Αρρυθμίες πάνω σε άσκηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    35

    Αρρυθμίες πάνω σε άσκηση

    Πάλι τα ίδια με τις κακούργες τις αρρυθμίες. Πριν από λίγο και ενώ είχα πάει για τρέξιμο σε κοντινό πάρκο με έπιασαν πάλι. Συγκεκριμένα μετά από 1 ώρα έντονου περπατήματος με εναλλαγές χαλαρού τρεξίματος. Πάνω που έκανα τον τελευταίο γύρο, τσουπ να τες! Περιττό να πω ότι τα είδα όλα και πως οι σκέψεις που πέρασαν από το μυαλό μου λίγο έλειψαν να με κάνουν να λιποθυμήσω από τον φόβο! Τελικά τα κατάφερα και γύρισα σπίτι χωρίς να με καταβάλει ο πανικός.

    Και αναρωτιέμαι τώρα, προσπαθώντας να εκλογικεύσω το σύμπτωμα όπως μου λέει η ψυχοθεραπεύτριά μου, τί μπορεί να τις προκάλεσε... Το ότι ήταν η πρώτη μέρα που ξεκίνησα την άσκηση πάλι μετά από μήνες αδράνειας, το ότι αυτές τις μέρες το άγχος μου έχει επανέλθει, το ότι ίσως να μην είχα χωνέψει καλά το μεσημεριανό? Δεν ξέρω, κουράστηκα πια, θα λέω και θα ξαναλέω!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    καλησπέρα Κατερίνα.Φαντάζομαι έχεις κάνει και εξετάσεις για να αποκλείσεις ότι θέλει ιατρική παρακολούθηση η κατάσταση με τις αρρυθμίες έτσι?Εννοώ δεν το ρίχνεις μόνο σε ψυχολογικά αίτια..
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    spiti mou
    Posts
    63
    καταρχην αν εχεις παει δια της αφαιρετικης και εχεις αποκλεισει μεσω εξετασεων
    να εχει παθολογικα αιτια αυτη αρρυθμια,αρχιζουμε με το οτι προκυπτουν λογω αγχωδους διαταραχης οποτε ολα καλα(σχεδον)..τωρα για τις συκεκριμενες αρρυθμιες που αντιμετωπισες κατα τη ιδαρκεια της ασκησης πιστευω οτι ενα ενδεχομενο ειναι να τις επαθες και λογω αυθυποβολης(placebo) αφου ετσι κι αλλιως απο μονη της η ασκηση(τρεξιμο,περπατημα) φερνει τον οργανισμο σε μια κατασταση μεταξυ 100-190 παλμων!επεισες και εσυ τον εαυτο σου οτι μπορει να παθεις κατι(αφου το τρεξιμο στο μυαλο μας ''κουραζει'' την καρδια,αλλο αν ειναι οτι πιο ευεργετικο γι αυτη) ε δε θελει
    πολυ απο κει και περα για μια τετοια κριση..
    Κι ενας φιλος μου εχει το ιδιο πραμα με σενα,του παρουσιαστηκε πριν 2 χρονια..ε μ αυτο τν φιλο μου πηγαιναμε για μπαλα 1-2 φορες τη βδομαδα μεχρι αν του εμφανιστουν οι αρρυμιες...απο τοτε δεν ξαναασκηθηκε ,απεφευγε καθε ειδους ασκησης οπως ο διαολος το λιβανι..τωρα προσφατα ηρθε για πρωτη φορα στο γηπεδο μετα απο καιρο και μετα απο κανα 10λεπτο νομιζε οτι ειχε παθει οξυ εμφραγμα,και θ αφησει τη τελευταια του πνοη στο γηπεδο ...φυσικα δε συνεβη τπτ.απλα μα απ τις γνωστες αρρυμιες ηταν..τη δευτερη φορα ηταν ασφαλως καλυτερα τα πραματα γι αυτον και δε ενιωσε τπτ...πιστευω αν εθιστεις κι εσυ στην ασκηση δε θα χεις προβλημα.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    35
    Έχω πάει τον τελευταίο χρόνο σε 4-5 καρδιολόγους. Όλοι μου λένε ότι δεν έχω τίποτα και να συνεχίσω τη ζωή μου κανονικά. Ο τελευταίος μάλιστα με κράτησε μια ώρα στο γραφείο του προσπαθώντας να μου εξηγήσει πως το άγχος μπορεί να μου καταστρέψει τη ζωή και σχεδόν μου απαγόρευσε να συνεχίσω τις ατέλειωτες επισκέψεις μου σε γιατρούς αφού το μόνο που θα μπορούσα να καταφέρω ήταν να πέσω πάνω σε κάποιον που θα με εκμεταλλευόταν χρηματικά βάζοντας με να κάνω ένα σωρό πολυδάπανες εξετάσεις. Σύμφωνα με αυτόν μάλιστα, η άσκηση είναι απαραίτητη για εμένα, όχι λόγω καρδιάς, αλλά γιατί βοηθάει πολύ στην εκτόνωση του stress. Τώρα τί να πω? Σήμερα πάντως, δεν πήγα... Μετράω μια ήττα!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Παντως εγω παιδια,που δεν μου βγαζει καποιος απ το μυαλο οτι εχω τις περισσοτερες & πιο συχνες αρρυθμιες απ ολους,ξεκινησα δειλα-δειλα τον Φεβρουαριο γυμναστηριο(χωρις να μου αρεσει καθολου η γυμναστηκη,αλλα ηθελα συσφηξη)& εχω να σας πω οτι πηγαινω 4-5 φορες την εβδομαδα,ψωφαω στο ποδηλατο & στο στεπ,αλλα δεν μ επηρεαζουν καθολου οι αρρυθμιες!Δεν ξερω πως γινεται αυτο!!Παντως αυτες εξακολουθουν & υπαρχουν,και φυσικα τις περισσοτερες φορες φοβιζουν!!

  6. #6
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    35
    Σήμερα πάντως που ξαναπήγα στο πάρκο και ασκήθηκα καμιά ωρίτσα δεν ένιωσα κάτι. Ίσως την προηγούμενη φορά να πίεσα πολύ τον εαυτό μου, τί να πω? Φτου φτου, μακάρι να μην έχω ξανά απρόοπτα!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    293
    Quote Originally Posted by KaterinaA View Post
    Έχω πάει τον τελευταίο χρόνο σε 4-5 καρδιολόγους. Όλοι μου λένε ότι δεν έχω τίποτα και να συνεχίσω τη ζωή μου κανονικά. Ο τελευταίος μάλιστα με κράτησε μια ώρα στο γραφείο του προσπαθώντας να μου εξηγήσει πως το άγχος μπορεί να μου καταστρέψει τη ζωή και σχεδόν μου απαγόρευσε να συνεχίσω τις ατέλειωτες επισκέψεις μου σε γιατρούς αφού το μόνο που θα μπορούσα να καταφέρω ήταν να πέσω πάνω σε κάποιον που θα με εκμεταλλευόταν χρηματικά βάζοντας με να κάνω ένα σωρό πολυδάπανες εξετάσεις. Σύμφωνα με αυτόν μάλιστα, η άσκηση είναι απαραίτητη για εμένα, όχι λόγω καρδιάς, αλλά γιατί βοηθάει πολύ στην εκτόνωση του stress. Τώρα τί να πω? Σήμερα πάντως, δεν πήγα... Μετράω μια ήττα!
    Καλησπέρα Κατερίνα! Μια από τα ίδια και εγώ. Έκανα πολύ ποδήλατο, 30-40 + χιλιόμετρα. Μετά την πρώτη κρίση έκοψα μαχαίρι κάθε είδους άσκηση και εννοείται ότι λόγο άγχους και προφανώς λόγω έλλειψης ασκήσεις εμφανίστηκαν και αρρυθμίες η οποίες με φέρνουν ένα βήμα πριν την λιποθυμία. Από εξετάσεις ενάμιση χρόνο τώρα έχω κάνει από τριπλεξ μέχρι στεφανιογραφια. Δεν μου βρίσκουν τίποτα καρδιολογικο και ο καρδιολόγος μου μου είπε τα ίδια με τον δικό σου. Έχω μεγάλο φόβο για την κόπωση και ότι αυτή προκαλεί. Αύριο σκέφτομαι να πάω να γραφτώ σε γυμναστήριο ώστε να αρχίσω σιγά σιγά και να παίρνω τα πάνω μου αλλά και να καταφέρω επιτέλους να αναπνεύσω, δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις. Αυτά. Καλό βράδυ

    Εστάλη από HUAWEI VNS-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

Similar Threads

  1. πανω απο το τηλεφωνο!
    By αλίκη! in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 10-01-2011, 22:27
  2. η απο πανω
    By down in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 33
    Last Post: 19-04-2008, 21:33
  3. ΚΑΤΑΘΛΗΨΗ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ
    By DIDI in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 05-03-2008, 22:17
  4. Replies: 4
    Last Post: 01-10-2007, 17:14
  5. Replies: 0
    Last Post: 27-03-2005, 12:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •