effexor!!!!! - Page 13
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 13 of 23 FirstFirst ... 31112131415 ... LastLast
Results 181 to 195 of 337

Thread: effexor!!!!!

  1. #181
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    175

    να'μαι και εγώ...σαν τον μαιντανό απο το πουθενά.

    Καλησπέρες , και χαιρετούρες προς άπαντες !!

    Για τα εφεξορ δεν μπορώ να σου πω και πολλά , γιατι δεν τα δοκίμασα για αρκετό διάστημα , υπάρχουν εδώ απόψεις πιο αντικειμενικές απο οτι είδα ,μπορώ όμως να μοιραστώ εδώ λίγη απο την εμπειρία μου , καθότι είχα ίδιο πρόβλημα με σένα , και πάρε απο αυτή οτι νομίζεις εσύ χρήσιμο.

    Αντιμετωπίζω βαριά κατάθλιψη , μετατραυματικό στρές . κρίσεις πανικού και όλη αυτην την σάρα και την μάρα ψυχολογικών εκδηλώσεων που αναφέρεις και εσύ εδώ και δέκα χρονάκια !!

    συνεχίζεται....
    Last edited by O Frikoubikos; 02-07-2011 at 19:00.

  2. #182
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    175
    Το εναμιση έτος που λές εσύ οτι σε έχει κουράσει δεν είναι τίποτα, γι'αυτο τον λόγο μην αγανακτείς , το μόνο που καταφέρνεις είναι να πυροδοτείς ορμόνες που καταστέλουν την δράση των φαρμάκων . Τα ίδια έκανα , και έπαθα για να μάθω.
    Καταλαβαίνω απόλυτα τα συναισθήματα σου, το πόσο ξένο σου φαντάζει όλο αυτό που ζείς, οτι πολλές φορές νομίζεις οτι είναι σαν ένα άσχημο όνειρο που κάποια στιγμή πρέπει να τελειώσει , η σαν να βρίσκεσαι συνεχόμενα κάτω απο την επήρρεια ενος πολύ άσχημου μεθυσιού που δεν λέει να φύγει, η και τις φοβίες σου οτι μπορεί να καταλήξεις με ζουρλομανδύα και ένα ηλίθιο χαμόγελο σε κάποιο θάλαμο . Το τελευταίο σε διαβεβαιώ οτι ΔΕΝ γίνεται τόσο εύκολα όσο μπορεί να νομίζεις . Είναι συνγκεκριμένοι οι ανθρώποι που καταλήγουν εκεί , και ΔΕΝ έχουν καμμία σχέση με σένα .

    συνεχίζεται....
    Last edited by O Frikoubikos; 02-07-2011 at 20:26.

  3. #183
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    175
    Τα συμπτώματα της αποπροσωποιήσης και της αποστασιοποίησης τα έχω νιώσει για τα καλά και εγώ στο πετσί μου για μεγάλο διάστημα , αλλά είναι μια φυσική αντίδραση της ψυχής αν το καλοσκεφτείς στην προσπάθεια της να βρεί διέξοδο απο το πρόβλημα εξωστρακίζωντας την καθημερινότητα . Μην φοβάσαι , ΔΕΝ θα σε σκοτώσουν ούτε μπορούν να σου κάνουν κάτι . Κάποια στιγμή θα ξεθωριάσουν , και μοιραία θα ΦΥΓΟΥΝ !! Οσο τα τροφοδοτείς με την σκέψη σου , τόσο καθυστερούν . Ξέρω πόοοσο δύσκολο είναι να παραβλέπεις αυτα τα συναισθήματα με την ένταση που έχουν , αναλογίσου όμως οτι είναι φυσιολογικά να συμβαίνουν , όπως θα πόναγε το πόδι σου εάν το χτύπαγες . Ουτε ο βιολογικός πόνος είναι ευχάριστος αλλά υπάρχουν φορές που πρέπει να περιμένουμε να ιαθεί και τα παυσίπονα δεν μας πιάνουν . Αμα αυτός που έχει χτυπήσει η σπάσει το πόδι , σηκώνεται μονίμως προσπαθώντας να το πατήσει νομίζωντας οτι 'ετσι θα το κάνει να αναρρώσει πιο γρήγορα μάλλον θα καταφέρει τα αντίθετα .

    συνεχίζεται....
    Last edited by O Frikoubikos; 02-07-2011 at 20:26.

  4. #184
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    175
    Απο αυτά που πέρασα μέχρι τώρα , μπορώ να σου πώ οτι δεν είναι καλό να αλλάζεις γιατρούς συχνά , 1) κάποιος πρέπει να έχει την ευθύνη για οτι σου συμβαίνει είτε καλό για να πάρει τα εύσημα , είτε κακό για να του τα χώνεις δικαιωμένα(καλό θα τους κάνεις για να μην νομίζουν και αυτοί οτι τα ξέρουν όλα και γίνουν αλαζόνες) . Αν θες μπορείς να παίρνεις δεύτερες γνώμες απο άλλους γιατρούς για την πορεία της κατάστασης σου , η για το πόσο σοφές είναι οι κινήσεις που κάνει ο μόνιμός γιατρός σου , και αν παρατηρήσετε απο κοινού με κάποιον απο αυτούς οτι υπάρχει συνεχόμενο πρόβλημα τότε , μπορείς σιγα σιγά να άλλάζεις . Απέφυγε αυτούς που θα το παίξουν ξερόλες εξ αρχής προσπαθώντας να μειώσουν την αξιοπιστία του γιατρού σου γρήγορα και αβασάνιστα. Παρότι είναι μορφωμένοι άνθρωποι , και μάλιστα σε έναν χώρο που ασχολείται με το υποσεινήδητο , πολλοί απο αυτούς κουβαλάνε πολλάαααα κόμπλεξ !!

    συνεχίζεται....

  5. #185
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    175
    Αν δεν θές να καταλήξεις σαν εμένα , που ταλαιπωρίεμαι εδώ και δέκα χρόνια , επειδή είχα την τάση να τους βγάζω όλους σκάρτους , σύντηρησε ένα πρόγραμμα και με τα φάρμακα , με τους γιατρούς , και τον εαυτό σου να τον πιέζεις να κάνει κάτι ακόμα και όταν νομίζεις οτι δεν πάει άλλο. Θα εκλπλαγείς συνήθως απο την διαπίστωση οτι τελικά μπορούσες και ξεπέρασες τα όρια που προσπαθεί να σου επιβάλει αυτή η κατάσταση . Αυτό και μονο προσθέτει μια ικανοποίηση, και μην χαλίεσαι ιδιαίτερα όταν δεν σου βγαίνει γιατί δεν είναι κάτι μόνιμο. Απέφυγε τις πολύ έντονες σκέψεις , είναι και ένας λόγος που σε οδήγησε στο πρόβλημα εξ αρχής . Οι ανθρώποι με έντονη προσωπικότητα είναι πόλυ πιο ευαλωτοι σε τέτοιες καταστάσεις , αλλά ΔΕΝ είσαι στην κατάλληλη φάση για τέτοια διανοητική εγρηγορση . Οτι και να συμβαίνει να προσπαθείς να κόβεις στροφές , τα πιο πολλά συμπεράσματα που θα βγάζεις, όταν βγάζεις θα είναι αποθαρρυντικά συνήθως και υπερμεγεθυμένα , οπότε αχρείαστα .

    συνεχίζεται...

  6. #186
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    175
    . Εμένα προσωπικά όλα τα αντικαταθλιπτικά μου προκαλούσαν κρίσεις πανικού και το σώμα μου δεν μπορούσε να προσαρμοστεί με τίποτα , όσος καιρός και αν περνούσε, γι'αυτό φαρμακευτικά δεν έχω μεγάλη εμπειρία . Τα έκοψα όλα μετά απο έναν χρόνο , απο μόνος μου , και παρότι δεν ήταν σοφή κίνηση , μετά απο δύο χρόνια καθημερινού ζωντανού εφιάλτη , είδα βελτίωση στο πρόβλημα χωρίς να κάνω κάτι ιδιαίτερο , πέρα απο προσευχές στον Θεό και ένα βότανο που έπαιρνα . Στο λέω αυτό αναφορικά με την πεποίθηση οτι δεν είναι μόνο τα φάρμακα που θα καθορίσουν την θεραπεία σου .Περιπτώσεις κατάθλιψης έχουν αυτοίαση , αλλά παίρνουν αρκετά μεγαλύτερο διάστημα και παράλληλα υποφέρεις σε αυτό χωρίς σίγουρη κατάληξη. Γι'αυτό πιστέυω οτι εάν συνέχιζα με αγωγές θα είχα δει βελτίωση αρκετά νωρίτερα . Ο γιατρός μου που με είδε κάποια στιγμή , είπε οτι ήμουν απλά τυχερός και είχα αυτό το αποτέλσμα. Ισως να έχει δίκιο , αλλά δεν πιστεύω στην τύχη όπως την εννοούν οι γιατροί , αλλά αυτό είναι ένα άλλο τεράστιο κεφάλαιο και δεν είναι επι του παρόντος , αλλά ο ανθρώπινος οργανισμός κρύβει και άμυνες που η επιστήμη έχει δρόμο ακόμα μέχρι να τις ανακαλύψει.

    Οι πυρετοί να ξέρεις οτι λειτουργούν ευεργετικά σε αυτές τις περιπτώσεις , παρότι εμπεριέχουν μια ταλαιπωρία. Ωθούν τον οργανισμό να δημιουργήσει καινούργιους νευροδιαβιβαστές , γι'αυτό και πολύ πιθανόν μετά που σου πέρασε να ένιωσε και καλύτερα γενικά . Κάποτε χρησιμοποιούσαν πρόκληση πυρετού για θεραπεία ψυχολογικών , αλλά με τον ερχομό των σύνχρονων φαρμάκων παραγκωνίστηκε .

    Ως φινάλε θα σου πω κάτι όχι για λόγους αβρότητας , αλλά επειδή έτσι το αντιλαμβάνομαι . Απο τον τρόπο της γραφής σου και το ύφος που έχεις πιστεύω οτι θα τα καταφέρεις να βγείς απο αυτό. Αν δεν το πίστευα δεν θα έμπαινα καν στην διαδικασία να γράψω . Δεν είμαι κανένας ειδήμονας , αλλά πεντε δέκα πραγματάκια τα έχω μάθει όσο να'ναι μέσα απο αυτήν την οδύσσεια μου .

    Ευχές , και ελπίζω να μην σε μπέρδεψα αντί να βοήθησα .
    Last edited by O Frikoubikos; 02-07-2011 at 20:21.

  7. #187
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Frikoubike, ωραία μυνήματα:)
    Ποιο βότανο έπαιρνες;
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  8. #188
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    ελα βρε frikoubiko χαιρομαι να σε διαβαζω! συνεχισε να γραφεις ,κανεις καλο!!!!!!!!!
    ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  9. #189
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    frikoubiko !!!! σε ευχαριστούμε γι'αυτα που έγραψες.

  10. #190
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    175
    Παιδιά ευχαριστώ για τις καλές κουβέντες σας. Είναι ένα ευχάριστο καλοσώρισμα στο φόρουμ .

    Ελπίζω , τα παθήματα μου , να βγούν σε κάτι ωφέλιμα τουλάχιστον , και έτσι να βάλω και εγώ το λίθαράκι μου υπέρ του κοινού καλού.

    Σουελ , έπαιρνα το St. John's Wort (Aγ.Ιωάννη) , Hypericum Perforatum στην ακαδημαική του ορολογία , η βαλσαμόχορτο κατα την λαική παράδοση .
    Αυτό το βότανο περιλαμβάνει υψηλές ποσότητες της ουσίας υπερικίνης , που είναι ισχυρό αντικαταθλιπτικό . Δεν το συνιστώ όμως γιάτι έχει πολλές παρενέργεις εξίσου, παρότι φυτικό.
    Εγώ αναγκάστηκα να καταφύγω εκεί , μετά απο πολύ ψάξιμο , γιατί δεν μπορούσα να βρώ κάτι να αφομοιώνεται καλά απο τον οργανισμό μου φαρμακευτικά .
    Προκαλεί και μια υπερευαισθησία στον ήλιο , γιατί συντελεί στην δημιουργία μιας βιταμίνης του δέρματος που κανονικά γίνεται με την φωτόλυση. Ειδικά για χρήση καλοκαιρινή είναι ακατάλληλο.

    Υ.Γ Να σου πω την αλήθεια , πιο πολύ έχω την εντύπωση οτι με βοήθησε ο Θεός τότε παρά το βότανο. Με είδε που ήμουν έτσι ξεροκέφαλος και όδευα στην αυτοκαταστροφή μου, και με λυπήθηκε μάλλον.

  11. #191
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Έχω προμηθευτεί κι εγώ βαλσαμόχορτο και το ξερω ότι έχει παρενεργειες.Φτου!Τώρα το επιβεβαίωσα.Πάει η ελπίδα μου...
    Χαίρομαι που εισαι καλά :).
    Όσο για το Θεό, δεν πιστεύω, αλλά μήπως να το ξανασκεφτώ; λολ
    Καλωσήρθες :)
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  12. #192
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    175
    Οι παρενέργειες του όμως δεν είναι τυχαίες, και είναι η τρανή απόδειξη οτι είναι φτιαγμένο για αυτήν την ασθένεια .
    Η Φιλανδία έχει τα μεγαλύτερα ποσοστά κατάθλιψης παγκοσμίως. Εχουν ολόκληρες νοσοκομειακές πτέρυγες που ασχολούνται αποκλειστικά με αυτήν.

    Αυτό ωφείλεται κατα έναν κύριο λόγο στην έντονη έλλειψη ήλιου που χαρακτηρίζει αυτήν την χώρα !!
    ¨Οταν λοιπόν βλέπουμε οτι το βαλσαμόχορτο , μπορεί να αναπαράγει στον ανθρώπινο οργανισμό τις ενέργειες του ηλιακού φωτός , τότε καταλαβαίνουμε''τι κάνει νιάου νιαου στα κεραμίδια''.
    Μπορείς να το δοκιμάσεις και συμπληρωματικά με την αγωγή σου, αλλά θέλει προσοχή, και ενημέρωση του γιατρού. Σε σποραδικές χρήσεις δεν δημιουργεί παρενέργειες.

    Όσο για το άλλο...., δοκίμασε , ποτέ δεν ξέρεις , και δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Μπορεί και να βρείς κάτι που έψαχνες . Ούτε πέφτει η αυτοεκτίμηση σου έτσι , όπως νομίζουν μερικοί .

    Καλως σας βρήκα !
    Last edited by O Frikoubikos; 03-07-2011 at 01:33.

  13. #193
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Quote Originally Posted by O Frikoubikos View Post
    Οι παρενέργειες του όμως δεν είναι τυχαίες, και είναι η τρανή απόδειξη οτι είναι φτιαγμένο για αυτήν την ασθένεια .
    Η Φιλανδία έχει τα μεγαλύτερα ποσοστά κάταθλιψης παγκοσμίως. Εχουν ολόκληρες νοσοκομειακές πτέρυγες που ασχολούνται αποκλειστικά.

    Αυτό ωφείλεται κατα έναν κύριο λόγο στην έντονη έλλειψη ήλιου που χαρακτηρίζει αυτήν την χώρα !!
    ¨Οταν λοιπόν βλέπουμε οτι το βαλσαμόχορτο , μπορεί να αναπαράγει στον ανθρώπινο οργανισμό τις ενέργειες του ηλιακού φωτός , τότε καταλαβαίνουμε''τι κάνει νιάου νιαου στα κεραμίδια''.
    Bρε μήπως να αρχίσω συστηματική ηλιο-θεραπεία;
    Μπορείς να το δοκιμάσεις και συμπληρωματικά με την αγωγή σου, αλλά θέλει προσοχή, και ενημέρωση του γιατρού. Σε σποραδικές χρήσεις δεν δημιουργεί παρενέργειες.

    Όσο για το άλλο...., δοκίμασε , ποτέ δεν ξέρεις , και δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Μπορεί και να βρείς κάτι που έψαχνες . Ούτε πέφτει η αυτοεκτίμηση σου έτσι , όπως νομίζουν μερικοί .
    Το δοκίμασα και δεν μου βγαίνει...Αυτό με την αυτοεκτίμηση ουτε εγώ το πιστεύω φυσικά.Ουτε ότι το ένα ειναι πιο εύκολο απο το άλλο, που επίσης λένε πολλοί.

    Καλως σας βρήκα !
    Ακουγεσαι τόσο ισορροπημένος και αισιόδοξος!Φαντάζομαι ότι πέρασες δια πυρός και σιδήρου για να φτάσεις όμως έδω, εε;
    Συνέχισε, τα πας περίφημα :)
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  14. #194
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    175
    ισορροπημένος..ναι, ανάλογα και με τις μέρες μου , κάνω και καραγκιοζιλίκια ενίοτε . Αισιόδοξος....μπορεί , είμαι και πεσιμίστης αλλά το κρύβω , το έχω κρυφό ''καμάρι'' . Και απο την φωτιά δεν έχω βγεί ακόμα , απλά νομίζω οτι βρήκα μεθόδους να ''δροσίζομαι'' . Το καύμα της ερήμου το έχω ακόμα , μετά απο δέκα χρόνια περιπλάνησης στην άμμο , βρήκα μερικές οάσεις .

    Υ.Γ Μου αρέσει η υπογραφή σου, έχει underground ύφος .

  15. #195
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Είμαι σε dipressed mood, εξ'ου και η υπογραφή...Το πρώτο βήμα είναι να σταματήσουμε να σαμποτάρουμε τον εαυτό μας.Μετά, ο στόχος είναι λίγα βήματα πιο κοντά...

    Υ.Γ. Gingertania, ευχαριστουμε που μας φιλοξενείς στο θέμα σου.Δεν είμαστε και πολυ of topic,εε;:p
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

Page 13 of 23 FirstFirst ... 31112131415 ... LastLast

Similar Threads

  1. Eμπειρια απο το effexor
    By IASWN in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 189
    Last Post: 27-09-2023, 20:40
  2. effexor αποσυρση..εμπειρια κανεις??
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 31-10-2010, 23:58
  3. Replies: 5
    Last Post: 17-09-2009, 13:12
  4. effexor
    By afrula in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 31-12-2008, 05:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •