Κοκκινη Καρτα η Μανουλα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    129

    Κοκκινη Καρτα η Μανουλα

    Γεια σας παιδια...
    Ειπα να γραψω εδω την ιστορια που εγινε πριν λιγες μερες για να βγει απο μεσα μου μιας και δεν ειναι ελαφρι θεμα που μπορω να το ξεχασω.
    Γυρισα απο εξωτερικο την Παρασκευη γιατι το Σαββατο ηθελα να παρευρεθω σε μια συνεντευξη.Οι γονεις μου χωρισμενοι χρονια τωρα,μενω με τον πατερα μου...Η μητερα μου ηρθε να με δει μαζι με τον αντρα της και την 7 ετων κορη της.Καθησε για 20 λεπτα και εφυγαν.Την Κυριακη γιορταζαν τα γεννεθλια της μικρης και μου ειπαν να παω...
    Τα γεννεθλια θα γινονταν σε ενα κτημα απο μακρισμενο απο την πολη το οποιο ανοικε στα "πεθερικα" της μητερας μου με τα οποια ειχαν μαλλωσει οταν εγω ημουν 17 κ εφυγα απο το σπιτι κ η μητερα εφυγε απο το σπιτι τους κακην κακως πριν μερικα χρονια.
    Τωρα ξανα εχουν επαφες κ εγω μολλις γυρισα με πηραν τηλ...
    Δεν ηθελα επαφες...Ουτε θελω.
    Την Κυριακη με πηραν τηλ πολυ πρωι(ειχα βγει Σαββατο)και δεν τους μιλησα...πηρε η μητερα μου τηλ στο σπιτι για να πει στον πατερα μου να με ξυπνησει...
    τεσπα μην τα πολυλογω πηγα στο σπιτι της μητερας μου μηπως ηταν εκει στις 12 μαζι με το δωρο της μικρης...Κανεις εκει,τι να κανω ξανα γυρισα πισω.
    το βραδι η μητερα μου εστειλε σμσ και μου ειπε οτι ειμαι απαραδεκτη...ειπα ευχαριστω και δεν απαντησε....
    Πηγα την Τριτη να δωσω το δωρο, ειχαν καπου να πανε και με αφησαν με την μικρη απο τις 7 μερχι τις 9 σχεδον.Καθισαμε με την μικρη ζωγραφισαμε παιξαμε κ 9 ηρθε η μανα μου με τον αντρα της και μου λεει με υφακι "Γιατι δεν ηρθες την Κυριακη?"
    ειπα οτι δεν ηθελα να παω στο κτημα και καταλληξαμε να φωναζουμε.
    Μου φωναζαν και οι δυο και με κατηγορουσαν οτι δεν πηγα στα γεννεθλια και οτι εκεινοι εχουν κανει τοσα για μενα και οποτε ηθελα βοηθεια με την δουλεια μου με βοηθουσαν και εγω δεν ξυπνησα να παω στα γεννεθλια.
    Η μητερα μου αρχισε να φωναζει και να χτυπαει πραγματα και να φωναζει οτι ειμαι αχαριστη και τετοια...ο αντρας της την κρατουσε για να την ηρεμισει αλλα και για να μην ερθει κοντα μου γιατι φαινονταν οτι θα με χτυπησει.Ειπα οτι ηθελα να φυγω γιατι δεν μπορουσα να συνενοηθω.ο αντρας της δεν με αφηνε να φυγω και μου κραταγε την πορτα για να μην φυγω.
    οσο τα εβλεπε αυτα η μητερα μου φωναζε ακομα περισσοτερο κ κινουνταν προς το μερος μου.
    Μας ακουσε η γιαγια μου η οποια μου εχει αδυναμια και αρχισε να φυναζει να με αφησουν να φυγω...Η μανα μου εξαλη αρχισε να την βριζει κ να της λεει να μπει μεσα στο σπιτι.
    Η γιαγια ευτυχος δεν μασησε και αρχισε να φωναζει κ εφυγα...η μανα μου χτυπησε την πορτα με δυναμη πισω μου και μετα απο λιγο με ακολουθησε στα σκαλια....
    τελος παντων εφυγα....
    Ολα αυτα τα ειδε η μικρη...
    Γενικα μετα απο αυτο ειμαι πολυ ευεξαπτη...νιωθω αδικημενη...βασικα νιωθω...σαν να θελω να ξερασω....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    krhth
    Posts
    161
    σε καταλαβαινω......εχω μια παρομοια ιστορια,το θεμα ειναι οτι η μικρη δε φταιει σε τιποτα κατα τη γνωμη μου πρεπει να μιλησεις με τη μητερα σου ηρεμα κ να τη κανεις να καταλαβει καποια πραγματα...που δεν ηθελες να πας το βρεισκω απολυτος φισιολγικο πως θα πας μετα απο καιρο σαν να μη τρεχει τιποτα αισθανεσαι κ αβολα ετσι δεν ειναι?εξυγησε της το αυτο στη μαμα σου..κ μη χασεις επαφη μαζι της κ με την αδερφη σου....κ εμενα οι γονεις μου εχουν χωρισει κ μεγαλωσα με τη γιαγια κ τον παππου η μαμα μου ξανα παντρευτηκε τα πεθερικα της μανας μου δε την ηθελαν γιατι ειχε εμενα κ τραβηξε πολλα...κ εγω δε παω στα πεθερικα της αν κ τα χουν βρει μεταξυ τους κ φασαριες εχουν εινει αποιρες γι αυτο το θεμα.....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    129
    ολοι μου εχουν πει να μην ξαναμιλησω γιατι στο παρελθον εχουμε ξαναμαλωσει.
    η μητερα μου εχει με μαλωσει με ολο τον κοσμο...γονεις,πεθερικα,φιλ� �ι...ε δεν ξερω τι διαταραχη εχει αλλα εχω και εγω προβληματα στη ζωη μου.Οπως λεει και η παροιμια πρωτα ποτιζεις το χωραφι σου κ μετα το χωραφι του γειτωνα.
    ε δεν μπορω πατα να ποτιζω του γειτωνα!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    krhth
    Posts
    161
    απλα επειδι καταλαβαινω καποια πραγματα πιστευω οτι το καλητερο θα ναι να μιλησετε κ πιο πολυ για σενα εσυ θα νιωθεις καλητερα κ μετα δε σου λεω να ειστε κ συνεχεια μαζι.....απλα να μην ειστε τσακωμενες κ πες της να σου ανοιχτει πιστευω οτι δεν θα χει περασει λιγα στη ζωη της κ αυτη κ να σαι κοντα στην αδερφη σου εισαι το μονο της αδερφακι απο οτι καταβα οποτε σε εχει αναγκη ειναι μικρη κ σε χρειαζεται οχι για να τη φροντιζεις...σε αλλα θεματα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    129
    τωρα πως το κατανωεις?
    ρε συ τι κουβεντα να κανεις με ανθρωπους που φαιρονται λες κ εισαι σκουπιδι?
    αν δεν ειχε τον αντρα της μαζι που ειναι ευσωμος και τον φοβαμαι θα την ειχα πιασει απο τον λαιμο και μην συνεχισω παρακατω!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    269
    θα το μετανειωσει!αυτο ειναι το συγουρο!
    μην της μιλησεις!δεν φταις εσυ!
    εκεινη εκανε λαθος!
    σε αρπαξε απο τα μουτρα,δεν επιτρεπετε να σου μιλαει με αυτον τον τροπο!
    αυτο πρεπει να το καταλαβει!αν της μιλησεις πρωτη,δεν θα το καταλαβει ποτε και η συμπεριφορα της θα συνεχισει να ειναι ιδια!
    δεν μπορει να σε προσβαλει με αυτον τον τροπο μπροστα σε εναν ξενο!γιατι ο αντρας τησ ξενος ειναι για σενα!σου οφειλη μια συγνωμη και οτι δεν προκειτε να σου ξαναμιλησει με αυτον τον τροπο ποτε και για κανενα λογο!
    εμεις οι γονεις κανουμε τα παντα για τα παιδια μας χωρις να περημενουμε ανταλαγματα!το κανουμε γιατι το θελουμε!οχι γιατι περημενουμε κατι!αλιμονο!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    σαμπλαιμ, την επομενη φορα, φροντισε να μιλησεις απο πριν, και να εξηγησεις γιατι δε μπορεις να πας, πολυ ψυχραιμα, να της πεις πως νιωθεις. Αν κανει παλι τα τρελα της, και μπροστα στη μικρη της κορη, τοτε θελει ψυχιατρο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by carrie View Post
    σαμπλαιμ, την επομενη φορα, φροντισε να μιλησεις απο πριν, και να εξηγησεις γιατι δε μπορεις να πας, πολυ ψυχραιμα, να της πεις πως νιωθεις. Αν κανει παλι τα τρελα της, και μπροστα στη μικρη της κορη, τοτε θελει ψυχιατρο.
    στην αρχη ψυχραιμα ξεκινησα...απλα επειδη ειχε υφακι αρχισα να φωναζω.ο αντρας της με ρωτησε γιατι κανω σαν τρελλη (χαχα αστειο) κ του ειπα επειδη με εχετε στριμωξει και μου φωναζετε...τεσπα μετα η μανα μου αρχισε να κανει ολα αυτα τα τρελλα...
    δεν ξερω παιδια η κατασταση εχει ξεφιγει κ δεν ξερω απο τη πασχει...δεν ειναι καλα...
    εχει μαλωσει με ολους...τους γονεις τις...τα πεθερικα της αλλα τα ξανα βρηκαν....με ολους τους φιλους της...δεν ξερω κατι δεν παει καλα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870

    Unhappy

    Quote Originally Posted by Sublime View Post
    ... κ 9 ηρθε η μανα μου με τον αντρα της και μου λεει με υφακι "Γιατι δεν ηρθες την Κυριακη?"
    ειπα οτι δεν ηθελα να παω στο κτημα και καταλληξαμε να φωναζουμε.
    Μου φωναζαν και οι δυο και με κατηγορουσαν οτι δεν πηγα στα γεννεθλια και οτι εκεινοι εχουν κανει τοσα για μενα και οποτε ηθελα βοηθεια με την δουλεια μου με βοηθουσαν και εγω δεν ξυπνησα να παω στα γεννεθλια.
    Πρώτα θα σου πω ότι σε καταλαβαίνω και ότι έχεις δίκιο. Πάμε στα επόμενα.
    Θα σου πρότεινα να δεις τη συμπεριφορά της μάνας σου και να την εξηγήσεις. Ναι, να την εξηγήσεις για να καταλαβαίνεις τι σκέφτεται, πώς φέρεται, κλπ. Για να το καταλάβεις αυτό μην κοιτάξεις τη συμπεριφορά σε εσένα αλλά τη συμπεριφορά που έχει στους άλλους.
    Και να κάνω και μια ερώτηση. Πιστεύεις ότι γενικά έχεις ανάγκη τη μάνα σου τώρα ή στο μέλλον; Δεν εννοώ συναισθηματική ανάγκη αλλά πρακτικές ανάγκες. Δηλαδή σε φοβίζει για οποιοδήποτε λόγο η απομάκρυνση από εκείνη; Θα μπορούσες να απαντήσεις και ναι και όχι, εξαρτάται από τα δεδομένα. Δεν είναι απαραίτητο να απαντήσεις σε εμένα ή εδώ στο forum, η ερώτηση είναι για σένα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by John11 View Post
    Πρώτα θα σου πω ότι σε καταλαβαίνω και ότι έχεις δίκιο. Πάμε στα επόμενα.
    Θα σου πρότεινα να δεις τη συμπεριφορά της μάνας σου και να την εξηγήσεις. Ναι, να την εξηγήσεις για να καταλαβαίνεις τι σκέφτεται, πώς φέρεται, κλπ. Για να το καταλάβεις αυτό μην κοιτάξεις τη συμπεριφορά σε εσένα αλλά τη συμπεριφορά που έχει στους άλλους.
    Και να κάνω και μια ερώτηση. Πιστεύεις ότι γενικά έχεις ανάγκη τη μάνα σου τώρα ή στο μέλλον; Δεν εννοώ συναισθηματική ανάγκη αλλά πρακτικές ανάγκες. Δηλαδή σε φοβίζει για οποιοδήποτε λόγο η απομάκρυνση από εκείνη; Θα μπορούσες να απαντήσεις και ναι και όχι, εξαρτάται από τα δεδομένα. Δεν είναι απαραίτητο να απαντήσεις σε εμένα ή εδώ στο forum, η ερώτηση είναι για σένα.
    οχι...στο παρελθον μου εχει πει διαφορα...οτι αν κανω ποτε παιδια δεν θα μου τα κρατησει (αυτα τα ελεγε οταν ημουν σοβαρα με το αγορι μου στ 20,πριν 2 χρονια δλδ)γιατι θελει λεει να ζησει την ζωη της...και αλλα τετοια πολυ ωραια!!!
    και πρακτικα να υπηρχε καποιο θεμα πρεπει να παει στο διαολο γιατι δεν στεκει το ατομο.
    να σου πω πριν χρονια πιστευα οτι ετσι ειναι οι μητερες αλλα μετα ανοιξαν τα ματια μου κ ειδα πως φαιροντε γενικα οι μανες...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by Sublime View Post
    και πρακτικα να υπηρχε καποιο θεμα πρεπει να παει στο διαολο γιατι δεν στεκει το ατομο.
    να σου πω πριν χρονια πιστευα οτι ετσι ειναι οι μητερες αλλα μετα ανοιξαν τα ματια μου κ ειδα πως φαιροντε γενικα οι μανες...
    Aυτό που κατάλαβα είναι πως είνα κτητική και μάλλον όχι μόνο. Χρειάζεται όμως να τα δεις εσύ.
    Και μην θεωρήσεις τον εαυτό σου άτυχο, σε μεγάλο ποσοστό μπορεί να δεις παρόμοια (διαφορετικά ίσως) προβλήματα παντού αν κοιτάξεις. Όπως δεν έβλεπες, όπως λες, το πώς συμπεριφέρεται η μάνα σου, με τον ίδιο τρόπο ίσως να μην βλέπεις και τις άλλες μάνες για παράδειγμα. Έτσι μην ζηλέψεις ποτέ, και μην συγκρίνεις με την έννοια εγώ και οι άλλοι. Απλά βλέπε μόνο. Γιατί χρειάζεται να καταλαβαίνεις καλά τι είναι κάθε άτομο και τι είσαι και εσύ. Και μου φαίνεται είναι δύσκολο.

Similar Threads

  1. Προκυρηξη του ΟΑΕΔ για ΑΜΕΑ και καρτα ανεργιας!!!!!
    By keep_walking in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 7
    Last Post: 28-06-2008, 17:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •