αδιεξοδο..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    krhth
    Posts
    161

    αδιεξοδο..

    σας ειχα πει τα προβληματα που εχω με τον αντρα μου....
    εχθες λοιπονν ειχα αποφασησει πως πρεπει να γινει μια συζητηση,ενιωθα πολυ χαρουμενη γυρησε απο τη δουλεια,εφαγε κ πηγε κ κοιμηθηκε αποφασησα πως δεν επρεπε να τον ξυπνησω αφου θα επιανε ξανα δουλεια στις 2 το βραδυ κ να αναβαλω τη συζητηση για σημερα σκευτηκα οτι θα του εκανε καλο να ξεκουραστει.....
    τελικα ξυπνησε μονος του 12.00 το βραδυ εγω ειμουν ξυπνια κ αρχησε να μου φωναζει για το λογο οτι επρεπε λεει να τον ξυπνησω το απογευμα προσπαθησα να του εξηγησω οτι το εκανα γι αυτον...
    τελικα μου ειπε οτι επρεπε να παει να παρει χορτο βλεπεις δεν ειχε να πιει αυτο ηταν το προβλημα επειτα μου φωναζε για διαφορους λογους
    οπως αναμενοταν κ εγω δεν το βουλοσα του ειπα για την κοπελα που περνει τηλ κ αυτος μου ειπε οτι δεν περιποιουμε πλεον τον εαυτο μου οτι δεν τρεχει κατι μαζι της εγω απλα ζιλευω γιατι αυτη ειναι ομορφη λεει κ επειτα αφου προσπαθησε να με κανει να νιωσω σαν κουασιμοδος υπερισπιστικα τον εαυτο μου λεγοντας οτι με φλερταρουν οποτε δεν νομιζω να μαι τοσο χαλια..
    ειπαμε χοντρεσ κουβεντες ωσπου του μαζευα τα πραγματα του να φυγει εκει αλλαξαν ολα ξαφνικα εγινα ομορφη με πειρε αγκαλια με φιλησε κ ηρεμισα σημερα ομως που τα σκεφτομαι ολα οσα μου ειπε τρελενομαι..........!!!!!!!!!νομιζ� � οτι δεν θα καταφερω ποτε να ξεκοψω απο αυο το ατομο βεβαια δεν ξερω αν θελω να ξεκοψω αλλα σιγουρα δεν θα αντεξω για πολυ ακομα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    στον κοσμο μου
    Posts
    422
    Οτι να ναι ο τυπος κοπελια...
    Every morning we are born again

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    krhth
    Posts
    161
    δεν ξερω τι να κανω φοβαμαι τις συνεπειες ενος χωρισμου,σκευτομαι τη αδυναμια που του χει η κορη μου αλλα επεισεις δεν μπορω να δεχομαι να με κανει σκουπιδι απο τη στιγμη που ειμουν μια ζωη διπλα του κ μονο εγω ξερω το τι περασα για να κοψει την ηρωινη κ τα χαπια κ ποσες φορες ξενιχτισα στο αστυνομικο τμημα μεχρι να ερθει το πρωι για να βγει...που δεν εχω φιλους επειδη κατηγορουσαν τον γιωργο κ μου λεγαν απο την αρχη να μην ειμαι μαζι του που δεν μιλαω με τον πατερα μου για τον ιδιο λογο,εφυγα απο το σπιτι στα 18 μου για να μαι μαζι του για να τον βοηθησω λεει...ποο δικιο ειχαν ολοι κ τωρα τι?θα γυρησω κοντα τους μετα απο 6 χρονια κρατοντας μαζι μου κ ενα παιδι λεγοντας τους οτι ειχαν δικιο?ποσο σκατα τα χω κανει?

  4. #4
    είχες αποδείξεις για το άτομο του! την ηρωίνη, τα ξενύχτια στο τμήμα, προβλήματα από παλιά μαζί του, όμως ανθρώπους πιο ώριμους και μπασμένους στη ζωή να σε συμβουλεύουν κι όμως αφέθηκες στον ενθουσιασμό, δεν σκέφτηκες το παρακάτω, δεν είδες τα πράγματα σε βάθος χρόνου. Ο χωρισμός μια απόφαση είναι, δεν αντέχεις άλλο, σηκώνεσαι και φεύγεις, τον αγαπάς και πιστεύεις πως θα τον αλλάξεις μένεις και το παλεύεις.

    Αχ φτωχά κορίτσια που πάτε και μπλέκεται! πως ενθουσιάζεστε με κάποιους τύπους και δεν σκέφτεσται το παρακάτω! πόσες τέτοιες ιστορίες έχω διαβάσει εδώ!, διαφέρουν μόνο τα πρόσωπα και πόσες ακούω καθημερινά!
    γιάννης

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    krhth
    Posts
    161
    ναι μια αποφαση ειναι αλλα που εχει συνεπειες κ δεν θελω να στερησω στην κορη μου το πατερα της για μενα,επειτα φοβαμαι πως θα τα βγαλουμε περα οικονομικα αφου δεν θελω να φορτοθω σε κανεναν επεισεις οποτε λεω οτι θελω να χωρισουμε μου λεει οτι θα παει να πιει κ ξερει πως αν παθει κατι εγω δεν θα το αντεξω...δυστηχως βεβαια μετα απο τοσα χρονια πιστευω οτι δεν θα αλλαξει...
    εχω αρχισει να τρελενομαι πρωι πρωι εβαλα το dvd της κορης μου με τις νεραιδες κ για κανενα 10λεπτο χαθηκα στη φαντασια μου πως θα ηταν να υπαρχουν νεραιδες κ πως θα μπορουσε να ερχοταν μια κ να μας επερνε μακρυα...μαλλων δειγμα τρελας ε?

  6. #6
    ram είδα μόλις τώρα το σχόλιο σου στο τι σκέφτεσται. Όπως σου γράφω και πιο πάνω ο χωρισμός μια απόφαση είναι: δεν αντέχεις άλλο, σηκώνεσαι και φεύγεις, τον αγαπάς και πιστεύεις πως θα τον αλλάξεις μένεις και το παλεύεις. Βρες μέσα σου λίγο θάρρος. Ζήτα τη βοήθεια των δικών σου ανθρώπων, τη συμβουλή, την ενθάρρυνση τους, τη με όποιο τρόπο μπορούν στήριξη τους. Μην ντρέπεσαι να τους μιλήσεις. Πρέπει κάπου να μιλήσεις και αυτοί είναι τα κατάλληλα για σενα άτομα. Είναι οι γονείς και οι φίλοι που περιγράφεις πιο πάνω. Πες τους την αλήθεια, μη διστάσεις, μην προκαταβάλλεις τη σκέψη σου ότι δε θα σε βοηθήσουν, μην έχεις εγωισμό στο να τους μιλήσεις.

    Αν δεν αντέχεις άλλο μαζί του μη διστάσεις, προχώρα με διαζύγιο, νέα κοπέλα είσαι, έχεις μια ζωή ολόκληρη μπροστά σου, στη ζωή που έκανες μέχρι τώρα βασανίστηκες, δεν σου αξίζει να βασανίζεσαι και για την υπόλοιπη. Το ότι έκανες ένα λάθος δε σημαίνει ότι θα το πληρώνεις για πάντα, μην αυτοκαταδικάζεσαι επειδή έκανες λάθος. Μπορεί η μετά το διαζύγιο εποχή να ναι πολύ καλήτερη για σενα, και να λες τότε, μα γιατί δεν χώρισα πιο γρήγορα. Τα δεδομένα που έχεις τώρα σου λένε ότι η ίδια κατάσταση πάνω κάτω θα συνεχίζεται εσαεί, για πάντα και όσο αντέχεις, εκτός κι αν έχεις τη δύναμη να τον κάνεις άλλο άνθρωπο.
    Βρες το κουράγιο, τη δύναμη (και μέσα από τη βοήθεια των δικων σου), μέσα την απελπισία σου ψάξε μέσα σου να βρεις τις δυνάμεις και φέρε τις στην επιφάνεια , ώστε να πάρεις τις σωστές αποφάσεις.
    γιάννης

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    krhth
    Posts
    161
    γιαννη ευχαριστω νομιζω οτι καταλαβες ακριβως το τι αισθανομαι βεβαια το αλλο κακο ειναι οτι τον αγαπαω αλλα νομιζω οτι εχεις δικιο πρεπει να μιλησω στους δικους μου ισως να μου εκανε κ καλο να πηγαινα για λιγο στο σπιτι μας στη κυπρο να μη τον βλεπω να εφευγα απο τα χανια.....θα προσπαθησω να μιλησω στη μαμα μου κ ελπιζω να με συγχωρεσουν που δεν τους ακουσα...δεν εχω πλεων τη δυναμη να ειμαι δυπλα του απλα ελπιζω αυτο να μην επιρεασει τη κορη μου.......θεε μου φοβαμαι.....

  8. #8
    Γεια σου ram! Με λύπησε πολύ η ιστορία σου.. Η ταπεινή μου γνώμη είναι πως εάν δεν αντέχεις άλλο να φύγεις.. Μην σκέφτεσαι πως δεν θα σε συγχωρήσουν οι γονείς σου.. Εάν έκανε κάτι τέτοιο η κόρη σου δεν θα την δεχόσουν πίσω... Οι γονείς μας τις περισσότερες φορές είναι εκεί για να κουρνιάσουμε δίπλα του μετά από μια λανθασμένη επιλογή μας.. Όσο για την κόρη σου επειδή μεγάλωσα σε ένα σπίτι όπου υπήρχε η βία και οι τσακωμοί σε πληροφορώ ότι θα προτιμούσα να είναι χωρισμένοι οι γονείς μου για να μην ζούσα όλα αυτά που έζησα... Το παιδί σας θα βλέπει τον πατέρα του όποτε θέλετε αλλά είναι πιο σημαντικό να φροντίσεις να μεγαλώνει σε ένα υγιές περιβάλλον και όχι σε αυτό που είστε τώρα... Υπάρχουν πολλοί τρόποι να μιλήσεις σε ένα παιδί όταν οι γονείς χωρίζουν ώστε να μην υπάρξουν προβλήματα ως προς το παιδί.. Δεν θα είσαι ούτε η πρώτη αλλά ούτε και η τελευταία που θα χωρίσει και θα υπάρχει ένα παιδί... Για να μεγαλώσει όμορφα ένα παιδί θα πρέπει οι γονείς να έχουν ψυχική ηρεμία ώστε να την μεταφέρουν και στο παιδί τους.

  9. #9
    Quote Originally Posted by ram View Post
    γιαννη ευχαριστω νομιζω οτι καταλαβες ακριβως το τι αισθανομαι βεβαια το αλλο κακο ειναι οτι τον αγαπαω αλλα νομιζω οτι εχεις δικιο πρεπει να μιλησω στους δικους μου ισως να μου εκανε κ καλο να πηγαινα για λιγο στο σπιτι μας στη κυπρο να μη τον βλεπω να εφευγα απο τα χανια.....θα προσπαθησω να μιλησω στη μαμα μου κ ελπιζω να με συγχωρεσουν που δεν τους ακουσα...δεν εχω πλεων τη δυναμη να ειμαι δυπλα του απλα ελπιζω αυτο να μην επιρεασει τη κορη μου.......θεε μου φοβαμαι.....

    είσαι παιδί τους και θα σε συγχωρέσουν, θεώρησε το από πριν δεδομένο!! και επίσης δεδομένο ότι θα σε βοηθήσουν! συμπατριώτισσα! (δεν το ήξερα ότι είσαι από δω κοντά).
    και μου κάνει τώρα εντύπωση που στο θέμα που άνοιξα για την κοπέλλα στο ίντερνετ ότι χάρηκες που είναι απ την ίδια πόλη με μένα. και τώρα στο νου μου το συνδυαζω με το ότι θέλεις να δεις τους γονείς σου που μένουν μακριά από σένα και μια επιθυμία να προτιμούσες να ζούσες κοντά τους.
    για το παιδί σου ελπίζω να ναι δυνατός χαρακτήρας και σε περίπτωση που σκέφτεσαι χωρισμό θα πρέπει να σκέφτεσαι και τρόπο αντιμετώπισης της όποιας αντίδρασης του παιδιού.
    γιάννης

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    krhth
    Posts
    161
    οχι γιαννη η μαμα μου μενει χανια ειναι απο κυπρο κ εχουμε σπιτι εκει οπως εχω κ πολλους συγγενεις,στη κυπρο εχω περασει τελειες στιγμες κ γι αυτο αγαπαω πολυ αυτο μερος.........χαρηκα που η κοπελα που μιλαγατε ειναι απο κυπρο γιτι αφου σε ενδιαφερει σιγουρα θα μπορουσατε να βρεθειτε κ μου φενεσαι πολυ ενταξει παιδι γι αυτο λιγο χλομο να φας αποριψη οποτε συνεχισε μην σε ανχωνει.........επεισεις πηρα ειδη τη μαμα μου κ περημενω να ερθει να μιλησουμε...δεν το σκεφτικα περισσοτερο βεβαια οσο την περημενω τοσο ανχωνομαι στο πως θα αρχησω την κουβεντα....επειτα μωλις σχολασει ο γιωργος θα κανω κ μαζι του μια κουβεντα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Καλημέρα και από εμένα!

    Μπράβο σου ram! καλά έκανες που πήρες την μητέρα σου ακι λογικό να αγχώνεσαι. Ηρέμησε όμως γιατί δεν έχεις τπτ να χάσεις...Επίσης ναι πρέπει να μιλήσεις πολύ σοβαρά με τον άντρα σου. Δώσε του να καταλάβει την κατάσταση πως έχει και πως θα έπρεπε να είναι το περιβάλλον πιο υγιές και για το καλό της κόρης σας...Βάλτε κάτω και τα θέλω σας για ένα καλύτερο κλίμα.Εύχομαι μετά από την κουβέντα σας να συνειδητοποιήσει την σοβαρότητα της κατάστασης και να αλλάξει!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Quote Originally Posted by ram View Post
    θα προσπαθησω να μιλησω στη μαμα μου κ ελπιζω να με συγχωρεσουν που δεν τους ακουσα
    ram, καλημέρα!

    Από όλα αυτά που γράφεις καταλαβαίνω ότι έχεις πιεστεί πολύ, είσαι κουρασμένη και αγχωμένη..
    Μην σκέφτεσαι μέσα σε όλα αυτά που ζεις και.. τη συγχώρεση των γονιών! Αν είναι δυνατόν!
    Για ποιο λόγο να σε συγχωρέσουν? Γιατί φορτώνεις τον εαυτό σου και με τέτοιες ενοχές απέναντι στους γονείς;

    Ίσως να έκανες κάποιες λανθασμένες επιλογές στη ζωή σου.. το βλέπεις τώρα καθαρά. Όμως αυτό δείχνει ότι αλλάζεις ως άνθρωπος, ωριμάζεις και καταλαβαίνεις ότι οι ανάγκες σου σήμερα είναι διαφορετικές από παλαιότερα, ότι δεν αντέχεις να συμβιβάζεσαι, ότι χρειάζεσαι κάτι διαφορετικό.

    Όταν επέλεξες το σύντροφό σου τότε και την κοινή ζωή μαζί του ήσουν αλλιώς, και φαντάζομαι ότι τα συναισθήματά σου ήταν αυτά που σε κράτησαν κοντά του τότε, που κάνατε μαζί ένα παιδί. Σήμερα η σχέση αυτή μπορεί να μη σε γεμίζει, μπορεί να σε δυσκολεύει, όμως μην μαστιγώνεις σήμερα τον εαυτό σου για τις επιλογές που έκανες τότε.
    Το πιο σημαντικό είναι ότι βλέπεις σε σένα την ανάγκη για αλλαγή.

    Το παρελθόν σου δεν μπορείς να το αλλάξεις, ram μου. Είσαι ενήλικη γυναίκα και μητέρα και μπορείς να πάρεις απόφαση να αλλάξεις τη ζωή σου υπέυθυνα. Εστίασε στον εαυτό σου αυτό το διάστημα. Για μένα, καλό είναι να μην πάρεις βιαστικά και μέσα στην πίεση οριστικές αποφάσεις. Πάρε το χρόνο και τις αποστάσεις σου από την κατάσταση που σε ζορίζει.

    Οπότε, αν σου κάνει καλό να φύγεις για λίγο καιρό από το σπίτι μαζί με τη μικρή σου και να ξεκαθαρίσεις τα πράγματα μέσα σου, να το κάνεις. Αν θέλεις να επιστρέψεις στο πατρικό σου να το κάνεις. Αν χρειάζεσαι τη στήριξη των γονιών σου να τη ζητήσεις, ΟΜΩΣ όχι με ενοχές, όχι επιστρέφοντας ως η άσωτη κόρη που παράκουσε τους γονείς και τώρα ζητάει συγχώρεση!

    Εύχομαι να βρεις το κουράγιο και τη θέληση για ό,τι θα αποφασίσεις ότι είναι καλύτερο για σένα αλλά και τη μικρούλα σας..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Αχ φτωχά κορίτσια που πάτε και μπλέκεται! πως ενθουσιάζεστε με κάποιους τύπους και δεν σκέφτεσται το παρακάτω! πόσες τέτοιες ιστορίες έχω διαβάσει εδώ!, διαφέρουν μόνο τα πρόσωπα και πόσες ακούω καθημερινά!
    ioanni, μου έκανε εντύπωση αυτό που έγραψες!

    Εσύ δεν έχεις ενθουσιαστεί ποτέ, δεν έχεις αφεθεί σε όμορφα και δυνατά συναισθήματα τόσο
    ώστε να αγνοήσεις τελικά τα ''όχι'' και τα ''μη'' της λογικής;
    Δεν την απορρίπτω εντελώς, αλλά σε μένα πολλές φορές έφυγε η λογική πετώντας απ' το παράθυρο!
    Το αποτέλεσμα; Άλλες φορές κάτι που κράτησε, με γέμισε, άλλες φορές όχι. Άλλες φορές οκ, άλλες φορές λάθος.

    Όπως και να 'χει πάντως και στις δύο περιπτώσεις το αποτέλεσμα ήταν τελικά ΖΩΗ!

    Και ήταν περισσότερο τα ''λάθη'' αυτά που τελικά μου επέτρεψαν σημαντικές συνειδητοποιήσεις για εμένα, που μου έδωσαν την πάσα να προσπαθώ να αλλάζω σε διάφορες φάσεις εκείνα που δεν συμβαδίζουν με αυτό που είμαι και αισθάνομαι στην κάθε φάση.

    Εσύ επιτρέπεις στον εαυτό σου να κάνει λάθη;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    crazy diamond δεν νομίζω οτί ο ioannis το είπε με άσχημο τρόπο...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    crazy diamond δεν νομίζω οτί ο ioannis το είπε με άσχημο τρόπο...
    Χμμ, δεν είπα ότι το είπε με άσχημο τρόπο ούτε ότι είχε κακή πρόθεση.

    Είπα ότι αυτό που έγραψε μου έκανε εντύπωση.

    Προσεγγίζει το θέμα διαφορετικά απ' ότι εγώ.
    Και το διαφορετικό χωράει, τις περισσότερες φορές (και ευτυχώς), ανταλλαγή απόψεων..

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. αδιέξοδο
    By mirtw in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 20
    Last Post: 12-05-2011, 16:22
  2. αδιεξοδο
    By otinanai in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 19-04-2011, 14:19
  3. Αδιέξοδο...
    By Oblis_gr in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 25
    Last Post: 17-03-2011, 22:57
  4. αδιεξοδο
    By Ακροβατης in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 23-02-2011, 21:31
  5. αδιεξοδο..
    By essence in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 14-12-2005, 15:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •