Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, είμαι λεύτερος...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685

    Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, είμαι λεύτερος...

    Όσες φορές και να διαβάσω αυτή τη φράση του Καζαντζάκη, σκέφτομαι αν το εννοούσε αυτό που έλεγε και αν όντως το εννοούσε, σε τι επίπεδο "θέωσης" πρέπει να φτάσει ένας άνθρωπος για να βιώνει κάπως έτσι την ελευθερία του?ζηλεύω...
    Εσάς ποια είναι η γνώμη σας?
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    void,

    είναι μεγάλη δρασκελιά να παραιτηθεί κάποιος από τις προσδοκίες και τους φόβους του.
    Χωρίς τέτοια ''δεσμά'', ναι, είσαι λεύτερος, αλλά προϋποθέτει βαθιά επίγνωση του εαυτού πρώτα απ' όλα
    και θάρρος να σκύψεις πάνω από τη μέσα άβυσσο..

    Για μένα ελευθερία είναι ο ίλιγγος μπροστά στην επιλογή :)

    Να έχεις βασικά δυνατότητα να επιλέξεις και να το κάνεις ώριμα και υπεύθυνα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Σκέφτομαι ότι η ζωή μας είναι ουσιαστικά, κατά μεγάλο ποσοστό της, φόβοι και προσδοκίες..εάν παραιτηθείς από αυτά, μήπως παραιτείσαι και από την ίδια τη ζωή?είσαι ευτυχισμένος μετά από αυτό..?εξάλλου η ελευθερία δε συμπορεύεται με την ευτυχία πάντα..Και η επιλογή που λες..δεν την έχουν όλοι.Και διαμορφώνεται και κάτω από τις συνθήκες που ζει κανείς..π.χ. κάποιος που είχε τη δυνατότητα να σπουδάσει, οπότε κάλυψε εν μέρει αυτήν την προσδοκία του, μπορεί πιο εύκολα να επιλέξει μια ζωή στην οποία δε χρειάζεται η μόρφωση σε σχέση με αυτόν που η αμορφωσιά ήταν μονόδρομος...
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by void View Post
    Όσες φορές και να διαβάσω αυτή τη φράση του Καζαντζάκη, σκέφτομαι αν το εννοούσε αυτό που έλεγε και αν όντως το εννοούσε, σε τι επίπεδο "θέωσης" πρέπει να φτάσει ένας άνθρωπος για να βιώνει κάπως έτσι την ελευθερία του?
    Kαταλαβαίνω απόλυτα αυτή τη φράση. Αν κάποιος μπορούσε να έχει αυτό το πράγμα, οποιαδήποτε άλλη κουβέντα φιλοσοφία, άποψη, κλπ, θα ήταν άχρηστη! Δεν ξέρω αν ο Καζατζάκης το κατάφερε. Μου φαίνεται δύσκολο, αλλά μάλλον δεν είναι αδύνατο.

    Να προσθέσω κάτι. Αρκετές φορές, όταν εκφράζω κάποιες σκέψεις έχω ακούσει να μου λένε "αυτό είναι πολύ βαθύ". Συνήθως απαντώ, δεν είναι βαθειά, εσύ δεν έχεις πάει ποτέ εκεί και νομίζεις ότι είναι βαθειά. Ρηχά είναι. Αυτό που θέλω να πω είναι πώς κάποια πράγματα φαντάζουν δύσκολα, αλλά στην ουσία να είναι εύκολα αν τα προσεγγίσουμε με κάποιο τρόπο.
    Αφού αναφέρεις αυτό θα σου προτείνω να ρίξεις μια ματιά εδώ (στην αρχή έχει διαφήμιση). Στην ουσία είναι ανάλογο με τη ρήση του Καζατζάκη.
    Last edited by John11; 06-06-2011 at 23:40.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Δεν νομίζω να είναι θέωση. Είναι απλά μια άλλη οπτική της πραγματικότητας που την βιώνουν όσοι έχουν περάσει μέσα από έντονη πνευματική αναζήτηση όπως και ο Καμύ (δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει). Και μένα μ' έχει προβληματίσει η συγκεκριμένη έκφραση και κατά πόσο είναι εφικτή. Το να μην ελπίζεις και να μην φοβάσαι σε εισάγει σε μια κατάσταση βουδιστικής γαλήνης θα έλεγα και δεν ξέρω αν μ'αρέσει αυτό αφού θα λείπει και το πιο πικάντικο κομμάτι της ζωής. Πάντως ωραίο το θέμα που άνοιξες. Δεν έχω διαβάσει Καζαντζάκη ακόμα, μόνο το πρώτο του που ήταν και κάπως αμφιλεγόμενο.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Δεν νομίζω να είναι θέωση. Είναι απλά μια άλλη οπτική της πραγματικότητας που την βιώνουν όσοι έχουν περάσει μέσα από έντονη πνευματική αναζήτηση όπως και ο Καμύ (δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει). Και μένα μ' έχει προβληματίσει η συγκεκριμένη έκφραση και κατά πόσο είναι εφικτή. Το να μην ελπίζεις και να μην φοβάσαι σε εισάγει σε μια κατάσταση βουδιστικής γαλήνης θα έλεγα και δεν ξέρω αν μ'αρέσει αυτό αφού θα λείπει και το πιο πικάντικο κομμάτι της ζωής. Πάντως ωραίο το θέμα που άνοιξες. Δεν έχω διαβάσει Καζαντζάκη ακόμα, μόνο το πρώτο του που ήταν και κάπως αμφιλεγόμενο.
    έχω διαβάσει τον "Ξένο" και μου άρεσε πάρα πολύ.Ο Καζαντζάκης είναι ο αγαπημένος μου, με συγκινούν πολύ τα βιβλία του.Δεν ξέρω κατά πόσο το να μην ελπίζεις και να μη φοβάσαι σε οδηγεί σε βουδιστική γαλήνη...διότι μιλάμε για ελευθερία από τα πάντα, κυρίως από θρησκευτικά παραγγέλματα...δεν ελπίζω δε φοβάμαι είναι ανέφικτο σχεδόν για τους ανθρώπους..ακόμα κι αν δε φοβάμαι για μένα η δεν ελπίζω για μένα τπτ, μπορώ να κάνω το ίδιο και όσον αφορά τους γύρω μου?
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Ωραιο θεμα, και να προταση για διαβασμα, οι αδερφοφαδες, οχι τοσο γνωστο, αλλα πολυαγαπημενο βιβλιο του καζαντζακη..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Quote Originally Posted by John11 View Post
    Kαταλαβαίνω απόλυτα αυτή τη φράση. Αν κάποιος μπορούσε να έχει αυτό το πράγμα, οποιαδήποτε άλλη κουβέντα φιλοσοφία, άποψη, κλπ, θα ήταν άχρηστη! Δεν ξέρω αν ο Καζατζάκης το κατάφερε. Μου φαίνεται δύσκολο, αλλά μάλλον δεν είναι αδύνατο.

    Να προσθέσω κάτι. Αρκετές φορές, όταν εκφράζω κάποιες σκέψεις έχω ακούσει να μου λένε "αυτό είναι πολύ βαθύ". Συνήθως απαντώ, δεν είναι βαθειά, εσύ δεν έχεις πάει ποτέ εκεί και νομίζεις ότι είναι βαθειά. Ρηχά είναι. Αυτό που θέλω να πω είναι πώς κάποια πράγματα φαντάζουν δύσκολα, αλλά στην ουσία να είναι εύκολα αν τα προσεγγίσουμε με κάποιο τρόπο.
    Αφού αναφέρεις αυτό θα σου προτείνω να ρίξεις μια ματιά εδώ (στην αρχή έχει διαφήμιση). Στην ουσία είναι ανάλογο με τη ρήση του Καζατζάκη.
    Σίγουρα μπορείς να τα προσεγγίσεις με κάποιον τρόπο αλλά προσωπικά δε νομίζω ότι μπορούμε τελικά ποτέ να απαλλαγούμε πλήρως από τους φόβους και τις ελπίδες μας...και αυτό γιατί δε ζούμε μόνοι..η αλληλεπίδραση με τους άλλους ανθρώπους είναι που κάνει τη ζωή ακόμα πολυπλοκότερη..
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Quote Originally Posted by carrie View Post
    Ωραιο θεμα, και να προταση για διαβασμα, οι αδερφοφαδες, οχι τοσο γνωστο, αλλα πολυαγαπημενο βιβλιο του καζαντζακη..
    "θέλει λέει να'ναι λεύτερος, σκοτώστε τον!"
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Εν τέλει και γω πιστέυω ότι ο φόβος και η ελπίδα είναι από τα βασικότερα στοιχεία της ανθρώπινης ψυχοσύνθεσης και είναι αδύνατο να μην τα νιώθουμε, εκτός κι αν περνάμε μέσα από καταθλιπτικό επεισόδιο. Μπορεί όμως να το εννοεί σε βαθύτερο φιλοσοφικό επίπεδο και όχι αναφερόμενος στην καθημερινότητα μας που έτσι κι αλλίως δεν πολυαπασχολεί τους διανοούμενους. Μήπως ήθελες να πεις αδερφάδες;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    σωστά το είπε..αδερφοφάδες λέγεται.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Εν τέλει και γω πιστέυω ότι ο φόβος και η ελπίδα είναι από τα βασικότερα στοιχεία της ανθρώπινης ψυχοσύνθεσης και είναι αδύνατο να μην τα νιώθουμε, εκτός κι αν περνάμε μέσα από καταθλιπτικό επεισόδιο. Μπορεί όμως να το εννοεί σε βαθύτερο φιλοσοφικό επίπεδο και όχι αναφερόμενος στην καθημερινότητα μας που έτσι κι αλλίως δεν πολυαπασχολεί τους διανοούμενους. Μήπως ήθελες να πεις αδερφάδες;
    μα ακόμα και στους διανοούμενους κάπως επιδρά η καθημερινότητα δε γίνεται...δε λέμε πχ αν επιδρά ας πούμε η οικονομική κρίση σε έναν διανοούμενο..σίγουρα όμως υπάρχει ο φόβος του θανάτου, της απώλειας αγαπημένων προσώπων, η ελπίδα ενός έρωτα...μπορεί να είναι κανείς ελεύθερος ακόμα και από αυτα?
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Ο έρωτας και ο θάνατος είναι καθαρά υπαρξιακά ζητήματα και τα σημαντικότερα μάλιστα. Αλλά ακόμα και όταν πηγαίνεις στο σούπερ με την ελπίδα να βρεις το αγαπημένο σου βιολογικό γιαούρτι με φράουλα κι αυτό ελπίδα είναι. Αλλά μάλλον δεν αναφέρεται σ' αυτό ο Καζαντζάκης. Α, τον μπαγάσα, έχω ακούσει ότι ήταν και πολύ γυναικάς ο άτιμος! ;)
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    έλα ρε τζιπσι!!μη με γειώνεις τώρα..!!
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    γιατί σε γείωσα;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. διάθεση για..τίποτα
    By αν? in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 25
    Last Post: 24-01-2011, 20:05
  2. ΧΩΡΙς ΤΟΝ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ
    By BrokeN_DoLL in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 45
    Last Post: 18-01-2011, 19:23
  3. Τιποτα.......
    By ανεμος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 02-12-2010, 21:07
  4. Δεν εχω ζωη...δεν εχω τιποτα.
    By TheFlameWithin in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 30
    Last Post: 16-10-2010, 15:49
  5. τιποτα
    By mstrouf in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 50
    Last Post: 01-04-2009, 20:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •