ζαλαδα=αγχοs,πανικοs?please συμβουλεs
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    5

    ζαλαδα=αγχοs,πανικοs?please συμβουλεs

    για σασ φιλοι.το προβλημα μου ειναι οτι ολο το καλοκαιρι μεχρι και τορα ειμαι ζαλισμενοs σχεδον συνεχεια εκτοs απο οταν κλινω τα ματια η οταν ειμαι ξαπλομενοs.οταν μου συνεβει στισ αρχεs του καλοκαιριου ειμουν full στρεσαρισμενοs με ελαφρεs κρισεισ πανικου ιστορικου 1 χρονου μονο.ολεs οι οργανικεσ εξετασειs δεν δειχνουν τιποτα.το κακο ειναι οτι οταν πηγα τωρα για πρωτη μου φορα σε ψυχολογο-ψυχιατρο ,ζαλιστικα τοσο εντονα απο το στρεs που εφυγα τρεχονταs.ειναι δυνατον 3 μηνεs να ειμαι ζαλισμενοs απο ψυχολογικα αιτια.Υ.Π η ζαλαδα δεν εχει μορφη οτι ολα γυριζουν αλλα οτι αισθανομαι σα πσιλοχαμενοs. εχει περασει κανειs το ιδιο?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    126
    καλησπερα.καθενας εμφανιζει διαφορετικα συμπτωματα απτο αγχος.εγω εχω πολλα χρονια ενα αισθημα ασταθειας και εσωτερικης τρεμουλας,κατι σαν να κουνιεμαι.ενω δε συμβαινει...μαλλον nyo ειμαι σε χειροτερη θεση...ε???

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι εδώ έχουμε από παρόμοιες εμπειρίες μέχρι... πολύ χειρότερες.

    Φυσικά κι είναι δυνατό να οφείλεται σε καθαρά ψυχολογικά αίτια αλλά για αρχή καλό να αποκλειστεί οποιοδήποτε οργανικό. Καλό είναι που έκανες εξετάσεις, αλλά να μην ξεχνάς και τους παράγοντες ύπνος και διατροφή.Παρόμοιο αίσθημα σύγχισης δίνει κι η αυπνία ή η υπερκόπωση...

    Εφόσον οργανικά δε συντρέχει κανένας λόγος... τότε μάλλον έχεις μπει σε ένα tripάκι του τύπου: αγχώνομαι μήπως ζαλιστώ και ζαλίζομαι που αγχώνομαι. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι χρειάζεται εσύ να σπάσεις την αλυσίδα.

    Λες ότι \"ζαλίζεσαι\" εδώ και 3 μήνες. Αυτό το διάστημα δε γίνεται να εγκατέλειψες τη ζωή σου, να κλείστηκες στο σπίτι και απλά να \"ζαλίζεσαι\". Λογικά θα συνέχισες να έχεις τις συνηθισμένες σου δραστηριότητες. Οπότε σκέψου πως αυτή η ζάλη δεν είναι πια και τόσο τρομερή... Τα καταφέρνεις ακόμα κι αν ζαλίζεσαι...

    Προσπάθησε να ηρεμίσεις κάπως και μην κολλάς στη ζάλη σα σύμπτωμα. Όπως είπε κι η zoe καθένας εμφανίζει και διαφορετικά συμπτώματα από το άγχος. Σημασία έχει να μπορέσουμε να βρούμε την αιτία του άγχους για να είμαστε καλά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    126
    Aggelika καλησπερα. Εσυ τι συμπτωματα εμφανιζεις? Μιλησε μου λιγο για σενα. Για την δικη μου περιπτωση τι εχεις να πεις???

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Zoe, από λίγο από όλα μέχρι... πολύ απ\' όλα.

    Ζαλάδες, τρέμουλο, εφίδρωση, λιποθυμίες ακόμα και μελάνιασμα (άσπρο πρόσωπο και μπλε χείλια). Βέβαια αυτά είναι συμπτώματα άγχους και οργανικών παραγόντων. Γι\' αυτό κι επιμένω κάθε φορά στο να αποκλειστούν οι οργανικές αιτίες πρώτα...

    Το αίσθημα της αστάθειας και της \"βάρκας\" (αισθάνομαι ότι βρίσκομαι σε μια βάρκα που κουνάει πέρα δώθε) το έχω χρόνια, αλλά το συσχετίζω κυρίως με την υπότασή μου καθώς και τις αυπνίες μου.

    Επειδή καταλαβαίνω ότι είσαι κορίτσι, να σου πω πως σε μας είναι και πολύ εύκολο να επηρεαστούμε από κάποια ελαφριά αναιμία ή μια ολιγοθερμιδική δίαιτα. Δεν είναι τίποτα το σοβαρό, αλλά μπορεί να μας κάνει να αισθανθούμε αδυναμία.

    Ψυχολογικά πάντως έχω σίγουρο το τρέμουλο στα χέρια. Όταν \"ζορίζομαι\" (εκνευρίζομαι, αγχώνομαι, οτιδήποτε σχετικό) συνεχίζω κανονικά τις δραστηριότητες μου σα να μη συμβαίνει τίποτα, αλλά τα χέρια μου τρέμουν σε σημείο να αποφεύγω να γράψω μπροστά σε άλλους ή να πιάσω τσιγάρο.

    Σε πολύ δύσκολες καταστάσεις μπορεί από το να παραλύσω (να αισθάνομαι ότι δεν μπορώ να κινηθώ), να μιλάω με ασυνταξίες ή να ξεχνάω τις λέξεις που θέλω να χρησιμοποιησώ, μέχρι να νομίζω ότι \"βουλιάζω\"στο έδαφος.

    Όλα αυτά ξέρω ότι είναι από το άγχος κι έχω αντιληφθεί πως όσο περισσότερο τα σκεφτόμαστε τόσο περισσότερα παθαίνουμε. Γι΄αυτό, μη κάθεσαι και σκέφτεσαι ποιος είναι σε καλύτερη ή χειρότερη κατάσταση. Ανθρώπινα είναι όλα και δεν νομίζω να πέθανε κανένας από αυτά.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    NYO καλησπέρα και από εμένα και καλώς ήρθες στο forum! Όπως θα διαπιστώσεις αν παραμείνεις σε αυτό , όλοι λίγο πολύ σε ψυχοσωματικό επίπεδο για τα ίδια αίτια , παρουσιάζουμε τα ίδια συμπτώματα......
    Προσπάθησε να ολοκληρώσεις την επίσκεψη που δοκίμασες στον ψυχίατρο και αυτή τη φορά όσο άσχημα και αν νιώσεις μην υποχωρήσεις..... Να σκέφτεσε διαρκώς τον σκοπό της επίσκεψης και αυτός είναι να βρεθεί κάποιος τρόπος να γίνεις καλύτερα από ότι είσαι τώρα!
    Μην φοβάσαι....η επίσκεψη σε έναν γιατρό δεν είναι ούτε τρομακτική, αλλά ούτε και θα σε κάνει να νιώσεις άσχημα!
    Σκέψου το μετά στη ζωή σου όταν θα έχεις αποκτήσει ισορροπία όπως πολλοί άλλοι εδώ......και όχι το τώρα που νιώθεις κομμάτια!
    ΦΙΛΙΑ ΟΛΓΑ

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    23
    Kαι εγώ ΝΥΟ το εχω αυτο...Αν θες περιεγραψε αυτο το απεριγραπτο...εγω δυσκολευομαι να το περιγραψω

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    126
    aggelika ευχαριστω για την απαντηση σου.πηρα πολυ θαρρος γιατι νιωθουμε σχεδον τα ιδια.κοριτσι ειμαι ναι.και ειμαι 23.εσυ ποσο χρ.εισαι?και ποσα χρονια τα εχεις αυτα?εκανες θεραπεια?πολλα φιλια!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    5
    παιδια σασ ευχαριστω ολουσ .ηδη καταλαβα οτι πρεπει να λειτουργισω σε στυλ - ξεχασε το για να σε ξεχασει-.εχω τρομερη υποστυριξη απο την γυναικα μου και γινωμαι καλυτερα μερα με τη μερα.μαλλον μετα απο αυτη την περιπετεια δεν θα ξαναγινω εριστικοσ και στην τσιτα για μεγαλο χρονικο διαστημα.special thanks to angelica kai zoe.το νοημα τελικα ειναι να συνεχισεισ την κανονικη σου ζωη και το αποτελεσμα θα ερθει απο μονο του γιατι το ανθρωπινο νευρικο συστημα τελικα εχει μηχανισμουσ να κανει reboot .light blue ημουν σαν να εχω πιει μονιμα ενα ποτηρι μπυρα ενω δεν πινω αλκοολουχα και ετσι ημουν μονιμα πσιλοζαλισμενοσ και πιο αργοσ στην επικοινωνια με ξενα ατομα ειδικα.see u guys

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    12
    Φίλε NYO, αυτό ψάχνω και εγώ πως το νευρικό μου σύστημα θα μπορεί να κάνει REBOOT όταν το θέλω εγώ και σε περιπτώσεις που με πιάνει κρίση μπροστά σε κόσμο. Ξέρει κανένας τον τρόπο ή έστω μια μέθοδο?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    126
    να παιρνεις σε εσχατεσ περιπτωσεις ενα ηρεμιστικο.και να μη το σκεφτεσαι!troubledman εγω αυτο κανω,..ποσο συχνα εχεις κρισεις?τι αλλα εχει το νευρικο σου συστημα?φιλια

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    12
    Είναι δύσκολο αυτό αγαπητή Zoe_23 γιατί οδηγάω αρκετά μέσα στην ημέρα, οπότε το ηρεμιστικό είναι λίγο.....πρόβλημα. Μιλάω για μεθόδους (π.χ. σκέψεις κλπ) κάτι τελος πάντων..... Εσύ τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις ακριβώς?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    126
    ειμαι 23 κι απο τα 13 μου νιωθω μια ασταθει και σαν να κουνιεμαι μεσα μου ενω εξωτερικα δεν τρεμω.αυτεσ οι μυικες συσπασεις που εχω εντος μου μονιμα ειναι το χειροτυερο.ειχα και πονοκεφαλους που εφυγαν κατα πολυ με τα αγχολυτικα που ειχα παρει...κρισεις πανικου παθαινω μια φορα το μηνα και αν...εσυ τι εχεις ακριβως?τι δουλεια κανεις?

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    12
    Βρες τα post που έχω κάνει και θα καταλάβεις. Πες μου και την γνώμη σου.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    126
    δε ξερω πως να βρω τα πost σου...στειλε μου u2u για το τι ακριβως εχεις.περιμενω...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •