γιατι ποναμε...μια θεώρηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Athens
    Posts
    24

    γιατι ποναμε...μια θεώρηση

    Θα επιχειρησουμε να δώσουμε νόημα και σχήμα σ'ένα τόσο κοινό και συχνά παράλογο αίσθημα .

    Δεν πονάμε λοιπόν προφανώς λόγω της απώλειας του αγαπημένου αντικειμένου , αλλά λόγω των συνεπειών που προκαλούνται μέσα μας απ'την απώλεια .Πονάμε γιατί χάνουμαι μία απ'τις πηγές διέγερσης και τροφοδότητσης της δύναμης της επιθυμίας μας , γιατι ο ψυχικός καθρέφτης που αντικατοπτρίζει τις εικόνες μας καταρρέει .

    Χάνεται τέλικα ο συμβολικός άλλος που οριοθετούσε και έδινε οντότητα στην ύπαρξη μου , ο Φρόυντ έλεγε ''ξέρω ποιόν έχασα αλλά δεν ξέρω τί έχασα''

    Αυτό λοιπόν που θα κρατήσουμε είναι οτι κάθε αντικείμενο-πρόσωπο-κατάσταση που χάνεται παίρνει μαζί του μια συνοχή που ήταν απαραίτητη για να μπορώ να φαντασιώνομαι μέσα στον κόσμο . Να υπάρχω .

    Θα επαναλάβουμε λοιπόν:κάθε απώλεια καθεαυτή δεν έχει σημασία όσο το νόημα με το οποίο σ'αυτήν είχαμε επενδύσει ...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by p-s-y
    Δεν πονάμε λοιπόν προφανώς λόγω της απώλειας του αγαπημένου αντικειμένου , αλλά λόγω των συνεπειών που προκαλούνται μέσα μας απ\'την απώλεια .Πονάμε γιατί χάνουμαι μία απ\'τις πηγές διέγερσης και τροφοδότητσης της δύναμης της επιθυμίας μας , γιατι ο ψυχικός καθρέφτης που αντικατοπτρίζει τις εικόνες μας καταρρέει .
    Μα προφανώς και πονάμε λόγω της απώλειας του αγαπημένου αντικειμένου μιας και αφ\' ενός αυτό είναι που μας προκαλεί όσα αναφέρεις και αφ\' ετέρου γιατί χάνουμε ένα κομμάτι από τον εαυτό μας -πράγμα που αποδεικνύεται από το κτητικό \"μου\" που βάζουμε δίπλα στο αγαπημένο αυτό αντικείμενο- κομμάτι που εμείς είχαμε προσθέσει ή αν θες ανακαλύψει.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    21
    κι ο συγχρονισμός που υπήρχε... χάθηκε

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •