φοβία με καρδια - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 33 of 33
  1. #31
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    3
    Καλησπέρα παιδιά, έχω και γω φοβία με την καρδία. Πιο συγκεγκριμένα το 2012 ο αδελφός μου είχε περάσει προβλημα με την καρδία του, - καρδιακή ανεπάρκεια - ήταν μονο 21 ετών, και απο θαύμα έζησε, το είπαν και οι γιατροί. Τότε είχα πάει για σπουδές..θυμάμαι ήμουν στην Αθήνα και μετά απο πέντε ημέρες επέστρεψα πίσω στο σπίτι γιατί με είχαν ειδοποιήσει οι γονείς μου για το γεγονός. Ανέλαβα ευθύνες, αφου οι γονείς μου έπρεπε να λέιψουν για Λονδίνο, αφού έπρεπε να υποβληθεί σε επέμβαση ο αδελφός μου. Μέχρι τότε δεν είχα κάποια συγκεγκριμένη φοβία, αλλά εκ τότε έχω έντονη φοβία σε ότι εχει να κάνει με την καρδία. Επίσης επειδή είμαι δημοσιογράφος και έχω το δικό μου ενημερωτικό σαιτ, τις τελευταίες ημέρες οι είδησεις ειναι λυπητερές, οι θάνατοι είναι αρκετοί και με θύματα νέους ανθρώπους, κατι που έριξε πιο πολύ την ψυχολογία μου. Στο μεταξύ αξίζει να αναφέρω ότι περιμένω το πρώτο μου μωρό με την κοπέλα μου τις τελευταίες ημέρες σκέφτομαι μην τυχόν και πάθω κάτι..
    Εσεις τι πιστευετε; Είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ το forum, αλλά νομιζω ειναι μια διεξοδος στο πρόβλημα μου

  2. #32
    Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    32
    Γεια σου Μαντ νομιζω πως ολο αυτο εχει δημιουργηθει απο τον αδερφο σου μπορει να νομιζουμε οτι καποιες καταστασεις οτι δεν μας επηρραζουν αλλα αυτες μπαινουν στο υποσηνυδειτο χωρις να το καταλαβαινουμε και ετσι μετα απο καιρο χτυπανε το σωμα αυτες οι φοβιες, δεν σου κρυβω οτι εχω και γω θεμα με αυτο, εχω κανει ολες τγς εξετασεις καρδιας ειμαι ενταξει 25 χρονων, ολο αυτο ξεκινησε απο οταν ημουν στο νοσοκομειο πκυ εκανε ο πατερα μ ανοιχτης καρδιας(3 by pass)...μολις διαβασα ομως για τον αδερφο σου 21 χρονων δεν σου κρυβω οτι το μυαλο μου εκανε παιχνιδια(μηπως δεν ειμαι καλα και δεν το βρηκανε οι γιατροι?) Εχω 1 μηνα τωρα θεμα καιι καλα με την καρδια και εχει προχωρησει σε νοσοφοβια.... Με ανχωνει και πολυ η δουλεια μου( μου αρεσει ναι μεν αλλα ανχονομαι γιστι ειμαι τετοιος τυπος...) μιας και δουλευω μονος μ σαν και εσενα, μηπως σε αγχονει καθολου και εσενα η δουλεια σου?
    Προσπαθησε να χαλαρωσεις(μια κουβεντα ειναι, αυτο μου λενε συνεχεια..) και σκεψου μονο τα θετικα δεν μας συμφερει να κοιταμε τα αρνητικα.. αν σκευτουμε τι γινεται στο κοσμο θα αυτοκτονησουμε ολοι.
    Επισης το αγχος φθηρει την καρδια μας με το καιρο για συτο θα πρεπει να την προσεξουμε για να μας προσεξει.
    Επισης ο αδερφος σου ειναι ενταξει τωρα? Αν επιτρεπεται τι καρδιακη ανεπαρκεια ειχε?

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    3
    Γεια σου Kst, ευχαριστώ για τις συμβουλές..Είχε μυοκαρδιοπάθεια..δούλευε μόνο το 10 τοις εκατόν της καρδιάς του..Τώρα ευτυχώς όλα καλά.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. φοβια με καρδια
    By sunset in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 215
    Last Post: 11-05-2019, 16:14
  2. Με την καρδιά μου τι θα κάνω;
    By essie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 08-10-2012, 08:28
  3. Τσημπιματα στην καρδια
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 91
    Last Post: 20-08-2012, 23:38
  4. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 10:50
  5. πόνος στην καρδιά
    By kallia13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 15-04-2008, 10:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •