Βιώνω εδω και 8 χρόνια κρίσεις πανικού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    18

    Βιώνω εδω και 8 χρόνια κρίσεις πανικού

    Γεια σε όλους. Έχω και εγώ εδώ και 8 χρονία βιώματα από αγχώδης διαταραχές και κρίσεις πανικου. Όλα ξεκίνησαν όταν έδινα πανελλήνιες παράλληλα με μία ερωτική απαγοήτευση. Μέτα απο άπειρες εξετάσεις παθαλογικές ( μη ουσιώσης γιατι δεν είχα τίποτα το παθάλογικό) στράφηκα σε Ψυχίατρο. Το σύμπτωμα το δίκο μου που με "γονατίζει" πιο πολυ ψυχολογικά είναι οι κρίσεις πανικού με συμπτώματα πιο πολυ υπέρπνοιας , ταχυκαρδίας, και μούδιασμα των χεριών και του λαιμού.Όποιος το έχει ζήσει θα καταλαβάινει τώρα τι εννοώ. Εν κατακλείδι είμαι 8 χρόνια με φαρμακευτική αγωγη. Δεν λέω, ειμαι καλύτερα,αλλά τα τελευτάια 2 χρόνια, έχω πιάσει τον ευατό μου να νιώθει μεγάλη μοναξιά και μεγάλη απογοήτευση. Όλα μου φάινονται μάταια ακόμα και τα καλά που σου συμβάινουν στην ζώη. Ειμαι τόσο μπερδεμένος που δεν μπορω ουτε καν να "αποτυπωσω" στο πληκρτολογιο τι αισθάνομαι και γιατι το αισθάνομαι. Ψάχνω απαντήσεις , σε ερωτήσεις , που είναι δύσκολο να απαντηθουν. Μονος, Μόνος, Μόνος. Αυτο αισθάνομαι ( ίσως και΄'να μαι ).Αυτα είχα να πω. Καλό απόγευμα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    126
    καλησπερα!!ολοι εδω οπως βλεπεις ημαστε μια απτα ιδια...μην απογοητευεσαι.εγω νιωθω ψυχικα καλα.αλλα τα συπτωματα αγχους με κρατουν δεσμια απτα 13 μου και τωρα ειμαι23!τι χαπια παιρνεις?γιατι τοσο πολυ καιρο?αφου δεν βλεπεις μεγαλη βελτιωση κοψτα.πες μου περισσοτερα για σενα.εκτος απτο ψυχολογικο κομματι τι σωματικα συμπτωματα εχεις?

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    athens
    Posts
    44
    οπως ειπε και ο ζοε μια απο τα ιδια!η δικια σου περιπτωση ειναι παρομοια περιπου με την δικια μου!ερςτικη απογοητευση και πολλη μοναξια!απο φιλους ειχα αλλα οπως ξερεις δεν μπορουν να το καταλαβουν αν δεν το εχουν παθει!οπως και εγω πρεπει να προσπαθησεις να κανεις καινουριους φιλους,ειναι αρκετα δυσκολο αλλα δεν πρεπει να τα παραταμε!δες το σαν στοχο!και προσπαθησε να αποφευγεις οσο ειναι δυνατο το λογο που σου προκαλει την κριση πανικου,στην δικια μου περιπτωση (ζεστη)!κουραγιο κ υπομονη,τα λεμε...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    103
    Originally posted by zoe_23
    τι χαπια παιρνεις?γιατι τοσο πολυ καιρο?αφου δεν βλεπεις μεγαλη βελτιωση κοψτα.
    Καλησπέρα Sad_Knight,
    καλώς ήλθες και εύχομαι να βοηθηθείς από την \"συναναστροφή\" σου με το forum.
    Ζωή, λίγη σοβαρότητα και υπευθυνότητα σε αυτά που γράφουμε δε νομίζω ότι βλάπτει. Δεν μπορείς, ούτε εσύ ούτε κανείς από εμάς, να προτείνεις στον άνθρωπο να κόψει τη φαρμακευτική του αγωγή...
    Να είμαστε όλοι καλά,
    Δημήτρης
    Ένα κερί δε χάνει τίποτα αν χρησιμοποιηθεί για να ανάψει κάποιο άλλο...

    Υ.Γ. Οτιδήποτε γράφω, εκφράζει προσωπική άποψη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    126
    προταση εκανα δεν του εκοψα τα χαπια.εχω αρκετη σοβαροτητα και εννοειται οτι θα το συζητουσε με το γιατρο του.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    18
    Παιδιά , έχω προσπαθήσει αρκετές φορές να κόψω την φαρμακευτική μου αγωγη με αποτέλεσμα να γίνομαι σιγα σιγα χείρότερα οσο περνούσαν οι μέρες. Όσο για τους φίλους , έχω 2 αδερφικούς μου φίλους, απο μικρά παιδιά μαζι, αλλά τώρα είναι και οι 2 Πολεμικό Ναυτικό Αθήνα, οπότε δεν τους βλέπω καθόλου συχνα.Επισης για την μοναξιά δεν νιώθω μόνος μόνο απο φίλους, ......

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    126
    κοπελα δεν εχεις?εχεις προσπαθησει να βρεις?μην απογοητευεσαι.για ολους κατι υπαρχει.ποσο χρ.εισαι?τι συμπτωματα νιωθεις σε καθημερινη βαση?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    18
    Όχι δεν έχω κοπέλα εδω και 2 1/2 χρόνια.Τώρα είμαι 27.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    126
    καλησπερα sad knight περιεγραψε μου μια μερα της καθημερινοτητας σου.δουλευεις?σωματικα πως νιωθεις?

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    18
    Γεια σας. Ναι δουλεύω σε μια εταίρια Πληροφορικής. Η καθημερινότητα μου έιναι πολύ βαρετή και ανιαρή. Σχολάω 5 απο την δουλειά μου παω σπίτι ..... οι γονείς τv , ο πατέρας μου παίρνει την πίεση .... ε και εγω στο Internet.Ίδια εικόνα κάθε μέρα. Δεν έχω όρεξη να κάνω τίποτα, δεν ξερω.... η ζωή μου δεν έχει κάποια ουσία ζώ απλά για να ζώ.... .Σωματικά το ελάχιστο μπυ νίωθω είναι μια νευρικότητα .... λες και πάω να εκραγώ. Το χείροτερο δεν χρειάζεται να σας το πω ....Τι ζώ τι όχι μάλλον είναι το ιδιο...

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    18
    Tίποτα δεν έχει αλλάξει
    και τίποτα δεν είναι όπω είναι όπως παλιά....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    126
    μου φαινεσαι πολυ απογοητευμενος και πρεπει να αλλαξεις σταση.κι εγω καπως ετσι ενιωθα απο μικρη αλλα εδω και 3 χρονια εχω μια εκπληκτικη σχεση και εγινα ευτυχισμενη.τωρα εχω οσα επιζητουσα παντα.ομως τα σωματικα μου συμπτωματα εξακολουθουν.ξερεις τι ειναι να νιωθεις παντα μια αδυναμια,ενα βαρος στο κεφαλι,και ενα αισθημα ασταθειας και εσωτερικης τρεμουλας?πιστευω οτι εμενα ολα αυτα δε θα περασουν ποτε....

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Αθηνα
    Posts
    7
    Απαντω στο μηνυμα του sad knidhd Μαλλον (δε ξερω ακριβως) μονοι ερχομαστε στη ζωη μονοι την βιωνουμε και μονοι φευγουμε..φανταζομαι οτι θελει ψυχραιμια ειναι το πιο ισχυρο! φαρμακο..

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    18
    Mπορεί να ερχόμαστε μόνοι, μπορεί να φεύγουμε μόνοι, ΑΛΛΑ δεν είναι ΑΝΑΓΚΗ να την βιώνουμε κάι ΜΟΝΟΙ!.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Αθηνα
    Posts
    7
    Συμφωνω δεν ειναι ΑΝΑΓΚΗ να την βιωνουμε και μονοι μας... πηρα φορα ηταν υπερβολικο..

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •