Χωρισμος και τωρα τι;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    16

    Χωρισμος και τωρα τι;

    Να και η δικιά μου ιστορία.. ήμουν με μία κοπέλα για 4 χρόνια αλλά τον τελευταίο χρόνο η σχέση μας είχε πολλά σκαμπανεβάσματα λόγω οικογενειακών προβλημάτων δικών μου. Άθελά μου της μετέφερα πολλά από τα προβλήματά μου που την πιέσανε και στο τέλος έσκασε. Εδώ και 1,5 μήνα με χώρισε ενώ σκεφτόμουνα να της πω να ζήσουμε μαζί. Μέχρι και δαχτυλίδι για αρραβώνα είχα αγοράσει το οποίο της έδωσα όταν αποφάσισε να χωρίσουμε αλλά δεν το δέχτηκε ποτέ. Μου είπε δεν το θέλω έτσι. Της μίλησα για τα πάντα και πως νιώθω γι αυτή ότι την αγαπώ και δεν αντέχω καθόλου να είναι χώρια μου. Ίσως να σκεφτότανε να ξαναγυρίσει αλλά κατάλαβα ότι την φλέρταρε κάποιος από την δουλειά της και αποφάσισε να το τελειώσει μαζί μου. Φταίξανε και οι φίλες/οι της οι οποίοι είμαι σίγουρος ότι την επηρεάσανε αρνητικά. Έβγαινα με τον αδερφό της που τον ήξερα 11 χρόνια αλλά νομίζω οτι όλο αυτό τον μήνα έκανα λάθος γιατί επιδίωκα να μαθαίνω νέα της και βούλιαζα στην κατάθλιψη όλο και πιο πολύ. Την κοπέλα την ήξερα και αυτή 10 χρόνια ήμασταν πολύ καλοί φίλοι απλά το ερωτικό ήρθε τα τελευταία χρόνια. Της έστελνα μηνύματα στα οποία στην αρχή ψιλοαπαντούσε τώρα όμως δεν απαντάει καθόλου γιαυτό και τα διέκοψα και αυτά. Τα λάθη τα δικά μου τα παραδέχτηκα. Ποιά ήταν; Την είχα παραμελήσει πολύ και δεν την πρόσεχα. Δεν την κεράτωσα ποτέ -αν και είχα ευκαιρές- άλλωστε δεν μου έβγαινε να το κάνω και το ξέρω πως είναι δύσκολο στις μέρες μας. Ήταν ο άνθρωπός μου. Ήταν λάθη όμως που κατάλαβε ότι μπορούσα να διορθώσω άλλωστε είμαι άνθρωπος που κάνει αλλαγές και δεν μου αρέσει η στασιμότητα. Στόχος μου πλέον είναι μετά από καιρό να βλέπει σιγά σιγά τις αλλαγές και να ξαναγυρίσει κοντά μου.Δεν ξέρω αν είναι σωστό όμως. Είμαι χάλια, αλλά δεν περνάει ο χρόνος με τίποτα και μου λείπει αφάνταστα…
    Θέλω βοήθεια αλλά δεν ξέρω που να απευθυνθώ. Μίλησα στους φίλους μου. Άλλοι μου είπαν ξεπέρασέ την άλλοι να την ξεχάσω άλλοι να προσπαθήσω πάλι μετά από καιρό αφού την αγαπάω τόσο.Δεν θέλω να τους ενοχλώ και πολύ όμως έχω καταντήσει λίγο κουραστικός και το ξέρω. Μήπως ένας ψυχολόγος θα ήταν η λύση καθώς κρύβονται και οικογενειακά προβλήματα από πίσω. Ήταν πολύ καλή κοπέλα και σωστή. Πάω να τρελαθώ δεν πάει άλλο. Δεν μπορώ να δουλέψω να σκεφτώ και ξεχνάω συνέχεια. Άθελά μου μερικές φορές μου βγαίνει κακία και θέλω να την βρίσω αλλά το ξέρω πως δεν εννοώ τίποτα από αυτά που λέω. Την αγαπάω πιο πολύ απ οτιδήποτε στον κόσμο και με σκοτώνουν οι τύψεις…

    Συγγνώμη για το μεγάλο post αλλά έχω ανάγκη να μιλήσω με αγνώστους να ακούσω και άλλες γνώμες ιδιαίτερα γυναικίες καθώς δεν έχω μιλήσει με κάποια γυναίκα γιαυτό.

    Πως ένας άνθρωπος από τον ουρανό μπορεί να σε στείλει στα πατώματα;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    krhth
    Posts
    161
    γεια σου....κατα τη γνωμη μου το να παραμελεις εναν ανθρωπο που αγαπας ειναι απο τα χειροτερα,επειδη το εχω νιωσει ομως να σε ρωτησω απο οτι καταλαβα της μιλησες τι σου ειπε?δε θελει να ειστε μαζι μονο γι'αυτο?μηπος υπαρχει κ κατι αλλο?
    κατι γραφεις για καποιον απο τη δουλεια της,την αναιβαζες σα γυναικα?της ελεγες οτι ειναι ομορφη,οτι την αγαπας?ποσο αναγκη το εχουμε....κ αν ολα αυτα δεν μας τα προσφερει η σχεση μας κ καποιος αλλος μας τα δωσει???νομιζω οτι καταλαβαινω λιγο τη κοπελα σου....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    το ιδιο ισως αναρωτιοταν κι εκεινη, οταν αισθανοταν παραμελημενη και να της φορτωνεις τα προβληματα σου. Δε λεω οτι εκανες ασχημα, λεω απλως πως γινονται οι φασεις! Ετσι ενιωθες κι εσυ, επρεπε καπου να ξεσπασεις, ειχε φυγει και ο πρωτος ερωτας, την ειχαμε λιγο δεδομενη, ισως και αυτη να μην περιποιοταν πια τον εαυτο της, να μην σου τραβουσε την προσοχη και παει λεγοντας. Δεν ξερω ποσο καιρο την ειχες παραμελημενη, τι μπορει να εκανε εκεινη για να το αλλαξει αυτο και τι αντιδρασεις συναντησε, αλλα αμα ο καιρος ειναι αρκετος και αυτη προσπαθουσε αλλα εσυ ησουν στην κοσμαρα σου, μαλλον εισαι σε δυσμενη θεση, και δεν ξερω πραγματικα ποσο μπορεις να αλλαξεις συμπεριφορα. Για αυτο μαλλον θα αμφιβαλλει και εκεινη. Αν την θες κυνηγησε την παντως, δε νομιζω να περιμενεις εμεις να στο πουμε αυτο..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    krhth
    Posts
    161
    ελπιζω να μη σε ριξαμε κα αλλο ψυχολογικα ειναι ενα λαθος που το κανετε σχεδων ολοι οι αντρες ΓΙΑΤΙ???με ενδιαφερει η απαντηση σου στο θεμα για να καταλαβω κ εγω.δεν θελω να ξεσπασω τα δικα μου προβληματα πανω σου, τουλαχιστον καταλαβες το λαθος σου κ αυτο ειναι καλο....κ αν γυρησει κοντα σου προσεξε μη ξανα κανεις τα ιδια λαθοι...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    Νομίζω πως οι σχέσεις τα έχουν αυτά. Θα υπάρχουν και διαστήματα που ο άλλος θα νιώθει παραμελημένος, δεν νομίζω ότι το κάνουν μονο οι άντρες ή οι γυναίκες. Συμβαίνει και είναι φυσιολογικό.

    Νομίζω ότι οι σκέψη σου να πας σε κάποιον ειδικό, είναι καλή, κάντην πράξη.
    Τώρα, αν νομίζεις ότι πρέπει να αλλάξεις κάτι, κάνε μια προσπάθεια για σένα, χωρίς να "εμπλέκεις" την κοπέλα. Το αν θα ξαναείστε μαζί θα το δείξει ο χρόνος. Τώρα πονάς, το ξέρω, αλλά κάποια στιγμή όμως αυτό θα μειωθεί. Και αυτό που λες ότι κάποιες φορές σου έρχεται να βρίσεις, νομίζω ότι είναι "θετικό", ίσως είναι ένα από τα στάδια του πένθους που βιώνει κάποιος σε ενα χωρισμό.

    Εύχομαι γρήγορα να αισθανθείς καλύτερα

  6. #6
    εγώ θα σου έλεγα να πας σε έναν ειδικό.
    Όχι μόνο για το χωρισμό, (που έτσι και αλλιώς κάποια στιγμή θα ξεπεράσεις), αλλά για τα προβλήματα που έχεις με την οικογένεια σου, ώστε στην επόμενη σχέση αλλα και στην υπόλοιπη ζωή σου να μη τα κουβαλάς.
    Τωρα μπορεί να σου φαίνονται βουνό όλα αυτά, αλλά κάποια στιγμή ο πόνος θα περάσει και θα τα δεις πιο ψύχραιμα τα πράγματα.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    16
    Δεν έχω αυταπάτες οτι θα ξαναγυρίσει. Έκανα πολλά τα οποία μετάνιωσα και είμαι σίγουρος οτι έμαθα τρόπους συμπεριφοράς που δεν θα περάσω σε επόμενες σχέσεις. Το να κάτσει ένας άνθρωπος να σε βοηθήσει στις δύσκολες στιγμές της ζωή σου είναι δώρο από τον θεό. Αυτόν τον άνθρωπο δεν πρέπει να χάσεις. Η εύκολη λύση είναι η φυγή... Κάποιος/α που σε παραταει για κάποιον/α άλλη δεν νομίζω οτι αγαπάει πραγματικά.
    κ αν όλα αυτά δεν μας τα προσφέρει η σχέση μας κ κάποιος άλλος μας τα δώσει??
    Δεν υπάρχει περίπτωση σε μια σχέση μακροχρόνια να μην έχεις προβλήματα. Και ποιος λέει οτι στα 4 χρόνια δεσμού με κάποιον άλλο δεν θα γίνουν αυτά και χειρότερα? Στην δικία μου περίπτωση είναι και 6 χρόνια φιλίας πιο πριν οπότε ήξερε τι άνθρωπος είμαι. Δεν υπάρχει σχέση ιδανική. Είναι μια ουτοπία γιατί σε όλες τις σχέσεις έρχεται η φθορά και τα προβλήματα. οικονομικά κ.α Η αλλαγή ανθρώπων δεν είναι η καλύτερη λύση για μένα. Ο αγώνας και η αγάπη κρατάνε μια σχέση δυνατή και παντοτινή.
    ελπιζω να μη σε ριξαμε κα αλλο ψυχολογικα ειναι ενα λαθος που το κανετε σχεδων ολοι οι αντρες ΓΙΑΤΙ???
    Δεν ξέρω αν το κάνουν όλοι πάντως στην δικία μου περίπτωση υπήρχαν σοβαρά προβλήματα οικογενειακά.
    γεια σου....κατα τη γνωμη μου το να παραμελεις εναν ανθρωπο που αγαπας ειναι απο τα χειροτερα,επειδη το εχω νιωσει ομως να σε ρωτησω απο οτι καταλαβα της μιλησες τι σου ειπε?δε θελει να ειστε μαζι μονο γι'αυτο?μηπος υπαρχει κ κατι αλλο?
    κατι γραφεις για καποιον απο τη δουλεια της,την αναιβαζες σα γυναικα?της ελεγες οτι ειναι ομορφη,οτι την αγαπας?ποσο αναγκη το εχουμε....κ αν ολα αυτα δεν μας τα προσφερει η σχεση μας κ καποιος αλλος μας τα δωσει???νομιζω οτι καταλαβαίνω λίγο τη κοπέλα σου....
    Υπάρχει κάποιος άλλος αυτό έχω καταλάβει. Και φυσικά της έλεγα οτι είναι όμορφη και οτι την αγαπάω.Το ήξερε κ ολας. Μέχρι και πρόταση γάμου ήθελα να της κάνω. Ποιά η μεγαλύτερη απόδειξη αγάπης για έναν άνθρωπο από την ολοκλήρωση μιας σχέσης και την κατάληξη σε γάμο;
    Το μόνο που με κρατάει αυτό τον καιρό είναι οτι είμαι πολύ δραστήριος στην ζωή μου και ξεχνιέμαι. Αλλά τα βράδια είναι τα χειρότερα .. Όλες οι σκέψεις μου είναι σ αυτήν.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    16
    Τελικά όλα τελειώσανε έτσι απλά με 1 μήνυμα στο κινητό. 6 χρόνια φιλίας και άλλα 4 σχέσης. Ωραίο καλοκαίρι θα περάσουμε και φέτος...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    ας μην ειμαστε τοσο ευαισθητοι..μου χει τυχει κ μενα να κλαιω και να οδηρομαι σ χωρισμος να χω παρλαυσει να μην μπορω, οι ψυχολογοι λενε να βιωσουμε το πενθος αλλα ντα3ει ποσο πια ο χρονος γιατρευει κ ποσο μαλλον αν βρεις αντικαταστατρια..βγες εξω και παι3ε εγς αυτο τηα εκανα κ δεν θα περιμενα γτ αυτη βρηκε αλλον..

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    21
    Οι γυναίκες χρειάζονται πάντα κάποιον να τις ανεβάζουν με λόγια.. Εγώ στην τελευταία μου σχέση ενώ η κοπέλα ήταν κολλημένη μαζί μου, έμαθα μετά απο καιρό οτι μιλούσε με κάποιον μέσω μηνυμάτων (χωρίς να κάνει κάτι παραπάνω) μόνο επειδή αυτός της έλεγε γλυκόλογα και την ανέβαζε. Και όντως την είχα παραμελήσει, αφού τη σχέση κυρίως αυτή την κρατούσε..
    Μην το παίρνεις προσωπικά.. Αφού δεν το έκανες, σημαίνει οτι δε μπορούσες πλέον να το κάνεις. Χαλάρωσε.. Δε χρειάζεται να πεθαίνουμε κιόλας!

  11. #11
    Συμφωνώ με τους προηγούμενους...Όσο και αν σου φαίνεται τώρα βουνό, κάποια στιγμή θα το ξεπεράσεις. Σκέψου πως έτσι και αλλιώς δεν είχε τίποτα να σου δώσει, όπότε γιατί να ξανά είστε μαζί?
    Δεν ξέρεις τι σε περιμένει λίγο πιο κάτω. Απλά πρέπει να προχωρήσεις για να το βρεις...:)

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    16
    Ευχαριστώ παιδιά που με ανεβάζετε :)
    Αυτό που μου είναι πολύ δύσκολο να ξεπεράσω είναι οτι έχω τύψεις για κάποια πράγματα που έκανα. Το έχω αποδεχτεί οτι δεν θα ξαναείμαστε μαζί. Αλλά οι τύψεις που έρχονται οταν ειμαι μόνος είναι αβάσταχτες...
    Μην φανταστείτε τίποτα κακό -απλά κάποιες κουβέντες και συμπεριφορές τον καιρό που είχα κάποια προβλήματα με το σπίτι μου- που θα μπορούσα να είχα αποφύγει.
    Με ενοχλεί που την ήξερα τόσα χρόνια. Θα ήθελα μετά από καιρό όταν κάνω και γω μια άλλη σχέση ή οταν την ξεπεράσω τελείως να μπορούμε κάποια στιγμή να ξαναβγαίνουμε και να γίνουμε όπως ήμασταν παλιά οχι συνέχεια εννοείτε απλά να λέμε ένα γειά μην αλλάζουμε δρόμο. Άλλωστε ξέρω και τον αδερφό της πολλά χρόνια που ούτως η άλλως βγαίνουμε. Αδύνατο ε;

    ας μην ειμαστε τοσο ευαισθητοι..μου χει τυχει κ μενα να κλαιω και να οδηρομαι σ χωρισμος να χω παρλαυσει να μην μπορω, οι ψυχολογοι λενε να βιωσουμε το πενθος αλλα ντα3ει ποσο πια ο χρονος γιατρευει κ ποσο μαλλον αν βρεις αντικαταστατρια..βγες εξω και παι3ε εγς αυτο τηα εκανα κ δεν θα περιμενα γτ αυτη βρηκε αλλον..
    Νιώθω οτι δεν είμαι έτοιμος ακόμα να το κανω αυτό. Θα ήθελα πρώτα να την ξεπεράσω και αυτή και τα οικογενειακά μου προβλήματα τελείως και μετά να κάνω κάτι. Άλλωστε έτυχε να είμαι σε μια παρέα με γυναίκες αλλά δεν μου έβγαινε καθόλου. Σκεφτόμουνα αυτή χωρίς να το θέλω.
    Last edited by xar; 03-06-2011 at 17:45.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    16
    Και εκεί που λες είμαι καλύτερα τσουπ να και η εμφάνιση.. Προχτές συγκεκριμένα η κυρία πήγε με κάτι φίλους της και τον γκόμενο σε ένα ταβερνάκι που πηγαίναμε μαζί και ο άνθρωπος που το έχει είναι φίλος μου. Περιττό να σας πω οτι έγινε έξαλλος με την συμπεριφορά της άσχετα αν δεν το έδειξε. Ο τύπος είναι επαγγελματίας. Μου φαίνεται άθλιο το όλο σκηνικό...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    xar μην βρίσκεις δικαιολογίες να την κατηγορήσεις...από δικό σου λάθος την έχασες και τώρα λογικό είναι να προχωρά τη ζωή της και να πηγαίνει σε μέρη που μπορεί να έχετε πάει.Δεν το θεωρώ παράλογο ούτε θράσος από μέρους της. Για να μην μπορούσες να της προσφέρεις αυτά που ήθελε δείχνει πολλά...μήπως τελικά νιώθεις άσχημα από ανασφάλεια?Μήπως τελικά δεν την αγάπησες πραγματικά? Πιστεύω οτι όταν αγαπάς κάποιον μαθαίνεις ενστικτωδώς να ακούς τον συντροφό σου και να του δίνεις χαρά..

  15. #15
    Και τωρα παρτυ :Ρ

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Και τωρα τι?
    By water in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 06-08-2013, 13:22
  2. Τώρα τι θες...?
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 28-05-2012, 02:50
  3. τι ωρα ειναι τωρα?
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 48
    Last Post: 30-03-2010, 16:16
  4. Και τωρα πως το λενε...
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 07-01-2010, 23:52
  5. Και τωρα, τι?
    By amelie in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 9
    Last Post: 12-01-2008, 18:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •