effexor!!!!! - Page 21
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 21 of 22 FirstFirst ... 1119202122 LastLast
Results 301 to 315 of 326

Thread: effexor!!!!!

  1. #301
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by Marina 24 I View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ! Εσύ έπαιρνες των 75mg για ένα χρόνο; Εμένα μου είπε να πάρω των 75 για ένα μήνα να δούμε πως θα πάω και μετά μπορεί να παίρνω το μισό. Επειδή ανησυχούσα μήπως μετα δεν μπορώ να το κόψω μού είπε ότι δε θα μου δώσει μεγάλη δόση και αυτό συμβαίνει σε αυτούς που παίρνουν από 150 και πάνω. Εσύ δυσκολευτηκες πολυ οταν το σταματήσες;
    Ναι ημουν στο 75αρι και στο χρονο επανω ξεκινησα την μειωση η οποια εγινε πολυ σταδιακα για να αποφυγω τυχων παρενεργειες ...
    Αρχικα ημουν 75αρι μερα παρα μερα για 15 μερες και μετα αλλες 15 μερες ανα τριημερο και τελος.Η μονη παρενεργεια ηταν στην αρχη λιγος πονοκεφαλος τιποτε αλλο.
    Τωρα που χρειαστηκε να ξαναμπω στη θεραπεια ξεκινησα κατευεθειαν με 75αρι και επειδη μου ξαναεβγαλε αυτο το απαισιο ψυχοπλακωμα το οποιο ομως δεν εφευγε με πηγε στο 150 για ενα μηνα και μολις μου εφυγε τελειως με ξαναπηγε στο 75αρι οπου και θα μεινω για οσο θελω εγω..
    Η αληθεια ειναι οταν ημουν στο 150αρι καταλαβα αυτο που λενε τι σου προσφερουν τα αντικαταθλιπτικα!
    Απιστευτη ορεξη για πραγματα οσο κουρασμενη και να ημουν και πολυ περισσοτερη ενεργεια για καθε ειδους δραστηριοτητα!

    Δεν ξερω εσυ πως εισαι με τους πονοκεφαλους και ποσο συχνα παίρνεις παυσιπονο ,αλλα εγω προτιμο να ειμαι στην αγωγη παρα να κανω τα παυσιπονα καραμελες και στο τελος να μην με πιανουν κιολας .
    Κανω καθε εξαμηνο ολες τις αιματολογικες κανονικα και προς το παρον οι τιμες ειναι φυσιολογικες .

  2. #302
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Συμφωνω με την προιγουμενη,ειναι πολυ καλο φαρμακο ,οντως η Βενλαφαξινη σου αλαζει τη διαθεση προς το καλυτερο! χωρις αυτην μια-δυο μερες αντιλαμβανεσαι την αξια της, απο την αλλη ομως προσωπικα αυτο ειναι που με τρομαζει , το οτι δλδ υπαρχει τοσο μεγαλη διαφορα ξαφνου με ενα χαπι, κανει καποια χημικη αντιδραση στον εγκεφαλο μας ,ενεργοποιωντας στην ουσια την επαναπροσλυψη της σεροτονινης.Προσωπικα παντα ,το οτι αν το παψω αποτομα θα εχω καποιες μικρες μεν αλλα υπαρκτες ενοχησεις στεριτικου συνδρομου μαζι με τις παρενεργειες του,οπου προσωπικα στον δικο μου οργανισμο υπηρξαν αρκετες !με εχουν κανει να πιστευω πλεον οτι δεν εχει καταφερει ακομα η ιατρικη επιστημη στον χωρο τουλαχιστον της ψυχιατρικης να φτιαξει καποιο φαρμακο οπου να φερνει θετικες αλλαγες στους νευροδιαβιβαστες μας, και στους μηχανισμους παραγωγης σεροτονινης χωρις ταυτοχρονα να υπαρχουν ενοχλητικες παρενεργειες-διοτις παρενεργειες παντα θα υπαρχουν ,αρκει να ειναι ανοδηνες - και φυσικα να μπορουμε να το κοουμε οπωτε θελουμε χωρις να εχουμε το συνδρομο στερισης.
    Τ νοημα ομως παραμενει ενα !η Βεναφαξινη κανει δουλεια ! και βοηθαει πολυ οσους απο εμας εχουμε αυτο το προβλημα υγειας!

  3. #303
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    9
    Ναι η αλήθεια είναι ότι παίρνω πολλά παυσίπονα και το κακό είναι ότι δεν περνάει ο πονοκέφαλος όσα και να πάρω. Έχω σχεδόν καθημερινά ημικρανίες αλλά κάποιες μέρες είναι ανυποφορες δεν περνάνε ούτε με αντιφλεγμονωδη. Και γενικά Έχω πόνους δυνατούς στην πλάτη και στη μέση ή νευροπονο σε όλο το κορμί. Γενικά Μου είπε ότι αυτή η ουσία βοηθάει απλά σκέφτομαι μετα πως θα την σταματήσω Μήπως δεν μπορώ χωρίς αυτή. Αλλά αφού μου λέτε και εσείς ότι τα καταφέρατε και βοηθάει τόσο λέω να την αρχίσω και να δω πως θα πάω. Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο; Είδατε να παίρνετε κιλά μετα το χάπι ανοίγει δηλαδή την όρεξη;

  4. #304
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by Marina 24 I View Post
    Ναι η αλήθεια είναι ότι παίρνω πολλά παυσίπονα και το κακό είναι ότι δεν περνάει ο πονοκέφαλος όσα και να πάρω. Έχω σχεδόν καθημερινά ημικρανίες αλλά κάποιες μέρες είναι ανυποφορες δεν περνάνε ούτε με αντιφλεγμονωδη. Και γενικά Έχω πόνους δυνατούς στην πλάτη και στη μέση ή νευροπονο σε όλο το κορμί. Γενικά Μου είπε ότι αυτή η ουσία βοηθάει απλά σκέφτομαι μετα πως θα την σταματήσω Μήπως δεν μπορώ χωρίς αυτή. Αλλά αφού μου λέτε και εσείς ότι τα καταφέρατε και βοηθάει τόσο λέω να την αρχίσω και να δω πως θα πάω. Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο; Είδατε να παίρνετε κιλά μετα το χάπι ανοίγει δηλαδή την όρεξη;
    Καλημερα!
    Κοιταξε ,αν διαβασεις εδω μεσα θα δεις οτι υπαρχουν πολλα ατομα που παίρνουν το ιδιο φαρμακο αλλα ο καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα.
    Καθε οργανισμος ειναι μια μοναδα με τα δικα του χαρακτηριστικα οποτε δεν εισαι απολύτως σίγουρη αν θα αντιδρασεις θετικα στο χαπι ή θα χρειαστεις να πας σε καποιο αλλο.
    Οπότε ξεκινάς και βλέπεις ,αν σου κάνει καλώς αν όχι το σταματάς και οι παρενέργειες φεύγουν το πολύ σε 2 με 3 μέρες γι αυτό μην φοβάσαι ..
    Στα λεω αυτα ,γιατι εγω για να το πάρω απόφαση δοκίμασα τα πάντα απο ομοιοπαθητικα ,βελονισμους και γενικα οτι υπηρχε και αυτο μονο και μονο απο τον φοβο μου και φυσικα την αγνοια μου για τα συγκεκριμένα χαπια.......Χαμενος χρόνος οχι τόσο στο βελονισμό όσο με τα ομοιοπαθητικα.....

    Για τα κιλα τωρα τι να σου πω επεσες στην περιπτωση ....εγω στην αρχη προσπαθουσα να βαλω, γιατι ειχα φτασει 55 κιλα με την ολη ταλαιπωρια μου...
    Εχει ενα τριμηνο περιπου που ειμαι σε προγραμμα διατροφης και παρόλο οτι τρωω πολυ περισσοτερο απο πριν δεν μπορω να πω οτι εχω βαλει οσα πρεπει ακομα αλλα δεν θελω κιολας γιατι και εγω εχω διαβασει οτι τα συγκεκριμενα ανοιγουν την ορεξη οποτε κραταω οσο μπορω ...

    Ξεκινα το παντα με τις οδηγιες του γιατρου σου και μην τρομαξεις την πρωτη εβδομαδα με ολα αυτα που μπορει να σου βγαλει...


    και το κυριότερο μην βιαστείς να το σταματησεις αν νοιωσεις καλα ,δωσε χρονο στον οργανισμο σου να διαγραψει το αισθημα του πονου και οταν εισαι απολυτα ετοιμη το κανεις.

    καλη αρχη σου ευχομαι!

  5. #305
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    9
    Σε ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες με βοήθησες αρκετά ������ Ναι θα το αρχίσω και ελπίζω να αντίδρασει καλά ο οργανισμός μου. Να σαι καλά!

  6. #306
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    1
    Εγώ τα παίρνω δύο χρόνια τώρα 150 mg
    Και τα πάω μια χαρά, είναι και ανάλογα πώς τα δέχεται κάθε οργανισμός

  7. #307
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    17
    Εν έτη 2023 με efexor για αγωγή κ υποτιθέμενη κατάθλιψη, αποπροσωποποιηση - αποπραγματοποίηση υπάρχει κανείς?!?!

  8. #308
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    7
    Καλησπέρα... Εδώ πίνω Effexor 150 mg και ABILIFY 10 MG το βράδυ ....7 μερες...έπινα ladose αλλά δεν με έπιανε.....έχω κατάθλιψη και έχω χάσει το ενδιαφέρον μου για ζωή.... θα περάσει??

  9. #309
    Εγώ έπαιρνα 225 και μασούσα σίδερα!!!

  10. #310
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Θα περάσει Σοφάκι όλα περνούν:)

  11. #311
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Shadoka21 View Post
    Εγώ έπαιρνα 225 και μασούσα σίδερα!!!
    Μακάρι να περάσει και εμένα~!!!!!!! Σ ευχαριστώ

  12. #312
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    7
    Πότε άρχισε να σου φεύγει η κατάθλιψη και να είσαι καλά??

  13. #313
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,447
    τη μανα μου τη εχει βοηθήσει πολυ εχει ηρεμήσει εχει πιο χαρα μεσα της και λιγοτερα ξεσπάσματα. ειναι πολυ καλο φάρμακο κι βοηθά πολυ της εδωσε ο γιατρος των 75 κι ειν στο μοβ κουτι το σκουρο. προσοχη μην το κοβει καποιος μονος τον παει πισω οπως ηταν πριν στο τσακ μπαμ .για να σε πιασει θελει αρκετο καιρο παντος θελει υπομονη κι για να το κοψεις μονον ο γιατρος θα πει αν πρεπει να γινει αυτο.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  14. #314
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    7
    Πόσο καιρό έκανε να την πιάσει??
    εγώ παίρνω 150 mg 15 μέρες...
    Θέλω να νοιώσω αυτή την χαρά μέσα μου

  15. #315
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,447
    εκανε καιρο να την πιασει θελει υπομονη κι να βοηθας κι εσυ τον εαυτο σου να κρατας γερα δυνατα . η μανα μου ηταν μια χαρα μα οταν μονη το εκοβε αμεσος αλλαζε παλι γινοταν οπως πριν αμεσος . οταν της το αρχιζα παλι εκανε παλι καιρο να την πιασει τησ τα δινω εγω ο γιατρος ειπε δίνεται κρυφα δε τα θελει αυτη. αντιδρα με τα φαρμακα δε πιστευει οτι τα χρειαζετε οταν της τα εδινα φανερα μου ελεγε οχι εσυ να τα παρεις . δε το κοβουμε μονοι το φαρμακο ποτε μονο με γιατρο μαζι το κανουμε κι παντα σε επαφη μαζι του να ειμαστε.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Page 21 of 22 FirstFirst ... 1119202122 LastLast

Similar Threads

  1. Eμπειρια απο το effexor
    By IASWN in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 189
    Last Post: 27-09-2023, 21:40
  2. effexor αποσυρση..εμπειρια κανεις??
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 01-11-2010, 00:58
  3. Replies: 5
    Last Post: 17-09-2009, 14:12
  4. effexor
    By afrula in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 31-12-2008, 06:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •