η αυτοκτονια ειναι πραξη θαρρους η δειλιας?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129

    Exclamation η αυτοκτονια ειναι πραξη θαρρους η δειλιας?

    Αναρωτιεμαι αν για τα ματια του κοσμου , ταδικα σας η αυτοκτονια ειναι πραξη θαρρους κατι που δεν εχει τα κοτσια ο καθε ενας να το κανει , η ειναι πραξη δειλιας ?κατι που κανει καποιος οταν δεν εχει τα κοτσια να τα βαλει με τα προβληματα του? τι λετε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    και τα δυο
    δες το και αλλιως όμως.
    κάποιος που αισθάνεται πως έχει αξία στα μάτια των υπολοίπων, πως νιώθει ότι περνάει καλά δεν σκέφτεται την αυτοκτονία, θα είναι πιο δειλός στην αυτοκτονία (θα το θεωρήσει παράλογο καταρχάς). κάποιος που έχει πάρει έκστασυ μπορεί να νιώσει τόσο θαρραλέος ώστε να πηδήξει από τον γκρεμό (ναι το έχω ακούσει αυτό). δύο ακραίες καταστάσεις, δειλού και θαρραλέου που μπορεί να αυτοκτονήσουν.
    κάποιος που έχει προβλήματα μπορεί να το κάνει ασχέτως αν είναι δειλός η λογικός (όλοι έχουμε και από λίγη).
    εχω διαβάσει πως οι περισσότεροι άνθρωποι που αυτοκτονούν είναι άνθρωποι με οικονομικά προβλήματα, άνεργοι η άνθρωποι που χρωστάνε, ηλικιωμένοι που είναι εντελώς μόνοι και αβοηθητοι και κάποιες φορές έφηβοι που πέρασαν από ερωτικη΄απογοήτευση.
    Αναρρωτιέμαι πόσο πιο αξιοπρεπής είναι η αυτοκτονία από το να φτάσει κάποιος στο έγκλημα για να επιβιώσει. η κιόλας πόσο έγκλημα θα είναι αυτό που θα έχει οδηγήσει κάποιον στην αυτοκτονία
    Last edited by carrot; 05-06-2011 at 15:11.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    να σου πω γιωργη,στον επιδοξο αυτοχειρα δειχνει να ειναι διλημμα,γιατι παλευει να γλυτωσει και η αυτοκτονια του φαινεται σαν η λυση.
    Η λυση ομως ,(οπως καθε λυση γι αυτον),ειναι δυσκολο να πραγματοποιηθει.
    Πιστευεις οτι ειναι το φτου ξελεφτερια,αφου εχεις μπλεχτει σε μια παλιοκατασταση που δεν μπορεις να λυσεις..τωρα γιατι?Ισως δεν ξερεις τον τροπο ,ισως ολες οι προσπαθειες εχουν αποτυχει,ισως δεν δεχεσαι να παλευεις αλλο και διαλεγεις να παραιτηθεις.
    Η παραιτηση παντως λυνει ολα τα αδιεξοδα ξεκουραζει την σκεψη,ξαλαφρωνει απο το φορτιο.
    Εντωμεταξυ, η φαση ειναι οτι επειδη κατα βαθος γνωριζεις την αξια της ζωης σου,καπου κρυφοκαιει η ελπιδα,σου κανει ΤΕΡΑΣΤΙΑ πραξη θαρρους το να αυτοκτονησεις...
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    183
    για να το κανεις θελεις θαρρος, οπως να μην φοβασαι κολαση και μαλακιες τετοιες, να μην φοβασαι την ιδια την πραξη π.χ. πτωση απο κτιριο, να ρισκαρεις οτι μπορει να μην τα καταφερεις κ μετα να εισαι μια ζωη σακατης.

    δειλια ειναι απο την αποψη οτι δεν το παλεψες μεχρι να τελειωσει. αλλα τι να τον νοιαξει τον αλλον απο τη στιγμη που ειναι στο χωμα τι θα πουν οι αλλοι κ πως θα ειναι η μνημη του? εμενα προσωπικα δεν με ενδιαφερει καθολου αυτη η δειλια, με ενδιαφερει ομως η αλλη, η μεγαλυτερη: το οτι θα αφησεις πισω τους ανθρωπους σου...εδω ειναι το θεμα!

    οι περισσοτεροι θα πουν: τι αυτοκτονιες και μαλακιες, αυτο ειναι δειλια. αλλα αναρωτιεμαι θα το ελεγε κανεις στην ασχημη περιοδο π.χ. στην φαση της βαριας καταθλιψης.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    δεν ειπα οτι θελω να αυτοκτονησω , απλα αναρωτιεμαι πως το βλεπει ο κοσμος , εσεις, και γενικα τιγνωμη σας, Παντος τα λαμογια και οι 'παρτακιδες' ειναι οι μονοι που δεν το σκεφτονται! συνηθως οι ευσθητοι ειναι αυτοι που το αποφασιζουν, αυτοι που εχουν τοσο γαληνια καρδια! που δεν αντεχει την σκληροτητα των πολλων! την πονηρια και την προκαταλυψη!
    Ολα αυτα δεν παν να πουν οτι ειναι καλο η αυτοκτονια , απεναντιας οι ανθρωποι ειναι σε κοινωνιες και ολοι μαζι βρησκουν λυση , μεσω της "αλληλεγγυης" και της αγαπης !

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    Είναι πράξη απελπισίας.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Μπορεί να είναι είτε το ένα είτε το άλλο, εγώ δεν θα προχωρήσω σε γενικεύσεις γιατί είναι πολύ επικύνδυνο. Εξαρτάται από πολλόυς παράγοντες και κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή. Μπορεί να είναι και μια πράξη διαστρέβλωσης της πραγματικότητας κάτω από την επήρρεια καταθλιπτικών συναισθημάτων, αυτό ισχυρίζονται οι ψυχολόγοι και νομίζω πως έχουν δίκιο. Σε πολλές περιπτώσεις συμβάλλει πολύ και το αίσθημα της ντροπής και του εξευτελισμού που αισθάνεται ότι θα βιώσει κάποιος όπως ο Χίτλερ για παράδειγμα αν μπορούσε να νιώσει ντροπή ή και συναισθήματα γενικότερα το τέρας... Σ' ένα πολύ ωράιο βιβλίο που διάβασα (Η πτώση του Καμύ) ο συγγραφέας ισχυρίζεται ότι πολλές φορές δεν αυτοκτονούμε σκεπτόμενοι το πόσο θα παρερμηνευθεί το γεγονός κάτω από την οπτική γωνία τρίτων ανθρώπων, νοιαζόμαστε πολύ για την εντύπωση που δίνουμε στους άλλους και αυτό αποτελεί δουλική συμπεριφορά. Αν θέλουμε να δούμε ποιοι είναι οι αληθινοί αριστοκράτες πρέπει να πάρουμε αποστάσεις από τον εαυτό μας. Ωράιο point για να φιλοσοφήσεις.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Μπορεί να είναι είτε το ένα είτε το άλλο, εγώ δεν θα προχωρήσω σε γενικεύσεις γιατί είναι πολύ επικύνδυνο. Εξαρτάται από πολλόυς παράγοντες και κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή. Μπορεί να είναι και μια πράξη διαστρέβλωσης της πραγματικότητας κάτω από την επήρρεια καταθλιπτικών συναισθημάτων, αυτό ισχυρίζονται οι ψυχολόγοι και νομίζω πως έχουν δίκιο. Σε πολλές περιπτώσεις συμβάλλει πολύ και το αίσθημα της ντροπής και του εξευτελισμού που αισθάνεται ότι θα βιώσει κάποιος όπως ο Χίτλερ για παράδειγμα αν μπορούσε να νιώσει ντροπή ή και συναισθήματα γενικότερα το τέρας... Σ' ένα πολύ ωράιο βιβλίο που διάβασα (Η πτώση του Καμύ) ο συγγραφέας ισχυρίζεται ότι πολλές φορές δεν αυτοκτονούμε σκεπτόμενοι το πόσο θα παρερμηνευθεί το γεγονός κάτω από την οπτική γωνία τρίτων ανθρώπων, νοιαζόμαστε πολύ για την εντύπωση που δίνουμε στους άλλους και αυτό αποτελεί δουλική συμπεριφορά. Αν θέλουμε να δούμε ποιοι είναι οι αληθινοί αριστοκράτες πρέπει να πάρουμε αποστάσεις από τον εαυτό μας. Ωράιο point για να φιλοσοφήσεις.
    Εχεις δικιο ,συμβαινει και αυτο βεβαια υπαρχουν πολλοι λογοι που καποιοι φτανουν εκει ,αλλοι για χρεοι ,αλλοι για ερωτικη απογοητευση ,αλλοι για ανιατες αρρωστιες και πολλους ακομα λογους η αφορμες.
    Ζητουμενο ειναι να σεβομαστε και να δεχομαστε καποιον που δειχνει θλιψη ,καποιον που ενω ειναι με τοσους ανθρωπους γυρο του μιαζει τοσο μονος ,ειναι στον κοσμο του! μονο με την αλληλεγγυη και την ευγενεια μπορουμε να κανουμε κατι ,να βοηθησουμε καποιον .γιατι συνηθως ο πιο εβεστιτος και ακακος θα φτασει σε αυτη την πραξη .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    ουτε το ενα , ουτε το αλλο.
    ειναι πραξη, αρνησης .
    πραξη απελπισιας και παραιτησης.

    εχουν αυτοκτονησει και δειλοι και θαρραλεοι, αλλα δεν νομιζω να αυτοκτονησε κανεις που να περνουσε καλα..

    το δραμα ειναι, οτι αρκει και μια περιστασιακη δυστυχια- απελπισια για να αυτοκτονησει κανεις, αλλα η αποφαση αυτη δεν εχει γυρισμο.
    μακαρι να μπορουσαν να αντιληφθουν εγκαιρως, καποιοι απο τους αυτοχειρες, οτι οι καταστασεις και οι διαθεσεις, αλλαζουν...

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Ναι ειναι αρνηση αλλα μερικες φορες οπως με τα ναρκωντικα ειναι ασχημα τα πραματα για τον αυτοχειρα ,γτ. αμα εχει μαθει -συνηθισει το μυαλο του να δουλευει με αυτα ,η ζωη του εχει γινει ενα με αυτα ειναι πολυ δυσκολο να δουλεψει κανονικα ξανα ,γτ. ειναι γεματος ανοια ,βαεμαρα , δυσκολευεται στα πιο απλα πραματα στην επικοινωνια στιν δουλεια του παντου ,και ετσι λοιπον φρικαρει πιστευει οτι δεν θα μπορεσει να γινει καλα και η ξανα πευτει η βαζει ενα τελος μια και εξω! υπαρχουν και αυτοι που τα καταφρνουν ,αλλα ειναι το 15%

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    κανεις δεν λεει οτι ειναι ευκολα πραγματα αυτα, η απεξαρτηση για παραδειγμα...
    γι αυτο, υπαρχει βοηθεια.
    αφηνει κανεις την παραιτηση και τις δικαιολογιες και παιρνει βοηθεια για το δυσκολο διαστημα που βρισκεται με ανία, η βαρεμενος η απελπισμενος..

    και τα ναρκωτικα αρνηση και παραιτηση ειναι, ακριβως οπως και η αυτοκτονια...

    μονο που απ τα ναρκωτικα υπαρχει γυρισμος, αν κανει κανεις την υπερβαση.
    υπερβασεις του θανατου, δεν εχουν παρατηρηθει, ακομα...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    όταν τα έχεις χάσει όλα ή έτσι νομίζεις, δν χρειάζεται θάρρος για να το κανεις.

    δειλία υπάρχει μόνο ως προς το άγνωστο.
    αλλα κ παλι εκείνη τη στιγμή που θα το επιχειρήσεις δν σκέφτεσαι κατι τέτοιο.
    http://www.mazi.org.gr/

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Quote Originally Posted by arktos View Post
    όταν τα έχεις χάσει όλα ή έτσι νομίζεις, δν χρειάζεται θάρρος για να το κανεις.

    δειλία υπάρχει μόνο ως προς το άγνωστο.
    αλλα κ παλι εκείνη τη στιγμή που θα το επιχειρήσεις δν σκέφτεσαι κατι τέτοιο.
    εσυ ετοιμασου..σου ερχεται μια μπουφλα ουρανοκατεβατηηηηηηηηηηηη ηηηη!
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by Φωτεινη! View Post
    εσυ ετοιμασου..σου ερχεται μια μπουφλα ουρανοκατεβατηηηηηηηηηηηη ηηηη!

    δν ξερεις που μενω, δν ξερεις.....χιχιχιχιχι
    http://www.mazi.org.gr/

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    269
    ο ψυχολογος μου παλια οταν τον ρωτησα για το θεμα της αυτοκτωνιας μου ειπε οτι η αυτοκτωνια ειναι εκδικηση!
    εκδικηση προς τον εαυτο μας πρωτα και μετα εκδικηση προς τους αλλους!
    περσυ οταν ειχα δυο φορες τασεις αυτοκτωνικες,στο βαθος αυτο ηταν που ηθελα!
    ηθελα να εκδικηθω την οικογενεια μου με τον θανατο μου!
    ηθελα να πονουν και να εχουν τυψεις σε ολη την υπολοιπη ζωη τους για ολα αυτα που μου ειχαν κανει!
    και μαλιστα τους το ειπα!αυτο σας αξιζει!θα αυτοκτωνισω για αυτα που μου εχετε κανει θα εχετε τυψεις στην υπολυπη ζωη σας για αυτο!
    δεν ημουν καλα!ημουν αρρωστη!
    η αδερφη μου αυτοκτωνησε στα 22 της,επασχε απο διπολικη και το εκανε στη φαση της καταθλιψης!
    οι ανθρωποι που φτανουν στην αυτοκτωνια,ειναι ανθρωποι αρρωστοι ψυχικα!
    δεν μπορει ενα ψυχικα υγιες ατομο να φτασει στην αυτοκτωνια οσο σοβαρο προβλημα και να εχει!
    αν ηταν οποιος ειχε σοβαρο προβλημα να αυτοκτωνει δεν θα υπηρχε ζωντανος ανθρωπος σημερα!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. αυτοκτονια
    By carrot in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 97
    Last Post: 13-05-2011, 17:14
  2. αυτοκτονια
    By ocdcure in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 28-03-2011, 19:59
  3. Αυτοκτονια...
    By lena8999 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 8
    Last Post: 20-09-2010, 02:50
  4. Όταν η θέληση δε γίνεται πράξη...
    By chr1986 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 01-06-2010, 12:55
  5. αυτοκτονία..
    By harrys in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 52
    Last Post: 19-12-2008, 10:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •