αναζήτηση βοήθειας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    3

    αναζήτηση βοήθειας

    Γειά σας!Ονομάζομαι Γιώργος και είμαι φοιτητής στη Θεσσαλονίκη.Τα τελευταία 2,5 χρόνια (από τότε που μπήκα στο πανεπιστήμιο, δηλαδή) νομίζω πως εμφανίζω συμπτώματα διπολικής διαταραχής.Ίσως να εμφάνιζα και πιο πριν (στο γυμνάσιο-λύκειο) , αλλά το τελευταίο διάστημα έχουν ενταθεί αρκετά.Και λέω νομίζω, γιατί ποτέ δεν έχω συμβουλευθεί κάποιον ειδικό.Κατέληξα, σωστά ή λαθεμένα, στο συμπέρασμα πως μάλλον πάσχω από μανιοκατάθλιψη διαβάζοντας διάφορα άρθρα στο internet και από κοινά στοιχεία που εντόπισα στις μαρτυρίες ορισμένων από εσάς.Θα ήθελα να σας ζητήσω αν κάποιος γνωρίζει να μου συστήσει κάποιον ειδικό ή κάποιο κέντρο όπου θα μπορούσα να απευθυνθώ για να βοηθηθώ.Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    Καλως ορισες Γιωργο.
    βασικα πολλα απο τα γνωρισματα της εφηβικης και μετεφηβικης περιοδου ( εξαρσεις-καταθλιπτικες φασεις ) μοιαζουν με τα συμπτωματα της διπολικης διαταραχης....οποτε καλο θα ηταν να μην βγαζεις απο μονος σου συμπερασματα.
    παντως καλο ειναι που σκεφτεσαι να πας σε καποιον ειδικο γιατι αυτος κατι παραπανω ξερει απο μας.
    δυστυχως δεν μπορω να σου συστησω καποιον γιατι μενω Αθηνα.
    θες να μας πεις τι νιωθεις?

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    395
    αμελιε σου εστειλα προσωπικο μυνημα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    269
    Το πιο ευκολο ειναι να επισκευτεις εναν ειδικο,εναν ψυχολογο,ενα ψυχιατρο αυτος θα σου πει αν πραγματικα πασχεις απο διπολικη διαταραχη η'οχι!
    το συμπερασμα αυτο εσυ απο που το εβγαλες?τι συμπτωματα εχεις και σε κανει να πιστευεις κατι τετοιο?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Γεια σου need_help. Κι εγώ έχω κάνει τέτοια, λολ, να λέω έχω αυτό ή εκείνο. Μπορείς να διαβάσεις αρκετά νήματα στο section της διπολικής, ώστε να έχεις και συγκριτικά πλαίσια μέσα από τις εμπειρίες άλλων μελών, ή τις αναφορές κ.τ.λ. Δεν προτείνω ποτέ ειδικούς, είμαι ευθυνόφοβη και τρομερά διστακτική σε τέτοια προσωπικά. Μόνο συζήτηση και πηγές αναφορές διάφορες γενικά.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    3
    Γενικά η αλήθεια είναι ότι κατά τη διάρκεια της ημέρας (το μεγαλύτερο μέρος αυτής) νιώθω συναισθήματα κατάθλιψης.Για παράδειγμα, υπάρχουν μέρες που δεν έχω διάθεση ούτε να σηκωθώ από το κρεβάτι και να πάω στη σχολή.Αισθάνομαι ή νομίζω ότι αισθάνομαι συνέχεια κούραση.Υπήρχαν, δηλαδή φορές που επέστρεφα από το πανεπιστήμιο στις 19, έπεφτα για ύπνο στις 21 και ξυπνούσα 2 ή 3 φορές κατά τη διάρκεια της νύχτας.Κατέληγα, δε, να τερματίζω εντελώς τον ύπνο μου μην αντέχοντας άλλο αυτή την κατάσταση κατά της 5:30 και να τριγυρνάω μετά μέσα στο σπίτι σαν το βρικόλακα.Δεν μπορούσα να κοιμηθώ σκεπτόμενος ακόμη και κατά τη διάρκεια του ύπνου μου ότι η ζωή μου περνά μπροστά από τα μάτια μου χωρίς εγώ, ουσιαστικά, να λαμβάνω μέρος.Τί εννοώ;Ένιωθα ένα διαρκές πλάκωμα στο στήθος που με εμπόδιζε να κάνω ο,τιδήποτε.Πράγματα που μέχρι παλιά μ' ευχαριστούσαν τώρα πια δεν είχαν κανένα ενδιαφέρον.Ούτε διάθεση να βγω δεν είχα πια.Το έβλεπα μόνο σαν αγγαρεία!Ακόμα και όταν έκανα κάτι που μ' ευχαριστούσε στο παρελθόν, ένιωθα μέσα μου ότι γινόταν ως υποχρεωτική πια εργασία.
    Υπήρχαν και υπάρχουν, όμως , μέρες ή καλύτερα ώρες που νιώθω κάπως καλά.Δηλαδή, μέρες που νιώθω απίστευτη ενέργεια το πρωΐ, τρομερή διάθεση να πάω στη σχολή, ακόμη και ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τα μαθήματα.Από τη μια στιγμή στην άλλη πάλι τα ίδια..Δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι (εσείς θα γνωρίζετε καλύτερα), αλλά τις εξάρσεις αυτές θετικής ενέργειας της ένιωθα μετά από παρατεταμένες στιγμές αφόρητης λύπης.Σ' αυτό το γεγόνος στήριξα και την υπόθεση μου πως, ίσως, να έχω μανιοκατάθλιψη.Σας ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια σας και τη διάθεση σας να με ακούσετε.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    269
    οι διακιμανσεις τις ψυχολογιας σου δεν ειναι διγμα οτι μπορει να εχεις διπολοικη διαταραχη!
    μπορει να μην τρεφεσαι σωστα και να χρειαζεσαι καποες βιταμινες,μπορει κατι αλλο!
    ολοι οι ανθρωποι εχουν τα πανω τους και τα κατω τους ,αυτο δεν παει να πει οτι εχουν διπολικη!αλιμονο!
    ξερεις ολοι αν κοιταξουμε τα συμπτωματα μιας σοβαρης ασθενειας θα διαπιστωσουμε οτι περισοτερα τα εχουμε,αυτο δεν παει να πει οτι εχουμε και την ασθενεια!
    αν παντως φοβασαι επισκεψου εναν ψυχιατρο για να σου φυγει ο οπιοσδιποτε φοβος και αν εχεις,αυτο ειναι και το καλιτερο!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    Quote Originally Posted by ΜΑΡΙΑ.Α View Post
    ολοι οι ανθρωποι εχουν τα πανω τους και τα κατω τους ,αυτο δεν παει να πει οτι εχουν διπολικη!αλιμονο!
    ξερεις ολοι αν κοιταξουμε τα συμπτωματα μιας σοβαρης ασθενειας θα διαπιστωσουμε οτι περισοτερα τα εχουμε,αυτο δεν παει να πει οτι εχουμε και την ασθενεια!
    συμφωνω απολυτα με την Μαρια.
    θυμαμαι μια εποχη που διαβαζα βιβλια ιατρικης και με ειχε πιασει τρομερη νοσοφοβια.
    πιστευα οτι εχω ολες τις αρρωστιες του κοσμου.
    παρολα αυτα Γιωργο μου πηγαινε καλου κακου σε καποιον ειδικο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Γεια σου George!

    Διαβασα μολις τα ποστς σου κ απο αυτα που περιγραφεις δεν πιστευω (προσωπικα) οτι κατι τετοιο προσομοιαζει στα πλαισια της διπολικης διαταραχης, μαλλον αυτο που εχεις ειναι εντονο αγχος κ κυκλοθυμια που μπορει να προερχεται απο 1002 λογους τους οποιους εμεις δεν ειμαστε σε θεση να γνωριζουμε (μπορει να σχετιζεται με τη σχολη, τις παρεες σου, τους γονεις σου κτλ..) οποτε εσυ πρεπει να ψαχτεις κ να κανεις ανδοσκοπηση με τον εαυτο σου ΑΛΛΑ επειδη εμεις εδω ειδικοι δεν ειμαστε απλα μοιραζομαστε εμπειριες κ λεμε αποψεις θα συμφωνησω με τα κοριτσια παραπανω οτι δεν χανεις τιποτα να επισκεφτεις καποιον ειδικο, ψυχολογο η ψυχιατρο, ο,τι θες προκειμενου να λυσεις τις αμφιβολιες σου κ να βγαλεις εντελει ακρη στο θεμα που σε απασχολει..

    Αυτα απο μενα κ ο,τι αλλο θες μπορεις να γραφεις οκ??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    3
    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας!Θα τις λάβω όλες πολύ σοβαρά υπ' όψιν μου.Να 'στε καλά!!Καλή συνέχεια..

Similar Threads

  1. Replies: 4
    Last Post: 28-09-2010, 14:58
  2. αναζητηση ηρεμιας
    By παναγος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 11-06-2010, 00:15
  3. Έκκληση βοήθειας-Ζητείται λύση
    By Boltseed in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 05-02-2010, 14:33
  4. Αναζήτηση γιατρού
    By apathy in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 19-12-2009, 22:19
  5. Απόρριψη βοήθειας
    By hipparchos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 23-05-2007, 00:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •