φοβία με καρδια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    thanasisGR
    Guest

    φοβία με καρδια

    καλησπέρα, είμαι νέο μέλος στο forum. είμαι 19 χρονών γενικά είμαι πολύ αγχώδεις άτομο. εδώ και 2 χρονια περίπου με κρίσης πανικού και ψυχοσωματικά. να αναφέρω ότι έχω κάνει όλες τις εξέτασης αίματος το μονο που μου βρήκαν λίγο ανεβασμένο θυροειδή. έκανα και μαγνητική εγκεφαλου όλα ok έχω πάει 2 φορες σε καρδιολόγο τελευταία φορα ήταν πριν 6 μήνες δεν μου βρήκε κάποιο πρόβλημα! τώρα το πρόβλημα που με ανήσυχη είναι ότι είχα 2 βδομάδες συνεχεια ταχυκαρδίες. και ξαφνικά σταματήσανε η ταχυκαρδίες τώρα και η παλμοί μου είναι πολύ χαμηλοί.. σχεδόν δεν τους ακούω. ακόμα και όταν αγχώνομαι δεν με πιάνει ταχυκαρδία. μέτρησα τους παλμούς μου και ήταν 50-60 τι να κάνω? έχω αρχίσει και ανησυχώ.. και παρατήρησα ότι χτυπάνε κάπως περίεργα η παλμοί μου. με έχει πιάσει τώρα φοβία με αυτό το θέμα μην πάθω τιποτα.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    21
    Νομίζω δεν έχει να κάτι με κάτι το σωματικό.. Αρκετές φορές έχω πάει με πόνους στην καρδιά και στο στήθος και δεν είχα τίποτα απολύτως.. Ήταν καθαρά ψυχολογικό.. Γιατί δεν επισκέπτεσαι κάποιον ψυχολόγο;

  3. #3
    thanasisGR
    Guest
    για αρχή θα πάω σε έναν καρδιολόγο επειδή μου έχει μπει ιδέα ότι έχω κάποιο σοβαρό πρόβλημα!

    Γιατί δεν επισκέπτεσαι κάποιον ψυχολόγο;
    προτιμώ να πάω σε ομοιοπαθητικό παρα ψυχολόγο.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by thanasisGR View Post
    για αρχή θα πάω σε έναν καρδιολόγο επειδή μου έχει μπει ιδέα ότι έχω κάποιο σοβαρό πρόβλημα!



    προτιμώ να πάω σε ομοιοπαθητικό παρα ψυχολόγο.
    Έστω.. Κι εγώ είχα προσπαθήσει κάποια στιγμή με την ομοιοπαθητική, αλλά δεν άντεξα για όσο χρόνο χρειαζόταν..

  5. #5
    thanasisGR
    Guest
    αυτό που έχω τώρα είναι ότι νιώθω αδύναμη την καρδια μου και χτυπάει παρα πολύ χαμηλά.. αυτό είναι που με αγχώνει υπερβολικά.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    21
    Στο απο πάνω πάντως, τώρα το παρατήρησα.. Ψυχολόγο είπα, όχι ψυχίατρο.. Μην τα μπερδεύεις..!

  7. #7
    thanasisGR
    Guest
    telika piga se kardiologo simera ekana kardiografima kai ena grigoro tryplex. kai mou eipe ola ok! h ali8ia einai oti molis piga ekei me epiase taxikardia.. alla otan eime xalaros douleuei me xamilous palmous h kardia. ena periergo sumtoma den mporw na to perigrapso kapos san na duskoleuete na xtipisei..

    (sorry gia ta greeklish. tha to kanw edit suntoma)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    krhth
    Posts
    161
    θαναση εχεις καποιο ιστορικο με την καρδια?εχεις περασει κατι που σε φοβησε πολυ??γιατι φοβασαι οτι θα παθεις κατι??μην ανχονεσαι αφου πηγες στον γιατρο κ ειπε οτι ολα ειναι οκ μη φοβασαι αν τωρα συνεχιζει κ φοβασαι πηγενε σε ψυχολογο νομιζω το θεμα σου ειναι καθαρα ψυχολογικο.....κατσε χαλαρωσε ηρεμισε μη σκεφτεσαι οτι θα παθεις κατι...

  9. #9
    thanasisGR
    Guest
    @ram: sigoura psixologiko tha einai to thema. etc pisteuo gt to skeftome sinexia.. apla einai polu periergo auto pou den xtipane kala h palmoi tis kardias. o kardiologos mou eipe na iremiso kai na xalaroso. epishs mou protine na paw se psixologo.. mexri stigmhs opote den mporo na iremiso apo tis krishs panikou h ta psixosomatika perno xanax 5mg miso xapaki. o psyxiatros mou eipe na parw gia 10 meres na dw pos tha paw.. alla egw den to ekana etc. pernw mono otan h diathesi mou einai xalia h exw nevrikotita.

    kita na deis ti kanei to anxos....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    krhth
    Posts
    161
    θαναση δεν ειμαι καθολου υπερ τον φαρμακων γενικος ενα παραπανω στα ψυχοφαρμακα διαβασε τις παρενεργιες....
    αλλο ομως ο ψυχιατρος κ αλλο ο ψυχολογος,εγω λεω να πας σε ψυχολογο.....
    ασε που στην ηλικια σου πιο πολυ πρεπει να φοβασαι απο τα μιχανακια παρα απο την καρδια σου.....
    αχ βγες μωρε γκομενισε,γελα με τη παρεα σου,ειμαι 24 κ δεν εχω κανει τιποτα απο αυτα μη χανεις ωραιες στιγμες απο φοβο....

  11. #11
    thanasisGR Καλησπερα,βασικα πρεπει να βρεις τι σε φοβιζει τοσο πολυ πια ειναι η αιτια που σε κανει να περνας απο 19 χρ ολα αυτα.Και λογικα δεν πρεπει να εχεις τιποτα περα απο τη κριση πανικου που εχουμε περασει ολοι λιγο πολυ εδω μεσα.Εγω εχασα τη δουλεια μου πριν 8 μηνες και κατεληξα με ασθενοφορο στο νοσοκομειο,επαθα κριση πανικου σκεφτομενος ολα μου τα εξοδα που θα μεινουν απληρωτα,τη ζωη μου κλπ και μου εκαναν ενα καρο εξετασεις μεχρι και ψυχιατρο επισκευτικα και πιο ηταν το συμπερασμα ειμαι υγειεστατος αν και μεχρι τωρα στο μυαλο μου δεν εχω συνελθει,και σχεδον μερα παρα μερα ειδικα τα βραδια στον υπνο,πεταγομαι εντρομος ιδρωμενος με ταχυκαρδια τρελη,και τι κανω καθομαι λιγο ηρεμος γελαω λιγο με τι κριση κανω το μαλακα μεχρι να περασει και καταπινω ενα χαπακι βαλεριανα και κοιμαμε παλι γιατι με καποιο τροπο εγω το προκαλω.Απλα ειναι ολα στο μυαλο,αυτο πρεπει να γιατρευτει απο κει ξεκινανε ολα και πλεον το ξερω και γω αυτο το κομματι θελει υπομονη και κατανοηση γιατι ειναι δυσκολο μονοπατι και το περναωκαι γω μερα παρα μερα

  12. #12
    thanasisGR
    Guest
    ευχαριστώ για τις απάντησεις

    τελικά ρώτησα έναν καρδιολόγο που οφείλεται και δεν νιώθω τους παλμούς μου. και μου είπε ότι έχω υπόταση!

    τώρα αυτό που με ανήσυχη είναι ότι σε καρδιολόγο πήγα και είναι μια χαρά η καρδια μου! αλλα πως γίνετε να έχω συνεχεια υπόταση? και να νιώθω και ένα σφίξιμο στην καρδια?

    μήπως φταίει ο θυροειδής και τα παθαίνω τελικά όλα αυτά? :S

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by thanasisGR View Post
    ευχαριστώ για τις απάντησεις

    τελικά ρώτησα έναν καρδιολόγο που οφείλεται και δεν νιώθω τους παλμούς μου. και μου είπε ότι έχω υπόταση!

    τώρα αυτό που με ανήσυχη είναι ότι σε καρδιολόγο πήγα και είναι μια χαρά η καρδια μου! αλλα πως γίνετε να έχω συνεχεια υπόταση? και να νιώθω και ένα σφίξιμο στην καρδια?

    μήπως φταίει ο θυροειδής και τα παθαίνω τελικά όλα αυτά? :S


    Κάποιοι είναι υποτασικοί εκ φύσεως. Αυτό που έχεις φίλε μου είναι υποχονδρία/νοσοφοβία. Όσο πιο πολύ φοβάσαι/το σκέφτεσαι, τόσο και πιο πολύ αγχώνεσαι, οπότε τόσο και πιο πολύ ανεβάζεις/κατεβάζεις παλμούς, κάτι που σε κάνει να το σκέφτεσαι και να το προσέχεις πιο πολύ και ούτω καθ εξής. Είναι φαύλος κύκλος. Όσο πιο πολύ καιρό το κάνεις τόσο και πιο "ευαίσθητη" θα είναι η αντίληψη του σώματούς σου και τόσο και πιο "αυτόματο" θα γίνεται όλο αυτό. (όπως ακριβώς όταν μαθαίνεις ποδήλατο-στην αρχή θέλει συνειδητή προσπάθεια αλλά μετά γίνεται ασυνείδητα και εύκολα). Μόνο λίγο το να στρέφεις την προσοχή σου στην καρδιά θα είναι αρκετό για να σου κάνει διάφορα "κόλπα". Κλειδί είναι να σταματήσεις να φοβάσαι την ίδια την καρδιά σου και να σταματήσεις να προβληματίζεσαι για την υγεία σου.


    Υπάρχουν κάποιοι καλοί ψυχολόγοι που κάνουν γνωσιακή-συμπεριφορική θεραπεία που είναι πολύ κατάλληλη για αυτά τα θέματα. Κυρίως σε εκθέτουν στις φοβίες σου π.χ. σου προκαλούν ταχυκαρδία και μετά στο ασφαλές περιβάλλον του ψυχολόγου προσπαθείς να το ελέγξεις. Επίσης εξετάζουν και τις σκέψεις και τα συναισθήματα σου πίσω από τους φόβους και τους υπερβολικούς προβληματισμούς για την υγεία σου κλπ. Με αυτό τον τρόπο, αλλάζοντας κάποιες ίσως δυλειτουργικές σκέψεις και το πως ερμηνεύεις τις ίδιες σου τις σωματικές σου αλλαγές, σπας σταδιακά αυτόν τον "φαύλο κύκλο". Γενικά βοηθάει πολύ (δεν είναι mumbo-jumbo έχει ερευνηθεί εκτενέστατα στο κλινικό επίπεδο.) Μετά υπάρχουν και τα SSRI αντικαταθλιπτικά που συνταγογραφούν σε τέτοιες περιπτώσεις. Κάνουν κάπου στον μήνα για να αρχίσουν να λειτουργούν. Είμαι της γνώμης όμως καλύτερα το να ψαχτείς με γνωσιακή-συμπεριφορική τώρα που είναι αρχή. Υπάρχουν πολύ καλά ΓΣΘ βιβλία αυτοβοήθειας που πραγματικά αξίζουν (αν δεν θες να πας ψυχολόγο γι αρχή). Τα φάρμακα θα σου μειώνουν το άγχος και θα το κράτανε γενικά σε ένα χαμηλό επίπεδο αλλά δεν θα αλλάξουν τον τρόπο που εσύ ο ίδιος σκέφτεσαι και επαντροφοδοτείς το πρόβλημα (οπότε μόνο με φάρμακα συνήθως θα έχεις "σκαμπανεβάσματα" + κάποιες πιθανές παρενέργεις). Φυσικά μπορείς να κάνεις και τα δύο.
    Last edited by PETRAN; 08-06-2011 at 20:07.

  14. #14
    thanasisGR
    Guest
    to periergo einai oti den to skeftome... kai ekei pou eimai xalaros mpori na me piasei taxikardia ksafnika.. alla auto pou me kanei na anusixo einai h xamilh kardiakh suxnotita.. kai nio8o adunamh tin kardia mou. merikes fores xanontai telios h palmoi kai den einai es8ith ka8olou! kai me pianei kai zalada.. auto twra den kserw an einai apo to anxos... afou piga se kardiologo den kserw giati anisixo toso

  15. #15
    Θανάση, χαλάρωσε!! Μέσα από τα συμφραζόμενα σου εσύ ο ίδιος εμμέσως πλην σαφώς μας λες ότι δεν τρέχει τίποτα απολύτως με την υγεία σου, μια χαρά είσαι, όσο πάρα πολλοί θα σε ζήλευαν γι αυτό!!

    Νοιώθεις αδύναμη καρδιά, παλμούς και ζαλάδες χωρίς αυτό να ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Η σκέψη σου έμαθε, το παραμικρό ερέθισμα στο σώμα, την κατά τα λοιπά απόλυτα φυσιολογική λειτουργία, να το παίρνει, να το αναμοχλεύει και να σου το αναγάγει σε ιατρικό πρόβλημα. Πρωταρχικά εσύ ο ίδιος δημιουργείς στη φαντασία σου την ύπαρξη προβλήματος υγείας, μετά το παραμικρό ερέθισμα το χρησιμοποιείς για να επιβεβαιώσεις αυτές σου τις φανταστικές φοβίες. Ευτυχώς δεν αντιμετωπίζεις κάποιο άλλο πρόβλημα στη ζωή σου ώστε σε κάποιο βαθμό το άγχος θα ήταν δικαιολογημένο. Το άγχος χρειάζεται κάποια σκέψη μέσα στην οποία θα δρα, βρήκε τη διέξοδο σ αυτές σου τις φοβίες. Βρες την κατάλληλη΄μέθοδο να το πολεμήσεις. Είσαι 19 ετών. Σε στερεί από τις ωραίες στιγμές της ζωής, σου στερεί μοναδικές και ανεπανάληπτες στιγμές, χάνεις τα πιο δημιουργηκά χρόνια της ζωής σου λόγω ενός κυκεώνα φανταστικών σκέψεων που δεν έχουν καμιά σχέση με την πραγματικότητα. Πολλοί θα ζήλευαν να ναι στην ηλικία σου. Η γνωσιοσυμπεριφορική μέθοδος που σου εισηγείται ο Πετράν βοηθά στον έλεγχο των διαστρεβλωμένων σκέψεων. Θα σου έλεγα να δεις τετοιο ειδικό, επεδίωξε το!

    Από την άλλη, βάλε στο καθημερινό σου πρόγραμμα δραστηριότητες, τόπους να πηγαίνεις, φίλους, διάβασμα κι ότι άλλο σε γεμίζει, μην αφήνεις κενά στο χρόνο σου γιατί σ αυτά τα κενά τροφοδοτείται και ενδυναμώνεται το άγχος, αφού όταν δεν έχεις κάτι να κάνεις και είσαι και μόνος η σκέψη αρχίζει να εγείρεται και να φέρνει στο προσκήνιο όλα τα πλην. Όλα αυτά σε απομακρύνουν απ αυτες τις σκέψεις και σταδιακά θα δεις να μειώνεται η ένταση και η συχνότητα τους. Μάθε επίσης να ανακαλείς εύκολα στο νου σου ευχάριστες στιγμές από τη ζωή σου, πράγματα που θελες να κάνεις και στόχους.

    Είσαι στα νιάτα σου, μην τα αφήσει να χαθούν. Μετά θα το μετανοιώσεις και θα ναι ήδη αργά.
    γιάννης

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. φοβια με καρδια
    By sunset in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 215
    Last Post: 11-05-2019, 17:14
  2. Με την καρδιά μου τι θα κάνω;
    By essie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 08-10-2012, 09:28
  3. Τσημπιματα στην καρδια
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 91
    Last Post: 21-08-2012, 00:38
  4. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 11:50
  5. πόνος στην καρδιά
    By kallia13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 15-04-2008, 11:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •