Δεν ξέρω ποιός είμαι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 48
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044

    Δεν ξέρω ποιός είμαι

    Αυτό που λέει ο τίτλος. Εννοώ σαν προσωπικότητα. Έχω πολλές εναλλαγές στον τρόπο που σκέφτομαι και συμπεριφέρομαι.
    Last edited by carrot; 01-06-2011 at 20:42.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    ιδού μερικά ανθρώπινα χαρακτηριστικά.Σκέψου αν έχεις κάποιο-α από αυτά:

    έξυπνος
    καλλιεργημένος
    καλός στο να ακούς τα προβλήματα των άλλων
    ανασφαλής
    καχύποπτος
    απαισιόδοξος
    ευαίσθητος
    αστείος
    τεμπέλης
    επιρρεπής
    εξαρτημένος
    αναβλητικός
    πρόσχαρος
    συμπαθής στους άλλους

    Δες αν σου ταιριάζει κάποιο από αυτά και αν θες επανέρχομαι με νέα λίστα. Ένας άνθρωπος μπορεί να συγκεντρώνει πάρα πολλά χαρακτηριστικά.Εμένα οι λίστες με βοηθούν πολύ όταν αντιμετωπίζω ζητήματα τύπου "ποια είμαι"
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    και τι σε πειραζει εντομακι?πρεπει να σου βαλεις ταμπελακι?
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Σημασια εχει το ποιος εισαι ή μηπως το τι κανεις? Σημασια εχει ενας τιτλος ή οι πραξεις?

    Quote Originally Posted by Φωτεινη! View Post
    και τι σε πειραζει εντομακι?πρεπει να σου βαλεις ταμπελακι?
    και μολις εκανες στιχακι ;)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ας τα δούμε ένα ένα λοιπόν.

    έξυπνος
    Σε τεστ εφυίας βγάζω καλά σκορ, λίγο πιο ψηλά ίσως από τον μέσο όρο.
    καλλιεργημένος
    Εντάξει έχω μια μόρφωση αλλά όχι κάτι το παλαβό
    καλός στο να ακούω προβλήματα των άλλων
    Νομίζω πως ναι
    ανασφαλής
    Κάποιες φορές είμαι ναι.
    καχύποπτος
    Ουουου μια και δύο... εντάξει δύσκολο πράμα η εμπιστοσύνη. Παλιά είχα φίλους που έλεγα τα πάντα, από κάποια στιγμή και μετά λέω σχεδόν τα πάντα στο ιντερνετ για να τους γλιτώνω από τον κόπο (λολ)
    απαισιόδοξος
    Συνήθως είμαι αν κάτσω να σκεφτώ πολύ
    ευαίσθητος
    Δυστυχώς
    αστείος
    Ναι ευτυχώς έχω χιούμορ αλλά πολλες φορές γελάω μόνος μου
    τεμπέλης
    Όχι και τόσο, εδώ υπάρχουν εναλλαγές
    επιρρεπής
    Νομίζω πως ναι
    εξαρτημένος
    Θα έλεγα πως έχω απεξαρτηθεί απο πολλά πράγματα. Από αυτά που δεν τα δύο χειρότερα είναι το ιντερνετ και το τσιγάρο.
    αναβλητικός
    έχει τύχει να βάλω ταινία και να την σταματήσω στη μέση αρκετές φορές.
    Πρόσχαρος
    Κάποιες φορές
    συμπαθής στους άλλους
    σε κάποιους ναι ίσως σε άλλους όχι

    Αν είσαι ψυχολόγος θα χαρώ να μου πεις τη γνώμη σου πάνω σε αυτά

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by Φωτεινη! View Post
    και τι σε πειραζει εντομακι?πρεπει να σου βαλεις ταμπελακι?
    Όχι αλλά θα ήθελα να ξέρω αν κι άλλοι έχουν αυτές τις εναλλαγές και τι έχουν κάνει γι'αυτό αν έχουν κάνει κάτι, αν κατάφεραν να κάνουν κάτι. Η τέλος πάντων αν τους παρουσιάστηκε αυτό το πρόβλημα και τι έκαναν, αν έκαναν κάτι δηλαδή η αν έζησαν το υπόλοιπο της ζωής τους σαν φυτά, αν τους δώθηκαν ευκαιρίες στη ζωή τους κτλ.
    Last edited by carrot; 01-06-2011 at 20:43.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Νομιζω καταρχην οτι κανενας δεν κατεχει την απολυτη αυτογνωσία.
    Και σε ολα αυτα παιζει πολυ μεγαλο ρολο,τοσο η διαθεση της στιγμής,οσο και η εντύπωση κι οχι παντα η γνώση καποιου για τον εαυτο του(κ καπου εδω εμπλεκεται η αυτοπεποιθηση).
    Εννοω για παραδειγμα οτι οταν καποιος "εξυπνος",νιωθει "βλαξ" σε μια φαση,ειναι πολυ πιθανών να συμπεριφερθεί και ως "βλαξ".
    Πόσο μάλλον οταν εισαι και κατω απο μια ψυχική παθηση οπου η εικόνα του εαυτου σου παραποιείται,ως προς το πως τον βλεπεις εσυ τουλαχιστον.
    Μ εχει αποασχολήσει κι ακομα μ απασχολει πολυ κι εμενα το συγκεκριμένο πραγμα.κ νομίζω οτι αν με καποιον τροπο κατορθώναμε να επιτύχουμε την αυτογνωσία εστω σε καποιον ικανοποιητικό βαθμό,θα ηταν ποιο ευκολο να λύνουμε ή εστω να μην ειμαστε τοσο επιρρεπεις σε ορισμένα συμπτωματα κ σκεψεις.
    Εδω βλεπω οτι εσυ εχεις μια καθαρή εικόνα για τον εαυτο σου,οσον αφορα αρκετα χαρακτηριστικά,και μπραβο σου.Πως λες οτι εισαι τοσο μπερδεμένος?
    Εγω σχεδον σε τιποτα απ αυτα δεν μπορω να ειμαι απολυτη για μενα.κι αυτο ειναι μεγαλο προβλημα ;/
    Π.χ ειμαι τοσο καχυποπτη,οσο και βοιδι ωρες ωρες.
    Τοσο εξυπνη,οσο και στοκος
    τοσο προσχαρη,οσο και μουντρουχα κ.ο.κ.
    Κι ολα αυτα στα ακρα και απ τις δυο οψεις.Τι γινεται σ αυτην την περιπτωση? ;ρ (Εχω ευχηθεί πολλες φορες να ρχοταν καποιος κ να μου λεγε"εισαι αυτο αυτο κ αυτο"οχι με υποθέσεις,σιγουρα πραγματα.)
    Βλεπω λοιπον οτι εισαι σε καλο δρομο,οποτε μην απογοητευεσαι.
    Οσο για το τελευταιο νομίζω ειναι κατι που εξαρταται απ την κριση τρίτων και δεν αφορα την αυτογνωσια.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Ε χμ, niah ναι δεν λέω κάποιες φορές είναι καθαρή η εικόνα για τον εαυτό μου αλλά έχω διακυμάνσεις όπως εσύ!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Όποτε ισως σε βοηθησει να τα σημειωνεις ολα αυτα και να τα αιτιολογεις οταν βρισκεσαι σε φαση που νιωθεις οτι εχεις καθαρη εικόνα για σενα,και να ανατρεχεις σ αυτες σου τις σημειωσεις κατα τις φασεις που μπερδευεσαι.
    Το χεις σκεφτει αυτο?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    μια και πέτυχε η πρώτη λέω να παραθέσω και μια δεύτερη:

    άνθρωπος που προσπαθεί να αυτοβελτιώνεται
    άνθρωπος που υπερπροσπαθεί γενικά
    επαγγελματίας στη δουλειά του / συνεπής σε ό,τι αναλαμβάνει
    χαρισματικός
    εγωκεντρικός
    γενναιόδωρος με αυτούς που αγαπά
    θα ήθελε πιο πολλή αγάπη
    περιποιητικός στις γυναίκες
    κομπλεξικός με την εμφάνισή του
    μπερδεμένος

    ΥΓ: δεν είμαι ψυχολόγος,απλώς όπως σου είπα και στο πρώτο μου ποστ, όταν δυσκολεύομαι να καταλήξω για το ποια είμαι κάνω λίστες...στο τέλος αν θέλεις μπορούμε να σε σκιαγραφήσουμε κι εσένα βάσει των απαντήσεων σου..οπότε κάθε φορά που δεν είσαι σίγουρος για το ποιος είσαι θα ανατρέχεις εδώ.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    άνθρωπος που προσπαθεί να αυτοβελτιώνεται
    θα έλεγα άνθρωπος που γενικά και συγκεκριμένα έχει κάνει προσπάθειες στη ζωή του. για την κατάλληξη έχω αμφιβολίες.

    άνθρωπος που υπερπροσπαθεί γενικά
    μέχρι να με ξεράσει ο καταράχτης της παραίτησης

    επαγγελματίας στη δουλειά του / συνεπής σε ό,τι αναλαμβάνει
    στις δουλειες δυσκολέυομαι αρκετά θα έλεγα. έχω δουλέψει και με μαύρες αποδοχές και ασφαλισμένος και νομίζω πως είναι δύσκολα έτσι κι αλλιώς. συνήθως όταν αναλαμβάνω κάτι, σε θέμα δουλειάς, το τελειώνω αν μπορώ. είμαι πάντως πολύ κοντά στην ολοκληρωτική μου συντριβή σαν οικονομική οντότητα.

    χαρισματικός
    δεν νομίζω. δεν ξέρω αν υπάρχουν χαρισματικοί άνθρωποι και ως προς τι χαρισματικοί περαν της εξασφάλισης της υστεροφημίας τους.

    εγωκεντρικός
    περισσότερες φορές έχω ακούσει ότι είμαι low profile παρά ότι σπάω κόκκαλα με την δυναμικότητα μου

    γενναιόδωρος με αυτούς που αγαπά
    ναι, όταν έχω νιώσει κάτι τέτοιο αλλά εδώ και καιρό νιώθω μια πλήρη ταπείνωση σε ότι θεωρείται καλό, καλό άνθρωπος κ'λοιπά

    θα ήθελε πιο πολλή αγάπη
    δεν έχω απάντηση.

    περιποιητικός στις γυναίκες
    πολύ! με ελκύουν οι γυναίκες αλλά έχουν γίνει όλα τόσο γρήγορα. και έχουν αλλάξει. πολύ πουτανιά έχει επικρατήσει στις ψυχές των ανθρώπων (δε λεω για τις γυναίκες μόνο). χάλι μάυρο.

    κομπλεξικός με την εμφάνισή του
    έχω αρχίσει να το ξεπερνώ αυτό. δεν ρουφάω την κοιλιά μου πλέον για να φαίνομαι πιο ωραίος. μην σου πω ότι έχω αρχίσει να ρεύομαι μπροστά στον κόσμο.

    μπερδεμένος
    είναι κάτι φορές, σαν το κουβάρι που θα το αφήσεις να πέφτει από μια κατηφόρα κια δεν θα σταματήσει ποτέ να ξετυλίγεται

    Περιμένω απάντηση void P :>

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    269
    Quote Originally Posted by insect View Post
    Αυτό που λέει ο τίτλος. Εννοώ σαν προσωπικότητα. Έχω πολλές εναλλαγές στον τρόπο που σκέφτομαι και συμπεριφέρομαι.
    νομιζεις οτι ξερει κανεις μας ποιος ειναι?
    ψαχνουμε ολοι,ειναι μεγαλο πραγμα η αυτογνωσια!
    ολοι ξερουμε τα επιφανιακα!το βαθος,την ΨΥΧΗ μας ποιος την ξερει?
    ποιος ξερει τη θελει η ψυχη μας?
    ποιος ξερει τι ποναει και τι κανει χαρουμενη την ψυχη μας?
    λιγοι ειναι αυτοι που πραγματικα την γνωριζουν!
    καθε μερα σχεδον την ρωταω,τι ειναι αυτο που θα την εκανε πραγματικα χαρουμενη?
    δεν βρισκω απαντηση!γιατι δεν ειμαι σιγουρη,τι πραγματικα θελει!
    διστυχως δεν την γνωριζω!παω σε ψυχολογο χρονια για αυτο το λογο,αλλα τιποτα!φοβαμαι φενεται να την δω,να την ακουσω,να την γνωρισω!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Επίσης να πω, κάποιες φορές νιώθω σαν να με έχουν βασανήσει.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by ΜΑΡΙΑ.Α View Post
    νομιζεις οτι ξερει κανεις μας ποιος ειναι?
    ψαχνουμε ολοι,ειναι μεγαλο πραγμα η αυτογνωσια!
    ολοι ξερουμε τα επιφανιακα!το βαθος,την ΨΥΧΗ μας ποιος την ξερει?
    ποιος ξερει τη θελει η ψυχη μας?
    ποιος ξερει τι ποναει και τι κανει χαρουμενη την ψυχη μας?
    λιγοι ειναι αυτοι που πραγματικα την γνωριζουν!
    καθε μερα σχεδον την ρωταω,τι ειναι αυτο που θα την εκανε πραγματικα χαρουμενη?
    δεν βρισκω απαντηση!γιατι δεν ειμαι σιγουρη,τι πραγματικα θελει!
    διστυχως δεν την γνωριζω!παω σε ψυχολογο χρονια για αυτο το λογο,αλλα τιποτα!φοβαμαι φενεται να την δω,να την ακουσω,να την γνωρισω!
    Μερικές φορές κι εγώ σκέφτομαι έτσι, ότι έχει βάθος η ψυχή μας, οτι υπάρχει λίγο μυστήριο στη ζωή και κάτι αόρατο ίσως, άλλες φορές σκέφτομαι ότι δεν είμαστε κάτι παραπάνω από ζώα με κρέατα, κόκκαλα, νερό και ηλεκτρισμό που εξασφαλίσαμε την επιβιώση μας και έτσι είχαμε την πολυτέλεια να σκεφτόυμε λίγο παραπάνω από τα άλλα ζώα. Με πιάνουν και μένα υπαρξιακά, ίσως όχι τόσο όσο στην εφηβεία αλλά ακόμα αναλώνω χρόνο στο να σκέφτομαι. Η ύπαρξη μας δεν εχει λογική, αναπτύχθηκε ζωή από το τίποτα? Σίγουρα κάποια στιγμή τελειώνει, εδω στη Γη, στο σύμπαν ίσως να μην έχει λήξη και αρχή. Ούτε καλά καλά το σύμπαν δεν έχει νόημα. Τι σημαίνει απέραντο και άπειρο? Για τον άνθρωπο μοναχά? Ο άνθρωπος βασίζεται σε αυτά που μπορεί να δει, είτε με γυμνό μάτι είτε μεσω της τεχνολογίας, ειδάλως αυτό που δεν μπορεί να γίνει ορατό δεν θεωρείτω λογικό. Κι αν δεν υπάρχει τίποτα και τα βλέπουμε μόνο εμείς έτσι, οτι ντε και καλά υπάρχουν αστέρια και πύρηνες μπάλες απέραντων διαστάσεων που αιωρούνται στο κενό διάστημα?
    Έχω νιώσει και όμορφα, άλλες φορές νιώθω ότι το όμορφο είναι ψεύτικο. στην φύση τα ζώα και οι μικροοργανισμοί σκοτώνονται μεταξύ τους για φαγητό, από ένστικτα, αγωνίζονται για την επιβίωση του είδους τους, μερικές φορές συγκρούονται και μεταξύ τους. Σε μερικά είδη πιθήκων, όπως και σε αιλουροειδή, πιθανώς και για άλλα ζώα υπάρχουν τα αρσενικά νομάδες, και τα κυρίαρχα αρσενικά που έχουν περισσότερα θυληκά στη διάθεση τους. Πες μου σε τι διαφέρει ο άνθρωπος από τα ζώα , όσον αφορά την ζωή και την φυσική επιλογή του πιο υγειούς ζώου*, νιώθει ασφάλεια διασκεδάζει, νιώθει πείνα η απειλή, αγωνίζεται. Τι θα μου έλεγε αυτή η γάτα στο δρόμο αν μπορούσε να μιλήσει, η εκείνο το πουλί στο κλαδί του δέντρου?
    Είναι ο άνθρωπος όντως σαν μια καλοκουρδισμένη μηχανή. Το βλέπω και από τις κινήσεις μας πολλές φορές. Οι εξηγήσεις είναι περιορισμένων δυνατοτήτων και πολλά είναι ξεχασμένα.
    Δεν με βασανίζει τόσο αυτό, οι σκέψεις αυτές όσο αυτό που είπα πιο πάνω. Το τι αισθάνομαι κατά χρονική διάρκεια. Και το ΠιΣι μπορεί να σκεφτεί και να τρελαθεί (να κρασάρει) αλλά δεν μπορεί να αισθανθεί. Σι, αυτό είναι το ζουμί της ζωής.
    *στην περίπτωση μας β΄βαια ο άνθρωπος έχει υπερβή αυτά τα όρια και από τις δυο μεριές
    Last edited by carrot; 06-06-2011 at 18:03.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Λίγα λόγια για τον insect λοιπόν (κατόπιν ενδελεχούς ανάλυσης και επισταμένης έρευνας):

    Ο ίνσεκτ είναι καταρχήν έντομο..ανήκει στην οικογένεια των λεπιδόπτερων..γεννιέται με τη μορφή κάμπιας και στη συνέχεια μετεξελίσσεται και τελειοποιείται σε πεταλούδο..κατά τη διάρκεια της ζωής του εμφανίζει τα ακόλουθα χαρακτηριστικά γνωρίσματα τα οποία τον καθιστούν και μοναδικό στο είδος του:
    Είναι έξυπνος, στα τεστ ευφυίας βγάζει υψηλά σκορ (επανειλλημένα του έχουν κάνει πρόταση να εργασθεί για τη ΝΑΣΑ αλλά αρνείται να εγκαταλείψει τη χώρα του που τόσο αγαπά και να μπλέξει με τα αμερικανάκια), είναι καλλιεργημένος (βιολογικά εννοείται), αστείος (αν και συνήθως γελάει μόνος του με αυτά που λέει), ευαισθητούλης (είναι καρκινάκι άραγε?), όχι τεμπελχανάς, χμμ βάζει ταινίες και δεν κάθεται να τις δει μέχρι τέλους (εκτός κι αν πρωταγωνιστεί η Μόνικα Μπελούτσι :-)), ίσως λίγο παραπάνω επιρρεπής και εξαρτημένος στο τσιγάρο από ό,τι πρέπει (αλλά σημειώνει πρόοδο), προσπαθεί να είναι πρόσχαρος και συμπαθής αλλά δεν του βγαίνει πάντα (ξινούλης γαρ...).Παρολαυτά κάνει φιλότιμες προσπάθειες για την προσωπική του αυτοβελτίωση (με αβέβαιη βέβαια κατάληξη όπως όλα τα πράγματα σε τούτη τη ζωή)..σχεδόν υπερπροσπαθεί και αυτό τον χαλάει..αντιμετωπίζει ζητήματα ρευστότητας και από τσάρος της οικονομίας που ήταν έχει προσεγγίσει πλέον την απόλυτη συντριβή σαν οικονομική οντότητα (όπως χαρακτηριστικά επισημαίνει και ο ίδιος)..Είναι χαρισματικός όπως κάθε πεταλούδος της τάξης του..του αρέσει να περιποιείται τις θηλυκές πεταλούδες και προκειμένου να ζευγαρώσει είναι ικανός να τινάξει τόσο δυνατά τα φτεράκια του που να προκληθεί τσουνάμι στην Ιαπωνία (butterfly effect το λένε)..Γενικά είναι γενναιόδωρος όταν αγαπάει αλλά έχει ψιλοαπογοητευτεί με τις πεταλουδίσιες σχέσεις. Θέλει αγάπη, στοργή και προδέρμ αλλά ώρες ώρες νιώθει "σαν το κουβάρι που θα το αφήσεις να πέφτει από μια κατηφόρα κια δεν θα σταματήσει ποτέ να ξετυλίγεται"...
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 15-06-2016, 00:21
  2. Κοίτα τι έχω για να δεις ποιος είμαι εγώ.
    By nature in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 266
    Last Post: 28-03-2010, 21:52
  3. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΙΚΟΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ Ο ΤΡΕΛΟΣ
    By tomasliak in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 09-02-2010, 11:15
  4. ειμαι σε κατασταση εκτακτου αναγκης ειμαι σε μια φαση τραγικη
    By kapios in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 25-11-2008, 12:36
  5. Ξέρω το μέρος που θέλω να πάω, αλλά δεν ξέρω τον σωστό δρόμο...
    By nektaria78 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 23-10-2008, 21:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •