Δυστυχως τοσο αντεξα...και τι δεν θα εδινα για να ημουν λιγο πιο δυνατη! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 15 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 223
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    συμφωνώ με τον αλον και συνεχίζω...
    αυτό που είπες πως θα ζηλέψεις αν βρει κάποια άλλη, πήγε αλλού το μυαλό μου...
    Μήπως το θέμα σου δεν είναι να φύγεις πραγματικά αλλά να ξαναγυρίσει ο φίλος σου στη σχέση?
    Ξέρεις όταν είσαι έξω από το χορό σε μια ψυχική ασθενεια, αναρωτιέσαι γιατί ο άλλος δεν κάνει μια έξτρα προσπάθεια να βγει από αυτή, καθώς υπολογίζεις πως μπορεί αφού εσύ του εξηγείς και του παρουσιάζεις τη λογική με τον καλύτερο τρόπο.
    Δυστυχώς δεν είναι ούτε στο χέρι σου ούτε στο δικό σου.
    Μήπως αυτό που "ζηλεύεις" είναι η αρώστια του; Που τον έχει κάνει δικό της και δεν μπορείς να έχεις την παραμικρή επιροή πάνω του;
    Μήπως πιστεύεις πως με το να του πεις πως χωρίζετε αυτό θα τον ταράξει τόσο πολύ που θα βγει από το λήθαργο του?
    Μερικές σκέψεις κάνω.....
    Και αρκετά εύστοχες θα έλεγα.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    Μα το θεμα ειναι πως αν λειτουργουσε σε ολα κανονικα ...οπως παλια , δν θα τον χωριζα (και ελπιζω να μην ακουστει σαν κακια διοτι εχω κουραστει πολυ πραγματικα για να φτασω ως εδω, γτ οπως εχω ξανα πει, δεν τον γνωρισα με ψυχωση αλλα του βγηκε ενω ημασταν 2 μιση μηνες μαζι) διοτι εχω αισθηματα ακομα γι αυτον αλλα δυστυχως μειωνονται καθημερινα..Προφανως και δεν ζηλευω την αρρωστια του, μαλλον με εκνευριζει που το επαθε ετσι ξαφνικα, και το ειχα βαλει σκοπο να τον ''φτιαξω'', να τον κανω καλα. Θα προσπαθησω να το καταφερω αυτο στο φιλικο επιπεδο...Δεν τα παραταω τοσο ευκολα εγω...!!!!!!!!!

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Quote Originally Posted by Karol View Post
    Προφανως και δεν ζηλευω την αρρωστια του, μαλλον με εκνευριζει που το επαθε ετσι ξαφνικα, και το ειχα βαλει σκοπο να τον ''φτιαξω'', να τον κανω καλα. Θα προσπαθησω να το καταφερω αυτο στο φιλικο επιπεδο...Δεν τα παραταω τοσο ευκολα εγω...!!!!!!!!!
    Karol,

    μπορώ να καταλάβω πόσο θυμό και εκνευρισμό μπορεί να νιώσουμε λόγω των απρόσμενων
    που συμβαίνουν στη ζωή τη δική μας και των αγαπημένων μας.
    Όχι μόνο στεναχωριόμαστε που συμβαίνει αυτό που συμβαίνει αλλά συνειδητοποιούμε και ότι δεν μπορούμε να έχουμε τον έλεγχο των πάντων, ότι δεν είμαστε παντοδύναμοι, όπως μόνο ένα παιδί πιστεύει.

    Είναι πολύ όμορφο και ανθρώπινο να θέλεις να είσαι εκεί για το φίλο σου, να του σταθείς με τον τρόπο σου, αλλά έχεις σκεφτεί ότι αυτή η επιμονή σου και η ψευδαίσθηση ότι εσύ μπορείς, ότι εσύ ναι ''θα τον φτιάξεις'', θα τον κάνεις καλά, μπορεί να σημαίνει / δείχνει και κάτι άλλο για σένα;
    Μια ανάγκη / τάση για κοντρολ ας πούμε, ή ένα προσωπικό στοίχημα, μια ενοχή να μην τα παρατήσεις και να ανταπεξέλθεις τελικά στο ''ρόλο'' της δυνατής φίλης..

    Νομίζω ότι η παρουσία σου στη ζωή του μπορεί να συνεχίσει να του κάνει καλό.. όμως πόσο καλό και πόσο αρκετό θα του είναι το ''φιλικό επίπεδο'' όταν το ερωτικό είναι ακόμα εκεί;
    Πώς θα νιώσει εκείνος αν εσύ προχωρήσεις κάποια στιγμή σε μια νέα σχέση;

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    Ξερω πως εγω δεν θα μπορεσω να τον κανω καλα, ειδικα αν δεν προσπαθησει ο ιδιος με τον εαυτο του...απλα δεν θελω να τα παρατησω και θα ειμαι εκει γι αυτον...!! Οσο για την νεα σχεση, που ξερεις ..μπορει να προχωρησει αυτος γρηγοροτερα απο εμενα... Εγω δεν εχω σκοπο παντως συντομα να ξεκινησω κατι καινουριο..

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    106
    Karol νομίζω ότι πρέπει να κάνεις υπομονή αφού τον αγαπάς και να του σταθείς σ΄αυτή τη δύσκολη στιγμή που περνάει!!! Τώρα σε έχει ανάγκη περισσότερο από ποτέ!! Και πιστεύω ότι αν του πεις ότι φεύγεις θα πάει ακόμα πιο πίσω! Δεν ξέρω την περίπτωσή του αλλά αν είναι αυτά που λέμε εδώ θέλει τη βοήθεια των γύρω του δηλ αγάπη μαζί με τη φαρμακευτική αγωγή που πιθανώς παίρνει και σε λίγο καιρό θα είναι πάλι ο εαυτός του!!!!!
    Πιστεύω ότι και για σένα δεν θα είναι καλό να τον αφήσεις εγώ τουλάχιστον θα είχα τύψεις...!
    Το sex δεν είναι το παν σε μία σχέση και ειδικά τώρα που ο άνθρωπος δεν βρίσκει ενδιαφέρον ύπαρξης το sex είναι το τελευταίο πράγμα που τον απασχολεί!
    Δεν θα μείνει για πάντα έτσι! Σύντομα θα ξαναβρεί τον εαυτό του και τότε αν δεν αισθανθείς το ερωτικό πάλι μαζί του μπορείς να του πεις ότι θέλεις! Τότε θα μπορεί να το αντιμετωπίσει! Τώρα πιστεύω θα είναι μια σπρωξιά να πάει πολύ πίσω! Αγάπη Karol γι αυτό διψάει τώρα!!!!!

  6. #36
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Υποστηριζω Φένια, συμφωνω οτι αν εχεις ελαχιστο ενδιαφερον για αυτον θα περιμενεις λιγο να συνελθει, ειναι οντως πολυ σημαντικο για ενα ατομο σε αυτη την κατασταση. :)

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    εχω την αισθηση οτι η κοπελα (η καρολ) εγραψε οτι εφτασε στα ορια της κ δεν αντεχει αλλο. γιατι αυτη η προσπαθεια απο ορισμενους να της καλλιεργησουν ενοχες? τοσα μπορεσε να δωσει, τοσα εδωσε.

    καποιοι τα θελουν ολα δικα τους τελικα κ δεν εχουν προβλημα να διαλυουν ψυχολογικα τους αλλους για να ειναι αυτοι καλα. πολυ με εκνευριζει οταν βλεπω τετοιες χειριστικες τακτικες να δικαιολογουνται στο ονομα της ψυχικης ασθενειας.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Είναι λάθος να μένουμε σε οποιαδήποτε σχέση από οίκτο ή ενοχές. Κάποιες φορές είναι πιο έντιμο να φεύγουμε.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    106
    Lou αν εννοείς εμένα, δεν θέλω να γεμίσω την Karol με ενοχές, είναι το τελευταίο που θέλω! Απλώς μπαίνω στη θέση της και σκέφτομαι ότι εγώ θα είχα τύψεις αν έφευγα απο κάποιον που αγαπούσα!! Ιδιαίτερα όταν αυτός με έχει τόση ανάγκη!!!!!
    Και δε νομίζω ότι ο φίλος της τα θέλει όλα δικά του, γιατί απ' ότι καταλαβαίνω ο άνθρωπος δεν έχει διάθεση για ζωή!!!!
    Εμένα τουλάχιστον η αδερφή μου όταν ήμουν χάλια δεν με παράτησε και έφυγε! Μέχρι και στο στόμα με τάιζε γιατί με αγαπούσε και ήθελε να με βοηθήσει! Και μετά όταν έγινα καλά με χαιρόταν και με χαίρεται! Και η μία βοηθάει την άλλη στη ανάγκη!
    Το ίδιο θα έκανα κι εγώ για κάποιον που αγαπούσα!
    Εγώ την άποψή μου είπα!!!! Η Karol εννοείται θα κάνει ότι θέλει αυτή!

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    269
    Φενια μου,αλλο η αδερφη και αλλο η σχεση!οι ψυχικες ασθενειες,οι ψυχωσεις ειναι πολυ κουραστικες για τους γυρω απο τον ασθενη!
    η οικογενεια θα συμπαρασταθει οσο μπορει αλλα με τα χρονια ερχεται και αυτη και κουραζεται παρα πολυ!η αδερφη μου που εχει διπολικη με ψυχωση και δεν ακολουθει την αγωγη της,γι'αυτο και αρρωσταινει συχνα μας εχει κουρασει παρα πολυ ολους!
    μεχρι και την μητερα μας!
    περσυ μου εμφανιστηκε και εμενα η διπολικη (χωρις ψυχωση)μου συμπαρασταθηκε και ο αντρας μου και το παιδι μου και οι φιλες μου!
    μεχρι εκει!
    μου συμπαρασταθηκαν ανθρωποι που ειμασταν μια ολοκληρη ζωη μαζι!
    δεν μπορεις να περημενεις απο τους γυρω να ειναι παντα διπλα σου!
    ο καθε ανθρωπος εχει τις δικες του αντοχες και τα δικα του προβληματα!
    η καρολ αν δεν αντεχει πρεπει να φυγει!
    χωρις να αισθανθει τυψεις,ενοχες!
    γιατι να κανει κατι που δεν το θελει!κατι που δεν το αντεχει!
    εγω καρολ θα σου πω να φυγεις!θα εινα δυσκολο,μπορει ο φιλος σου να ξαναρρωστεισει,δεν θα φταις εσυ!μπορει οι γονεις του να σε περνουν τηλ.για να πας!
    πες τελος,αφου αυτο θες,αλλαξε τηλεφωνο και μην μπεις στην διαδηκασια μετα να παρεις ουτε ενα τηλεφωνο να ρωτησεις τι κανει!
    μονο ετσι μπορεις να ξεκοψεις!

  11. #41
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Το παιδι απο ο,τι καταλαβα ακολουθει αγωγη, εχει κανει ενα (τουλαχιστον) επεισοδιο ψυχωσικο και ειναι σε φαση αναρρωσης. Δηλ τι προτεινεις, την απομονωση των ψυχικα ασθενων γτ "ειναι πολυ κουραστικες για τους γυρω απο τον ασθενη"; Η κοπελα φαινεται να θελει να το παλεψει, γι αυτο και ζηταει γνωμη, αν εχει νοημα. Φυσικα και εχει, τεραστιο, στη φαση της αναρρωσης, εστω και αν φαινεται ασημαντο. Μοιαζετε ολοι εσεις που εισαστε κατα να μην εχετε καθολου πραγματικη προσωπικη εμπειρια ψυχικης ασθενειας, ή να την υποτιματε και να ακολουθειτε τον συρμο!

  12. #42
    Quote Originally Posted by elafi View Post
    Το παιδι απο ο,τι καταλαβα ακολουθει αγωγη, εχει κανει ενα (τουλαχιστον) επεισοδιο ψυχωσικο και ειναι σε φαση αναρρωσης. Δηλ τι προτεινεις, την απομονωση των ψυχικα ασθενων γτ "ειναι πολυ κουραστικες για τους γυρω απο τον ασθενη"; Η κοπελα φαινεται να θελει να το παλεψει, γι αυτο και ζηταει γνωμη, αν εχει νοημα. Φυσικα και εχει, τεραστιο, στη φαση της αναρρωσης, εστω και αν φαινεται ασημαντο. Μοιαζετε ολοι εσεις που εισαστε κατα να μην εχετε καθολου πραγματικη προσωπικη εμπειρια ψυχικης ασθενειας, ή να την υποτιματε και να ακολουθειτε τον συρμο!
    με την ίδια λογική όμως, γιατί θα πρέπει η κοπέλα να κάτσει σε μια σχέση από λύπηση?
    Γιατί να μη λυπηθεί πρώτα τον εαυτό της και να φύγει από μια ψυχοφθόρα κατάσταση;
    Δεν είπε πουθενά πως θα τον παρατήσει σαν άνθρωπο, αλλά σα σχέση.
    Άμα δεν της βγαίνει ή έχει κουραστεί πρέπει να τη βγάλουμε τέρας;
    φυσικά και ζητάει τη γνώμη μας και ο καθένας λέει τη δική του.

  13. #43
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Δεν ειπα να τη βγαλουμε τερας ουτε να κατσει απο λυπηση ουτε με το ζορι. Ζητησε τη γνωμη, εγω λεω τη δικια μου. Αν εχει ψυχικα αποθεματα και τον αγαπαει οντως, θα του κανει πολυ καλο να μεινει. Αν οχι, θα του ειναι και βαρος σαφως, αν κατσει με το ζορι και απο λυπηση. Αλλα μην ξεχναμε οτι και ο ψυχωσικος ειναι ανθρωπος με αναγκες και αισθηματα, γτ να βγαζουμε αυτον τερας στην τελικη? Τερας που ολοι πρεπει να αποφευγουν γτ "ειναι δυσκολος για τους γυρω του", ακομα και αν παιρνει φαρμακα (με τις γνωστες παρενεργειες)?

  14. #44
    Quote Originally Posted by elafi View Post
    Δεν ειπα να τη βγαλουμε τερας ουτε να κατσει απο λυπηση ουτε με το ζορι. Ζητησε τη γνωμη, εγω λεω τη δικια μου. Αν εχει ψυχικα αποθεματα και τον αγαπαει οντως, θα του κανει πολυ καλο να μεινει. Αν οχι, θα του ειναι και βαρος σαφως, αν κατσει με το ζορι και απο λυπηση. Αλλα μην ξεχναμε οτι και ο ψυχωσικος ειναι ανθρωπος με αναγκες και αισθηματα, γτ να βγαζουμε αυτον τερας στην τελικη? Τερας που ολοι πρεπει να αποφευγουν γτ "ειναι δυσκολος για τους γυρω του", ακομα και αν παιρνει φαρμακα (με τις γνωστες παρενεργειες)?
    δεν θυμάμαι να τον είπε κανείς τέρας και αν ανατρέξεις στα προγούμενα μνμ όλων μας, κανείς δεν της είπε να τον παρατήσει.
    Να τον στηρίξει της είπαμε αλλά μέχρι εκεί που δεν κάνει ζημιά στον εαυτό της.

  15. #45
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Καλα, δεν τα εχω κοιταξει και ολα ετσι και αλλιως. Αρα λεμε το ιδιο.

Page 3 of 15 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Similar Threads

  1. Γιατί να είμαι τόσο μα τόσο πολύ δειλή;
    By tita1977 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 07-02-2011, 15:34
  2. Για να γραψεις μουσικη θες δυνατη μνημη...
    By WeakbutPowerfull in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 16-12-2010, 03:24
  3. oι εποχές αλλάζουν δυστυχώς
    By manic in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 35
    Last Post: 23-04-2010, 19:27
  4. Δυνατη κρηση βρααδινη
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 22-06-2009, 15:42
  5. Ένα βήμα πρίν με χωρίσει...Δυστυχώς..
    By christina_ast in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 12-04-2009, 13:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •