Θέλω να μένω μόνη μου σπίτι... - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 50 of 50
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    In another world.
    Posts
    269
    οπως πολυ σωστα σχολιασες, γνωριζεις ηδη οτι ΣΥΝΗΘΩΣ φταινε και οι δυο πλευρες, εστω και δυσαναλογα...
    και οχι, δεν σκεφτηκα κατι συγκεκριμενο περι του φταιξιματος σου η οχι, ουτε εχει σημασια να μου πεις εμενα, τι ακριβως συνεβη με καθε γνωριμια, πως εξελιχθηκε,τι ανταλλαχθηκε, κλπ... εχει σημασια ομως κατα την γνωμη μου, να το επεξεργαστεις μονη σου για να βρεις, ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, το δικο σου μεριδιο ευθυνης σε αυτο που σου συμβαινει... να βρεις τι δεν σου αρεσει στον εαυτο σου, ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ και να το βελτιωσεις. αν ΔΕΝ υπαρχει ομως και εισαι ενα ακομα αθωο θυμα, τοτε παμε παλι στις επιλογες Α,Β,Γ,Δ, αλλα και Ε.
    Το έχω επεξεργαστεί. Το λάθος που έκανα ήταν οτι στηριζόμουν σε ένα άτομο και μόνο..(τον/την εκάστοτε κολλητό/η μου) Βασικά το λάθος ήταν οτι στηριζόμουν στους άλλους..Τώρα ξέρω οτι πρέπει να στηρίζομαι μόνο στον εαυτό μου και να βλέπω το θέμα φιλία πιο χαλαρά. Βέβαια αν δεθείς δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα..γι'αυτο και σκέφτομαι οτι ίσως είναι καλύτερα να είσαι μόνος σου στην τελική ή απλα να έχεις γνωστούς.Πέρα απ'αυτό δεν υπάρχει κάτι άλλο..Είμαι εύκολος και ανεκτικός άνθρωπος.

    A! Και προσπαθούσα να γεμίσω τα συναισθηματικά κενά μου μέσω της φιλίας..
    One of these things is not like the others, one of these things must die alone.

  2. #47
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    new york!!
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by PostMortem View Post
    Συμφωνώ! Είμαι πολύ γαμάτη! (χαίρομαι που το βλέπεις) Εγώ το ξέρω..οι άλλοι δεν το βλέπουν. Βρε μάλλον έτσι όπως τα γράφω παρεξηγήθηκα..Δεν έχω ιδιαίτερο άγχος με τις κοινωνικές επαφές, το βλέπω αρκετά χαλαρά πλέον, δεν περιμένω κάτι, ότι είναι να έρθει θα έρθει, δεν έχω προδιαγεγραμμενα αρνητικά σενάρια στο μυαλό μου, σίγουρα χρειάζονται υποχωρήσεις σε όλες τις σχέσεις, αμοιβαίες ε! Απλά έχω μια σκέψη στο μυαλό μου οτι οι περισσότεροι θέλουν να μένουν στο γειά με μενα, είναι απλά μια σκέψη! Δεν αφήνω να με καθορίσει, ούτε να με επηρεάσει..Απλά παρέθεσα κάποιες εμπειρίες μου και κάποιες απόψεις μου..Αυτό δεν σημαίνει οτι το βλέπω αρνητικά το θέμα..Ισως έτσι να φαίνεται σε κάποιον που δεν είναι μες στο μυαλό μου αλλά δεν είναι..Αλήθεια σου λέω δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο θέμα, σκέψεις είναι που είπα να τις ποστάρω γιατι μου ταλανίζουν το υποσυνείδητο και το συνειδητό λιγάκι..Και τωρα το αγαπημένο μου..θα μαντέψω τι ζώδιο είσαι....Παρθένος, Ιχθύες?

    Υ.Γ Νιώθω λίγο σαν να προσπαθώ να πείσω ότι ο ελέφαντας στο δωμάτιο δεν έιναι ελέφαντας...LOL!Χμμμ..Δεν το λέω σωστά..Κάπως έτσι τελοσπάντων!

    Κοιτα ο καθενας αγαπητη/ε postmartem πιστευει στο δικο του θεο και νομιζω με βαση αυτα που βλεπω γυρω μου ο καθενας προσπαθει να σε κανει σαν κι αυτον γιατι νομιζει οτι αυτος ειναι τελειος και πρεπει κι εσυ να εισαι ετσι...ομως υπαρχει και μια μικρη ομαδα ατομων που σε δεχονται γι αυτο που εισαι....δλδ να σε θεωρουν γαματη οπως λες...πιστεψε με κι εγω εχω θεμα με τοις κοινωνικες επαφες και το κακο ειναι οτι εγω εχω ανθρωπους που μου μου λενε οτι ειμαι ακοινώνητη κοινος θελουν να βγαινεις εξω και να μιλας σε ολους λες κι αυτο ειναι καλυτερο...ειλικρινα πιστευω να ξερεις λιγους και καλους παρα πολλους και να αρχιζουν να λενε!!! Γιατι στο τελος χανεσαι κι εσυ και γινεσαι αλλος και δεν νομιζω να το θελουμε αυτο? σωστα?
    Last edited by homer; 04-08-2011 at 18:22.

  3. #48
    Banned
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    57
    Quote Originally Posted by PostMortem View Post
    Υ.Γ.Αν κάποιος έχει παρόμοια προβλήματα (με την κατάθλιψη και/ή την κοινωνική φοβία) ίσως να τον/την βοηθήσει το πως έλυσα εγώ το δικό μου. Είναι σχετικά απλό. Ούτε ψυχολόγοι, ούτε φάρμακα ούτε τίποτα. Το πρώτο βήμα είναι να αναγνωρίσετε τι σας προκαλεί το πρόβλημα. Για μένα ήταν η οικογένεια μου ( είναι συνεχώς αρνητικοί, πιεστικοί, έχουν ανθυγεινό τρόπο ζωής ο οποίος "κληρονομήθηκε" και σε εμένα, ποτέ ότι και αν κάνω δεν είναι αρκετό κλπ κλπ) έμαθα να μην στηρίζομαι σε αυτούς και να μην περιμένω κατι απο αυτούς.
    Το δεύτερο είναι αν δεν μπορείτε να κάνετε κάτι άμεσο για το πρόβλημα (πχ για εμένα η λύση θα ήταν να φύγω απο το σπίτι, αλλα δεν γίνεται) τουλάχιστον να μην δίνετε σημασία. Μην αναλύετε καταστάσεις στο μυαλό σας. Let it be. It is what it is. Δεν χρειάζεται πάντα να αναλύουμε τα πράγματα. Μόνο κακό κάνει. Ζήστε χαλαρά. Χωρίς υπερβολικούς συναισθηματισμους. ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ καντε αυτο που σας ευχαριστεί. Αυτο που ευχαριστεί ΕΣΑΣ. Και οχι αυτό που ευχαριστει την μαμα, τον μπαμπα, τον/την συντροφο, τον/την καλυτερο/η φιλο/η. Μονο ΕΣΕΙΣ ξέρετε τι είναι το καλύτερο για εσας. Μην αφήνετε τους άλλους να σας πουν πως θα ζήσετε την ζωή σας και μην το κάνετε ποτέ για τους άλλους. Αγαπήστε τον εαυτό σας. Και τα θετικά και τα αρνητικά. Πρώτα βρείτε τον εαυτό σας. Το ποιοι είστε και τι θέλετε να κάνετε. Εγώ ολα αυτα τα συνειδητοποιήσα γιατι δέχτηκα ενα γερό χαστούκι και ξύπνησα. Δεν ξέρω αν μπορούν να γίνουν "επίτηδες". Γι αυτο και πιστεύω οτι οι "κακές" εμπειρίες είναι και οι πολυτιμότερες. Αυτές θα σας κάνουν δυνατότερους.
    ψυχολογια σπουδαζεις? :P
    Υ.Γ.: πολυ καλες συμβουλες

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    In another world.
    Posts
    269
    Quote Originally Posted by homer View Post
    Κοιτα ο καθενας αγαπητη/ε postmartem πιστευει στο δικο του θεο και νομιζω με βαση αυτα που βλεπω γυρω μου ο καθενας προσπαθει να σε κανει σαν κι αυτον γιατι νομιζει οτι αυτος ειναι τελειος και πρεπει κι εσυ να εισαι ετσι...ομως υπαρχει και μια μικρη ομαδα ατομων που σε δεχονται γι αυτο που εισαι....δλδ να σε θεωρουν γαματη οπως λες...πιστεψε με κι εγω εχω θεμα με τοις κοινωνικες επαφες και το κακο ειναι οτι εγω εχω ανθρωπους που μου μου λενε οτι ειμαι ακοινώνητη κοινος θελουν να βγαινεις εξω και να μιλας σε ολους λες κι αυτο ειναι καλυτερο...ειλικρινα πιστευω να ξερεις λιγους και καλους παρα πολλους και να αρχιζουν να λενε!!! Γιατι στο τελος χανεσαι κι εσυ και γινεσαι αλλος και δεν νομιζω να το θελουμε αυτο? σωστα?
    Sorry για την αργοπορημενη απάντηση αλλα ειχα καιρο να μπω! Εχεις απολυτο δικιο σ αυτα που λες και συμφωνω και επαυξάνω αλλα το θεμα ειναι οτι αυτοι οι καλοι οι λιγοι δεν βρίσκονται πλεον! Ευτυχως το συνειδητοποιησα σχετικα νωρις οτι στο τελος πρεπει να σε νοιαζει μονο το τι πιστευεις εσυ και οχι τι πιστευουν οι αλλοι.
    One of these things is not like the others, one of these things must die alone.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    In another world.
    Posts
    269
    Quote Originally Posted by panos86 View Post
    ψυχολογια σπουδαζεις? :P
    Υ.Γ.: πολυ καλες συμβουλες
    Αγαπητε δεν σπουδαζω ψυχολογια αν και θα ηθελα! Αλλα με ενδιαφέρει παρα πολυ το θεμα ψυχολογια και το γιατι κανει ο καθενας οτι κανει και ο τροπος σκεψης κλπ. Γενικως παρατηρω τους ανθρωπους γυρω μου και παντα θελω να μπαινω στην θεση του αλλου ωστε να καταλαβω γιατι κανει οτι κανει (αν και τις περισσοτερες φορες αυτο δεν γινεται γιατι πολυ απλα αν δεν εχεις ζησει κατι δεν μπορεις να το καταλαβεις)..Και επειδη εχω υπαρξει και απο τις δυο μεριες του ποταμου, και την καλη, και την ασχημη, καταλαβαινω πολλα πραγματα.Χαιρομαι που σ αρεσουν οι συμβουλες μου
    One of these things is not like the others, one of these things must die alone.

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Νιωθω μονη
    By r.f. in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 80
    Last Post: 14-11-2016, 00:50
  2. Με χαλαει να μενω μονη
    By νατασουλι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 07-08-2010, 14:59
  3. Μονη στο σπιτι
    By melene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 22-08-2009, 16:53
  4. ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΝΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ
    By nikv in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 33
    Last Post: 25-07-2009, 11:07
  5. ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΨΩ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΤΟ ΚΑΚΟ....
    By krino in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 02-08-2008, 00:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •