    θελεις να μας πεις με λιγα λογια τι σε απασχολει, η ειναι απαραιτητη η αναγνωση αυτου?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In the bounders of nowhere , at the very edge of your eyelashes
    Posts
    248
    Απογονοι τυχοδιωκτων και εγκληματιων.Απο την αμερικη και τους αμερικανους δεν εχουμε τιποτε που να μας αγγιζει.Εμμεσα ισως .... αλλα σιγουρα οχι αμεσα...
    Δωσε μου στα χειλη σου να πιω το αθανατο νερο

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Remedy λεει για περιπτωσεις γυναικων που τους πηραν τα παιδια τους με ελλιπη η πλαστα στοιχεια και τα κακομεταχειριστηκαν σε ιδρυματα και τον αγωνα τους να τα παρουν πισω. Και αναρωτιεμαι, ειναι κατι καινουριο αυτο; Σε καποιο σημειο το συσχετιζει και με κατι αλλο που δεν ειχα ξανακουσει, οτι αφηναν μαυρους να πεθανουν απο συφιλη για να πειραματιστουν σε αυτους και αυτο λεει θυμιζει αυτην την περιπτωση, πειραματιζονται πλεον με τις οικογενειες αυτες. Επειδη πολλα γινονται και πολλα ακουγονται, κριση, νεα εποχη, νεα ταξη πραγματων, και επειδη καπου ο κοσμος γινεται περιεργος και αλλαζουν αυτα που ξεραμε απο τους γονεις μας (αλλαζουν ετσι και αλλιως, αλλα εδω οι εξελιξεις ειναι ραγδαιες), ηθελα τη γνωμη σας. Νομιζετε οτι ειναι οντως κατι που παει σοβαρα στραβα? Εχετε ξανακουσει κατι σχετικο? Σας φαινεται για ταση και σας η μεμονωμενα περιστατικα? Γινονταν και παλιοτερα τετοια? Γιατι να θελουν να κανουν κατι τετοιο? Τι κοσμος θα δημιουργηθει αν τα παιδια δεν τα μεγαλωνουν οι φυσικοι τους γονεις αλλα αναδοχες οικογενειες?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Earth
    Posts
    489
    Νέα Τάξη πραγμάτων; Αυτά νομίζω συνέβαιναν ανέκαθεν! Πχ το γεγονός ότι υπάρχει η χάρτα των Δικαιωμάτων του ανθρώπων, η βιοηθική, δεν σημαίνει ότι δεν γίνονται ανθρώπινα πειράματα κ.α ανά τον κόσμο. Μην κάνουμε ωραιοποίηση του παρελθόντος. Δεν χάλασε κάτι τώρα!
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In the bounders of nowhere , at the very edge of your eyelashes
    Posts
    248
    Το παιδι θελει μια οικογενεια που να το αγαπαει.Η αγαπη ειναι η ισχυροτερη δυναμη στον κοσμο,Αν οι φυσικοι-βιολογικοι γονεις δεν ειναι ικανοι ( οχι ανικανοι ) καλυτερα να πανε σε foster parents.Το τι γινοτανε παλιοτερα μην το συγκρινεις με το τωρα.Το μοναδικο που αλλαζει με το τωρα ειναι οτι τα παντα μαθαινονται.εχεις ενημερωση .Το πως την λαμβανεις και πως την χρησιμοποιεις ειναι αλλο θεμα.
    Η νεα ταξη πραγματων ειναι ενα τεραστιο θεμα.Δεν νομιζω οτι μπορω να πω οτιδηποτε ακομη ολοκληρωμενο για αυτο το θεμα προσεγγισεις μπορω να κανω αλλα και παλι.... κατι μου λειπει, πρεπει να διαβασω και αλλα δοκιμια αρθρα... και το μυαλο μου εχει κουραστει να διασταυρωνει τοσες πληροφοριες...
    Για τα υπολοιπα που λες ελαφι δεν γνωριζω.. εκ του ασφαλους... εικασιες οσες θες... :)
    Δωσε μου στα χειλη σου να πιω το αθανατο νερο

Similar Threads

  1. πιστευετε στις καταρες?
    By Pou_Zoume in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 17-10-2010, 22:54
  2. ..χαμενη στις σκεψεις μου..
    By lost_soul in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 79
    Last Post: 08-08-2010, 00:46
  3. ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΣΤΙΣ ΓΙΟΡΤΕΣ
    By knoulp in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 19
    Last Post: 03-01-2010, 01:52
  4. διαθεση στις γιορτες
    By ζωζα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 01-01-2009, 23:25
  5. Βία στις γυναίκες
    By anasia in forum Κακοποίηση
    Replies: 26
    Last Post: 02-01-2008, 23:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •