zyprexa vs risperdal
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    183

    zyprexa vs risperdal

    αν εχω καταλαβει καλα αυτα τα δυο ειναι τα πιο δυνατα απο τα ατυπα. καπου διαβασα πως το ζυπρεξα ειναι καλυτερο απο το ρισπερνταλ στα αρνητικα συμπτωματα, ειναι?. το ρισπερνταλ το ειχα φαει στη μαπα για 2 χρονια οποτε ξερω τι θα μου κανει πανω κατω. βεβαια κ το ζυπρεξα το ειχα παρει πριν αρκετα χρονια, αλλα γμτο δεν θυμαμαι σχεδον τιποτα απο τις παρενεργειες του.

    εχω γραψει επανελλειμενα στο φορουμ οτι δεν ξαναπαιρνω αντιψυχωσικα, αλλα σκεφτομαι να υποχωρησω για διαφορους λογους. εκανα πατατα, τα αντιψυχωσικα δεν κοβοντε ετσι οπως τα εκοψα.

    αυτο που με ανησυχει πιο πολυ ειναι ο κινδυνος της οψιμης δυσκινησιας.

    δεν θα αναλυσω το ζητημα οτι θα πλεω στην θαλλασα της απεραντης βαρεμαρας και αλλα πολλα, γιατι τωρα αλλα με ανησυχουν.

    οποιος μπορει ας δωσει τις εμπειριες ή γνωσεις του γυρω απο αυτα τα δυο φαρμακα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Εγω παιρνω zyprexa 2,5 χρονια τωρα και εχω να πω τα καλυτερα γι αυτο το φαρμακο.Το μονο αρνητικο ειναι οτι εβαλα 20 κιλα αλλα μπροστα στα θετικα που μου προσφερε αυτο το φαρμακο τα κιλα ειναι το λιγοτερο.Δεν εχω προβλημα στην ομιλια ουτε τιποτα αλλο.Απλα το θεμα ειναι το πιο φαρμακο θα σε πιασει.Δηλαδη δεν μπορουμε να λεμε αυτο το φαρμακο ειναι καλο παρτο γιατι στον καθε οργανισμο ταιριαζει διαφορετικο φαρμακο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,858
    Εγώ παίρνω σερτινδολη κ είναι πραγματικά σαν να μην το παίρνω ούτε κιλά ούτε τίποτα εχω χάσει 12 κ στο άγχος καμία διαφορά εχω αυτό που είχα πάντα

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    395
    μηπως μπορει να μου πει κανεις ποσο ισοδυμανει 20 mlg zyprexa σε ρισπενταλ?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    το risperdal δεν το χω παρει για να εχω προσωπικη αποψη, τ ζυπρεξα μου το δινανε με το ζορι οταν ημουν ανορεξικη κ εχω τις χειροτερες εντυπωσεις απο αυτο το κωλοφαρμακο κ το μισω.... βεβαια δεν θελω να ειμαι απολυτη σ αυτα που λεω αν κ το χω αυτο γενικοτερα ουτε να τρομοκρατησω κανεναν αλλα το συγκεκριμενο φαρμακο ειναι απο τα δυνατοτερα αντιψυχωτικα κ προκαλει μεγαλη αυξηση βαρους ειναι η αληθεια... για να φτανουν σε σημειο να το δινουν σε ανορεξικους αυτο σημαινει πολλα.... εγω ειχα βαλει 17 κιλα σε 2 μηνες, αλλα πες οκ κοπελια ησουν 35 νταξει (λεμε τωρα) αλλα να το παιρνει καποιος κ να φορτωνεται ενα σωρο κιλα ειναι κριμα κ ασχημο κ εξοργιζομαι πολυ με κατι τετοιο.. βεβαια αν καποιον που εχει σοβαρο προβλημα τον βοηθαει, τοτε οκ, δεν το αμφισβητω....

    επισης φερνει κ τρομερη υπνηλια αλλα παει αναλογως κ την δοση...

    οσο για τα εξωπυραμιδικα, προκαλει αλλα σε μενα απ ο,τι θυμαμαι δεν ειχε προκαλεσει τοσο...

    εγω προσωπικα παιρνω abilify κ δεν εχω βαλει κιλα αλλα τρεμουν καποιες φορες τα χερια μου η μουδιαζουν τα ποδια μου ειδικα αν θελω να κανω κατι που απαιτει σταθεροτητα κ ηρεμια κ συγκεκτρωση.. κ επειδη το βαζω κ στο μυαλο μου τσαντιζομαι περισσοτερο... πχ αρχικα δεν μπορουσα να κρατησω τη μασια στα μαλλια μου κ ετρεμα με αποτελεσμα να πεσει πανω στο ποδι μου κ να παθω εγκαυμα 2ου βαθμου... :P

    αλλα γενικα καθε φαρμακο αντιδραει διαφορετικα σε καθε οργανισμο....οποτε ειναι δυσκολο να εξαγουμε στανταρ συμπερασμα...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Αμα ειναι να παρεις Risperdal παρε το Quicklet και οχι το παλιο.

    Το παλιο παρα ειναι δυνατο και σε κανει χαζοχαρουμενο, σε αλλαζει απο τον εαυτο σου
    κ.λ.π.

    Εγω τωρα παιρνω quicklet και εχω δει μεγαλη διαφορα. Αισθανομαι περισσοτερο
    νορμαλ και ο εαυτος μου και μπορω να πω ,πιο σιγουρος και απο οτι χωρις το φαρμακο.

    Ειναι επισης καλυτερο και στο σεξ κ.λ.π. και στο βαρος και την υγεια γενικοτερα.

    Το κακο ειναι οτι δεν ειναι τοσο ισχυρο , τουλαχιστον σε εμενα.

    Δεν ειχα προβληματα τεραστια με υποταση και εμετους κ.λ.π. οπως ειχα με το παλιο
    Rispedal.

    Αλλα αμα ειναι να παρεις ρισπεριδονοειδες παρε το Invega που ειναι πιο καινουργιο
    και λενε καλυτερο.

    Το Risperdal ειναι τοσο παλιο (πανω απο 20 χρονια) που εχει βγει απο την πατεντα.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    395
    Εστω σε geodomαμα ξερει κανεις ποσο ισοδυναμει?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    ρε συ lost body τι ρωτας κι εσυ τωρα απο που κι ως που να ξερουμε δεν ειμαστε γιατροι ρωτα το γιατρο σου να σου πει κ γιατι απαραιτητα πρεπει το ενα φαρμακο να ισοδυναμει με καποιον τροπο με ενα αλλο, αλλο φαρμακο ειναι το ενα, αλλο φαρμακο ειναι το αλλο!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    254
    παιδια απο τοτε που ξεκινησα θεραπεια με ρισπερνταλ (πλεον μισο το βραδυ) και τοπαμακ (0,25 μισο πρωι βραδυ) η πιεση μου εχει φτασει (σημερα) 4,3 η μικρη και 8,5 η μεγαλη.Δε μπορω να παρω τα ποδια μου τα νιωθω σαν πετρες ζαλιζομαι τα βλεπω ολα μαυρα δε μπορω να σηκωθω απο το κρεβατι δυσκινησια και γενικα νιωθω να χανομαι. ΔΕν ξερω πιο απο τα 2 φταιει.Πειτε μου λιγο τι ξερετε σας παρακαλω!!!!!!!!!!ΔΕ μπορω να κουνηθω σας λεω. Ειναι λογικο να νιωθω ετσι με τοσο χαμηλη πιεση;;;Δευτερα (αν ζω μεχρι τοτε) εχω ραντεβου με τη γιατρο μου.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Εγω παιρνω ρισπερνταλ και δεν εχω ζαλαδες, αλλα καλου κακου ψαξε γκουγκλ τις πιθανες παρενεργειες και των δυο φαρμακων, και απο κει και περα το συζητας με τη γιατρο σου. Τελικη υπευθυνη ειναι αυτη.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    254
    Για το Risperdal εχω βρει οτι προκαλει υποταση κοπωση και ολα τα σχετικα που εχω για το τοπαμακ δε βρισκω σχεδον τιποτα!

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Καταλαβα, πες το στη γιατρο σου!! Παντως δεν τα εχουν αυτα τα συμπτωματα ολοι.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    τανια κ εγω ετσι ημουν στην αρχη οταν ξεκινησα τοπαμακ κ αμπιλιφαι ημουν σαν κοτοπουλο κ αδυναμη κ ετρεμα κ ζαλιζομουν ειδικα οταν πηγαινα να σηκωθω κ ειχα περιεργη αισθηση του εαυτου μου, σαν να ειμαι απεξω κ εχω βγει απ το σωμα μου, δεν ξερω αν με πιανεις...
    αλλα μετα απο μερες υποχωρησαν αυτα κ τα συνηθησα αν κ οπως εγραψα οταν ειναι να κανω κατι που απαιτει ηρεμια κ σταθεροτητα τρεμω αλλα μονο τοτε...

    το τοπαμακ δεν προκαλει γενικα σοβαρες παρενεργειες σε σχεση με αλλα, εντυπωση μου κανει παντως ρε συ που παιρνεις πολυ μικρη δοση κ απ τα 2 κ εισαι ετσι... εγω πριν καιρο επαιρνα 30 mg abilify κ δεν ημουν τοσο χαλια βεβαια καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος ο γιατρος σου τι σου λεει??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    φιλε και εγω ειχα φοβερη υποταση με Risperdal.

    Πινω ομως 2-3 καφεδες και ειμαι οκ.

    Βεβαια κοιτα μη σε πειραξει και ο καφες , καθως ως γνωστον αυξανει την ντοπαμινη.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    254
    ακομα τα παιρνεις?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. zyprexa
    By kosmein in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 05-07-2009, 00:03
  2. Solian , Zyprexa, Risperdal
    By afrula in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 18
    Last Post: 21-11-2008, 18:25
  3. Συγκριση Risperdal Quicklet με Risperdal Consta
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 29-08-2008, 16:29
  4. ZYPREXA ;
    By Georgz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 06-08-2008, 23:42
  5. zyprexa
    By orfeas in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 06-02-2008, 00:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •