ΚΥΚΛΟΘΥΜΙΑ ΚΑΙ ΟΡΜΟΝΕΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434

    ΚΥΚΛΟΘΥΜΙΑ ΚΑΙ ΟΡΜΟΝΕΣ

    Καλήσπέρα, πάσχω από κατάθλιψη και έχω και πολύ έντονη κυκλοθυμία. Αναρωτιέμαι αν υπάρχει περίπτωση να παίζουν ρόλο και οι ορμόνες και θα πρέπει να επισκεφτώ ενδοκρινολόγο. Αν γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει συσχετισμός παρακαλώ διαφωτίστε με. Έχει αρχίσει και με κουράζει η κυκλοθυμία μου, θέλω να καταφέρω να ισορροπήσω. Ευχαριστώ
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Καλό θα ήταν να το ψάξεις όπως είπες. Νομίζω πως υπάρχει συσχετισμός. Επίσης να έχει και σχέση με κάποια διαταραχή του έμμηνου κύκλου σου. Πόσο καιρό τώρα σου συμβαίνει αν επιτρέπεται?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Πάντα έτσι ήμουν, από μικρή. Από τότε όμως που το συνειδητοποίησα καλύτερα θέλω να το αλλάξω γιατί είναι κουραστικό και για μένα και για τους γύρω μου. Έχω και πολυκυστικές ωοθήκες (όχι σοβαρό πρόβλημα, πάντως υπάρχει). Η γυναικολόγος μου έγραψε αντισυλληπτικά αλλά δεν τα πήρα φοβούμενη μήπως κάνω κυτταρίτιδα.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Οι πολυκυστικές ωοθήκες παίζουν μεγάλο ρόλο! Για την κυτταρίτιδα δεν τα πήρες, καλέεε. Ρώτα τη γυναικολόγο σου τι να κάνεις για να μην αποκτήσεις κυτταρίτιδα, ή τουλάχιστον για να μην σου είναι έντονη, και πάρε τα αντισυλληπτικά, ίσως σου δημιουργηθεί μεγαλύτερο θέμα που το αφήνεις έτσι. Να έχεις θέματα αναπαραγωγικής δυσκολίας που ακόμη κι αν τώρα δε σε ενδιαφέρει δεν είσαι σίγουρη για το αν θα εξακολουθήσει το ίδιο στο μέλλον ή μία πρόωρη εμμηνόπαυση, θέματα με το βάρος σου, κ.ά.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Έχω ακούσει ότι υπάρχει και αυξημένος κίνδυνος αποβολών για τις κοπέλες με πολυκυστικές, σε σοβαρή μορφή όμως. Πάντως θα το ψάξω σ' ευχαριστώ πολύ.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Το είχε παρουσιάσει μία γνωστή μου, και εκείνη είχε θέμα μετέπειτα και με δυσκολία σύλληψης, και με αποβολές, έχεις δίκιο σ'αυτό. Παρακαλώ και περαστικά σου.:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Similar Threads

  1. ΚΥΚΛΟΘΥΜΙΑ?
    By αλίκη! in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 15-10-2010, 21:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •