Έχω θεματάκι...όποιος πραγματικά γνωρίζει ας απαντήσει!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    33

    Έχω θεματάκι...όποιος πραγματικά γνωρίζει ας απαντήσει!

    Να 'μαι πάλι,αυτήν την φορά θέλω να ρωτήσω για την κουμπάρα μου η οποία δεν δέχεται ψυχολογική βοήθεια!Έχει τα εξής...έχει μεγάλο άγχος μηπερβολικό ν πάθουν τίποτα οι δικοί της άνθρωποι και η ίδια και κατεπέκταση έκανε διάφορα τελετουργικά του τύπου,σαν συνομιλούσε με τον θεό,έχει τυχερό αριθμό το 3 και βάση με αυτόν τον αριθμό έκανε διάφορες κινήσεις,αυτό το ξεπέρασε καθότι το έκανε στο γυμνάσιο,παρεπιπτόντως να σας πώ ότι είναι ιδιαίτερα ανσφαλής άτομο.Από τότε κατά καιρούς την έπιαναν κάποιες μανίες αλλά τις ξεπερνάει.Το θέμα όμως είναι τώρα που γέννησε.Λέει ότι βλέπει το μωρό σαν διάβολο και θυμιατίζει όλη την ώρα.Αρχικά φαίνεται σαν ιψδ αλλά κατά την γνώμη μου νομίζω ότι αυτή η διαρκής ανησυχία,το άγχος και οι φοβίες που έχει είναι από υπερβολικό άγχος.Βασικά νομίζω ότι είναι κρίσεις πανικού και γαδ.εσείς τι λέτε?

  2. #2
    Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    33
    Κανένας καλέ?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    {Λέει ότι βλέπει το μωρό σαν διάβολο και θυμιατίζει όλη την ώρα} <<<<<<<<<αυτο νομιζω ειναι το ποιο ανησυχητικο. Οχι τοσο για αυτην , οσο για το μωρο. Νομιζω οτι χρειαζεται η παρεμβαση καποιου ειδικου, ψυχολογου ,ψυχιατρου. Αν δεν μπορει η ιδια να ζητησει βοηθεια , καλο θα ηταν να μιλησεις εσυ με καποιον για να σε συμβουλευσει πως θα το χειριστεις .
    Συζυγος δεν υπαρχει;

  4. #4
    Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    33
    υπάρχει σύζηγος,της λέει να πάει σε γιατρό αλλά τίποτα.εγώ νομίζω ότι είναι υπερβολική ανησυχία,την ξέρω.όλοι έχουμε εμμονές και όλοι πέσαμε σε ψυχαναγκαστικά κάποια στιγμή,αυτό δεν σημαίνει ότι πάσχουμε από ιψδ.αυτό που με ανησυχεί και μένα είναι το μωρό.νομίζω ότι είναι γαδ,επειδή έχω και γώ ξέρω τι γίνεται με αυτό το σκατόπραμα.εγώ βέβαια δεν βλέπω τέτοια.εσύ τι λές?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Καλημέρα, Joan.

    Όποιος γνωρίζει πραγματικά τι, να απαντήσει;
    Από τι πάσχει η κουμπάρα σου; Θέλεις να κάνουμε διάγνωση; Θα μπορούσε να έχει και επιλόχεια κατάθλιψη.
    Θα μπορούσε να έχει ό,τι μα ό,τι.. Αυτό είναι το θέμα;

    Μου κάνει εντύπωση το ότι δείχνεις να σε ενδιαφέρει περισσότερο να επαληθεύσεις τη δική σου ''διάγνωση'',
    παρά να ανησυχείς για τη γυναίκα αυτή και κυρίως για ένα βρέφος που δεν μπορεί να βοηθήσει τον εαυτό του.
    Δεν ανησυχείς για το μωρό όταν η μητέρα του το βλέπει ως κάτι ''κακό'' που χρειάζεται ξόρκισμα;;;

    Ό,τι και να έχει η κουμπάρα σου δε θα το διαγνώσουμε ούτε εμείς ούτε βέβαια κι εσύ. Δεν είμαστε ειδικοί.
    Και αυτό είναι που χρειάζεται, τη βοήθεια ενός ειδικού.

    Γνώμη μου είναι, να συζητήσεις ξανά με τον άντρα της και κυρίως μαζί της.. Χωρίς ''διαγνώσεις'' έχεις αυτό-έχεις εκείνο.
    Πρότεινέ της με ενδιαφέρον απλό και ανθρώπινο ότι η βοήθεια / υποστήριξη / θεραπεία ενός γιατρού ή ενός ψυχολόγου
    θα μπορέσει να την κάνει να αισθανθεί καλύτερα.

  6. #6
    Quote Originally Posted by Joan1983 View Post
    Να 'μαι πάλι,αυτήν την φορά θέλω να ρωτήσω για την κουμπάρα μου η οποία δεν δέχεται ψυχολογική βοήθεια!Έχει τα εξής...έχει μεγάλο άγχος μηπερβολικό ν πάθουν τίποτα οι δικοί της άνθρωποι και η ίδια και κατεπέκταση έκανε διάφορα τελετουργικά του τύπου,σαν συνομιλούσε με τον θεό,έχει τυχερό αριθμό το 3 και βάση με αυτόν τον αριθμό έκανε διάφορες κινήσεις,αυτό το ξεπέρασε καθότι το έκανε στο γυμνάσιο,παρεπιπτόντως να σας πώ ότι είναι ιδιαίτερα ανσφαλής άτομο.Από τότε κατά καιρούς την έπιαναν κάποιες μανίες αλλά τις ξεπερνάει.Το θέμα όμως είναι τώρα που γέννησε.Λέει ότι βλέπει το μωρό σαν διάβολο και θυμιατίζει όλη την ώρα.Αρχικά φαίνεται σαν ιψδ αλλά κατά την γνώμη μου νομίζω ότι αυτή η διαρκής ανησυχία,το άγχος και οι φοβίες που έχει είναι από υπερβολικό άγχος.Βασικά νομίζω ότι είναι κρίσεις πανικού και γαδ.εσείς τι λέτε?
    Βρε τζόαν, εσύ άνοιξες προχτές θέμα και έβαζες χέρι στα μέλη εδώ πως κάνουν διαγνώσεις και τώρα της έχεις διαγνώσει της κουμπάρας τρεις ψυχικές ασθένειες σε πέντε σειρές...:ρ

    Πείστε τη γυναικα να πάει σε έναν ειδικό να μη ταλαιπωρείται και παίξε με τις κούκλες σου το γιατρό.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,690
    εμένα πάλι αυτό με το μωρό μου φαίνεται σαν ψύχωση χανγκ λιγο

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    269
    η κοπελα εχει προβλημα!πρεπει να παει σε ψυχιατρο!οτι και να πουμε απο εδω μεσα δεν μπορουμε να την γιατρεψουμε!
    κυνδινευει ενα βρεφος και αυτο ειναι το πιο σοβαρο!
    απορω με τον συζιγο που την ακουει να λεει ολα αυτα και δεν την εχει αρπαξει να την παει με το ζορι σε γιατρο!με τι εμπειστοσυνη αφηνει το μωρο και φευγει στα χερια της οταν αυτη το βλεπει σαν διαβολο!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Συμφωνω με τους υπολοιπους.Στο προηγουμενο θεμα σου φωναζεις οτι ολοι βαφτίζουν κατι μια συγκεκριμένη διαταραχη και τωρα το κανεις εσύ με απολυτο κ επιμονο μάλιστα τροπο για μια αλλη διαταραχη.
    Σημασια εχει να παει σε καποιον που θα της βρει εναν τροπο να ξεπερασει αυτη την εντυπωση που εχει για το μωρο,ειτε ειναι ιδεοληψια,ειτε ψυχωση,ειτε φοβια,είτε γαδ,ειτε οτιδηποτε.Η ουσια ειναι πως ειναι μια παραλλογη ιδεα που απειλει το μωρο.Κ μονο να καθεται να το θυμιατίζει καθε λιγο μπορει να προκαλεσει προβλημα στο αναπνευστικό του.Επίσης σημαντικό ειναι το μωρο να ειναι προστατευμένο μεχρι εκεινη τη στιγμη κ διασφαλισμένο απο καποιον τριτο.
    Δεν εχουμε δει/ακουσει κ λιγα δυστυχως.
    Μην το παιρνεις ελαφρα,κ μην εμμενεις τόσο στη διαγνωση.Αυτη τη στιγμη προεχει η ασφαλεια του παιδιου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ...........................................Επε� �δη ομως ,,συνηθως αυτα τα ατομα αρνουνται να παραδεχτουν το προβλημα τους,,, η το χειροτερο να σε δουν και σενα (που θα τους μιλησεις για τον γιατρο) σαν διαβολικη μορφη. Καθως επισης να επιτεινει την αρνηση προς το μωρο (αποδιδοντας του το αιτιο ).
    Ποιο εξυπνο ειναι να κινηθει κανεις ποιο διακριτικα (ενοειται εφοσων εκτιμα οτι δεν υπαρχει αμεσως κινδυνος)
    Μπορει ας πουμε να ερθει καποιος ειδικος ,απ την κοινωνικη προνοια πχ , σαν φιλος στο σπιτι , μια δυο φορες , να εκτιμησει τη γενικη κατασταση , και να δρομολογισει την αντιμετωπιση της καταστασης με το ελαχιστο 'κοστος' για ολους.
    ΥΓ. γιατι παρ ολα αυτα προκειται παντα για μια 'μητερα με το παιδι της' , υπαρχει παντα ο κινδυνος να τα κανει κανεις χειροτερα.......

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    ...................

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Quote Originally Posted by path View Post
    ........Επειδη ομως ,συνηθως αυτα τα ατομα αρνουνται να παραδεχτουν το προβλημα τους,,, η το χειροτερο να σε δουν και σενα (που θα τους μιλησεις για τον γιατρο) σαν διαβολικη μορφη. Καθως επισης να επιτεινει την αρνηση προς το μωρο (αποδιδοντας του το αιτιο ).
    Ποιο εξυπνο ειναι να κινηθει κανεις ποιο διακριτικα (ενοειται εφοσων εκτιμα οτι δεν υπαρχει αμεσως κινδυνος)
    Μπορει ας πουμε να ερθει καποιος ειδικος ,απ την κοινωνικη προνοια πχ , σαν φιλος στο σπιτι , μια δυο φορες , να εκτιμησει τη γενικη κατασταση , και να δρομολογισει την αντιμετωπιση της καταστασης με το ελαχιστο 'κοστος' για ολους.
    ΥΓ. γιατι παρ ολα αυτα προκειται παντα για μια 'μητερα με το παιδι της' , υπαρχει παντα ο κινδυνος να τα κανει κανεις χειροτερα.......
    δεν φαινοταν το μνμα σου παθ

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ευχαριστω για την ...επανεμφανιση ! δεν ξερω γιατι συμβαινει αυτο ........

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Σε καποιες λεξεις το κοβει.Δεν ξερω αν το κανει γιατι παει να τις θεωρησει βρισιες.Δεν εχω καταλαβει.Κι εμενα μου το χει κανει

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    το κοβει οταν εχει συνεχομενους χαρακτηρες χωρις κενα

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. οποιος γνωριζει μεθοδους απεξαρτησης παρακαλω να μου γραψει! ΑΜΕΣΗ ΑΝΑΓΚΗ! ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
    By giorgos panou in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 112
    Last Post: 16-05-2015, 18:13
  2. Οποιος θελει να chat-αρει.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 84
    Last Post: 03-10-2009, 18:05
  3. Replies: 27
    Last Post: 01-01-2009, 02:48
  4. ποιος γνωρίζει..
    By mstrouf in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 28
    Last Post: 28-08-2008, 14:27
  5. Σας παρκαλώ όποιος μπορεί ας απαντήσει
    By pandwra__85 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 21-03-2007, 21:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •