ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΠΟΝΑΜΕ ΕΝΑ ΚΟΙΝΟ ΘΕΜΑ - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 48 of 48
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Quote Originally Posted by boubourina View Post
    Σαββα πας στο μνημα καθε μερα? εγω δεν μπορω, δεν αντεχω, δεν θελω να πιστεψω πως οτι αγαπησα, οτι ονειρευτηκα, οτι μοιραζομουν μεχρι χθες το εχει πλακωσει μια μαρμαρινη ταφοπλακα. Δεν εχει τιποτα εκει για μενα. Ο Τακης ειναι στο κρεββατι που κοιμαμαι, ειναι στα ματια του μωρου μου που ξυπναει διπλα μου καθε πρωι, ειναι σε καθε δευτερολεπτο του καθημερινου μου αγωνα να επιβιωσω, αλλα οχι στο μνημα δεν ειναι. Δεν ξερω αν υπαρχει αλλη ζωη, αλλα ξερω πως αν υπαρχει, σε εκεινη τη ζωη εκεινος ειναι χωρις εμενα και σε τουτη τη ζωη εγω εμεινα χωρις εκεινον.
    Ναι καλή μου Μπου, πηγαίνω κάθε πρωί ... Έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα όσα λες, πράγματι είναι σκληρό να νιώθεις πως ο άνθρωπος σου είναι κάτω από μια μαρμάρινη πλάκα - κι είναι πεποίθηση μου , πως θα πρέπει μια και καλή να βρεθεί λύση στο γραφειοκρατικό πρόβλημα με την καύση των νεκρών , πέρα από θρησκευτικά πιστεύω και δοξασίες. Είναι καθημερινή μου ανάγκη να συνομιλώ με τον εαυτό μου στο μνήμα της, ίσως για να μπορώ να παίρνω δύναμη - δεν ξέρω από που και πως - για να αντιμετωπίσω την καθημερινότητα μου....
    Κι όσο περνάει ο καιρός, όλα γίνονται όλο και πιο δύσκολα....
    Ο πανδαμάτορας χρόνος για να λειτουργήσει σαν βάλσαμο στην απώλεια, πρέπει να κάνει μεγάλη διαδρομή - προς το παρόν είναι ένας μεγάλος εχθρός....
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    751
    ναι Σαββα, ειλικρινα εαν αλλαξει κατι με τα χρονια θα ηθελα οπωσδηποτε να γινω σταχτη για τους αγαπημενους μου. Εδω ειναι και κλειστη κοινωνια και το να μην πηγαινω στο μνημα ερμηνευεται οτι παει η χηρα τον ξεχασε ... και στις 9 του μακαριτη! Ειναι φριχτο! η πεθερα μου με κακιζει και της λεω οτι εχω μεγαλο αγωνα, εκεινη που ειναι 85 και δεν εχει αλλες εννοιες και μενει διπλα στο νεκροταφειο ας πηγαινει να τον συντροφευει αν και οπως σου ειπα δεν πιστευω οτι υπαρχει κατι εκει. δεν θελω να το σκεφτομαι καν! εγω θελω 1,5 ωρα ταξιδι για να παω.
    Μα τα δειλινα.... μια φωνη μου ψυθιριζει.... μυστικα .... δεν θα γυρισεις πια.....

  3. #48
    Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    66
    με την καύση των νεκρών , πέρα από θρησκευτικά πιστεύω και δοξασίες.
    Αλήθεια,της θρησκίας είναι αυτό?
    Τότε γιατί εμείς,που έχουμε ίδια θρησκία,καιμε τους νεκρούς εδώ και πάρα-πάρα πολλά χρόνια?
    Αλλος λόγος πρέπει να΄ναι. Συμφέρουν.

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. ΤΑΙΝΙΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΠΑΡΙΣΤΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΝ Ή ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ
    By Kassi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 96
    Last Post: 08-07-2012, 05:08
  2. ενα μικρο διηγημα αφιερωμενο σε ολους εμας.
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 21-10-2010, 03:16
  3. ΜΙΑ ΜΑΝΤΙΝΑΔΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ
    By stratosdr in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 25-02-2007, 20:59
  4. γιατι ποναμε...μια θεώρηση
    By p-s-y in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 2
    Last Post: 04-09-2006, 19:55
  5. Βιβλιο για οοοολουσ εμασ!!!!!!
    By Adzik in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 19-04-2006, 09:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •