Κατάθλιψη.....η καλή μου φίλη εδώ και χρόνια.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    2

    Κατάθλιψη.....η καλή μου φίλη εδώ και χρόνια.

    Κατάθλιψη.....η καλή μου φίλη εδώ και χρόνια. Την ξεπερνώ.... αλήθεια περνάω εποχές πολύ όμορφες. Αλλά δεν την ξεχνώ. Ούτε κι εκείνη εμένα. Ξέρω ότι είναι στη γωνία και με περιμένει. Είναι σαν τον πιστό ατζέντη που με ακολουθεί παντού κι άλλοτε παραμένει διακριτικά στη γωνία κι άλλοτε τρελλαίνεται από χαρά να μου απλώνει πλουσιοπάροχα την αγκαλιά του για να βυθιστώ με ανακούφιση σ\' αυτήν. Γιατί η επιστροφή είναι ανακουφιστική. Όταν είμαι μακριά της είμαι σε συνεχή αγώνα να διατηρήσω αυτήν την σπάνια αίσθηση της ζωής, της ροής, της κίνησης, της \"κανονικότητας\". Η υπέρτατη αλήθεια μου αποκαλύπτεται και χαίρομαι που καταφέρνω να καταπιώ το παραμύθι ότι αξίζει να υπάρχω. Αλλά μέσα μου ξέρω... ΞΕΡΩ... Είναι όμορφα τα παραμύθια αλλά όταν τα βαρεθούμε επιστρέφουμε στην πραγματκότητα. Αλλά και στην πραγματικότητα της κατάθλιψης πάλι μέσα μου ξέρω...ΞΕΡΩ... Σαν τη γρίπη είναι και θα περάσει. Πόσο θα μας πάρει αυτή τη φορά; Για να δούμε... Η ζωή είναι συμπαθητική και \"παρασυρτική\", κάποια ορμονική διαταραχή ίσως με κάνει να καταπίνω το παραμύθι ότι τάχα είμαι άρρωστη. Θα ξανακυλήσει το αίμα γρήγορα στις φλέβες, η αδρεναλίνη είναι εκεί στη γωνία και με περιμένει. Καλή μου φίλη κι αυτή. Έχω πάψει πια να ψάχνω ποιά είναι η αλήθεια και ποιά η πλάνη. Η ψυχή μου ακολουθεί τη φυσική νομοτέλεια: ξημερώνει, βραδυάζει, ξημερώνει...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ενδιαφερουσα η αναφορα αυτη!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Ισως κατα καποιο τροπο να ειναι και ετσι τα πραγματα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Όντως ενδιαφέρουσα αναφορά......αλλά παρά ταύτα εγώ προτιμώ να έχω την ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ.........στην ΚΑΤΑΨΥΞΗ........:P:P:P
    Καλά είναι εκεί........

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    10
    Japy γεια! δεν ξέρω αν μπορείς να το δεις αλλά απ\' ότι καταλαβαίνω μάλλον εσύ δε θέλεις ν\' αφήσεις την \"καλη σου φίλη\" παρά αυτή εσένα! απόλυτα αποδεχτό και θεμιτό! το θέμα είναι ότι η \"καλή σου φίλη\" είναι σαν το τσιγάρο! σε λίγο θ \'αρχίσει να σου κάνει ζημιά... μήπως να \"μιλήσετε\", να δεις τι είναι αυτό που κερδίζεις με το να την κάνεις παρέα, να δεις πως αλλιώς μπορείς να καλύψεις αυτά τα κενά και να την αποχαιρετίσεις? η κατάθλιψη είναι μια βαθιά και σε αναστολή λύπη... είναι πένθος! βρες για ποιο πράγμα πενθείς, κλάψτο αποχαιρέτησέτο και συνέχισε...
    έτσι κάνουμε όλοι... είναι σα νόμος της φύσης...
    Βέβαια έχε υπόψιν ότι η \"φίλη\" μας δεν φεύγει έτσι εύκολα και χωρίς βοήθεια... υπάρχουν ειδικοί που η δουλειά τους είναι ακριβώς αυτή.
    Είναι πολύ σημαντικό να απευθυνθείς σ\' έναν απ\' αυτούς!
    Καλή επιτυχία

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    24
    Η κατάθλιψη είναι το καμπανάκι της ψυχής μας.. Ο εαυτός μας φωνάζει πως κάτι δεν πάει καλά... ʼκουσέ τον.. κάτι θα έχει να σου πει.. πρόσεξέ τον για να σε προσέξει κι εκείνος....

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    23

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    4
    Κατάθλιψη..οι γονείς μου μου λένε να μάω κόντρα αλλά είναι το πιο άσχημο συναίσθημα.Ειδικά αν το άνεις επειδή στο είπαν οι άλλοι και δεν το κάνεις για τον εαυτό σου.Διαβάζω ένα βιβλίο τώρα \'\'ΘΕΟΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΜΙΑ HARLEY \'\'.Μιλάει για όλα τα όμορφα πράγματα που ύπαρχουν πάνω στη ζωή και δεν τα πάρατηρούμε ή δεν τα κάνουμε.Διαβάζοντας αυτ.ο το βιβλίο έρχεται μια αντίσταση μέσα μου να γίνω ευτυχισμένη,μια άρνηση δτο να μην παραπονιέμαι για τίποτα και να μην λέω ότι και να μην αισθάνομαι ότι όλα είναι χάλια.Μια άρνηση του να γίνω ευτυχισμενη.[ιστεύω θα έρθει με τον καιρό του,αλλά αυτός ο καιρός θα είναι δύσκολος..

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •