effexor!!!!! - Page 20
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 20 of 22 FirstFirst ... 101819202122 LastLast
Results 286 to 300 of 326

Thread: effexor!!!!!

  1. #286
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    254
    Αυτο κανω κυκνε μου ψαχνω νεο γιατρο.

  2. #287
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    τανια διεγραψε κανα μηνυμα στο inbox !!!!!!!!!!! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #288
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    3
    Καλησπέρα. Εμένα το Efexor (37,5!!) μου έφερε απ' τις πρώτες μέρες δυσκολία στη στύση
    και στην εκσπερμάτιση. Και ελαφριά ναυτία.
    Τα πάιρνω πέντε μέρες. Τώρα το τι θα γίνει μετά...
    Μου είπε η γιατρός να το αντικαταστήσω με αντικαταθλιπτικό ZACALEN για το οποίο
    δεν έχω ιδέα τι αποτελέσματα έχει
    μια και κανένας φίλος δεν το ξέρει και δεν το έχει πάρει.

  4. #289
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    101
    παιρνω 2 efexor των 75 καθε μεσημερι για διατημα 8 μηνων περιπου!πραγματικα λειτουργει κατα της καταθλιψης που ηταν και το βασικο μου προβλημα.χθες,ομως,ο ψυχιατρος μου προσθεσε αλλο ενα των 75 και φοβαμαι μηπως επηρρεαστει η σεξουαλικη μου διαθεση!σας παρακαλω εχετε εμπειρια γ αυτο;;;

  5. #290
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    παιδια εχω και εγω μια απορια, ενω οταν ξεκινησα και λαμβανα το εφεξορ ειχα αντιμετωπισει την καταθλιψη στις δοσεις των 300,ενα των 150 το πρωι και ενα των 150 το βραδυ, μετα απο καποιο χρονικο διαστημα σταματησε να λειτουργει, κατα την γνωμη μου, αυτο που πιστευω δηλαδη ειναι πως στην αρχη με βοηθησε στην αντιμετωπιση του καταθλιπτικου επεισοδιου παρολα αυτα δεν την γιατρεψε πληρως και οταν υποτροπιασα ξανα ηταν ανικανο να μου την ξαναπαρει την καταθλιψη. ενω ειναι φαρμακο που εχει καλες κριτικες απο πολλους, εμενα με εχει αφησει καποια αμφιβολια. εχει κανεις αναλογα την ιδια εμπειρια με εμενα, παρακαλω απαντηστε μου

  6. #291
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Επειδή έπερνα εφφεξορ σε βοηθάει αρκετά ,αλλά μέχρι ένα σημείο,μετά εσύ μόνος ότι κάνεις,δεν θα φύγεις από την κατάθλιψη αν δεν βοηθήσεις εσύ τον εαυτό σ..

  7. #292
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    παιδια εχω και εγω μια απορια, ενω οταν ξεκινησα και λαμβανα το εφεξορ ειχα αντιμετωπισει την καταθλιψη στις δοσεις των 300,ενα των 150 το πρωι και ενα των 150 το βραδυ, μετα απο καποιο χρονικο διαστημα σταματησε να λειτουργει, κατα την γνωμη μου, αυτο που πιστευω δηλαδη ειναι πως στην αρχη με βοηθησε στην αντιμετωπιση του καταθλιπτικου επεισοδιου παρολα αυτα δεν την γιατρεψε πληρως και οταν υποτροπιασα ξανα ηταν ανικανο να μου την ξαναπαρει την καταθλιψη. ενω ειναι φαρμακο που εχει καλες κριτικες απο πολλους, εμενα με εχει αφησει καποια αμφιβολια. εχει κανεις αναλογα την ιδια εμπειρια με εμενα, παρακαλω απαντηστε μου


    Εχω μεγαλη εμπειρια απο αντικαταθλ. και μιλαω μενα μελος που εχει ακομη μεγαλυτερη , και ρωταμε ο ενας τον αλλον , ανταλλασουμε εμπειριες , για το ταδε φαρμακο , κοτεηλς επινοησης μας , γνωστες πντως , αμφοτεροι , ε , λοιπον , εχουμε καταληξει , οτι για καποιον λογο , το εκαστοτε αντικατ/κο , σταματαει να λειτουργει , εχω και προσωπικη εμπειρια , εχει και ο φιλος , αλλα δεν ξερουμε το γιατι , αλλα ναι , ισχυει ...........................και εχουμεκαταληξει οτι στην καλυτερη , το αντιτετοιο , να κανει ενα 30% δραση , το υπολοιπο πρεπει να το κανεις ιδιας δυναμεις..................και το 300 εφεξ. , ειναι πολυ , εμεις μεχεχρι 150 το πηγαμε ................εγω βαζω και 20 μγ σεροξατ , για το αγχος , και καλο υπνο , δεν πειραζει που παιρνω δυο ssri s , , παιρνω μικρες δοσεις , ξερω τι κανω , ρωταω και τον γιατρο φυσικα , μην εχουμε τιποτα υπομανιες , δλδ αισθημα ευφοριας μεγαλο , ασταθεια , αισθημα παντοδυναμιας κλπ. , μολις το αντιληφθω , κοβω την δοση , μην περασω σε μανια , δεν ειναι θανατηφορο , αλλα οχι καλο ......................λιιιιγο επικινδυνο , αλλα αν εχεις εμπειρια , το καταλαβαινεις...................

  8. #293
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    20
    Καλημέρα. Σας παρακαλώ πολύ λύστε μου μια απορία αν μπορείτε. Επί πέντε εβδομάδες παίρνω εφεξορ 75 για κατάθλιψη και ΓΑΔ και κατόπιν εδώ και τρεις εβδομάδες μου το αύξησε η γιατρός σε 150. Δεν βλέπω κάποια βελτίωση όμως. Πόσο καιρό θα κάνει για να πιάσει; Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

  9. #294
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    για σενα δεν γνωριζω ποσο καιρο θα κανει να σε πιασει...Σαφως αυτο που ρωτας κανενας δεν μπορει να στο απαντησει με σιγουρια!!! Εγω το μονο που μπορω να σου πω ειναι πως με το εφεξορ 75 ειδα διαφορα απο την πεμπτη κιολας μερα!!! καλη αρχη λοιπον!!!

  10. #295
    MikeStam 3
    Guest
    δηλαδη εγω που παιρνω το εφεξορ και μου φερνει ζαλη για διαστημα 3 βδομαδων και δν περναει πα να πει οτι δν μου ταιριαζει???

  11. #296
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    32
    Τάνια μετά από τόσα χρονιά είσαι καλυτερα;;

  12. #297
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Quote Originally Posted by sidmanners View Post
    Τάνια μετά από τόσα χρονιά είσαι καλυτερα;;
    Δύσκολο, μετά από 9 χρόνια που έχει να μπει στο Forum, να σου απαντήσει!

  13. #298
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    9
    Καλημέρα! Δεν ξέρω αν μου απαντήσει κανείς, γιατί είδα ότι έχετε ανοίξει το θέμα εδώ και πολλά χρόνια, αλλά ήθελα να ρωτήσω για το εφεξορ. Πήγα στον νευρολόγο Πριν λίγες μέρες γιατί ταλαιπωρουμε χρόνια με πονοκεφαλους. Πίστευα ότι είναι από το αυχενικο μου και για αυτό πονάω τόσο συχνά απο την αριστερή πλευρά του κεφαλιού. Εκείνος μου είπε όμως ότι όλα όσα έχω είναι δείγματα ημικρανίας και επειδή εχω πολυ έντονο άγχος το τελευταίο διάστημα εντείνει και το αυχενικο και γι αυτό πονάω τόσο και στην πλάτη. Μου είπε λοιπόν ότι πρέπει να ακολουθήσω προληπτική θεραπεία για τις ημικρανίες με αντικαταθλιπτικά που δίνουν γι αυτό τον σκοπό και μου είπε να πάρω ένα γενοσημο του εφεξορ των 75mg. Το θέμα είναι ότι φοβάμαι να το αρχίσω λόγω παρενεργειών και σκέφτομαι μήπως δεν μπορώ να το σταματήσω. Εσείς έχετε ξανακούσει να κάνει κάποιος θεραπεία για ημικρανίες με αντικαταθλιπτικά;
    Να σημειώσω ότι παλιότερα πάθαινα κρίσεις άγχους και πανικό μαζί με διαφορά ψυχοσωματικά αλλά προσπάθησα να το ξεπεράσω. Τώρα με τα παιδιά και τις υποχρεώσεις με ξαναπιασε το άγχος και φοβάμαι μη με πιάσουν ξανά και οι κρίσεις πανικού.

  14. #299
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by Marina 24 I View Post
    Καλημέρα! Δεν ξέρω αν μου απαντήσει κανείς, γιατί είδα ότι έχετε ανοίξει το θέμα εδώ και πολλά χρόνια, αλλά ήθελα να ρωτήσω για το εφεξορ. Πήγα στον νευρολόγο Πριν λίγες μέρες γιατί ταλαιπωρουμε χρόνια με πονοκεφαλους. Πίστευα ότι είναι από το αυχενικο μου και για αυτό πονάω τόσο συχνά απο την αριστερή πλευρά του κεφαλιού. Εκείνος μου είπε όμως ότι όλα όσα έχω είναι δείγματα ημικρανίας και επειδή εχω πολυ έντονο άγχος το τελευταίο διάστημα εντείνει και το αυχενικο και γι αυτό πονάω τόσο και στην πλάτη. Μου είπε λοιπόν ότι πρέπει να ακολουθήσω προληπτική θεραπεία για τις ημικρανίες με αντικαταθλιπτικά που δίνουν γι αυτό τον σκοπό και μου είπε να πάρω ένα γενοσημο του εφεξορ των 75mg. Το θέμα είναι ότι φοβάμαι να το αρχίσω λόγω παρενεργειών και σκέφτομαι μήπως δεν μπορώ να το σταματήσω. Εσείς έχετε ξανακούσει να κάνει κάποιος θεραπεία για ημικρανίες με αντικαταθλιπτικά;
    Να σημειώσω ότι παλιότερα πάθαινα κρίσεις άγχους και πανικό μαζί με διαφορά ψυχοσωματικά αλλά προσπάθησα να το ξεπεράσω. Τώρα με τα παιδιά και τις υποχρεώσεις με ξαναπιασε το άγχος και φοβάμαι μη με πιάσουν ξανά και οι κρίσεις πανικού.
    Καλησπέρα!!
    Σε εμένα το εφεξορ μου χορηγήθηκε για τον πόνο στη μέση μετά από τραυματισμό νεύρου...
    Η δόση των 0,75 είναι η ελάχιστη αν φανταστείς ότι σε περιπτώσεις με κατάθλιψη και ανχος φτάνει και τα 300 ημερησίως.
    Όσο και αν δεν το πίστευα και ήμουν αντιθετη στη χρηση αντικαταθλιπτικών για τον νευροπονο ήρθε ο καιρός και με διευψευσαι τελείως ..
    Τον πρώτο καιρό το πήρα για ένα χρόνο και μετά το σταμάτησα σταδιακά μιας μιας και είχαν υποχώρηση όλα τα συμπτώματα.
    Ένα χρόνο μετά όμως μετα από ένα ακόμα επεισόδιο ξαναεπανηλθε ο πόνος και ξαναρχισα την αγωγή ...Η αρχή είναι λιγάκι δύσκολη γιατί σε εμένα έβγαλε συμπτώματα κατάθλιψης που δεν είχα ,ναυτία και κάτι άλλα μικρά τα οποία όμως έφυγαν στο μήνα επάνω ...
    Τώρα πλεόν είμαι μια χαρά και το μόνο σίγουρο αυτή τη φορά ότι δεν θα βιαστώ να το σταματήσω μιας και το αίσθημα του πόνου οδό δυνατός και να είσαι δεν παλεύεται εύκολα .

    Περαστικά εύχομαι!

  15. #300
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    9
    Σε ευχαριστώ πολύ! Εσύ έπαιρνες των 75mg για ένα χρόνο; Εμένα μου είπε να πάρω των 75 για ένα μήνα να δούμε πως θα πάω και μετά μπορεί να παίρνω το μισό. Επειδή ανησυχούσα μήπως μετα δεν μπορώ να το κόψω μού είπε ότι δε θα μου δώσει μεγάλη δόση και αυτό συμβαίνει σε αυτούς που παίρνουν από 150 και πάνω. Εσύ δυσκολευτηκες πολυ οταν το σταματήσες;

Page 20 of 22 FirstFirst ... 101819202122 LastLast

Similar Threads

  1. Eμπειρια απο το effexor
    By IASWN in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 189
    Last Post: 27-09-2023, 20:40
  2. effexor αποσυρση..εμπειρια κανεις??
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 31-10-2010, 23:58
  3. Replies: 5
    Last Post: 17-09-2009, 13:12
  4. effexor
    By afrula in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 31-12-2008, 05:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •