Δεν αντεχω τη βια κι τον βιασμο καθολου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 21 of 21
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Τσεκάρετε όσοι θέλετε το κείμενο "Ενάντια στην Κουλτούρα του Βιασμού" στο παρακάτω λινκ
    www.terminal119.gr
    Πολύ ενδιαφέρουσες αναλύσεις με αναφορές σε βιασμό, τράφικινγκ, πορνεία, κυρίαρχη αρρενωπότητα, πώς γίνεται η σύνδεση με εξουσία και πατριαρχία και πώς νομιμοποιείται η σεξουαλικοποιημένη βία.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    εχω ηδη αρχισει να το διαβαζω. σευχαριστουμε ρειν
    I m a Good Person With Bad Attitude

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Broken_DoLL View Post
    εχεις κανει ψυχοθεραπεια μπας και εχεις κανα παιδικο τραυμα που δεν θυμασαι? η υπερβολικη ευαισθησια απεναντι την βια στα ζωα (την οποια εχω κ εγω) και η παρεξηγημενη ανθρωπινη επαφη η αγγιγμα οταν σου προκαλουν κατι τετοιο, κατι φταιει.

    ειδικα αν εχεις αντικρουομενα συναισθηματα πχ εγω μικρη ......αυνανιζομουν με ντοκιμαντερ ζωων να τρωνε το ενα το αλλο. δεν αντεχω να βλεπω να τρωνε και να σκοτωνουν τωρα δεν ξερω γιατι το ειχα

    φυσικα οσο αναφορα οπως λες καποιον να μ κανει τσαλιμια ειναι σαν να θελει να με χαλιναγωγησει. εχεις ψαξει τπτ?
    οχι δε το χω ψαξει καθολου
    θα το ψαξω ομως, δεν αποκλειω τιποτα, ευχαριστω

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295
    Εγώ δεν μπορώ να ακούω παιδιά να κλαίνε όταν τα μαλώνουν οι γονείς τους ή τα χτυπάνε, μάλλον γιατί οι γονείς μου έδερναν την μικρή μου αδερφή. Επίσης νιώθω υπερβολικά εύκολα οτι με πιέζουν, ακόμα και αν δεν ισχύει επειδή έχω περάσει καταπιεστική ερωτική σχεση.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by gilie View Post
    Ξυλο δεν εφαγα ποτε σαν παιδι.
    Gilie, έχω μια απορία. Μετά από αυτές τις απαντήσεις αισθάνεσαι καλύτερα, χειρότερα ή το ίδιο; Δηλαδή, υπήρξε κάτι που να αισθάνεσαι ότι σε βοήθησε;

    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μεγαλωνοντας εσυ, σε ενα περιβαλλον κατα της βιας, που δεν σε εφερε σε επαφη μαζι της ποτε,σε εναν κοσμο πολυ βιαιο κατα τα αλλα,
    Δεν γίνεται αυτό! Αν όπως λες ο κόσμος είναι "πολύ βίαιος κατά τα άλλα", δεν είναι δυνατόν κάποιος να μην έχει συναντήσει τη βία!!! Όοοοοσο και προστατευμένος να είναι.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Το ζήτημα όπως το έχεις θέσει με πάει στην κατεύθυνση κάποιας σου ταύτισης με τη μητέρα σου, άρα μία ενηλικίωση δική σου που ακόμη δεν έχει επιτευχθεί? Είναι θολά τα όρια μεταξύ σας και σε άλλους τομείς? Βουλιμία έχεις παρουσιάσει κι εσύ? Γιατί όπως το βλέπω απέξω, φοβάσαι τη βία, παίρνοντας τη θέση της μητέρας σου απέναντι στη βία. Δηλαδή εκείνη το έζησε, εσύ το σέρνεις μέσω κάποιας συναισθηματικής ταύτισης? άρα είσαι η μαμά σου? Και πώς αλήθεια εκφραζόταν η άρνησή της εκείνο τον καιρό απέναντι σε σας, στα παιδιά, με ποιους τρόπους εκδηλωνόταν?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ΓΙΑ ΤΟΝ ΒΙΑΣΜΟ ΜΟΥ
    By BrokeN_DoLL in forum Κακοποίηση
    Replies: 55
    Last Post: 09-01-2011, 12:21
  2. Ποσο ακομα θα αντεχω να αντεχω?
    By silveroula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 158
    Last Post: 04-10-2010, 10:52
  3. Τα βράδια δεν ξεκουράζομαι καθόλου!
    By Ialu in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 30
    Last Post: 15-04-2010, 01:09
  4. Σεξ μετα απο βιασμο
    By vythos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 28-02-2008, 10:37
  5. Καθολου ενεργεια
    By Σωτηρης1 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 16
    Last Post: 10-08-2007, 17:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •