ΦΟΒΙΑ ΤΡΕΛΛΑΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1

    ΦΟΒΙΑ ΤΡΕΛΛΑΣ

    Καλημέρα,

    Εχω πολύ άγχος και φόβο μήπως είμαι στα πρώιμα σημάδια σχιζοφρένειασ.Τον τελευταίο καιρό 2-3 φορές στον εργασιακό μου χώρο στον οποίο το κλίμα είναι πολύ στρεσογόνο και βάρύ, όταν αγχώνομαι (νιώθω σφίξιμο στο στομάχι) ακούω μια φώνη για 2 δευτ, να λέει το όνομα μου.Πχ σήμερα την άκουσα όταν ήμουνα στο ανσασερ.Μετα όλα καλά αλλά μου πέφτει πολύ η ψυχολογιά.

    Εχω διαβάσει ότι το αγχος ενεργοποιει την σχιζοφρενεια.Τι είναι?Αγχος ή είμαι τρελλός??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    269
    το να ακους φωνες δεν νομιζω να ειναι απο αγχος.
    τωρα να λες σε ενα forum με ψυχασθενεις το ορο,ΤΡΕΛΟΣ,δεν ειναι και το καλιτερο!
    τελος παντων,θα σου ελεγα να συμβουλευτεις εναν ειδικο!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    269
    Α!πρεπει να την εχεις στο DNA σου την σχιζοφρενεια για να ενεργοποιηθει και την καθε ψυχασθενεια!τωρα αν την εχεις στο dna σου σιγουρα το αγχος συμβαλει στο να ενεργοποιηθει πιο συντομα!

  4. #4
    Quote Originally Posted by ΜΑΡΙΑ.Α View Post
    Α!πρεπει να την εχεις στο DNA σου την σχιζοφρενεια για να ενεργοποιηθει και την καθε ψυχασθενεια!τωρα αν την εχεις στο dna σου σιγουρα το αγχος συμβαλει στο να ενεργοποιηθει πιο συντομα!
    Δεν ακούω φωνές εσωτερικές, Μια για κλάσματα δευτερόλεπτον !!!Εσενσ δεν σου έχει τύχει ποτέ?Ψυχολογος μου είπε ότι είναι υπέρμετρο αγχος

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    Freit αν συμβουλεύτηκες και κάποιον ειδικό και σου είπε ότι είναι από υπέρμετρο άγχος εμπιστεύσου τον.
    Η φοβία για σχιζοφρένεια είναι ένα από τα χαρακτηριστικά συμπτώματα όσων αντιμετωπίζουν αγχώδεις διαταραχές, κρίσεις πανικού κ.λπ.
    Θα ήταν καλό να συνεχίσεις να επισκέπτεσαι κάποιον ειδικό ώστε να ηρεμήσεις και να μην μπλέκεις σε συνεχόμενες αμφιβολίες.
    :)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    269
    παρ'οτι εχω διπολικη διαταραχη,ποτε δεν εχω ακουσει κατι και γι'αυτο δεν το εχω συζητησει με τον ψυχολογο μου!
    τωρα καλο θα ηταν ο παραπανω φιλος μας να συμβουλευτει εναν ειδικο!
    δεν εχει να χασει τιποτα!μπορει οντως να ειναι απο αγχος αλλα μπορει και να μην ειναι!
    εσυ εχεις καποια ασθενεια?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    269
    σορυ!νομιζα οτι ησουν ενα 3 ατομο!αφου επισκευτηκες ειδικο και σου ειπε οτι ειναι απο αγχος αυτο θα ειναι!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    269
    Quote Originally Posted by freit View Post
    Δεν ακούω φωνές εσωτερικές, Μια για κλάσματα δευτερόλεπτον !!!Εσενσ δεν σου έχει τύχει ποτέ?Ψυχολογος μου είπε ότι είναι υπέρμετρο αγχος
    κακως μπαινεις σε αυτην την αμφιβολια απο την στιγμη που σε διαβαιωσε ο ψυχολογος σου οτι ειναι απο υπερμετρο αγχος!
    σε αυτο τα σαιτ οσοι ακουν φωνες εχουν ψυχωση αυτο θα σου πουν και θα σε αναστατωσουν!
    αν εβλεπε κατι τετοιο ο ψυχολογος σου θα σου το ελεγε,δεν ειχε κανενα λογο να σου το κρυψει!
    γιατι βαζεις τον εαυτο σου σε αυτην την αμφισβητηση χωρις να υπαρχει λογος?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    καλησπέρα. οι ψυχασθένειες είναι μια αυξανόμενη τάση (λένε πως δεν υπήρχε κάποια καταγραφή "σχιζοφρένειας" πριν τον 19ο αιώνα) στον δυτικό κόσμο, έναν κόσμο που φοβάται τον θάνατο (ίσως και μια εξήγηση για όλο αυτό τον μεγαλοαδελφισμό). η φοβία σου για την σχιζοφρένεια είναι φοβία για τον θάνατο πιστεύω αφού η σχιζοφρένεια έχει ταυτιστέι με την απόρριψη, την κοινωνική ανυπαρξία και τον εκφυλισμό της ψυχής.

  10. #10
    Quote Originally Posted by insect View Post
    καλησπέρα. οι ψυχασθένειες είναι μια αυξανόμενη τάση (λένε πως δεν υπήρχε κάποια καταγραφή "σχιζοφρένειας" πριν τον 19ο αιώνα) στον δυτικό κόσμο, έναν κόσμο που φοβάται τον θάνατο (ίσως και μια εξήγηση για όλο αυτό τον μεγαλοαδελφισμό). η φοβία σου για την σχιζοφρένεια είναι φοβία για τον θάνατο πιστεύω αφού η σχιζοφρένεια έχει ταυτιστέι με την απόρριψη, την κοινωνική ανυπαρξία και τον εκφυλισμό της ψυχής.
    δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα.
    Κακως τότε άτομα με ψυχικη ασθενεια,ανυσηχουν τον άλλο.!!Δεν θα έπρεπε σωστά?Λαθος που χρισημοποίησα την λέξη τρέλλα.αλλά καλό θα ειναι να ειναι ποιο προσεχτικοί από εδώ και πέρα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by freit View Post
    Κακως τότε άτομα με ψυχικη ασθενεια,ανυσηχουν τον άλλο.!!Δεν θα έπρεπε σωστά?Λαθος που χρισημοποίησα την λέξη τρέλλα.αλλά καλό θα ειναι να ειναι ποιο προσεχτικοί από εδώ και πέρα
    Δεν ξέρω για ποιούς αναφέρεσαι αλλά έχω προσέξει ότι μερικοί μονίμως προκαλούν απλά για να τραβάνε το ενδιαφέρον επάνω τους. Δεν είναι όλοι έτσι.
    Προσπάθησε να μην σκέφεσαι τίποτα για λίγο η άλλαξε κανάλι!

  12. #12
    ok, δεν πειράζει ο καθένας μπορεί να εκφράζει την αποψή του ελεύθερα

    Ειδκή ψυχικής υγείας δεν υπάρχουν σε αυτό το forum?

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    7
    file mou xalarwse apla! apo to agxos einai oi fones kai fantazomai otan tis akous eisai se fasi krisis panikou. Eksallou eipes oti gia deuterolepta tis akouses. Etuxe ki egw na akousw se krisi panikou, its ok! Sou sunistw an twra sou ksekinaei auto to panugiri me to agxos, na breis kanena eidiko na ta lete kai 8a deis oti ola einai mia xara kai apolutws fusiologika kai panw apo ola kaneis den trella8ike apo to agxos. Kapote gia 4 xronia zousa marturio giati kaneis den bre8ike na me boi8isei twra pou esu exeis ti dunatotita na boi8iseis ton euato sou min to afineis na se trwei.

Similar Threads

  1. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 10:50
  2. ιστοριες τρελλας Νο 2
    By lina in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 78
    Last Post: 05-10-2009, 13:59
  3. Ιστοριες τρελλας Νο 1
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 25
    Last Post: 19-08-2009, 08:16
  4. Φοβία/τρόμος για τα πάντα-αίσθημα τρέλλας.. Βοήθεια...
    By Giorgos4 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 211
    Last Post: 08-07-2009, 16:53
  5. Αυτοβελτιωση μεχρι τα ορια της τρελλας?
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 05-12-2008, 09:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •