Αγοραφοβία!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281

    Αγοραφοβία!!!

    Καλησπέρα σας,

    Θα ήθελα κάποιος να μου πεί τι είναι η αγοραφοβία! και αν κάποιος από εσας το έχει ή γνωρίζεται κάποιον από τον περίγυρό σας θα ήθελα να μου πείτε πως προκαλείται, τι του συμβαίνει και πως αντιμετωπίζεται και αν αντιμετωπίζεται...

    Ευχαριστώ!!!

  2. #2
    Το να κλείνεσαι στο σπίτι, το να βρήσκεις χίλιες δυο δικαιολογίες για να μη βγεις έξω από το σπίτι, το να αποφεύγεις τη συναναστροφή ακόμα και όταν είσαι μαζί με άλλους, το να πηγαίνεις κάπου όταν ξέρεις ότι δε θα χει κόσμο εκεί, το να αποφεύγεις να μιλήσεις ή να ιδρώνεις όταν σου δίνουν τον λόγο, το να νοιώθεις ότι όλοι σε κοιτάζουν ή ακόμα χειρότερα ότι μπορεί κάποιος να σε βλάψει. Περίπου αυτά.

    Σαν θεραπεία: το σίγουρο είναι ότι δεν μπορείς για κανέναν απολύτως λόγο να συνεχίσεις σ’ αυτη την κατάσταση. Θεραπεία είναι εσύ η ίδια να αποδείξεις στον εαυτό σου ότι όλες αυτές οι αναστολές ανήκαν απλά στη σφαίρα της δικής σου φαντασίας και δεν είχαν καμιά σχέση με την πραγματικότητα, και πόσες πολλες ωραίες στιγμές της ζωής στερήθηκες για την αρρωστημένη αυτή κατάσταση. Πως θα το ξεπεράσεις: οι μαγικές λέξεις είναι έκθεση και υπέρβαση. Το να επιδιώκεις να εκθέτεις τον εαυτό σου στα μέρη εκείνα που συνηθίζεις να φοβάσαι. Οταν έρχονται στο μυαλό σου οι δικαιολογίες που σε κρατούν στο σπίτι να βρήσκεις το ψυχικό σθένος να τις παραμερίζεις, να υπερβαίνεις αυτό που ο εαυτός σου συνηθισε να κάνει και να βολευεται τόσο καιρό. Να βάζεις όλες σου τις δυνάμεις να κάνεις το αντίθετο απ αυτό που έμαθες να κάνεις.
    Λίγο λίγο. Το σίγουρο είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις άλματα. Για αρχή λίγα βηματάκια αρκούν, κι όμως με αυτά θα εξοικειώνεσαι με το χώρο και τους ανθρώπους, θα βλέπεις τις δικαιολογίες και τις φοβίες σου να διαψεύδονται, σ΄αυτό το λίγο θα παιρνάς όμως ωραία και θα το νοιώθεις και κάθε φορά τα βηματα θα γίνονται όλο και πιο εύκολα. Κάθε φορα μετά από κάθε βήμα θα βοιώνεις τη χαρά της επιτυχίας, σου το εγγυώμαι. Και έτσι θα αποκτήσεις σιγα σιγα τις δυναμεις. Από τα απλά στα πιο δύσκολα.
    Το σίγουρο, δεν μπορείς να συνεχίσεις στην ίδια κατάσταση, σου στερεί πολλά, ήδη έχασες πολλά και πρέπει να αλλάξει πριν να ναι αργά.
    γιάννης

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    11
    Συμφωνώ απόλυτα με το Γιάννη απλά μη ξεχνάς όταν βλέπεις κάποια πρόοδο να συνεχίζεις με σταθερά μικρά βήματα χωρίς να επαναπαύεσαι! Σημασία δεν έχει μόνο να κάνεις μικρά άλματα αλλά και με σταθερά διαστήματα για να μην υποτροπιάζεις!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Χμ..., πρώτα απ'όλα καλημέρα σας και ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Βασικά δεν πρέπει να έχω πρόβλημα αγοραφοβίας απλά ήμουν περίεργη γύρω από αυτό το θέμα και ήθελα να μάθω κάποιες πληροφορίες. Γιάννη συμφωνώ και εγώ μαζί σου, έτσι το σκεφτόμουν και εγώ! Η δύναμη είναι το ίδιο μας το μυαλό...Τα πάντα είναι εκεί μέσα!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Αυτο που περιγραφεις Ιωαννη,ειναι μαλλον κοινωνική φοβια.
    Κι εγω τα μπερδευα.
    Η αγοραφοβία μαλλον εχει να κανει περισσοτερο με το φοβο του ατόμου για τον ερχομό ενός πανικού σε δημοσιο χωρο,κ της ελλειψης ελευθερης εξοδου(λογω πολλων ανθωπων ισως)απο αυτον.Συνδεεται περισσοτερο με το χωρο δλδ.
    Στην κοινωνική φοβια εχει το ατομο την εντυπωση οτι το κοιταζουν ολοι,οτι ισως το κριτικάρουν,και φοβαται να παρει το λόγο σε δημόσιο χωρο.
    Και στις δυο περιπτώσεις το ατομο περιορίζεται κ μπορει να κλειστει στο σπιτι λογω αυτων των φοβων του.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Ναι αλλά δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς για την αγοραφοβία και ποιά η διαφορά! :/

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Η αγοραφοβια συνδεεται περισσοτερο με το χωρο(οπου υπαρχει πολυκοσμία).Τον φοβο ενος ατομου οτι θα το πιασει πανικός μεσα σ αυτον και θα ειναι αβοηθητο.
    Ενω η κοινωνική φοβια (αυτο που περιγραφει ο Ιωαννης)περισσοτερο με τους ανθρωπους.Τις κοινωνικες συναναστροφες,κ το φοβο μηπως το ατομο ρεζιλευτει και την εντυπωση οτι κριτικάρεται συνεχεια.
    κοιτα εδω: http://www.medlook.net/article.asp?item_id=1729

Similar Threads

  1. Αγοραφοβια
    By mary.a in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 41
    Last Post: 04-03-2011, 15:56
  2. αγοραφοβια?οχι εγω!
    By melene in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 7
    Last Post: 28-07-2009, 16:49
  3. Αγοραφοβία.. ;
    By Dexter in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 24
    Last Post: 11-02-2008, 01:03
  4. Αγοραφοβια?
    By Σωτηρης1 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 5
    Last Post: 15-09-2007, 14:21
  5. Αγοραφοβία???
    By _CASA_ in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 8
    Last Post: 08-05-2007, 16:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •