Πρόκληση εμετου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295

    Πρόκληση εμετου

    Εχω χλαπακιασει απιστευτη ποσότητα φαγητού και το στομάχι μου έχει πρηστεί τόσο που το νιώθω να πιέζει τα πνευμόνια μου! Δεν είμαι βουλιμική, αλλά προσπαθώ εδώ και κάμποση ώρα να κάνω εμετό και δεν τα καταφέρνω.. Γιατί δεν μπορώ να τα βγάλω?? Δεν γίνεται τίποτα... και νιώθω τρελή δυσφορία!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    γεια σου ghost!
    καταρχην τι ακριβως εχεις φαει??
    πριν ποση ωρα??
    τωρα πως νιωθεις??
    ειναι η πρωτη φορα που προσπαθεις να κανεις εμετο??
    αν ναι, λογικο ειναι να μην τα καταφερνεις..
    εγω ειμαι βουλιμικη κ την πρωτη φορα το πετυχα με την 20η προσπαθεια, ειχα γινει κατακοκκινη κ ειχα πλανταξει στο κλαμα..
    εφοσον δεν εισαι βουλιμικη γιατι να θες να τα βγαλεις?
    οκ σημερα ετυχε εφαγες πολυ, κανε υπομονη να χωνεψει κ αυριο τρως λιγοτερο..
    δεν μπαινει ενα κιλο ετσι...
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Last edited by Aeon; 25-12-2014 at 23:20.
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295
    Εδω και ενα μήνα κάνω δίαιτα και η αλήθεια είναι οτι τρώω λιγότερες θερμίδες απ ότι χρειάζεται για να αδυνατήσω... Χτες και σήμερα με έπιασε κρίση υπερφαγίας, εφαγα κανονικό γεύμα (μακαρόνια) και μετα τσάκισα 2 σοκολάτες, η τάρτα, ένα μεγάλο σάντουιτς και πατάτες... Και μάλλον επειδή είχα καιρό να φάω τόσο μου έκατσε ΠΟΛΥ βαρυ... Τωρα έχει περάσει λίγο η ώρα και είμαι λίγο καλύτερα (τουλάχιστον δεν νιώθω ότι θα εκραγώ!).
    Η αλήθεια είναι οτί σκεφτηκα και τις θερμίδες που θα γλίτωνα άμα τα βγάλω, αλλα η ιδέα μου ήρθε κυρίως λόγω της δυσφορίας...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ghost συμβαινει αυτο πολλες φορες οταν κανουμε διαιτα!! Δλδ επειδη στερουμε στον οργανισμο μας ορισμενες τροφες κ μαζι με τις τροφες κ τα αναλογα θρεπτικα συστατικα (υδατανθρακες, πρωτεινες, βιταμινες, λιπη κτλ) καποια στιγμη λογω στερησης δεν αντεχει κ το ζηταει κ εται καταφευγουμε σε υπερφαγικες συμπεριφορες! Δεν ειναι αυτο κατι να σε ανησυχει, κ μενα μου χει τυχει οταν παλιοτερα εκανα διαιτα.. δλδ ξεκινουσα κ στις 2 βδομαδες με πιανε σαν στερητικο κ τσακιζα ο,τι εβρισκα.... κ μετα ελεγα οκ τωρα που τα φαγα, θα ειμαι καλυμμενη για το υπολοιπο διαστημα.. φαυλος κυκλος δλδ...

    Κ στις διατροφικες διαταραχες παιζει το ιδιο! Εγω ειμαι βουλιμικη κ μετα απο μεγαλο διαστημα αντοχης κ ελεγχου ερχεται το ξεσπασμα...

    Ποσα κιλα θες να χασεις?? Κανεις διαιτα μονη σου η σε διαιτολογο??

    Επισης απαντησα στο pm σου, αν θες μου απαντας κ απο εκει αν δεν θες εδω!

    Καλη συνεχεια! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    η διαιτα χρειαζεται πειθαρχια και καλο ειναι να ειναι ισορροπημενη για να μην εχεις τετοια 3εσπασματα, αυτα που εφαγες ειναι υπερβολικα πολλα γιαυτο σκεφτομαι το συναισθηματικο κομματι, μηπως νιωθεις χαλια αυτην την περιοδο για καποιο λογο που μπορει να ειναι απτα κιλα σου η οτιδηποτε?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Γιατί Ghost προσπαθείς να σε βάλεις σε τέτοιο τριπάκι? Οι διατροφικές διαταραχές έχουν ως χαρακτηριστικό τους τρόπους ελέγχου της τροφής με διάφορες μεθόδους, αλλά και έναν εθιστικό χαρακτήρα, αυτό μην το ξεχνάς. Αν δλδ εθιστείς σε έναν τρόπο ελέγχου,όπως πχ η πρόκληση εμετού θα δυσκολευτείς πολύ να τον ξεφορτωθείς, καθώς θα σε έχεις μάθει ότι αυτό σε ανακουφίζει, και η ίδια η ανακούφιση θα κινεί σε μία αυτοαναπαραγώμενη διαδικασία, έναν φαύλο κύκλο όπου ένταση και άγχος θα σε πηγαίνει αυτόματα σε πανικό, σε προσπάθεια ελέγχου, ο εμετός θα σου δίνει προσωρινή ανακούφιση, αλλά καθώς και αυτόν θα τον θεωρείς χάσιμο ελέγχου, καταλαβαίνεις πώς πάει???

    ΜΗ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟΔΙΔΑΧΕΣ ΜΕΘΟΔΩΝ ΠΟΥ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΑ ΘΑ ΣΕ ΘΥΜΑΤΟΠΟΙΗΣΟΥΝ. σόρυ για τα κεφαλαία, αλλά χρειάζονται που και που.:)
    Η ίδια σου η παραδοχή ότι από πίσω εκτός από τη δυσφορία ήταν και η σκέψη για θερμίδες, πρέπει να σε προβληματίσει θαρρώ.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Είμαι ΚΑΤΑ της δίαιτας αλλά ΥΠΕΡ της διατροφής! Στην δίαιτα στερείς πράγματα και απολαύσεις απο τον οργανισμό σου και είναι σαν να τον τιμωρείς και να τον βασανίζεις οπότε είναι λογικό να ξεσπάς έτσι. Ενώ η διατροφή είναι άλλο πράγμα...δεν στερείς τπτ απλά τα πάντα με μέτρο. Εγώ τρώω τα πάντα με λίγη προσοχη...αυτα που προσέχω κυρίως είναι οι ώρες και τα διαστήματα που τρώω γτ ο οργανισμός λειτουργεί σαν ρολόι και πρέπει να του δίνεις τροφή σε συγκεκριμένες ώρες περίπου(ε εντάξει δεν είμαι και με το ρολοι στο χέρι είπαμε!). Τρώω 4-5 φορές την ημέρα..και γλυκά ΑΛΛΑ πάντα με μέτρο και σε σωστή ώρα και αν ξεφυγω και μια μέρα δεν με ενοχλεί καθόλου και ούτε παχαίνω. Εδώ μου λένε οτί τρώω παπάδες και που στο καλό τα βάζω...Τα πάντα είναι θέμα ισορροπίας...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    πρεπει να πιεις 3 ποτηρια χλιαρο νερο και μετα ξαναδοκιμασε
    I m a Good Person With Bad Attitude

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295
    Rain, με εβαλες σε σκεψεις! :P

    Επειδη εχω παει παλαιοτερα με επιτυχια σε διατροφολογο ξερω τι πρεπει να κανω για να τρωω σωστα! Προσπαθω να τρωω (οπως ειπε και η Christina82) ανα τακτα χρονια διαστηματα για να μην πειναω, και τρωω αρκετα φρουτα και σαλατα παντα με το κυριως γευμα... Το θεμα ειναι οτι το παρακανα λιγο, και ενω ακολουθουσα ολα αυτα τα βηματα, οι μεριδες ηταν αρκετα μικροτερες απ οτι ηταν αναγκαιο, και ηξερα οτι επαιρνα πολυ λιγες θερμιδες, ομως δεν με ενοιαζε γιατι ηθελα να χασω κιλα γρηγορα.... Ε, και μια φορα που ξεφυγα λιγουλακι, την επομενη μερα ξεφυγα ΠΟΛΥ...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Ghost το θέμα είναι να τρώς και να μην πεινάς αλλά ταυτόχρονα να μην νιώθει βαριά στο στομάχι...πρέπει να μάθεις να ακούς το σώμα σου...Μην πέφτεις στην παγίδα με την σκέψη να χάσεις γρήγορα γτ δεν θα το καταφέρεις...Θα πρέπει να έχεις υπομονή και αργα και σταθερα...θα δεις μετά οτί οτιδήποτε και να τρώς δε θα σε ενοχλεί!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Α,επίσης το άλλο...Μην κάνεις το λάθος να κοιτάς την ζυγαριά συχνά! Θα σε επηρεάσει αρνητικά γτ ακόμα και αν χάσεις 200 γρ σε μια μέρα αυτό δεν σημαίνει απόλυτα οτί είναι λίπος αλλά υγρά του σώματος.Να πίνεις το λιγότερο 2 μπουκαλάκια νερό την ημέρα...μπορείς να τρώς τα πάντα χωρίς να στερείσε απολύτως τπτ..σιγά σιγά θα σου γίνει συνήθειο και δεν θα σκεφτεσαι εαν πρέπει να φας κατι ή όχι...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    να ζυγιζεσαι καθε παρασκευη οχι δευτερες. και να εχεις στο νου σου πως εμεις οι γυναικες εχουμε μονιμως κατακρατησεις πριν, κατα την περιοδο και μετα την περιοδο στην ωοριξια
    η καλυτερη μεθοδος ειναι η λιπομετρηση
    I m a Good Person With Bad Attitude

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Εγώ βασικά δεν μετριέμαι ποτέ γτ αν μπω σε αυτό το τριπάκι χάθηκα...θα έχω εμμονές με το βάρος μου κλπ.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Αν όμως θες να ζυγίζεσαι να το κάνεις το πρωί που ξυπνάς χωρίς να έχεις πιεί ή να έχεις φάει και γυμνή..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    εχεις απολυτο δικιο. και μεσα κ απο την εμπειρια την δικια μου που ειχα προβλημα σοβαρο οπως πολλες αλλες εδω μεσα συμβουλευω σε περιπτωση διατροφικων να ΜΗΝ ΖΥΓΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ δεν ειναι καλο για την ψυχικη υγεια του ατομου που πασχει απο τετοια ασσθενεια. εχω να ζυγιστω 2 χρονια απο τοτε που ζυγιζομουν καθε μερα και σημειωνα γραμμαρια τα οποια μ χαλαγανε η μ φτιαχνανε την υπολοιπη μερα και την ψυχολογια μου. δεν το μετανιωνω και ΠΟΤΕ δεν ξαναζυγιζομαι

    ΜΗΝ ΖΥΓΙΖΕΣΤΕ ΟΣΕΣ ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ
    I m a Good Person With Bad Attitude

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΜΙΑ ΠΡΟΚΛΗΣΗ...
    By atwa in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 13
    Last Post: 04-03-2008, 16:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •